Kedi sahiplenmeyi düşünen kişiler, hangi kediyi sahiplenmeleri konusunda kararsız kalabilir. Bu yazımızda en çok satılan kedi cinslerini işledik.

Kedi sahiplenmek isteyen insanlar, sokakta yardıma muhtaç kedileri tercih etmek yerine belli bir ücret ödeyip cins kedi almak isterler. Cins kedilerin görünüşleri daha güzel, asil ve tatlı olduğu için genellikle onları tercih ederler. Sokaktaki kediler genelde tekir, smokin ve sarman kedi türü olduğu için kedi sahiplenmek isteyen kişilerin dikkatini çekmiyor. Hatta şöyle bir algı var “dışarıda nasıl olsa hep aynı kedi türü var, farklı kedi cinsi satın alalım” diye düşünülüyor.

Bu tarz düşünen insanları değiştiremeyiz; fakat “satın alma, sahiplen” cümlesini gündem haline getirerek, kedilerin satılmasını engelleyebiliriz diye düşünüyoruz. Bunu bilmeliyiz ki; sokak kedisi sahiplenildiğinde dışarıda zorlu çevre koşullarında yaşayan bir kedinin hayatını kurtarmış oluyoruz. Sokak kedileri, cins kedilere göre biraz daha agresif, sağlık sorunlarına yatkın ve dış görünüşleri aynı olduğu için insanların gözüne pek de cazip gelmiyor.

En Çok Satın Alınan Kedi Cinsleri

Dünyada o kadar çok kedi cinsi var ki; hepsinin karakteri, dış görünüşü, tüy yapısı, fiziksel özellikleri hatta yüz yapıları bile çok farklıdır. Her kedinin meydana geldiği ülke ve genetiği farklı olduğu için insanlar merak ediyor ve sahiplenmek istiyorlar. En çok satılan kedi cinsleri arasında; sakin, uysal, yüz yapısı yuvarlak, tüy renkleri diğer kedilere göre farklı ve parlak, çocuklarla çok iyi anlaşan ve sahibine sadık olan kedi cinsleri bulunuyor. Bu kedileri daha yakından tanımak için ayrıntılı şekilde türlerini inceleyelim.

1. Habeş Kedisi: En Çok Satılan Kedi Cinsi

Habeş Kedisi: En Çok Satılan Kedi Cinsi
Habeş Kedisi: En Çok Satılan Kedi Cinsi

Habeş Kedisi (Abyssinian) olarak da bilinir ve Afrika’da meydana gelmiştir. İnce vücudu olmasına rağmen, kaslı ve atletik yapısı vardır. Kafa yapısı orta boyutta üçgen şeklindedir ve çene kısmı, diğer kedilere göre biraz daha sivridir. Kulakları oldukça büyük, sivri ve geniştir. Duyma kabiliyetleri oldukça güçlü olan Habeş Kedisi, birden fazla sesleri bile birbirinden ayırabilir. Gözleri o kadar güzeldir ki, her baktığınızda aşık olabilirsiniz 😻 Göz yapısı badem şeklindedir ve yukarı doğru çekiktir. Genellikle ela, yeşil, bakır ve altın göz renklerine sahiptir. Bacakları, diğer kedilere göre oldukça uzun ve güçlüdür. Pati bölgeleri oval şekildedir ve pençeleri de çok güçlüdür. Kuyruğu, vücuduna göre uzun ve incedir.

Aşırı sevgi dolu ve sıcakkanlı kedi olduğu için çocuklarla arası çok iyidir. Çocukların her oyununa hemen dahil olabilir ve uzun süre onlarla zaman geçirebilir. Zeka seviyeleri çok yüksek olduğu için kolaylıkla eğitilebilir. Sosyal hayvanlar olduğu için evdeki diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşır ve meraklı olduğu için onlarla sürekli temas halinde olmak isterler. En çok satılan kedi cinsi olduğu için kedi sahiplenmek isteyenler, Habeş Kedisi’ni satın alıyorlar. Güncel fiyatı 1.000-6.000 TL arasındadır.

