Kedi sahipleri veya kedi sevenler, Kediler Sahiplerini Neden Tuvalette Bekler? sorusunun cevabını çok merak ediyorlar. Bugün bu konuya açıklık getirmek istedim.

Kediler meraklı ve iyi gözlemci hayvanlardır. Sahiplerini evde sürekli takip ederler ve o ne yapıyorsa, aynısını yapmaya çalışırlar. Sahibi hangi odaya girip çıkıyorsa, onu gözlemler ve peşinden gider. Siz odaya girdiğinizde “miyavvv” diye ses duyabilirsiniz, çünkü kediniz meraklı olduğu için odaya sizden önce gelmiştir 😺 Kedi, sahibinin tuvalete gittiğini görünce hemen oturduğu yerden kalkar ve sizinle beraber tuvalete girmek ister. Hatta izin verirseniz, siz tuvalet ihtiyacınızı giderirken bile meraklı gözlerle izlemek ister 🙀

Kedilere “hayır, bunu yapamazsın!” veya “hayır, senin buraya girmen yasak!” denildiği zaman onlar bunun yasak olduğunu bilir, fakat yaramaz oldukları için bunu yasal olarak kabul ederler 😺 Kediler, tuvalete sahipleri tarafından alınmadığında kapının önünde miyavlayarak beklerler. Elbette onların bu davranışının birkaç nedeni var. Kediler Sahiplerini Neden Tuvalette Bekler? sorusunun cevabını gelin ayrıntılı şekilde öğrenelim.

Kediler Sahiplerini Neden Tuvalette Bekler?

Yeni doğan kediler tuvalet alışkanlığını anne kediden öğrenirler. Yavru kedi tuvalet ihtiyacını giderirken, yanında mutlaka anne kedi veya kardeşi vardır. Bunun sebebi ise; kediler tuvalet zamanında kendilerini çok savunmasız hissederler ve bir kedinin ona göz kulak olmasını isterler. Bir kedinin en zayıf anı, tuvalet ihtiyacını giderdiği andır diyebiliriz. Bebeklik dönemlerinden beri tuvalet ihtiyacını giderirken, savunmasız oldukları için başlarına bir şey gelecek diye düşünürler. Hatta fark ettiyseniz, kediler genel olarak tuvalet ihtiyacını hızlı hızlı bitirip oradan uzaklaşırlar.

Kediler, sahipleri tuvalete gittiği zaman onun peşinden gider ve kapı kapanıp, tekrar açıldığı zamana kadar sahibini kapının önünde bekler. Kediler Sahiplerini Neden Tuvalette Bekler? sorusunun cevabını; onlar tuvalet ihtiyacını giderirken, savunmasız hissettiği için sahibinin de kendini savunmasız hissettiğini düşünürler. Sahibi tuvaletteyken başına herhangi bir şey gelmesin ve kendini yalnız hissetmesin diye kapının önünde beklerler. Kedilerin yaradılışında koruma içgüdüleri olduğu için kendisi hangi konuda kendini endişeli hissediyorsa, sanki sahibi de öyle hissediyormuş gibi düşünürler. Kedilerin sahiplerini koruduğu için tuvalet kapısında beklediğini öğrenmiş olduk. Bununla birlikte birkaç neden daha sayabiliriz.

Kediler Sahiplerini Neden Tuvalet Kapısında Bekler?
Kediler Sahiplerini Neden Tuvalet Kapısında Bekler?

Tuvalette Ne Yaptığınızı Merak Eder

Kedilerin ne kadar çok meraklı olduğunu ve başlarına ne gelirse, merak ettikleri için geldiğini biliyoruz. Evdeki normal odalara girdiğiniz de, belki sizi takip eder ama o da girebildiği için merakını gidermiş olur. Fakat sahibi tuvalete girip kapıyı kapattığı zaman, kulakları hemen yukarı doğru kalkar ve kapalı kapının ardında ne yaptığınızı merak eder. “Acaba sahip içerde ne yapıyor, yoksa gizli saklı işler mi çeviriyor?” diye düşünebilir 😺

Kedi, patisiyle kapıya vurabilir veya sizin ilginizi çekmek için ağlayabilir. Tuvalete girdikten sonra kapalı kapının arkasından onunla hiç iletişim kurmazsanız, sizi iyice merak edecek ve miyavlamaya başlayacaktır. Tuvaletten çıktığınızda kapının önünde kedinizin sizi merakla beklediğini görürsünüz. Bu da yetmezmiş gibi tuvalete girmeye çalışır ve ne yaptığınıza bakar. Eğer kedinizin tuvalete girmesine izin verirsiniz, yine de merakını yenemez ve siz ihtiyacınızı giderirken bile sizi izlemek ister. Kediler Sahiplerini Neden Tuvalette Bekler? diye düşündüğümüzde, ikinci vereceğimiz cevap “merak” olacaktır.

