Japanese Bobtail özellikleri ve bilinmeyen yönleriyle merak edilen bir dostumuz. Onun hakkında merak edilen her şey sizin için hazırladığımız içeriğimizde.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı35
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık80
Taranma İhtiyacı35
Haraketlilik80
Kıl Dökülmesi45
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık75
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk75
Arsızlık50
Çocuklarla Dostluk85
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler
 • Kökeni: Japonya
 • İsimleri: Japon Kısakuyruğu
 • Yaşam Süresi: 9 – 15 yıl
 • Kilosu: 2 – 5 kg
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü, Uzun Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
 • Mizaç: Enerjik, Geveze, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan ve Yabancı Dostu
 • Benzer Cinsler: Manx (Manks), American Bobtail, American Curl, Ankara Kedisi

Japanese Bobtail ya da yerel ve efsanevi adıyla Mi-Ke Uzak Doğu’nun adalar ülkesi Japonya kadar merak edilesi bir kedi cinsi. Binlerce yıllık geçmişi ve insanlarla birlikte yaşama tecrübesiyle bizi çok iyi tanıyor. Hatta insanlara bayılıyor.

Japane Bobtail özelllikleri nelerdir? Japanese Bobtail görünümü nasıldır? Japanese Bobtail bakımı için neler gerekir? Bunları ve bunlar gibi pek çok soruyu yanıtladığımız içeriğimiz sizlerle.

Japanese Bobtail Kişiliği

Japanese Bobtail dış görünüşüyle meşhur Asyalı kedi cinslerine benzemese de kişilik özelliklerinde Asya’nın eğlenceli yanlarını taşır. Oyun oynamayı seven, hareketli, sosyal bir kedi cinsidir. Yine Asyalı kedilerin çoğu gibi konuşkan bir kedi cinsidir. Japanese Bobtail bir aileyle birlikte yaşamaktan ve insanların yanında olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Zarif dış görünüşünü kişiliğine de yansıtan Japanese Bobtail, harika bir arkadaş avcısıdır. Bunda korkulacak bir şey yok; fareleri avlamakta iyi olsa da insan dostlarına zarar vermez 😊 Arkadaş edinme konusunda oldukça başarılı olduğu için arkadaş avcısıdır. Birlikte yaşadığı insanların aileden olduğunu anlayacak kadar zeki, eve gelen veya dışarıda karşılaştığı insanlarla hemen arkadaş olabilecek kadar arkadaş canlısıdır. Bundan da anlaşılacağı gibi Japanese Bobtail insanlarla ilişki kurmaya bayılır. Başta ailesine olmak üzere insanlara tutkuyla yaklaşıp onların ilgisini toplamak ve onlara olan sevgisini göstermek ister. Eve gelen arkadaşlarınızı çalması muhtemeldir. Tüm sevimliliğiyle onlara kendisini sizden daha çok sevdirebilir. Dostlarınızla dışarda görüşmek için iyi bir sebep, değil mi 😊

İyi bir avcı olmasına rağmen gözü sürekli potansiyel avlarında değil insanlardadır. İnsanları takip etmeyi, yakınında olmayı ve insan işlerine karışmayı sever. Evinizin dekorasyonuna müdahale etmeyi, bilgisayarınızın tuşlarına rastgele de olsa basmayı, televizyon seyretmeyi veya bulaşıklarınızı yıkamaya çalışmayı sever. Bulaşık yıkamak demişken suyu sevdiğini söylemiş miydim? Sulak coğrafyalarda yetişen kedilerin birçoğu gibi Japanese Bobtail de suyla oynamaktan olağanüstü keyif alır. Evinizdeki su itkileri onun en büyük eğlencelerinden biri olacaktır. Bu durum özellikle banyo vakti geldiğinde bir avantaj gibi görünse de bazen tehlikeli olabilir. Klozet gibi bir merakla girip çıkmakta zorlanabileceği alanlar ona ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden Japanese Bobtail’in su merakı kontrollü ortamlarda, eğlenceli biçimde giderilmelidir. Örneğin sadece oynaması için ayarlanmış oyuncak balık dolu bir su kabı güvenli bir eğlencedir.