2. British Shorthair

British Shorthair
British Shorthair

İlk olarak İngiltere’de üretilmeye başlanan British Shorthair, köklü bir geçmişe sahiptir. Çok güzel bir kedi cinsi olduğu için İngiltere’de “meşhur kedi” adını almıştır. Kafaları top gibi yuvarlak ve yanakları, diğer kedilere göre şişkodur 😻 Gözleri boncuk gibi yuvarlak olduğu için çok masum bakışları vardır. Sarı, altın, kahverengi ve turuncu tonlarında göz rengine sahiptir. Kısa, sık, ipeksi ve kaliteli tüy yapısı vardır. Genellikle duman, gri, kahverengi tonlarında tüy renkleri vardır. En çok satılan kedi cinsi listesinde olduğu için kedi sahiplenmek isteyenler, British Shorthair’ı tercih ederler. Genellikle 1.500-3.500 TL fiyatları vardır.

Hareketli kedi cinsi olmadığı için oyun oynamayı pek sevmezler. Genellikle evin beğendiği köşesinde oturur ve etrafı izler. Çok sabırlı kedi olduğu için çocuklarla çok iyi anlaşır ve küçük oyunlarına katılabilir. Titiz kedi olduğu için günün yarısı kendini temizlemek ve uyumakla geçer. Sahibini kucağında oturmayı sevmezler, fakat yanına gidip sahibiyle beraber uyuyabilirler. Evdeki eşyalara zarar vermez ve tırmanma gibi eylemleri yoktur. Sakin bir hayatınız varsa, beraber aynı çatı altında geçinip gidebilirsiniz.

3. Birman Kedisi

Birman Kedisi
Birman Kedisi

Kedi cinsleri arasında en güzel yüze sahip olan Birman Kedisi’dir. Adından da anlaşılacağı üzere ana vatanı Birmanya’ya dayanır. Tapınaklarda yaşamış olan Birman Kedisi, herkes tarafından “kutsal kedi” olarak biliniyordu. Yüz yapısı yuvarlaktır ve küçüktür. Burun, göz altı, çene ve yanak kısımları; sahip olduğu tüy renginden her zaman bir ton açık veya koyu renkte olur. Gözleri cam gibi parlar ve genellikle mavi göz rengine sahiptir. Gözlerinin boyutu küçük ve yukarıya doğru çekik yapısı vardır. Tüyleri o kadar yoğundur ki, ona “pofuduk, şişko, pişmaniye” olarak seslenmek istersiniz 😹 Boyun bölgesinde daha fazla tüyleri vardır ve aşağı doğru sıklaşmaya başlar. Genellikle krem, beyaz, açık kahverengi tüy renkleri vardır. Ortalama 1.000-3.000 TL fiyat aralığı vardır.

Uysal kedi olmalarına rağmen oyun oynamayı severler ve çok enerjik yapıları vardır. Meraklı olduğu için evdeki her odayı ve eşyayı keşfetmek isterler. Sahibine aşık olduğu için sürekli kendini sevdirmek için onun yanına gider. Evde yalnız kalmaktan nefret ederler ve sahibinin onu bırakıp gitmesini hiç istemezler. Diğer kedilerin aksine suyu severler ve banyo yapmaktan hiç kaçmazlar. En çok satılan kedi cinsi arasında olduğu için sahiplenen kişiler Birman Kedisi’nden çok memnun kalırlar.