Oyun Oynadığınızı Zanneder

Kediniz ile gün içerisinde sürekli oynuyorsanız, siz tuvalete gidince orada saklandığınızı düşünür ve kapının önünde çıkmanızı bekler. Kediler oyun oynamayı çok sevdiği için yaptığınız her türlü eylemi oyuna çevirir ve sizinle oyun bağı kurmak ister. Siz tuvaletteyken bile hala oyunun devam ettiğini düşünür ve kapıya doğru sürtünür. Siz tuvaletten çıktıktan sonra hemen bacaklarınıza sırnaşır ve üzerinize doğru atlamaya başlar.

Tuvalette gittiğinizi oyun sanması, her zaman iyi olmayabilir. Gece tuvalete gittiğinizde sesinizi duyar ve oyun oynadığınızı zannederek, yine kapının önünde beklemeye başlar. Geceleri gözleriniz kapalı ve uykulu vaziyette kediniz ile oyun oynamak zorunda kalabilirsiniz 😺 Bu konuda yapılacak herhangi bir şey yok, çünkü kedilerin oyun oynama isteği ve her şeyi oyun zannetmesi yapılarında var.

https://www.youtube.com/watch?v=uf3SGsWe_H8

Tuvalete Girmek İçin Kapının Önünde Bekler

Kedilere evinizdeki herhangi bir odayı yasakladığınız da, mutlaka o odada gözüne bir şeyi kestirir ve ona ulaşmak için zaman kollar. Kediniz tuvalet kapısı açıkken içeri girmiş olabilir ve oradaki herhangi bir eşyayı merak etmiş olabilir. Siz tuvalete girdiğinizde, gelir kapının önünde sizin çıkmanızı bekler. Siz kapıyı açar açmaz bacaklarınızın yanından sıyrılır ve içeri girmeyi başarır.

Bazı kediler klozetin üzerine çıkmayı veya içindeki suya bakmayı severler. Bu kedinizin dikkatini çeker ve keşfetmek için sizi kapının önünde bekler. Eğer tuvalet ortamında cam varsa ve açıksa, kedinizin dikkatini bu çekmiş olabilir. Açık camdan dışarı bakmak veya dışarıda öten kuşların seslerini merak edip, onları keşfetmek isteyebilir. Kediler Sahiplerini Neden Tuvalette Bekler? sorumuza yanıt olarak, “keşfetme isteği” cevabını da verebiliriz.

Ona Bir Şey Getireceğinizi Sanar

Kediler, sahibinin ödül maması vermesine ve oyuncak getirmesine alışkın oldukları için siz tuvalete gittiğinizde ona bir şey getireceğinizi zanneder. Haliyle tuvalete gittiğinizde hemen çıkamadığınız için kedinizin beklentisi yüksek olur ve heyecanla kapının önünde bekler. Hatta kediniz yüksek sesle miyavlar ve deli gibi koşturarak sizi beklediğini belli eder. Siz tuvaletten çıkınca hemen ellerinize bakar ve baştan aşağı sizi süzer. Ona bir şey getirmediğinizi görünce, bu duruma anlam vermeye çalışır ve her tuvalete gittiğinizde sizden beklentisi olur.


Bugünkü yazımda Kediler Sahiplerini Neden Tuvalette Bekler? sorusunu ele aldım. Kediniz sizi tuvalet kapısının önünde bekliyor mu veya ne gibi tepkiler veriyor, aşağıda yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Kediler Sahiplerini Neden Tuvalette Bekler?".
  • Anonim

    Çok çok teşekkür ediyorum, bilmediğim çok şey vardı ama sizin sayenizde öğrendim.