Sadece suyla da değil… Japanese Bobtail her türlü oyunu seven oyuncu bir kedi cinsi. Bulma, getirme, saklanma gibi ona avı çağrıştıracak oyunları ve küçük yapbozlar, bulmacalar gibi zekâ gerektiren oyunları oynamak için can atacaktır. Hiçbir oyun veya oyuncak bulamadığında ise mutlaka kendisini eğlendirecek bir oyun yaratacaktır. Hareketli bir kedi cinsi olan Japanese Bobtail hiçbir şey yapmasa bile atlayıp zıplayarak ya da evin içinde koşuşturarak etrafı kolaçan edecektir. Sıkılmak hiç ona göre değil. En kötü ihtimalle sizinle sohbet etmeye çalışacaktır. Evet, Japanese Bobtail konuşkan bir kedi cinsi. Yumuşak ve değişken tonlardaki sesiyle her fırsatta konuşmayı seviyor. Hatta sesi çok melodik olduğu için ona “müzisyen kedi” diyenler bile var. Ee, geveze demek olmaz diye biraz daha kibar bir yol bulmuşlar 😊

Japanese Bobtail’in bir diğer kişilik özelliği de adapte olabilir kişilik yapısı. Hemen her şarta ve duruma kolayca adapte olabiliyor. Bu yüzden farklı iklim koşullarında, farklı aile yapılarında yaşayabiliyor. Hem de mutlu bir şekilde. Kalabalık ve hengâmeli bir evde de tek kişinin yaşadığı sessiz sakin bir evde de gayet mutlu olabiliyor. Ama sanki ilki onun için daha iyi gibi. Ne de olsa Japanese Bobtail için ne kadar çok arkadaş demek o kadar çok eğlence demek.

Öte yandan bu adaptasyon özelliği ve merakı sayesinde gezmekten ve keşfetmekten de hoşlanır. Bu onun biraz bağımsız bir kedi olduğu izlenimi verse de o sadece merak ettiği için bazen sizden uzaklaşmaya çalışabilir. Buna karşı önlem almak gerektiği gibi onun dışarıyı keşfetmesini tamamen engellemek iyi bir fikir değildir. Bunun yerine kolaylıkla alışabileceği bir tasma edinmeniz ve ara ara birlikte gezintiye çıkmanız onun için çok daha iyi olacaktır.

Japanese Bobtail Kedisi
Japanese Bobtail Kedisi

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Japanese Bobtail çocuklara da yaşlılara da tıpkı yetişkinlere olduğu gibi ılımlı ve sıcakkanlı bir yaklaşım sergiliyor. Bu durumda iletişimin kalitesi büyük ölçüde Japanese Bobtail ile etkileşime geçecek insanın elindedir.

Japanese Bobtail çocuklarla harikadır. Hatta kedi dünyasında bu özelliğiyle tanınmaktadır. Onun merakı ve hareketli yapısı bir çocuk için de harika olacaktır. Birlikte keşfetmeye ve eğlenmeye açık bir kedi bir çocuk için bir akranından farksız olacaktır. Ancak her yaş grubuyla aynı şekilde çok iyi arkadaş olmayabilir. En iyi olduğu yaş grubu oyun ve okul çağındaki çocuklar olacaktır. Japanese Bobtail, her ne kadar ılımlı ve zararsız bir kedi olsa da çocuklarla tanışma süreci her kedide olduğu gibi bazı riskler içerebilir. Ayrıca çocuklar da bu “yabancıya” nasıl davranacaklarından emin olamayabilir. Bunların olumsuz sonuçlara sebep olmaması için tanışma süreci kontrollü bir ortamda yürütülmeli ve çocuklar kediye davranış konusunda eğitilmelidir.

Konu yaşlılar olduğunda ise Japanese Bobtail biraz sorunlu olabilir. Onun gibi hareketli, konuşkan ve ilgiye ihtiyaç duyan bir kedi yaşlılarla pek de uyumlu olmayabilir. Bu noktada Japanese Bobtail’i sahiplenecek yaşlı insanların fiziksel sağlığı ve beklentileri önem kazanacaktır. Japanese Bobtail daha sessiz sakin bir hayat sürmek isteyen yaşlılar için uygun değilken hareketli kedilerden hoşlanan ve onun gereksinimlerini karşılayabilecek yaşlılarla birlikte yaşayabilir.

