Kediler neden çiçek yer de bizim emek emek ektiğimiz bitkilere zarar verir, sürekli onları eşeler. Bunun bir çözümü var mı? Birlikte bakalım.

Kedilerin çiçek yemesi günlük hayatında kedi sahiplerinin sıkça karşılaştığı bir durumdur. Bunun nedenlerine bakmak gerekir çünkü kediler bazı noktalarda sindirim sistemine ilişkin ihtiyaçlarını lifli gıdalar ile karşılamak isterler. Yani yeterince lifli gıda tüketemedikleri zaman bu ihtiyaçlarını kendileri çözmek ister. Bu nedenle de evdeki çiçek ya da ot tarzındaki bitkileri yemeye başlarlar. Yeterince lif ihtiyacının karşılanamaması, kedinin çiçek yemesi durumunun sebebi olarak sayılabilir.

Kedilerin yediği mamanın besin içeriğinin zengin olmaması ya da kalitesiz olması kedinin çiçek yemesinin sebebi olabilir. Aynı zamanda bir diğer neden olarak kedilerin, çiçeklerin tat ve kokusundan da hoşlanmaları olabilir. Her iki durumda da bu bir eğlenceden öte, ihtiyaç olabilir.

Kediler Çiçek Yemeği Sever Mi?

Kedilerin çiçeği sevmesi aslında damak tatlarına uygun olan bitkiler olmasından kaynaklı değildir. Ev ortamına oldukça alışkın olan ve bu ortama kolayca ayak uyduran kediler için tüm gün aynı şekilde geçmektedir. Büyük bir zamanını uykuya, kalan zamanını da yemek ve oyuna ayıran kediler için beslenme oldukça önemlidir. Beslenme için avlanmaları gerekmez, mama hep önlerindedir. Bu durum da onları başka bir besin arayışına itebilir. Bu nedenledir ki ev içerisinde yer alan bitki florası belirli bir zaman sonra kedileri olumsuz etkileyebilir. Kedilerin bu bitkileri yeme riskine karşı onlar için zarar teşkil edecek bitkileri araştırmanız büyük önem taşır.

Kediler, oluşan bu lif açığını kapatmak için bitkilere ihtiyaç duymadan önce, bu açığın kapanması daha avantajlı olacaktır. Bu yüzden gerek besinler gerekse de su desteği ile kedinin vücudunda bu tarzdaki eksikliklere sebep verilmemesi önemlidir.

Kedilere Zararlı Olan Çiçekler Hangileridir?

Kediler için zararlı çiçekler evlerinizde bulunabilir. Evlerinizde bulunan bu bitkiler, sizin için zararsız hatta faydalı gibi görünseler de aslında kediler için bir sorun teşkil edebilir. Bu yüzden eğer evde kediniz varsa ona uygun olan bitkileri bulundurmalısınız. Kediler için zararlı olan çiçekler ise şunlardır;

 • Kuşkonmaz: Kusma, karın ağrısı ve ishal oluşumuna sebep olabilir. Bunun nedeni ise kuşkonmazın, kediler için toksit özelliğine sahip olan bir bitki olmasıdır. Kedilerin bu bitkiyi yemesi, zarar niteliği taşır.
 • Ardıç Çalısı: Genelde bahçelerde kullanılan bu bitki kediler için tavsiye edilmez. Böbrek problemine yol açan bu çiçek, kedinizin önemli bir hastalığa sahip olmasının nedeni olabilir. Üstelik kedilerin böbrekleri iflas ederse kedinizin yaşama şansı yoktur.
 • Kaplan Zambağı: Kediler için bitkinlik, halsizlik, karın ağrısı, kusma gibi sorunlara yol açan Kaplan Zambağı hayati risk barındırır. Bu bitkiyi tüketen ve veterinere götürülmeyen kedilerin böbrek sorunlarından dolayı, çok kısa bir zamanda hayatını kaybeder. Sadece kediler için değil köpekler için de aynı durum söz konusudur.
 • Aloe Vera: Son dönemlerin en popüler bitkilerinden olan ve insanlar için oldukça fazla yararı bulunan Aloe Vera bitkisi, kediler için zararlıdır. Teması halinde bile kusma ve idrar sorunlarına yol açan bu bitkiyi, kedilerden uzak tutmalısınız.
 • Lale: Oldukça sevilen bir çiçek olan lalelerin de kedilere büyük zararı vardır. Yemek borusunu tahriş eden bu çiçeği evinize hiç almamalı ya da kedinizin uzanamayacağı bir yerde saklamalısınız. Soğanlı bitki grubuna giren sümbül de lale ile aynı etkiye sahiptir.
 • Ormangülü: Kediler için en zararlı bitkilerden bir tanesidir. Böbrek, solunum ve kramp şeklinde büyük zararlar ile kediler için tehdit oluşturur.
Kedilere Zararlı Olan Çiçekler
Kedilere Zararlı Olan Çiçekler

