Kedi sahibi olan veya sahiplenmeyi düşünenler, kediler sahiplerini tanır mı sorusunun cevabını merak ediyor. Kediler sahiplerini tanıyor mu konusuna değindik.

Kediler her ne kadar dışarıdan bakıldığında huysuz veya umursamaz görünse de; hepsinin içinde minnoş ve sevimli bir ruh yatıyor. Bazen o kadar umursamaz olurlar ki, “acaba bu kedi beni tanıyor mu?” diye düşünürsünüz. Bu nedenle kediler sahiplerini tanır mı sorusu oldukça merak ediliyor. Sizi o kadar iyi tanıyor ki, bilseniz çok şaşırırdınız.

Unutmayın ki, bizler kedilerimizin kölesiyiz! Onlara mama, su, ilgi vermek zorundayız. Haliyle bunları verdiğimiz için tabii ki bizi tanıyorlar. 😸 Şaka bir yana, kediler sahiplerini çok iyi tanırlar. Kediler yaradılış dolayısıyla çok zeki ve duygulu hayvanlardır. Onunla sürekli ilgilenen sahibini asla görmezden gelmez ve en ufak eyleminden bile tanır. Hatta kedinizi çok uzun zaman görmeseniz bile yanınıza gelerek sizi hemen tanır ve ayaklarınıza sırnaşır. Yazımda ayrıntılı olarak kediler sahiplerini tanır mı sorusunun cevabını verdim. Gelin, hep beraber bilgilenelim.

Kediler Sahibini Tanıyor mu?

Bazen oturup, “benim tatlı kediciğim, acaba sahibini tanıyor mu?” diye düşündüğünüzden çok eminim. Endişelenmeyin, kediniz sizi tanıyor! Kediler o kadar zeki hayvanlardır ki, sahibinin davranışların bile ezbere bilirler. Sizin kızdığınız bir şey yaptığında bile, ona karşı ne tepki vereceğinizi bilir. Böylesine zeki bir hayvanın sahibini tanımaması imkansızdır.

Evde kediye kim mama veriyor, kim daha fazla ilgileniyor, kim onunla uyuyor, kim onunla muhabbet ediyor; kediniz bunlara çok dikkat eder. Aile fertleriniz içinden kim kediniz ile daha fazla ilgileniyorsa, onun sesini uzaktan duyduğunda bile tepki verir. İlgilenen kişinin yanına koşarak, gözlerini ona diker ve “ben seni tanıyorum, sen bana mama veren sahipsin!” diyerek sizi hemen tanır.

Size okuduğum bir araştırma sonucunu anlatmak istiyorum. Amerika’da bir üniversitede yapılan araştırmaya göre; 10 tane kedi bir odaya alınmış ve karşılarına da sahiplerinin fotoğrafları koyulmuş. Nihayetinde insan insana benzediği için biz bile bazen ayırt edemeyiz. Odadaki 10 kedi sahiplerini 1 dakika gibi sürede hemen tanıyıp, patileriyle sahibinin fotoğrafını tutmuşlar. Kediniz sizi onca insan arasından tanıyıp ve sesinizi hemen ayırt edip sizi çok iyi tanır. Artık kediler sahiplerini tanır mı sorusunun cevabını anlamış olduk.

Kediler Sahibini Tanıyor mu?
Kediler Sahibini Tanıyor mu?

Kediler Sahibini Sesinden Tanır mı?

Kedilerin kulak yapısı o kadar gelişmiştir ki, en ufak sesi bile hemen duyup hafızasına kaydedebilir. Kediler sahiplerinin sesini hemen tanıyıp, sizin geldiğinizi anlayarak sizi aramaya başlar. Kediniz ile evde vakit geçirirken sürekli onunla muhabbet etmek, konuşmak, espri tonuyla kızmak veya gerçekten kızdığınızda, bu ses tonlarını bile tanıyabilir. “seni yaramaz kedi!” diye kızdığınızda, sinirlendiğinizi anlar ve bu ses tonunuzu nerede olsa tanır. Normal olarak, “tatlı kediciğim benim!” diye kısık sesle onu sevdiğinizde bile bu ses tonunuzu hafızasına kaydederek sizi tanır.

Siz eve geldiğinizde kediniz hemen sizin yanınıza gelir ve ayaklarınıza sırnaşır. Bu hareketi sizden bir şey istediği için değil, gerçekten kediler sahibinin sesini tanıdığı için yanınıza gelir. Onunla muhabbet ettiğinizde bile sizi tanıdığı için cevap verir. “ben yokken neler yaptın bakalım?” diye kedinize sorduğunuzda, sesinizi ve sizi tanıdığı için cevap verecektir. Sorunuza karşılık, “meow, miyav, meow” diye cevap verir. Bunu kedinizin tanımadığı biri sorduğunda asla sorusuna karşılık cevap vermez. Onu tanımadığı için gözlerine bön bön bakarak “sen benim muhattabım değilsin, bu sesi tanımıyorum. Hem benim sahibim var!” dermiş gibi, o kişiye değil sizin yanınıza gelir. Kediniz sizin sesinizi hafızasına öyle bir kaydeder ki, sesinizi duyar duymaz eylem gösterir. İçiniz rahat olsun, kediler sahiplerini sesinden tanırlar.