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Japanese Bobtail kolayca tahmin edilebileceği şekilde diğer evcil hayvanlarla da oldukça iyi anlaşabilmektedir. Hayvanlara karşı tutumu da tıpkı insanlara olduğu gibidir. Ancak Japanese Bobtail’in hayvanlarla ilişkisini açıklarken söz konusu diğer hayvanları kategorize etmek gerekir.

Japanese Bobtail diğer kedilerle sanıldığı kadar iyi olmayabilir. Hatta bazı kaynaklar yalnızca kendi cinsinden kedilerle birlikte yaşamasını önermektedir. Ancak diğer uyumlu kedilerle de yaşayabilir. İki aynı tür hayvan söz konusu olduğunda artık bizim kurallarımızdan çok türün kendi içerisindeki ilişki kurma biçimleri ve kuralları geçerli olacaktır. Bu yüzden Japanese Bobtail ile başka bir kedinin aynı ortamı paylaşıyor oluşu kavga etmeleri gibi bazı sorunlara sebep olabilir.

Köpeklerle ise çok daha iyidir. Hatta mükemmel olduğu bile söylenebilir. Kedi dostu bir köpekle harika arkadaş olabilir. Ona zarar vermeyecek bir köpek evde olmadığınız zamanlarda Japanese Bobtail’in yalnızlık çekmesini önleyecektir.

İki farklı hayvan bir araya getirilirken tedbirli bir ortam sağlanmalıdır. Her ne kadar uyumlu ve ılımlı hayvanlar olsalar da birbirlerine alışma sürecinde nasıl tepki verecekleri öngörülemeyebilir.

Japanese Bobtail Cinsi Kedi
Japanese Bobtail Cinsi Kedi

Japanese Bobtail Tarihçesi

Bir adalar ülkesi olan Japonya’da yaygın olarak yaşayan Japanese Bobtail’in kesin tarihçesi tam olarak bilinmese de binlerce yıl önce Çin ve Kore’den gemilerle taşınan kedilerin torunları oldukları tahmin ediliyor. Hâliyle Japanese Bobtail çok eski ve doğal bir kedi cinsi olarak günümüzde Japonya sokaklarında büyük bir popülasyona sahip. Onların ataları da tıpkı diğer ülkelerin milli kedi cinsleri gibi bir zamanlar insanlara yardımcı olan kediler. İnsanlarla süregelen binlerce yıllık birliktelik de onlara bu insancıl ve sıcakkanlı özellikleri kazandırmış olabilir.

Elbette Japonya’daki tek kedi cinsi bu kısa kuyruklu dostlarımız değil. Binlerce yıl önce diye bahsettiğim 6. yüzyılda yaşamış atalarının ise kuyruklarının kısa olup olmadığından emin değiliz. Ancak yine binlerce yıl öncesinden kalan tarihi eserlerde tıpkı Japanese Bobtail gibi kısa kuyruklu kedilerin tasvir edildiği biliniyor. Hatta Japonya tarihinde bu kedilerin renklerine ve desenlerine göre kategorize edilerek ayrı ayrı isimlendirildiğine dair bulgular da mevcut. Örneğin kızıl, beyaz ve siyah renklerinin bir çeşit desen kombinasyonu oluşturduğu kedililere Mi-Ke adı verilmiş ve bu kediler diğer kısa kuyruklulardan daha kıymetliymiş. Elbette Uzak Doğu’nun efsaneler ve halk anlatıları bakımından çok zengin topraklar olduğu düşünülürse bu kedilerin geçmişi biraz daha bulanık bir hâl alabilir. Ancak yine de hiçbir efsane sebepsiz değildir.

Japanese Bobtail kedisinin Japonya’daki yayılış hikâyesindeki en önemli noktalardan biri de ipek üretimi. Siz de aynı şeyi mi düşünüyorsunuz? Hayır, hayır konunun Japanese Bobtail’in tüyleriyle hiçbir alakası yok. 15. yüzyılda ipek üretimini ve ipek ürünleri farelerden ve böceklerden korumak için kediler özel bir statüyle yaygınlaştırılmaya başladı. Bir süre sonra herkesin evinde, çiftliğinde veya imalathanesinde en az bir kedi olacaktı. Bu şekilde Japanese Bobtail’in sokaklarda başlayan öyküsü saraylara kadar uzandı. Bir zamanlar Japonya sarayının en gözde kedileri Japanese Bobtail’lerdi.

