Patatesin her halini çok seviyoruz, peki ya kediler? Kedilerin sevmediği yiyecek yok desek yeridir. Kediler patates yer mi? diye araştırdık.

Kediler obur hayvanlar olduğu için gördüğü ve kokusunu beğendiği her besini yemek ister. Bildiğimiz gibi kediler içerisinde farklı besin maddelerinin bulunduğu mamaları çok severler, bunun yanı sıra mamanın içinde ekstra olarak bulunan kalsiyumlu ve vitaminli mamalarında tadına bayılırlar. Kediler, sadece mama yiyerek hayatlarını sürdüremezler ve vücutlarına mutlaka alması gereken faydalı maddeleri de alamazlar. Eğer kedi sahibiyseniz, mamanın yanında haftada iki gün kedilere sağlıklı olan besinlerden ikram etmelisiniz.

Bunların kedinize bağımlılık yapmaması için çok dikkat edin, çünkü onun masum bakışlarına kıyamayıp ”biraz daha vereyim bir şey olmaz” diyerek fazla besin vermek isteyebilirsiniz, fakat bu onun için zararlı olacaktır. Nasıl ki biz insanların yediği besinlerin fazlası zararlıysa, aynı şey kediler içinde geçerlidir ve her sağlıklı yiyecek mutlaka belirli miktarda verilmelidir. Sürekli olarak sokak kedisi besliyorsanız, onlara sürekli mama vermek yerine içerisine ekmek katarak havuç, patates, yoğurt; kavun, çilek ve elma gibi besinlerden arada sırada tattırabilirsiniz.

Hepimizin evinde mutlaka patates bulunduğu için patates kızartması, haşlaması, püresi veya yemeğini yapıyoruz. Haliyle kedi besleyen insanlarda kediler patates yer mi? sorusunu çok merak ediyorlar. Kediler patatesin her halini çok severler ve önüne koyduğunuz zaman hiç incelemeden yemeye başlarlar, fakat patatesin hangi halini ona ikram ettiğinizde çok önemlidir. Patates başlı başına çok faydalıdır ve doğru şekilde tükettikleri zaman protein deposudur. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırmalar yaptık.

Kedilere Çiğ Patates Verilir mi?
Kedilere Çiğ Patates Verilir mi?

Kediler Çiğ Patates Yer mi?

Patatesin her hali çok güzeldir, fakat çiğ hariç! Sadece hayvanlar için değil, insanlar içinde çiğ patates çok zararlıdır. Hatta patatesi pişirmeden önce ağzımıza çiğ olarak attığımızda tadını hiç beğenmeyiz ve bir süre sonra da karın ağrısı yapabilir. Çiğ patatesin kabuklarında ve saplarında kimyasal solanin bulunduğu için kedilerde oldukça ölümcül olabilir. Kediniz patatesi çiğ olarak tükettiğinde bu kimyasal maddeleri vücuduna alır almaz yayılır ve fenalaşmaya başlayabilir.

Patatesin görüntüsü kediler için topa benzediği için görür görmez onunla oynayabilir veya kabuklarına dişlerini geçirerek kemirmeye başlayabilir. Evinizde mutlaka patates bulunduğu için kedinizin ulaşamayacağı bir yere kaldırmalı ve asla çiğ olarak yemesine izin vermemelisiniz. Ayrıca çöpünüzün içerisine, çiğ patatesi ve kabuklarını ayrı şekilde koymanızı öneririz. Sokak kedileri tüm poşetleri açıp içindekileri yediği için istemeden kimyasal içerikli patatesleri yiyebilir ve zehirlenebilirler.

Kedilere Patatesi Nasıl Vermeliyiz?

Kediler patatesi doğru bir şekilde tükettiklerinde lif, potasyum, B ve C vitaminlerini vücutlarına alırlar. Neredeyse kedilerin mutlaka alması gereken tüm mineraller patates de bulunuyor diyebiliriz. Her kedinin damak zevki farklı olduğu için bazı kediler patatesi çok severken, diğerleri sevmeyebilir ve gördüğü gibi öğürmeye başlayabilir. Eğer kediniz patatesi seviyorsa mutlaka onun yiyeceği şekilde hazırlamalısınız.

Öncelikle kediler patates kızartmasını çok severler ama onlar için çok zararlıdır, çünkü patates bol yağ ve tuzun içerisinde kızartıldığı için tüylü dostunuzun midesine yüksek oranda zarar verebilir. Kediler çok meraklı olduğundan kendiniz için patates kızartırken kedinizin yanınızda olmadığından ve siz yokken tabaktan birkaç tane yemediğinden de emin olmalısınız.

Kediler Patatesi Nasıl Yiyebilir?
Kediler Patatesi Nasıl Yiyebilir?

Kedinize en doğru şekilde patatesi; haşlama, fırında patates ve patates püresi şekline getirip güvenilir şekilde yedirebilirsiniz. Eğer kediniz patates kızartmasına bir şekilde alıştıysa, patatesleri yine kızartmış gibi ince uzun keserek fırına yerleştirin ve üstüne hiçbir şey eklemeden direkt fırına verin. Üstü ve altı iyice kızarana kadar bekleyin ve soğuduktan sonra kedinize yedirebilirsiniz.

Görüntüsü patates kızartmasına benzediği için kediniz gerçek kızartma olmadığını anlamayacaktır. Arada sırada öğlen veya akşam yemeklerinde kediniz için patatesi haşlayıp veya püre haline getirip içerisine biraz sade ekmek ekleyerek kedinize ikram edebilirsiniz. Diğer bir alternatif olarak kuru veya yaş mamasına patates püresini veya haşlamasını ekleyerek de yemesini sağlayabilirsiniz. Hem tadı çok güzel olacak hem de kediniz en doğru şekilde patatesi tüketmiş olacaktır. Bu patates yöntemlerini haftada 1-2 kere; yağsız, tuzsuz ve baharatsız olacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Patates Kullanarak Ödül Maması Yapımı

Kedinizi eğitiyorsanız veya yaramazlığından kurtulmak için uslandırmaya çalışıyorsanız, güzel bir ödül mamasına ihtiyacınız olacaktır. Kedinize sürekli olarak aynı ödül mamalarını vermekten sıkıldıysanız, patatesi kullanarak sağlıklı ve farklı ödül yemeği hazırlayabilirsiniz. Bir adet patatesi tuzsuz ve yağsız suda haşlayın ve çatalla ezerek püre haline getirin. Üzerine kedinizin en sevdiği yaş mamayı veya pişmiş tavuk parçalarını ekleyerek karıştırın. Kedinize ikram edince hem çok beğenecek hem de daha fazla ödül maması yemek için kuralları dinleyecektir.

Kediniz için tatlı bir şeyler yapmak istiyorsanız, yine aynı yöntemi kullanın ve bu sefer patatesi buzdolabında biraz bekletin. Daha sonra üzerine kedilerin en sevdiği labneyi sürün, üzerine süs olarak kavun veya çilek parçaları da ekleyebilirsiniz. Haftada 1-2 kere patatesi yemek için yapıyorsanız, o hafta ödül yemeğini yapmayın. Miktarı fazla geldiği için kedinize zararı dokunabilir, kedinize vermek için yemek ya da ödül maması olarak ikisinden birini seçmelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?