Kedi cinsini anlamak için bazı yöntemler olsa da en doğrusu veteriner kararı olacaktır. Kedi cinsi belirleme üzerine hazırladığımız yazımız yayında.

Kediler insanoğlunun en yakın dostlarındandır. İlk evcilleşme ve insanlarla birilikte yaşamaya başladıkları tarih 9500 yıl öncesine dayanır. Kedi cinsleri çok çeşitlidir. Safkan olabildiği gibi, melez türler de bulunur. Bazı kedi cinsleri laboratuar ortamında çapraz çiftleştirilerek oluşturulur.

Her ırk kendine ait özellikler sergiler. Karakteristik özellikleri farklıdır. Dünya üzerinde 70’in üzerinde kedi cinsi bulunuyor. Bunları birbirinden ayırmak çok kolay olmasa da bazı fiziksel özellikleriyle doğru ırkı ayırt etmek mümkün. Bu kadar fazla ırk bulunduğu için kedi cinsi nasıl anlaşılır sorusunun cevabını vermek çok kolay olmuyor. Ancak bazı özellikleri bilirsek cinsini anlayabiliriz. Safkan veya melez ırklar göz önüne alındığında karşımıza kalabalık bir gurup çıkıyor.

Cins Kedi Nasıl Anlaşılır?
Cins Kedi Nasıl Anlaşılır?

Kedi cinsini öğrenmek neden önemlidir?

Sahip olduğumuz kedinin genetik ihtiyaçlarını bilmek, ona bakabilmek konusunda bizlere yol gösterir. Cinslerine göre yiyebildikleri yiyecek, oynadıkları oyun, sağlık açısından bakımları bile değişiklik gösterir. Bu sebepten kedimizin hangi cinse ait olduğunu bilirsek, ona yardımcı olabilmemiz de o kadar kolay olur.

Kedilerin cins ayırıcı özellikleri; kulak yapısı, vücut yapısı, tüylerin kısa veya uzunluğu, renkleri, patilerinin şekli ve tüylü yapısı, kuyruk uzunluğu veya kısalığı kontrol edilerek kedinin cinsi tespit edilebilir.

Bir kedinin safkan olup olmaması bir yere kadar önemlidir, kedinin cinsine göre eğitimi, bakımı, salığı için cinsini öğrenmek faydalı olacaktır.

Cins Kedi Nasıl Anlaşılır?

Bir kedinin safkan veya melez olması genetik olarak bilinir. Genetik yapılanmasıyla ortaya çıkan bir görünüm tablosu vardır. Kedinin tüylerinin rengi, göz rengi, tüylerin yapısı, surat biçimi belirli kriterler ile belirlenmiştir. Örneğin bir Van Kedisi için beyaz tüyler, çift renk gözler değişmez ayırıcı özelliktir. Sahip olmak istediğimiz kedinin fiziksel özelliklerini belirleyerek cinsine karar vermek en kolay yöntem olarak öne çıkıyor.

Melez bir cins yaratmak için iki farklı cins kedinin çiftleşmesi gerekir. Her iki cinsin değişik özelliklerini taşıyabilen bu yeni cins, artık kendi başına bir kedi cinsi haline gelmiştir.

Kedi cinslerini görünüşten önce karakteri belirler. Kedinin dış görünüşü ve karakteri uyumluysa, örneğin Siyam kedisi gibi kısa tüylü, mavi gözlü, hareketli bir yapıya ve görünüşe sahipse bu kedinin cinsi Siyamdır.

Ancak kedi cinsini anlamak için en kesin yöntem, veteriner hekim muayenesi sonucunda vereceği karar olacaktır.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?