4. Scottish Fold

Scottish Fold
Scottish Fold

İskoçya’da 1961 yılında çiftçilik yapan biri tarafından keşfedilen Scottish Fold, kendine has kulak yapısı sayesinde çok ünlenmiştir. Genetik kıkırdak sorunu nedeniyle, kulakları öne doğru kıvrıktır. Sırf bu rahatsızlığından dolayı üretiminin durdurulmasına karar vermişler. Amerika’ya götürülerek, üretimine tekrar devam edilmiştir. Long hair ve short hair olarak ayrılmak üzere iki farklı tüy seçenekleri vardır. Short hair Scottish Fold’un tüyleri kısa olur ve kalitesi de oldukça yüksektir. Haftada 1-2 kez taranması yeterli olacaktır. Long hair Scottish Fold ise, tüyleri uzundur ve bakımı biraz daha zordur. Haftada 3 kez tüylerinin taranması onlar için yeterli olacaktır. Gözleri boncuk gibi küçük ve parlaktır. Göz renkleri genellikle sarı, yeşil, kahverengi ve kehribardır.

Cana yakın ve uysallığıyla herkesi kendine hayran bırakabilir. Sahibine kısa sürede bağlanır ve her yere onunla beraber gitmek ister. Çocuklarla vakit geçirmekten çok hoşlanır ve özellikle çocukların onu sevmesine her zaman izin verir. Ev halkından yeterince ilgi ve sevgi göremezse, sevgili gibi trip atar ve bir köşeye çekilerek küsebilir 😺 Ortalama 1.500-3.000 TL fiyatları vardır ve buna rağmen kedi sahiplenecek kişiler Scottish Fold’u tercih ederler.

5. Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Kökeni Tayland’a dayanan Siyam Kedisi, ilahi tapınaklarda beslenmiştir ve bu bölgeden tüm dünyaya yayılmıştır. Siyam Kedisi’nin orta boyutta vücudu, atletik ve kaslı yapısı vardır. Kulakları, diğer kedilere göre biraz daha geniş ve uzundur. Alın bölgesinden geniş başlayarak, çenesine doğru darlaşan kafa yapısı vardır. Tüyleri kısadır ve karşıdan bakıldığında oldukça parlak ve kaliteli görünür. Kürk rengi kahverengi, krem ve beyazdır. Genellikle yüzünün ön kısmı, bacaklarının arka kısmı, kulakları, patileri ve kuyruk bölgesi koyu kahverengi veya siyah renktir. En çok satılan kedi cinsi olan Siyam Kedilerinde, genetik olarak şaşılık görülebilir. Ortalama 2.000-4.500 TL arasında değişen fiyatları vardır.

Siyam Kedisi’nin atalarından gelen yüksek avcılık içgüdüsü sayesinde, çok hareketli ve enerjik yapıları vardır. Sahiplenildiği ilk günden itibaren evdeki herkesle hemen kanka olur ve herkese çok cana yakın davranır 😹 Her yaş grubundaki insanlarla çok iyi anlaşır ve yanlarına giderek kendilerini sevdirirler. Diğer kedilere göre tırnaklarını kullanmazlar ve ısırmazlar. Siyam Kedisi’nin yengeç burcu olduğunu düşünüyoruz, çünkü çok duygusaldır 😿 Sahibinden yeterince ilgi görmezse depresyona girer ve farklı davranış bozuklukları görülebilir. Yeterince ilgilenemeyecekseniz, Siyam Kedisini sahiplenmenizi önermiyoruz.

6. Chinchilla Kedi

Chinchilla Kedi
Chinchilla Kedi

İran Kedisi’nin farklı bir türü olan Chinchilla, ne kadar çok benzeler de aslında çok ayrı cinslerdir. Adını “Chinchilla” adlı fareden almıştır. Ülkemizde Chinchilla diye bilinirken, diğer ülkelerde “Gölgeli İran Kedisi veya Gümüş İran Kedisi” olarak hitap edilmektedir. Orta büyüklükte gövdeleri vardır ve yoğun tüylere sahiptir. Sık, uzun ve yumuşak tüyleri olduğu için diğer kedilere göre bakımı biraz daha zordur. Chinchilla’nın yavruyken tüy rengi koyudur, fakat büyüdükleri zaman tüy renkleri açılır. Genellikle beyaz, sarı ve krem tonlarında tüyleri vardır. Gözleri büyüktür ve yuvarlak göz yapısı vardır. Yeşil, kehribar ve kahverengi göz renklerine sahiptir. Çok asil ve güzel kedi cinsi olduğu için 2.000-4.500 TL fiyatla satılmaktadır.

