Miyavliyo
Kedi Karma Aşı Yan Etkileri

Kedilerde Karma Aşının Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok kedi sahibi, kedilerin olması gereken aşıları merak ediyor. Bu yazımızda olası kedi karma aşı yan etkileri bahsedeceğiz.

Kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız; aşı takviminde hangi aşıların olduğunu ve ne anlama geldiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Aşılar yapıldıktan sonra şiddetli veya normal olarak yan etkiler görülebilir. Bu konuda oldukça soğukkanlı ve bilinçli olmalısınız. Özellikle kedi karma aşının yan etkileri, diğer aşılara göre daha fazla görülebilir. Aşılarını düzenli yaptırmak için veterinere gittiğinizde size gerekli bilgiyi verecektir. Sokak ve ev kedisi ayırmaksızın, her kedinin aynı aşısı vardır ve bunların belirli dönemlerde mutlaka yapılması gerekir.

Aşılar kedileri hastalıklardan ve dışarıdan gelen mikroplardan koruduğu için hem ömrünü uzatır hem de bulaşıcı olmasını engeller. Aşıları düzenli yapılmayan kedinin ömrü, aşıları düzenli olarak yapılan kediye göre daha kısa olur ve hastalıklara kolaylıkla yakalanabilir. Aynı zamanda kedilere yapılan her aşı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sağlıklı olacağı için tüy kalitesinin bile arttığını fark edebilirsiniz. Kedilerin en önemli aşılarından birisi karma aşıdır ve mutlaka yapılması gerekir. Kedilerde karma aşı sonrası bazı yan etkiler görülebilir. Gelin, hep beraber karma aşıyı ve yan etkilerini öğrenelim.

Kedi Karma Aşısı
Kedi Karma Aşısı

Kedi Karma Aşının Yan Etkileri

Kedinize karma aşılarını yaptırdıktan sonra bazı yan etkiler görebilirsiniz. Bu konuda veterineriniz sizi bilgilendirecektir, fakat yine oluşabilecek durumlara karşı bilgi sahibi olmalısınız. Kedi karma aşı yan etkilerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Aşının olduğu bölge şişebilir veya kedinizin canı yanabilir,
 • Aşı sonrası 1-4 saat içerisinde etki yükselir ve şiddetli halsizlik,
 • Yüksek ateş,
 • İshal ve kusma,
 • İştahsızlık,
 • Hapşırık,
 • Durgunluk ve hep yatma isteği,
 • Topallayarak yürümesi,
 • Agresif veya oldukça sakin olması.

gibi yan etkiler görülebilir. Özellikle kedilerde karma aşı sonrası iştahsızlık sıkça görülür. Kediniz yemek yemezse, üstüne gitmeyin ve zorlamayın. Stresten uzak tutmalı ve kendini çok halsiz hissedeceği için onu kızdıracak hareketlerde bulunmamalısınız. Kedi karma aşının yan etkileri 24 saat şiddetli veya normal derecede sürebilir. 24 saatten daha fazla sürdüyse ve kedinizde bahsettiğimiz etkiler haricinde değişiklik fark ederseniz, mutlaka veterinere danışmalısınız.

Kedi Karma Aşısının Yan Etkisi
Kedi Karma Aşısının Yan Etkisi

Kedi Karma Aşısı İle İlgisi Sıkça Sorulan Sorular

Kedi karma aşının yan etkileri yazımızı okuyanlar, merak ettiklerini veya kafasına takılan soruları sormak istiyorlar. Sizler için sıkça sorulan soruları derledik ve cevapladık.

 1. Kedim karma aşısını oldu ve kanama oluştu, ne yapmalıyım?

  Aşı olurken, iğne diğer damarlara denk gelebilir ve birkaç damla kanama olabilir, bu normaldir. Birkaç saat içerisinde geçecektir.

 2. Karma aşı sonrası kedilerde neden yan etkiler oluşur?

  Karma aşının içerisinde birden fazla inaktif maddeler (hastalık üreten virüsleri yok eden) bulunduğu için direkt bağışıklık sistemine etki eder ve normal olarak yan etkiler oluşur.

 3. Kedim karma aşı olduktan sonra sanki ölü gibi yatıyor, normal mi?

  Aşıdan sonra kedinizin sürekli yatması, uyuması ve hareketsiz durması normaldir. Telaş yapmanız gerekecek durum yoktur.

 4. Karma aşısı sonrası yan etkiler ne zaman geçer?

  Kediniz karma aşısını olduktan 1-1,5 gün kadar yan etkiler sürebilir. 2 günden fazla sürerse her ihtimale karşı veterinerinizle görüşmelisiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorumunu Ekle