İpek kozalarını koruyarak sevgimizi kazanan bu kediler bir süre Japonya adalarında sıkışıp kalsa da 1968’de Amerika’ya geldi. Böylece günümüzde dünyada tanınırlık macerası da başlamış oldu. Amerika’ya gelişini takip eden yıl CFA tarafından kabul edilen Japanese Bobtail kayıt için kabul edildi. 1971’de geçici statü alan Japanese Bobtail nihayet 1976’da şampiyonluk statüsü aldı. Günümüzde tüm saygın kedi dernekleri tarafından kabul edildi.

Japanese Bobtail Özellikleri
Japanese Bobtail Özellikleri

Japanese Bobtail Özellikleri

Japanese Bobtail’in fiziksel özellikleri için söylenebilecek en belirgin özelliği kısa ve benzersiz kuyruğu olsa da diğer görünüm özelliklerinin de ayırt edici olduğu söylenebilir. Japanese Bobtail aslında kedi denince aklımıza ilk gelen “kedi”ye çok benziyor, elbette kuyruğu dışında. Bilemiyorum belki de sadece benim için öyledir ama bunu bir düşünün derim. Japanese Bobtail’in fiziksel özelliklerinde karışıklığa sebep olan özelliği ise hem uzun tüylü hem de kısa tüylü olabilmesidir. Uzun tüylüler daha nadir olmasına karşın cinsin özelliklerinde onlardan da bahsedeceğim.

Yüz ve Kafa Yapısı

Japanese Bobtail’in yüz yapısı şekil itibariyle ters bir eşkenar üçgene benzetilebilir. Çene ile şakaklar arasında düzgün hatlarla oluşan bu üçgen yüzüne orantılı bir görünüm katar. Geniş alnı ve iri gözleriyle dışa dönük bir izlenim verir.

Kafa

Narin görünümlü uzun ve ince kemik yapısıyla yüzünün üçgen şekli bütünleşik bir ifade oluşturur. Geniş burun kemerinin aksine burun nazik ve incelen bir yapıyla hafifçe yükselti kazanır. Yüzünün incelen şekline rağmen ağız ve çene ne çok sivri ne de çok küttür ve öne doğru hafifçe uzanır.

Kulaklar

Ortadan büyüğe farklı ölçülerdeki kulaklar dik ve geniş ve birbirinden ayrık bir yapıdadır.

Gözler

Geniş ve oval ile yuvarlak arasında bir biçimdeki gözleri biraz büyükçedir. Elmacık kemikleri çok yüksek olmamasına rağmen göz çukuru özellikle göz kapağı tarafındaki yükselti sebebiyle derin görünür.

Vücut Yapısı

Japanese Bobtail’in orta boyuttaki vücudu kaslı ve atletiktir. Av peşinde koşmadığı veya atlayıp zıplamadığı zamanlarda zarif bir görüntüye sahiptir.

Gövde

Gövde ince ve uzun bir yapıdadır. Genel anlamda düzgün ve orantılıdır. Yağ tutma veya gözle görülür kas kütlesi geliştirme eğilimi yoktur. Yani zarif görünümünü ne güçlü kasları bozabilir ne de fazla kiloları.

Bacaklar ve Patiler

Bacaklar vücudun uzun boyuyla orantılı bir şekilde uzun ve zarif. Ancak bu zarafet bacakları güçsüz kılmıyor. Aksine bacak kemikleri ve kasları çok güçlü. Düzgün bacakları arasında çok fazla bir uzunluk farkı olmamakla birlikte arka bacaklar daha uzun ve daha güçlü. Bu onun mükemmel bir atlayıcı ve koşucu olmasını sağlıyor.

Kuyruk

Japanese Bobtail’e adını veren şey: Kuyruğu. Bobtail tahmin ettiğiniz üzere kısa kuyruk anlamına geliyor. Yani Japanese Bobtail’in en ayırt edici özelliği. Şimdi gelelim onun kuyruğuna. Japanese Bobtail’in kuyruğunu tarif etmek aslında zor bir iş. Çünkü belli bir tarifi yok. Her bireyde farklı olabiliyor. Nasıl mı? Bazı Japanese Bobtailler’in kuyrukları daha dik bazılarınınki yanlara veya arkaya yatık; bazılarınınki sert, bazılarınınki ise daha esnek yapıda olabiliyor. Elbette uzunlukları da farklı olabiliyor. Ancak onun kuyruğu için yapılabilecek temel tanımlama kısa ve küt oluşu ve bir tavşanınki gibi ponponu andırması. Biraz daha kötü ama anlaşılır tasvirle kuyruğunun kesilmiş gibi görünmesi. Bunlar Japanese Bobtail’in kuyruğunun şeklini anlatıyor.