Çok sakin ve uysal kedi oldukları için pek oyun oynamayı sevmezler. Yaşadığı yerde kendine bir köşe bulur ve orada vakit geçirmeyi sever. Sahibine çok bağlı oldukları için kucakta oturmayı çok severler. Sosyal hayvanlar olduğu için diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Zeki kediler olduğu için keşfetme yetenekleri oldukça yüksektir. Chinchilla’nın atalarından böbrek ve kalp hastalıkları kalmıştır. Çok uzun tüyleri olduğu için genellikle tüy yutar ve kusarlar. Düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirilmesini öneriyoruz.

7. Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi
Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi’nin kökeni Kalifornia’ya dayanır. 1960’lı yıllarda safkan olmayan uzun tüylü ve açık tüyleri olan kediden üretilmiştir. Yüz yapısı yuvarlak ve tombalak gibidir 😻 Her zaman yanaklarını sıkıp, öpmek isteyebilirsiniz. Minicik burnu ve gözleriyle her dediğini yaptırabilen görünüşü vardır 😸 Ragdoll Kedisi; beyaz eldivenli, eldivensiz ve tek renk olarak ayrılır. Beyaz eldivenli olursa; patileri beyaz olurken, diğer bölgeleri kendi tüy renginde olur. Eldivensiz ise; patileri kendi tüy rengindeyken, diğer bölgedeki tüy rengi biraz daha açık tondadır. Tek renk olursa; krem, beyaz, çikolata rengi ve kahverengi tüy renginde sahip olurlar. Gözleri o kadar güzeldir ki, yuvarlak ve boncuk gibidir. Cam gibi mavi göz rengine sahip oldukları için en çok satılan kedi cinsidir. Ortalama fiyatı ise 2.500-3.000 TL arasıdır.

Sahibiyle ve çocuklarla dost olan Ragdoll Kedisi, kendini sevdirmek için sırnaşır ve her zaman ilgi bekler. Köpeklerle çok iyi anlaşır ve onların yanına giderek oyun oynamaya davet ederler. Hiç görmediği bir insan onun yanına gelse bile kendini sevdirir, fakat sahibiyle samimi olduğu gibi davranamaz. Sahibi nereye giderse peşinden gider ve onu takip eder. Sırf bu özelliğinden dolayı “yavru köpek” diyenler bile var. Sesleri çok ince olduğu için onun her zaman miyavlamasını isteyebilirsiniz. Tüylerini taratmayı sevmese de yine de zorluk çıkarmadan tarama işleminizin bitmesini bekler.

8. Maine Coon

Maine Coon
Maine Coon

Kökeni çok eskiye dayanan Maine Coon, büyük boyutlarıyla bilinen kedi cinsidir. İlk olarak Amerika’da keşfedilmiştir ve ülkemizde çok yaygın değildir. İlk bakışta soğuk, saldırgan ve agresif bir kedi olarak zannedilse de aslında çok sıcakkanlıdır. Şaşırtıcı derece büyük vücudu vardır ve tüyleri çok yoğundur. Yaklaşık olarak 8-9 kg ağırlığı olan Maine Coon’un gövde uzunluğu bir metre kadardır. Yüz hatları keskin ve yüz yapısı oval şekline yakındır. Burun bölgesi, diğer kedilere göre biraz daha çıkık ve büyüktür. Göz yapısı küçük ve yukarı doğru çekiktir. Kulakları büyük, geniş ve sivridir. Kulaklarının üst kısmında tüylerinin bulunması, onu çok farklı gösterir. Uzun, gür ve kaliteli tüyleri vardır. Tüyleri tek renk değil, genellikle desenlidir. Tüylerinden dolayı soğuya karşı çok dayanaklıdır, fakat sıcak mevsimlerde tüy dökebilir.

