Herkesin kafasını karıştıran bir soru var; kediler domates yer mi? Aslında bazı detayları göz önüne alırsak, kediler için domates çok faydalıdır.

Evde tüylü dostunuz varsa, istediğinizi yiyemezsiniz ve hayatınızdaki bazı şeyleri değiştirmeniz gerekir. Hatta onların sağlığı için en iyisini istediğiniz için yemesi ve uzak durması gereken tüm besinler hakkında bolca araştırma yaparsınız. Hangi besini arada sırada yemesi veya nelerden tamamen uzak durması gerektiğini ona nasıl anlatacağınız konusunda bilinçli olmalısınız.

En basitini söyleyecek olursak; kediler için zararlı olan yiyecekleri çok seviyorsanız, evinize alamazsanız veya ondan saklı yemeye çalışırsınız. Bu çoğu zaman mümkün olmaz, çünkü kediler akıllarına koydukları her şeyi yapabildikleri için ne tükettiğinizi gözlemlerler ve plan kurarak ona ulaşmaya çalışırlar. Her ne kadar şirinlikler yaparak gözünüzü boyamaya çalışsalar da onların sağlığı için sakın bu tuzaklarına düşmeyin 😺

Kedilerin besin tablosunda olması gereken iki şeyin kuru ve yaş mama olduğunu biliyoruz. Tüyleri daha bakımlı çıksın, olası hastalıklardan korunsun, vücuduna vitamin girsin ve bağışıklık sistemleri güçlensin diye arada sırada ek gıda verilmesi gerektiğini de mutlaka bilmeliyiz. Evde yediğimiz bazı gıdalar, kedilere zararlı oldukları için en uygun olan besini seçip arada sırada ve belirli miktarlarda verebiliriz.

Mesela hepimiz evimizde domates bulunduruyoruz ve görünüşü nedeniyle kedilerin çok dikkatini çekiyorlar. Kedilerin önüne domates koyulduğunda top zannederler ve patileriyle dokundukları zaman oyuncak değil, aslında besin olduklarını hemen anlayabilirler. Domatesin kokusu da iştah açıcı olduğu için kedilerin çok hoşuna gider ve tatmak için ellerinden geleni yaparlar. Peki, kediler domates yer mi? veya dikkat edilmesi gereken hususlar nedir? tartışmalı konulardan biri olan bu soruyu doğruluğa kavuşturalım.

Domates Kedilere Zararlı mı?
Domates Kedilere Zararlı mı?

Domates Kedilere Zararlı mı?

Domatesin içeriğinde asit bulunduğu için mide rahatsızlığı olan insanların sıklıkla tüketmeleri önerilmez, aynı şey kediler içinde geçerlidir. Domatesin asit yapısı zayıf ama etkili olduğu için kediler fazlasıyla yediklerinde midelerini bozabilir veya sindirimi zorlaştırabilir.

Henüz olgunlaşmamış ve yetişirken ilaçlanmış domatesler, kediler için çok zararlıdır ve kesinlikle tüketmemeleri gerekir. Aynı zamanda domateslerin yeşil sapları ve kenarlarında bulunan yapraklar kediler için tehdit oluşturduğundan yediklerinde şu etkiler görülebilir;

 • Ani iştahsızlık,
 • Hızlı kalp atışı,
 • Şuur bulanıklığı veya ani davranış değişikliği,
 • Hipersalivasyon (tükürük bezlerinin aşırı çalışması),
 • Değişik hareketlerde bulunarak kusma veya öğürme,
 • Halsizlik,
 • Yerinden hiç kıpırdamaması ve vücut tepkisizliği.

Bulunduğunuz yerde domates bitkileri varsa kedinizi mutlaka uzak tutmalısınız. Meraklı oldukları için domateslere ulaşmak için tırmalanabilirler veya saplarını yiyebilirler. Sonucunda kedilerin vücutlarında tepkimeler oluşur ve bu yan etkileri şiddetli yaşayabilirler. Yanlış beslenmeden dolayı hayati tehlike yaşamasalar bile yine de ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olabilir.

Ekstra olarak kedilerin domatese de alerjisi olabilecekleri için bunu görmezden gelerek yine de domatesi tüketebilirler. Sonuç olarak mide bulantısı, kaşınma, tüy dökülmeleri ishal veya huzursuzluk gibi etkiler görülebilir. Bahsettiğimiz önerileri uygulamadan önce veterinere giderek alerji testi muayenesinden geçirmenizi öneririz.