Boyuta gelecek olursak. Çok kısa hatta neredeyse yok gibi kuyruklar olabileceği gibi 8 cm’yi bulabilen kuyruklar da görülebiliyor. Kuyruktaki renk dağılımları ise Japanese Bobtail için çok önemli. Genellikle kedi güzellik yarışmalarında dikkat edilen bu durum onun değerinin belirlenmesinde de önemli bir ölçüt olabiliyor.

Japanese Bobtail Yavrusu
Japanese Bobtail Yavrusu

Tüy Çeşitleri

Japanese Bobtail uzun veya kısa tüylü olabilir. Ancak her halükârda tüyleri çok da uzun değildir. Uzun tüylü olarak kategorize edilenler bile aslında orta uzunlukta tüylere sahiptir. Uzun tüylü ve kısa tüylü kediler için tüylerin yapısı aynıdır. İpeksi, yumuşak yapıdadır ve astar katmanı yoktur.

Tüylerin renk ve desenleri ise çeşitlidir. Düz, bicolor, tekir, üç renk gibi desenlerin çeşitli varyasyonları görülebilir. Bu desenlerle kombinlenen renkler; beyaz, kızıl, krem, mavi, gri ve siyahtır. Cinsin Mi-Ke olarak bilinen deseni üç renklidir. En kendine has hâlinde beyaz taban üzerine vücudun kafa ve kuyruk bölümlerinde turuncu ve siyah işaretler görülür.

Ağırlığı ve Boyutları

Ağırlığı 2 – 5 kg arasında değişen Japanese Bobtail’in erkekleri dişilerinden tipik olarak biraz daha büyüktür. Orta boyuttaki bu kedilerin ortalama uzunlukları ise 30 – 35 cm aralığındadır.

Japanese Bobtail Bakımı

Japanese Bobtail kesinlikle uyumlu bir kedidir ve en zor bakım işlerini bile eğlenceli bir hâle getirebilir. Sizin de buna yapacağınız oyunlaştırma gibi katkılarla bakımı oldukça kolay bir hâl alacaktır. Kaldı ki bu kedilerin bakımı zaten pek de zorlayıcı gereksinimler içermez. Hatta pek çok kedi cinsine göre kolay bir bakımı olduğu bile söylenebilir.

Beslenme

Japanese Bobtail’in beslenmesinde belirgin bir farklılık yoktur. Kedilere uygun mamalar veya yemeklerle beslenebilir. Ancak yine de diyeti belli kurallar çerçevesinde kalmalıdır. Yüksek protein, düşük karbonhidrat ve düzenli olarak takip edilen sabit yiyeceklerden oluşan sabit öğünler bu kurallardan bazılarıdır. Ayrıca hareketli bir kedi cinsi olduğundan daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacağı göz önünde bulundurularak biraz fazla yemesi sorun edilmemelidir. Öte yandan sağlığını korumak için egzersiz – diyet dengesi sağlanmalı ve bu “biraz fazla yeme toleransı” abartılmamalıdır.

Temizlik

Japanese Bobtail temizlik konusunda da neredeyse sorunsuz bir kedi cinsidir. Hem kısa tüylüler hem de uzun tüylüler astar tüylerinin minimum düzeyde olması sebebiyle çok az tüy döker. Uzun tüylülerde bile keçeleşme, dolaşma, topaklaşma gibi durumlar oldukça nadir görülür. Bu yüzden tüylerin haftada 1 – 2 kez taranması yeterli olacaktır. Japanese Bobtail’in banyo yapması gerektiğinde, bu çok sık olacak bir şey değildir, bu bir oyun gibi geçecektir. Hem suyu hem de ilgiyi seven bir kedi cinsi olarak banyoya girmekten ve sizin onu yıkamanızdan keyif alacaktır.

Diğer temizlik gereksinimleri ise herhangi bir kedi cinsi için gerekli olan standart uygulamaları kapsar. Bunlar günlük ağız bakımı, kişisel eşyaların temizliği, göz ve kulak çevresi temizliği ve tuvalet sonrası temizliğidir. Tüm bunlar sizin sağlığınızı da kedinizin sağlını da korumak için oldukça önemlidir.