Kediler Sahibini Kokusundan Tanır mı?

Kedilerin sahibini tanıdığın artık biliyoruz, fakat kokunuzdan da tanıdığını söylemek isterim. Kedilerin çok minik, tatlı mı tatlı, pembiş burunlarının altında harika bir yaradılış yatıyor. Kediniz sizin ayaklarınıza, ellerinize ve diğer bölgelerinize sırnaştığında, aslında sizin kokunuzu hafızasına yazıyor. Kedinizden saklı eve girseniz bile, kediler sahiplerini kokusundan tanır ve hemen miyavlamaya başlar.

Evde kediniz en çok kime sırnaşıyorsa aslında onu tanımak isterler. Ona karşı bir çekim yaratmışsınız ki, tamamen size ait olmak isterler. Onunla çok vakit geçirdiğiniz ve sürekli onunla muhabbet ettiğiniz için sizi nerede olsa tanır. İsterseniz üstünüze birçok farklı koku sıkın, kediniz yine de sizi ten kokusundan tanıyabilir. Aslına bakarsanız, kedinizden asla kaçış yok, çünkü sizi en ufak şeylerden bile tanıyor 😺

Ben kendimden örnek vermek istiyorum; benim 1 yaşında Çıtır adında erkek kedim var, ellerinizden öper 😸 Evde olmadığım zamanlar annemle kalıyor ve annem eve geldiğinde kokusunu alıyor, fakat hiç yerinden kalkmıyor. Annem Çıtır’dan korktuğu için bunu hissediyor ve annemi tanımazlıktan geliyor. Ben eve geldiğimde ise kapının dışından kokumu aldığı için beni hemen tanıyor ve miyavlamaya başlıyor. Beni o kadar çok iyi tanıyor ki, benden başka kimseyle muhatap olmuyor. Kediler sahiplerini tanıyor mu sorusuna ek olarak, kokusundan da sahibini tanıdığını anlamış olduk.

Kediler Sahibini Nasıl Tanır?
Kediler Sahibini Nasıl Tanır?

Kediniz Sizi Eylemlerinizden Tanır

Kediler sahiplerinin sesini, kokusunu, görünüşünü hafızasına kaydederek tanıdığını artık biliyoruz. Kediniz ile evdeyken, yaptığınız bazı eylemlerden de sizi tanıyabilir. Her insanın evde yürüyüş sesi ve tarzı farklı olduğu için kediler bunu hemen fark edip, gerçek sahibini tanıyabilirler. Sizin odadan çıkıp, mutfağa girdiğinizde çıkarttığınız ses bile ona hemen tanıdık gelir. Örnek olarak; kediniz uyurken, siz bilgisayar başında çalışıyorsunuz. Klavyeden çıkan sesleri kediniz hemen duyar ve yaptığınız eylem sesi ona tanıdık geldiği için siz olduğunuzu anlar. Yürüyüş sesiniz, mırıldanmanız, mutfakta çıkarttığınız eşya seslerinden bile kediler sahiplerini tanıyabilir.

Evinizde aile fertleriniz varken bile kediniz yalnızca sizin çıkarttığınız sesleri tanır. Diğer fertleriniz kedinize tabii ki tanıdık gelir, fakat asıl sahibini çok iyi tanırlar. Fertleriniz ile birlikte ortak bir eylem yaparken bile kediniz sizi eylem seslerinden fark ederek, yanınıza gelmek için oturduğu yerden kalkar. Kulakları dik, kuyruğunu ve poposunu sallaya sallaya eylem sesinden tanıdığı sahibinin yanına gider 😻 Sizler kediniz için çok farklısınız. Kediler sahiplerini çok iyi tanır ve tanıdığı gibi hemen yanınıza gelmek ister. Kediniz her ne kadar, “rızkımı veren hüdadır, kula minnet eylemem sahip!” dermiş gibi size tavır sergilese de, size çok iyi tanıyor.


Bu yazımızda, kediler sahiplerini tanır mı sorusunun cevabını çok kapsamlı bir şekilde anlamış olduk. Kedilerimizin bizi tanıdığında hissettiğimiz o duygu paha biçilmez. Kediniz sizi hangi eyleminizden daha çok tanıyor, bunları yorumlarda belirtebilirsiniz!

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Sahiplerini Tanır mı?".
  • mayones

    benim kedim varrr

  • Hüseyin

    Bende kedi sevgisi oluştu, bir kedi sahiplendik. Prenses çok tatlı onu çok seviyorum nedenini bilmiyorum ne olabilir bilmiyorum.