Kedi sahiplenecek olanlar; hareketli ve oyuncu kedileri daha çok tercih ediyorlar. Bu yazımızda en oyuncu kedi cinsi listesini anlatacağız.

Her kedinin karakteri farklı olduğu için hepsi birbirinden ayrıdır. Kimi kedi oynamayı çok severken, kimi kediler ise çok hareketsizdir ve oyun oynamayı pek sevmezler. Bizler genel olarak kedileri miskin, huysuz, yerinde oturan ve hareketsiz varlıklar olarak biliriz. Aslında bu her kedi için geçerli değildir! İnsanlardan örnek verecek olursak; bazı insanlar çok konuşurken, bazı insanlar hiç konuşmayı sevmez ve zorla ağzından laf almaya çalışırız. Tıpkı kediler de, insanlar gibi karakteri ve davranışları çok farklıdır.

Kedi sahiplenmeden önce mutlaka kendinizi tanımalısınız. Durağan ve yoğun bir hayatınız varsa, oyunu sevmeyen ve sürekli oturan kedi türlerini tercih etmelisiniz. En oyuncu kedi cinsini tercih ederseniz sürekli sizinle oyun oynamak ister ve siz yoğun yaşamınızdan dolayı onunla oynayamazsınız. Yeterince oyun ve ilgi göremeyen kediler depresyona girer ve psikolojisi bozulabilir. Bu yazımızda kedisine yeterince vakit ayırabilecek kişiler için oyuncu kedileri anlatacağız.

Oyuncu Kedi Cinsleri

Oyuncu kediler, diğer kedilere göre daha enerjik ve yerinde duramayacak kadar hareketli yapıları vardır. Oyun oynamaya bayılırlar ve özellikle top oynamayı çok severler. Meraklı gözleriyle etrafı izlerler ve oynayacak bir şey bulduklarında dakikalarca oynayabilirler 😻 Kedi sahiplenmek isteyenler veya sırf merak edenler için en oyuncu kedi cinsi listesini sizler için işledik.

1. Birman Kedisi: En Oyuncu Kedi Cinsi

Birman Kedisi: En Oyuncu Kedi Cinsi
Birman Kedisi: En Oyuncu Kedi Cinsi

Kökeni Birmanya’ya dayanır ve adını da oradan almıştır. İlk olarak Budist tapınaklarında görülmüştür ve “kutsal kedi” olarak bilinir. Muhteşem güzellikleriyle herkesin gözdesi olan kedidir. Ortalama 4,5-6 kg ağırlığındadır. Birman Kedisi’nin tüyleri çok uzun, gür ve oldukça sıktır. Özellikle boyun bölgesinde yoğun tüyleri vardır ve tüy renkleri genelde krem, beyaz, kahverengi veya karışık desenlidir. Gözleri büyük ve göz renkleri genelde mavidir. Gözleri o kadar dikkat çekicidir ki, cam gibi parladığı için herkesi kendine aşık edebilir 😻

Çok sıcakkanlı bir kedidir ve sahibine aşırı derecede bağlıdır. Sakin yapısı vardır, fakat enerjisi çok yüksektir. Evde yaşayan diğer insanlarla ve özellikle çocuklarla çok iyi anlaşır. Eve yabancı bir insan veya evcil hayvan geldiğinde onlara uyum sağlar ve nazikçe yaklaşır. Oyun oynamayı çok sever ve sırf oyun oynamak istediği için sürekli sahibinin peşinden gider. Bazen yaramaz olabilirler, fakat çok sevimli olduğu için görmezden gelinebilir 😻 Birman Kedisi sahiplenirseniz, en oyuncu kedi cinsi olduğu için sizi biraz yorabilir ama onunla beraber çok güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

2. Munchkin Kedi

Munchkin Kedi
Munchkin Kedi

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce ortaya çıkan Munchkin Kedi, 1983 yılında müzik öğretmeni tarafından keşfedilmiştir. Yolda 2 tane hamile kedi gördü ve birini yakalayabildi. Hamile kedi doğum yaptıktan sonra yavrularının birkaçı kısa bacaklı olarak dünyaya geldi. Böylece Munchkin Kedi türü doğmuş oldu. Bacakları, diğer kedilere göre oldukça kısadır. Hatta halk arasında bazı insanlar “sosis kedi” diyerek hitap ederler 😹

Yaklaşık 2,5-3 kg ağırlığındadır ve minik bir kedidir. Bakmayın öyle minik olduğuna, aslında çok hareketli ve enerji yapısı vardır 😻 Kafası yuvarlaktır ve gözleri de orta boyuttadır. Göz renkleri hepsinde farklı olarak görülebilir. Tüyleri kısadır ve haftada 1 kere taranması yeterlidir. Kısa tüylü olduğu için ekstra olarak bakımı da kolaydır. Tüylerinin rengi genelde beyaz, krem, siyah, sarı ve desenli olarak değişkenlik gösterir. Bacakları çok kısa olduğu için yüksek yerlere atlayamazlar ve koşarken zorlanabilirler.

