Kedilerin kızgınlık dönemine girdiklerinde etrafa idrar püskürtmeleri son derece can sıkıcı durumdur. Bunu önlemek için birkaç yönteme ihtiyacınız olabilir.

Çoğu zaman kedilerin davranışlarına akıl sır erdiremesek de aslında tüm duygu durumlarının sebepleri vardır. Bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilirler veya ortada sevmediği bir durum varsa onun sona ermesi için iletişime geçmeye çabalıyorlar. Bunu miyavlayarak yapmaya çalışırlar ama başarılı olamadıkları zaman kuyruk hareketlerinden veya ihtiyaçlarını karşılarken yaptığı değişikliklerden fark edebilirsiniz.

Kediler genel olarak ilginç davrandıkları için dişi veya erkek diye ayırmadan, hepsi aynı hareketlerde bulunurlar. Bazı hastalıklarda veya hareketlerde dişi kedilerin daha çok risk altında olduğu bilinir ve dişi kedi sahiplerinin biraz daha dikkatli olması gerekir. Dişi kedilerin cinsel organı, erkeklerinkine göre daha detaylı oldukları için bu durum duygu durumlarını fazlasıyla etkiler.

Dişilerin hormonları daha çok devreye girer ve hiç beklenmedik zamanda karakter değişimi yaşayabilirler. Hatta kedilerin idrar püskürtme olaylarında dişi kedilerin daha aktif oldukları bilinir ve püskürttükleri idrar kokusu da daha zor ortadan kalkar. Peki, dişi ve erkek kedilerde idrar püskürtme nasıl önlenir? işin aslını en doğru şekilde öğrenelim.

Kedilerin İdrar Püskürtmeleri
Kedilerin İdrar Püskürtmeleri

Kediler Neden İdrar Püskürtür?

Kedilerin kızgınlık zamanı yaklaştığında veya geldiğinde bunu belli etmek için yaptıkları eyleme idrar püskürtme denir. Bu hareketi son derece normal olarak görürler ve idrarlarını tuvaleti dışında başka yere yaptıkları zaman daha fazla kokacağını ya da sahiplerinin kızacaklarını hiç tahmin edemezler.

Kedi kendini daha büyük göstermek için kendini kabartır (sırt kısmı yukarı doğru kalkar) kuyruk dikleşir ve arkasını dönerek normal idrar oranına göre daha az çişini yaparak etrafa püskürtürler. Bu genellikle sürekli yaptıkları idrarla eşdeğer olmadıkları için titreyerek yaparlar ve birkaç damla olacak şekilde püskürtürler.

Genellikle mobilyalar, dolaplar, kapılar vb. önüne giderek dikey şekilde püskürtme işlemini tamamlarlar. Erkek kediler bölgelerini işaretlemek için idrarını püskürtürken, dişi kediler ise kızgınlığa girdiklerini ve çiftleşme zamanlarına hazır olduklarını belli etmek adına idrar püskürtürler. Yani erkek kedilere karşı fazlasıyla ilgi duyduklarını ve onlarla birleşmek için can attıklarını söylemek isterler.

Dişi kedilerin kızgınlık dönemi bundan dolayı zordur; her yerde erkek kedi ararlar ve hormonların verdiği değişim sayesinde ne yapacaklarını şaşırırlar ve önüne gelen ilk erkek kediyle birlikte olmak isterler. Erkek kedilerin kızgınlık dönemi biraz daha sakin geçer; çünkü dişi kediler gibi kendilerini kaybetmezler sadece onlara gelecek olan dişileri beklerler.

Kedilerin İdrar Püskürtmesi Nasıl Durdurulur?

Kedilerin idrar püskürtmesi normal olarak karşılansa da aslında bizler için son derece can sıkıcı bir durumdur, çünkü püskürtme kokusu son derece ağır olduğu için ne kadar temizlense de yine de kokusu kalıcıdır. Erkek veya dişi kedilerin idrar püskürtme işlemini nasıl önleyebiliriz? yöntemlerine bakalım;

  • Kısırlaştırmak: Kediler kızgınlık dönemine girmeden kısırlaştırmak çoğu zaman doğru bulunmuyor. Çiftleşmek istediğini sinyallerini verdikten sonra kısırlaştırmak her zaman daha doğru seçenektir. Kedinizi kısırlaştırdığınız zaman çiftleşme özelliklerini kaybedecekleri için idrar püskürtme eylemi sona erecektir.
  • İdrar kokusunu ortadan kaldırın: Kedinizin idrarını püskürttüğü yeri iyice temizlemelisiniz, eğer kokuyu tekrar alırsa üstüne tekrar püskürtür ve koku ikiye katlanır. Püskürtülen idrar kokusunu ortadan kaldırırsanız, üstüne yapmaz ve kendi kokusunu bulmayacağı için yapma sıklığı azalacaktır. Kedi çişi kokusu nasıl geçer? diye merak ediyorsanız, yazımız size yardımcı olacaktır.
  • İlaç takviyesi: Çoğu veteriner ilaç vermek yerine kısırlaştırmayı tercih etse de aslında kedinin yoğun geçen dönemini rahatlatmak adına ilaç takviyesi yapılabilir. Veterinerin verdiği ilaçlar veya gıda takviyeleri sayesinde kedinizin püskürtme eylemi azalabilir.
  • Dışarısını görmesini engelleyin: Özellikle dişi kediler bu hareketi daha çok yaparlar, çünkü sokaktaki erkek kedileri görünce dışarı çıkmak isterler ve izin verilmediğinde birden John Rambo’ya dönüşebilirler. Sonucunda idrar püskürtme eylemleri daha çok artar ve artık önüne geçilmez seviyeye gelir. Bunları yaşamamak için camlarınızı kalın perdelerle veya panjurlarla engelleyebilirsiniz.
  • Etrafa dikkat çekici oyuncaklar bırakın: Kediler etrafa idrar püskürtürken son derece kaygılı ve stresli ruh hali içerisinde olurlar. Kedinizin püskürtme eylemini önlemek için onun dikkatini dağıtmanız iyi bir seçenek olabilir. Mesela kedinizin en çok idrarını püskürttüğü yeri gözlemleyin (bazı kediler hep aynı bölgeye idrarını püskürtür) dikkatini çekeceği oyuncak, renkli ipler veya hareketli su kabı veya yürüyen oyuncaklar vb. gibi eşyaları etrafa koyun. Tam idrarını püskürtmeye gideceği zaman onları göreceği için dikkati dağılacak ve neden bu bölgeye geldiğini unutacaktır.
Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?