Bu bitkilere ek olarak; Zambak, Mısır Bitkisi, Kasımpatı, Tavşan Kulağı ve Fil Kulağı da kediler için zararı olan çiçekler arasında yer almaktadır. Kediniz bu bitkileri kemirmiş, ısırmış ve yemişse hemen veteriner hekime gitmelisiniz. Hekiminizden mutlaka kan tahlili yapmasını istemelisiniz. Kediniz zehirlenmiş ve hiçbir belirti göstermiyorsa ancak kan tahlili ile doğru sonuca varırsınız.

Kedileri Zararlı Çiçeklerden Nasıl Uzak Tutarız?

Kedilerin zararlı çiçeklerden uzak durması için alınacak bazı önemli önlemler vardır. Bu önemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bu bitkilerden ilgisini alacak bir bitki ortamı, kedi için hazırlanabilir. Bir kap, bol yeşillikli bir alan oluşturulabilir. Kediler için özel çimleri satın alarak bu alanı kurabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi için Kedi Çimi yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Buğday çimi ekebilir, kedinize buğday çiminin olduğu bir oyun alanı yaratabilirsiniz.
 • Bitki ve çiçeklerinizi uzak ve yüksek yerlere koyarak kedilerin ulaşmasını engelleyebilirsiniz.
 • Kedilerin bitki topraklarını eşelemelerini istemiyorsanız çakıl taşları ile bu toprağın yüzeyini kaplayabilirsiniz.
 • Kedi kovar spreyleri, bitkilerin çevresinde kullanabilirsiniz. Bu, kedilerin uzaklaşmasına yardımcı olur. Çok zor durumda kalmadığınız taktirde kullanmanız tavsiye edilmez.
 • Farklı oyun alanları tasarlayabilir ve kedilerinizin, canı sıkıldığında bitkileriniz ile uğraşmasının önüne geçebilirsiniz.

Kedileri, bu bitkilerden uzak tutmak mümkün mü kapsamında aldığınız önlemler bazen yetersiz kalabilir. Bu önlemlere rağmen kedileriniz halen bu bitkiler ile oynuyorsa bitkileri ortadan kaldırmaktan başka çare yok gibi görünüyor. Bu yüzden de kedilerin sağlığını tehdit etmeyecek bitkilerin seçilmesi oldukça büyük bir öneme sahiptir. Eğer, sorun teşkil etmeyen bir bitki evlerinizde yer alıyorsa hiçbir önleme gerek kalmayacaktır. Bitki seçimi ve kediler başlıklı olarak oluşturduğunuz cevapları bizimle paylaşabilirsiniz. Kediler neden çiçek yer cümlesini beraber tamamlayalım!

Article by

Evde üç dışarıda onlarca kedi annesiyim. En büyük kedi kızım beş yaşına doğru geliyor. Evde iki erkek kedim bir kedi prensesim, ben ve eşimle musmutlu bir hayat sürüyor. Elimden binlerce kedi geçti, çok kişinin kedi sahiplenerek hayatlarını olumlu yönde değiştirdim. Miyavliyo, kedilerini evladından ayırmayan herkese seslenmem için çok iyi bir fırsat ❤️ En doğru bilgiyi ve deneyimimi aktardığım içeriklere yorum yaparak katkıda bulunabilir, sormak istedikleriniz sorabilir ve araştırmamı istediğiniz konuları yazabilirsiniz.

How about writing a comment?