Kedilere Domates Verilir mi?

Yeteri kadar olgunlaşmış ve imkan varsa ilaçlanmamış domates yemelerinde hiçbir sakınca yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz domates önerilerine uyarak, haftada bir gün çay tabağı miktarında dilimlenmiş ve çekirdekleri ayıklanmış olarak tüketildiğinde domatesin birçok faydalarından yararlanabilirler;

 • Kedilerin kabızlık sorununa yardımcı olur,
 • Sindirimleri yavaşsa ve her yemek yediğinde istemsiz olarak kustuklarında, domates mideyi bastırdığı için bu olumsuz durumun yaşanmasını engeller,
 • Domatesin içerisinde lif ve su bulunduğu için günlük sıvı tüketimini karşılar,
 • İçerisinde yüksek oranda A ve C vitaminleri bulunur,
 • Derisinin sağlıklı gelişmesini sağlar ve tüylerinin daha kaliteli çıkmasına yardım eder,
 • Gözlere ekstra olarak faydalı olduğu için kedilerin domates yemesi önerilir.

Evde domates tükettiğiniz zamanlarda kediniz azla yetinmeyeceği için fazla yemek isteyebilir, bunun için ondan saklı tüketmeniz daha doğru olacaktır. Kedinizin devamlı besin tablosunda domatesin olmaması gerektiğini, sadece ödül maması veya ek gıda olarak yiyebileceğini unutmamalısınız.

Kedilere Domates Verilir mi?
Kedilere Domates Verilir mi?

Kediler Domates Sosu Yiyebilir mi?

Kediler önerdiğimiz şekilde domatesi yiyebileceği gibi özenle ve doğru şekilde hazırlanmış domates sosunu da yiyebilirler. Her kedinin damak zevki çok farklı olduğu için bazı kediler domates sosunu sevmeyebilirler veya kokuları hoşlarına gitmeyeceği için oradan uzaklaşabilirler. Eğer kediniz domates sosunu çok seviyorsa, kendinize ve dostunuza ayrı sos hazırlamak zorunda kalabilirsiniz.

Kedilere sarımsak, soğan ve baharat çeşitleri çok zararlı oldukları için onun için yapacağınız sosun içerisine hiçbir ek besin koymamalısınız. Domatesleri kullanarak yağsız ve tuzsuz sos yapabilirsiniz ve köfte, balık, et, vb. gibi besinleri sosa bandırarak kedinize ikram edebilirsiniz. Bunu sıklıkla yapmanızı önermiyoruz; eğer kediniz normal domates yemediyse, diğer hafta bu şekilde yaparak yedirebilirsiniz.

 1. Kediler domates salçası yiyebilir mi?

  Salçanın içerisinde baharat, yağ, tuz vb. bulunduğu için kediler salça yememeli.

 2. Kediler domates çorbası içebilir mi?

  Çorba yapımında kullanılan besinler kedilere zararlı olabileceği için içmemeliler.

 3. Kedim hep domates yemek istiyor, vermeli miyim?

  Kedinizin besin tablosunda domates yer almamalı, sadece ek gıda olarak verilmelidir.

 4. Kediler domates ve çeşitlerini fazla yerse ne yapmalıyız?

  Mutlaka şiddetli yan etki görülür ve müdahalede bulunmadan veterinere götürülmelidir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Domates Yer mi?".
 • Anonim

  2 tane kedim var. Birisi domatesi çok seviyor ama tadımlık veriyorum her şeyi yemek istiyor makarnaya bayılıyor vermeli miyim?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, domates başta olmak üzere bazı besinler kediler için zararlıdır. Kedinizin sağlığı için bu besinlerden uzak durmalısınız ve onun görmeyeceği şekilde tüketmelisiniz. Fakat makarnayı az yağlı ve tuzsuz şekilde pişirip kedinize haftada 1 defa 1 yemek kaşığı ölçüsünde verebilirsiniz.
   https://miyavliyo.com/kediler-hangi-sebzeleri-yer/ ve https://miyavliyo.com/kediler-meyve-yer-mi/ yazılarımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.