Kediler, insanların yediği her şeyi merak ettikleri için cipsi de çok severler. Bu yazımızda kediler cips yer mi? sorusunu ve bilmeniz gerekenleri anlattık.

Kediyle aynı evde yaşıyorsanız, yemek hazırlarken sürekli yanınızda durur ve rahatlıkla yemek yiyemezsiniz. Kediler tok olsalar bile sanki aç gibi davrandıkları için yediğiniz her besinde gözü kalacaktır. Kediler kendi mamasını da iştahla yerler, fakat bir süre sonra sıkıldıkları için başka yiyecek arayışına girerler. Kedilere sürekli olarak yemesi gereken mamaları dayatmak, yanlış bir hareket olabilir. Sağlıklı bir kedi olmaları için ona göre faydaları olan yiyecekleri arada sırada belirli miktarda yemeleri gerek.

Vücuduna hiç vitamin almayan kediler, yeterince beslenemezler ve diğer kedilere göre vücut dirençleri çok düşük olur. Özellikle popüler kedi hastalıklarına yakalanmamaları için bağışıklık sistemlerinin çok güçlü ve dayanıklı olması gerek. Mutlaka bir yerlerden görmüş olmalısınız ki bazı kediler en zorlu hastalıkların üstesinden geliyorlar ve tedaviden sonra yine eski haline kavuşuyorlar. Aslında bunun %50’si doğru tedavi %50’lik kısmı da kedinin bağışıklık sisteminin gücüne dayanmaktadır.

Kedinin vücut direnci yüksek olmadığı takdirde, doğru tedavi uygulansa bile tam olarak etkisini gösteremez. Veterinerler ellerinden gelen tedaviyi uyguladıklarını, fakat kedinin vücut sisteminin çok güçsüz olduğunu söylerler. Hatta kediye tedavi uygulanacaksa, bağışıklık sisteminin bu tedaviyi kaldırıp kaldıramayacağını muayene ederek görebilirler. Kedinizin her daim sağlıklı olması için güvenilir mama kullanmayı ve bazen olmak şartıyla yediğiniz besinlerden de ona ikram etmeye dikkat etmelisiniz.

Bahsettiğimiz besinler, tabii ki cips gibi zararlı maddeler değil! Eğer cipsi çok seviyorsanız ve evinizde mutlaka bulunuyorsa, kediler cips yer mi? konusunu çok merak etmişsinizdir. Birçok cips çeşidi (acılı, peynirli, baharatlı, peynir, soğan, ketçaplı, mısır, barbekü vb.) bulunduğu için mutlaka içlerinden birini tüketiyorsunuzdur. Kedi sahipleri ”kedim cipsimden birkaç tane yedi, bir şey olur mu?” gibi sorular soruyorlar.

Birkaç taneden belki bir şey olmaz, fakat bu artık alışılmış besin öğünü haline geldiyse sıkıntılar meydana gelebilir. Hele ki acılı ve soğanlı cips yiyorsanız, kedinin ağzı yanacağı için bu durumdan çok rahatsız olabilir. Diğer cips çeşitlerinin kokusunu ve tadını çok severler hatta biraz yedikten sonra hızını alamayıp hepsini bitirebilirler. Peki, insanlar için bile zararı olan cips çeşitlerinin kedilere zararı var mı? detaylıca anlattık.

Cipsin Kedilere Zararları
Cipsin Kedilere Zararları

Kedilere Cips Verilir mi?

Biz insanlar cipsi ne kadar çok sevsek ve arada sırada tüketsek de zararlarını bilseydik, eminiz asla tüketmezdik. Cipsin içerisinde yoğun miktarda tuz, yağ, akrilamidin, (kimyasal maddedir ve sigaranın içerisinde vardır) katkı maddeleri ve sitrik asit bulunur. Bunlar kedilere çok zararlıdır ve yediği zaman tüm zararlı maddeleri de beraberinde tüketmiş olacaklardır. Kedilerin sindirim sistemi ve metabolizması, biz insanlara göre oldukça hassastır. Biz insanlar yediğimiz besinleri kısa sürede sindirebilirken, onlar kolay kolay bu işlemi yapamazlar. Kedilerin özellikle midesine aldıkları tuz ve yağı hemen sindiremezler ve 24 saatten daha fazla vücudunda kalır. Haliyle vücudundan atamadıkları ve sindiremedikleri için birtakım yan etkiler görülebilir;

 • Karın ağrısı,
 • Öğürme,
 • Dışkı renginin farklılığı,
 • İshal,
 • Hazımsızlık,
 • Hassasiyet,
 • Beslenme bozukluğundan dolayı kaynaklanan dış görünüş bozuklukları (tüy döküntüsü ve kalitesinin bozulması)
 • Karaciğer yağlanması.

belirttiğimiz yan etkileri, sıklıkla cips yiyen kedinizde fark edebilirsiniz. Kedinize hiçbir şekilde cips vermemeli ve evinize alıyorsanız, mutlaka dostunuz görmeden tüketmeye dikkat etmelisiniz. Kediler kafasına koyduğunu yapan canlılar olduğu için cipsi nereye saklarsanız, kokusunu alacaktır ve ona ulaşmak için elinden geleni yapacaktır. Siz görmeden yiyebilir ve fark etmeden alışkanlık kazanabilir. Bu gibi durumları engellemek için cipsi, onun ulaşamayacağı yere koyduğunuzdan emin olmalısınız. Bazı kedi sahipleri her türlü cips çeşidini vermiyorlar, fakat sade patates cipsinin verilmesini uygun görüyorlar. Sade olsa bile içerisinde yine katkı maddeleri bulunduğu için yediğinde yine aynı zararı göreceklerdir.

Kedilere Cips Verilir mi?
Kedilere Cips Verilir mi?

Kedilere Cips Yerine Ne Verilebilir?

Kediniz cipse bir şekilde alıştıysa ve her zaman yemek istiyorsa, içerisinde birden fazla zararlı madde bulunan cipsi vermek yerine evde kendiniz yalancı cips hazırlayabilirsiniz. Kediler patates yiyebilirler ve bunu kullanarak fırında sade cips yapabilirsiniz. Orta boyda patatesin kabuklarını soyarak, cips şeklinde yuvarlak kesin. Kestiğiniz patatesleri 15 dakika suda bekletin ve fırın tepsisine yerleştirin, fakat üzerine hiçbir şekilde tuz ve yağ eklemeyin.

Patateslerin üzeri kızarana kadar bekleyin ve daha sonra ters düz ederek iki tarafında pişmesini sağlayın. Patates cipsiniz tamamıyla piştikten sonra soğumasını bekleyip kedinize gönül rahatlığıyla ikram edebilirsiniz. Kedinizi hazır cipslerden korumak için evde patates cipsini yaptığınız zaman kesinlikle her gün vermemelisiniz. Haftada 1 kere olmak şartıyla çay tabağı büyüklüğünde yalancı cips yedirebilirsiniz. Hatta iki haftada bir ek olarak cipsi yoğurda bandırarak da verebilirsiniz, bu sayede iki besinden de alması gereken vitaminleri almış olacaktır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Cips Yer mi?".
 • Zehra

  Kedim yerde baharatlı acılı cips gördü ve onu yedi. Bir şey olmaz inşallah karaciğer yağlanması kötü bir şey değil değil mi?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Sadece bir kereye mahsus yediyse ve az miktarsa hiçbir sorun olmaz. Bir daha yememesine dikkat etmelisiniz.