Japanese Bobtail Sağlık Durumu

Japanese Bobtail’in sağlık durumu hakkındaki en yaygın yanılgı kısa kuyruklu kedilerin ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğudur. Pek çok kısa kuyruklu kedi gerçekten de ciddi sağlık sorunları yaşamaya yatkındır. Hatta bazı durumlarda iki kısa kuyruklu kedinin çiftleşmesi doğacak yavruların ölümüyle veya sakatlığıyla bile sonuçlanabilir. Ancak bu durum Manx’ın kısa kuyruk genini taşıyan kediler için geçerlidir. Manx’a bu özelliği veren genler ciddi omurga ve sinir sistemi hastalıklarına ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açsa da Japanese Bobtail’in kuyruğunun kısa olmasını sağlayan genle aynı değildir. Her ikisi de doğal birer mutasyonun sonucudur ama farklı gelişim evrelerinden geçmişlerdir.

Japanese Bobtail’in soyağacında Manx genleri taşıyan bir kedi olmadığından Japanese Bobtail cinsi kediler güvendedir ve oldukça sağlıklı ve dayanıklı olarak tanınırlar.

Sağlık Sorunları

Elbette her canlı gibi Japanese Bobtail’in de genetik olarak yatkın olduğu bazı sağlık sorunları vardır. Ancak bunlar yetersiz veri ve bilgi sebebiyle bilinmemektedir. Japanese Bobtail’in yaşayabileceği sağlık sorunları için yaygın kedi hastalıkları gibi bir genelleme yapılabilir.

Yaşam Süresi

Japanese Bobtail için ortalama yaşam beklentisi 9 – 15 yıldır. Ancak 18 yıla kadar yaşayan Japanese Bobtail’lere de yaygın olarak rastlanabilir. Ortalama yaşam beklentisi bir cinste kaydedilmiş verilere göre saptandığından herhangi bir kesinlik göstergesi değildir. Kediler genetik miras, bakım, çevre gibi faktörlere bağlı olarak daha uzun ya da daha kısa da yaşayabilirler.

Japanese Bobtail Kedi Cinsi
Japanese Bobtail Kedi Cinsi

Japanese Bobtail Eğitilebilir mi?

Bu soru kedilerin cinsinden ziyade cinse mensup bireyi ilgilendiren bir soru olsa da Japanese Bobtail için bir genelleme yapmak mümkündür ve bu sorunun cevabı “evet” olacaktır. Bu kadar adapte olabilir, uyumlu, insan odaklı ve zeki bir kedinin eğitilmesinin önünde hiçbir engel yoktur. Başta tasma eğitimi olmak üzere; ev ve ortak yaşam kuralları, basit numaralar ve oyunlar gibi konularda rahatlıkla eğitilebilir.


Japanese Bobtail hakkında bildiğimiz, merak ettiğimiz ve öğrendiğimiz her şeyi sizlerle paylaşarak bir kedinin ne kadar sevecen ve uyumlu olabileceğini gösterdiğimiz bir cins yazımızın daha sonuna geldik. Biz kedi cinslerini tanıttığımız içeriklerimizle kediler hakkında bildiklerimizi paylaşıyor ve ailemizin “kedi bilgisi”ne katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Japanese Bobtail hakkında ne düşünüyorsunuz? Kısa kuyruklu bir kedi sahiplenmek ister miydiniz? Bu sorulara cevap vererek veya Japanese Bobtail hakkında bildiklerinizi ve deneyimlediklerini yorumlara yazarak siz de ailemize katkıda bulunup kedi dostlarımız hakkında bildiklerimizi artırabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?

A comment was made on "Japanese Bobtail".
 • Suyla

  Türkiye’de bu cins kedi var mı? Önceden kuyruğu kesilmiş sandığım bir üç renkli kedi var tam bu özelliklerde. Üçgen yüzlü, 7 aylık kedi ebatlarında, uzun bacaklı bir kedi. Sahiplenmek istiyorum ama biraz hırçın. Herhalde sokakta yaşadığı için. Bir kaç kere tırmalandım. Ama sokakta hep dayak yiyor. Zamanla hırçınlığı geçer mi?