Kedilerin hastalıklardan korunması için aşı olması şarttır. Özellikle karma aşıyı mutlaka olmaları gerekir. Bu yazımızda kedi karma aşı fiyatından bahsettik.

Kedilerin düzenli olarak olması gereken aşılardan bir tanesi karma aşıdır. Yavru kedinin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve birtakım virüslü hastalıklardan korunması için karma aşı yapılır. Karma aşı olmayan yavru kedilerde Herpes Virüs, Felin Calici ve Feline Parvos dediğimiz 3 farklı hastalık çeşidi görülebilir. Bu hastalıklar birbirinden farklıdır, fakat amaçları aynıdır. Yavru kedinin bağışıklık sistemini düşürür, ağız ve burun kısımlarında virüsler meydana gelebilir veya yüksek derecede bulaşıcı olabilir. Karma aşı yaptırılmazsa, yavru kedi bu hastalıklara yakalanması an meselesidir.

Kedilerde karma aşı gerekli mi? diye sorarsak, karma aşısı olmayan yavru kedilerin belirttiğimiz hastalıklara yakalanıp zorlu süreçlerde kaldığını görebilirsiniz. Eğer yavru kediniz, 3 hastalık çeşidinden birine yakalanmaması için gerekli zamanlara mutlaka aşısını yaptırmalısınız. Karma aşı sonrası yan etkileri 1 veya 1,5 gün şiddetli veya normal derecede yaşayabilirsiniz, fakat kedinizin sağlığı söz konusu olduğu için etkileri görmezden gelebilirsiniz.

Kedi Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?

Yavru kedi sahiplendiğinizde onun sağlığı için hiç geciktirmeden karma aşısını yaptırmalısınız. Peki, kedilerde karma aşı kaç kere yapılır? tüylü dostunuz 6. haftalığa geldiğinde karma-1 ve 9. haftalığında karma-2 aşısını yaptırmalısınız. Ayrıca 16. haftalık zamanına geldiğinde veterinere danışarak karma-3 aşısını yaptırabilirsiniz. Her yıl olarak karma aşı düzenli bir şekilde kedinize uygulanır. Yavru kedinize aşı yaptırmaya kıyamayabilirsiniz, daha çok küçük oldukları için yetişkin kedilere göre aşıya daha fazla tepki gösterebilirler veya canları daha fazla acıyabilir. Onun sağlığı ve uzun ömrü olması için soğukkanlı olmalısınız.

Kedilerde Karma Aşı Gerekli mi?
Kedilerde Karma Aşı Gerekli mi?

Kediye Karma Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Herpes Virüs, Felin Calici ve Feline Parvos birbirinden tehlikeli ve virüs içeren hastalıklardır. Yavru kedinin bağışıklık sistemini düşürür, ağız çevresinde virüslerin oluşumunu, ağız kokusu vb. gibi durumların meydana gelmesini sağlar ve diğer kedilere bulaşma riskini arttırır. İçlerinde en tehlikeli olan Feline Parvos virüsüdür ve vücuda girdiği anda her yeri sarabilir. Yavru kedilerde bu hastalıkların meydana gelmemesi için mutlaka karma aşı yaptırılmalıdır.

Kedi karma aşı içeriğinde birçok inaktif (virüsleri yok eden) maddeler olduğu için yavru kedinin vücudundaki virüsleri yok eder ve oluşumunu engeller. 6. haftaya gelen kedinizi bu tehlikeli hastalıklardan korumak için mutlaka karma aşısını yaptırmalısınız. 6 hafta geçtikten sonra 9 ve 16. hafta zamanı geldiğinde düzenli olarak karma-2 ve karma-3 aşılarını da yaptırmayı unutmamalısınız. Düzenli olarak yavru kedinizin karma aşısını tamamladığınızda, bahsettiğimiz hastalıkların oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Kedi Karma Aşı İçeriği
Kedi Karma Aşı İçeriği

Kedi Karma Aşı Fiyatı

Kedi sahipleri, kedi karma aşısı ne kadar? diye merak ediyorlar. Karma aşının diğer aşı çeşitlerine göre daha makul fiyatı vardır. Karma aşısının güncel fiyatı 110-130 TL arasında değişiklik gösterebilir. 3 karma aşı tamamladıktan sonra her yıl tekrarlanacağı için maddi durumunuzu zorlamayacaktır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?