Görünüşünün tam aksine aşırı derecede sakin, uysal ve arkadaş canlısıdır. Sahibine çok bağlı olduğu için yanında durmasını ister ve ilgi bekler. Çok konuşurlar ve sürekli miyavlayarak sahibiyle iletişim kurmaya çalışırlar. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve onları korkutmamak için oldukça sakin ve kibar yaklaşırlar. Ev ortamını çok severler ve hareketli olmadıkları için arada sırada egzersiz yapmayı sever. Maine Coon’un fiyatını görünce şok olabilirsiniz. Yaklaşık 15-19.000 TL arasında fiyatları vardır.

9. Burmese Kedi

Burmese Kedi
Burmese Kedi

Burmese Kedi’nin kökeni birçok farklı bölgelere dayanmaktadır. Adı Burmese Kedi olsa bile Türkiye’de Burma Kedi olarak bilinir. Küçük ve orta boyutta vücutları vardır ve diğer kedilere göre küçük görünürler. Kafası ve vücudu aynı oranda olduğu için oldukça narin yapıları vardır. Gözleri yuvarlak ve büyüktür. Genellikle mavi veya siyah göz rengine sahiptir. Kulakları orta derecede büyüktür ve hafif öne doğru eğik şeklindedir. Tüyleri çok parlaktır ve her yaş atladığında tüy yapısı biraz daha incelir. En çok satılan kedi cinsi arasındadır ve yaklaşık fiyatı 800-1.500 TL arasındadır.

Aşırı oyuncu kedi olduğu için ona farklı farklı oyuncak almalısınız. Zeka seviyeleri çok yüksektir ve karşılığında ödül maması varsa, oyun oynamayı tercih eder. Burmese Kedi biraz yaramaz olduğu için sizi yorabilir, fakat beraber aynı çatı altında rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Ağzından çıkardıkları sesler çok farklıdır ve diğer kedilere hiç benzemez. Burmese Kedi’nin kendine has sesini duyduktan sonra birçok kedi sesi arasından, onun sesini mutlaka ayırt edebilirsiniz. Tüylerinin taranmasını sevmez, bunun yerine kendisinin temizlemesini tercih eder.

10. Tonkinese

Tonkinese
Tonkinese

Siyam ve Burmese Kedi’nin çiftleşmesi sonucu oluşan Tonkinese, Asya kökenine sahiptir. 1880’li yıllarda Tonkinese’ye “çikolata Siyam” demişler, fakat zamanla tüylerinin renginin açıldığını fark etmişler. Tüyleri kısa, ipeksi ve parlaktır. Genellikle kahverengi, çikolata ve krem tonlarında tüyleri vardır. Burun, yanak kenarı ve çene bölgesi; kendi tüy rengine göre bir ton koyudur. Gözleri boncuk gibi yuvarlaktır. Genellikle kahverengi veya mavi göz rengine sahiptirler.

Çok tatlı bir kedi olduğu için herkese kendini kolaylıkla sevdirebilir. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve onlara karşı tırnaklarını kullanmazlar. Kıvrak zekaları sayesinde her türlü oyunu hemen algılar ve nasıl oynanması gerektiğini kısa sürede öğrenirler. Sahibinden yeterince ilgi ve sevgi göremezse depresyona girerek, sahibine küsebilirler. Ortama fiyat aralığı ise 800-1.000 TL arasındadır.

Bu yazımızda en çok satılan kedi cinslerini inceledik. Sokak kedisi sahiplenmek yerine, cins kedi almak istiyorsanız; listemizi inceleyerek kendinize en yakın hissettiğiniz kediyle aynı çatı altında yaşayabilirsiniz. En çok hangi kedi cinsiyle aynı evde yaşamak isterdiniz? yorumlarda belirtebilirsiniz. Düşüncelerinizi merak ediyorum!

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?