Ev ortamını çok severler ve sahibine karşı şefkatli davranırlar. Zeka seviyeleri yüksektir ve diğer kedilere göre eğitilmesi daha kolaydır. Her yaş grubundaki insanlarla çok iyi anlaşır ve onlarla oyun oynayarak iletişim kurmaya çalışır. Sahibiyle birlikte kovalamaca ve iplerle oynamayı çok severler. Sahibi uyurken yanına gidip, onu uyandırarak oyun oynamak isteyebilirler 😹 Munchkin Kedi sahiplenmek istiyorsanız, ona “sosis” ismini vermeniz tam isabet olacaktır 😹

3. Van Kedisi

Van Kedisi
Van Kedisi

Van Kedisi (Turkish Van) Türkiye’nin gururudur 😹 Van denizi vadisinden ülkemizde ismini duyurmuştur. Dış görünüşüyle aynı yavru aslanlara benzerler. Tüyleri çok yoğundur, özellikle boyun ve kuyruk bölgeleri çok tüylüdür. Yürürken her daim kuyruğu havada yürürler. Göz yapısı küçüktür ve her iki göz rengi de birbirinden farklıdır. Bir gözü mavi-yeşil, mavi-kehribar veya yeşil-kehribar olabilir. Kuyruğu, diğer kedilere göre oldukça uzundur.

Van Kedisi, yüzmeyi çok sever. Hatta sırf Van Kedileri için ufak yüzme havuzları bile açılmıştır. Fazlasıyla oyuncu ve meraklı kediler olduğu için biraz yaramaz olabilirler 😹 Aşırı derecede sıcakkanlı ve dost canlısı bir kedidir. Yaşadığı ortamı hemen benimser ve sahibine karşı büyük bir sevgiyle yaklaşır.

Oyun oynamayı o kadar çok sever ki, sahibini sıklıkla oyuna davet etmek için bir şekilde iletişim kurar. Evinizde çocuk varsa, gönül rahatlığıyla ikisini yalnız bırakabilirsiniz. Van Kedisi; çocuğunuza hem göz kulak olabilir, hem de onunla oyun oynamayı çok sevecektir. En oyuncu kedi cinsi olan Van Kedisi, herkesin gönlünde farklı bir yere sahiptir 😻

4. Habeş Kedisi (Abyssinian)

Habeş Kedisi
Habeş Kedisi

Habeş Kedisi diğer adıyla da Abyssinian olarak da bilinir. Antik Mısır’da Habeş Kedisi’nin Mısır’a gönderilmesi konusunda karar verilmiştir. 1927 yılında Fransa’ya gelmiştir ve bu zamandan sonra da tüm dünyaya ismi yayılmıştır. Yüz hatları belirgin ve kafası küçüktür. Kulakları, diğer kedilere göre büyük ve sivridir. Vücut yapıları oldukça zayıftır ve kuyruğu uzundur. Tüyleri kısa ve parlak olmasına rağmen kalitesi yüksektir. İlk bakışta dış görünüşünden dolayı soğuk bir kedi cinsiymiş gibi görünse de, aslında mükemmel derecede sıcakkanlıdır.

Aşırı derecede zekilerdir ve kolaylıkla eğitilebilirler. Enerjileri çok yüksektir ve oyun oynamayı çok severler. Vücudu zayıf ve kaslı olduğu için hareket etmeleri ve atılgan olmaları çok kolaydır. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve onların oyunlarına hemen uyum sağlayabilir. Sahibiyle zaman geçirmekten çok hoşlanırlar ve oyuna davet etmek için ellerinden geleni yaparlar. Habeş Kedisi’nin fazlasıyla oyuncu olmasından belki yorulabilirsiniz, fakat kocaman gözlerini size dikince onu asla kıramazsınız 😻

5. Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Siyam Kedisi‘nin kökeni Tayland’a dayanır ve ilahi tapınaklarında yaşamıştır. Tayland’da oldukça gözde olduğu için kısa sürede ismi tüm dünyaya yayılmıştır. Siyam Kedisi’nin vücudu kaslı ve oldukça atletik yapısı vardır. Tüyleri kısadır ve tüy renkleri cinslerine göre değişiklik gösterebilir. Patileri, kuyruğu ve vücudu açık renk tüylere sahipken, yüzünün ortası ve kulakları koyu renktir. Göz yapısı küçüktür ve yukarıya doğru hafif çekiktir. Göz renkleri cam gibi mavi renktir ve aşırı derecede dikkat çeker. Siyam Kedisi’nin gözlerinde kalıtsal olarak şaşılık görülebilir.

Siyam Kedisi’nin yaramaz ve enerji dolu olduğu zaten yüzünden az çok belli oluyor 😹 Çok hareketli olduğu için oyun oynamayı çok sever. Sahibine karşı oldukça sıcakkanlı davranır ve her yaş grubuyla çok iyi anlaşabilir. Siyam Kedileri, diğer kedilere göre çok duygusaldır ve yeterince ilgi gösterilmezse depresyona girebilirler. En oyuncu kedi cinsi olduğu için çocuklu evlerde çok tercih edilir. Sahibinden komut almayı pek sevmeseler de, söylenenleri anlar ve ona uygun olan kurallara uymaya çalışır 😹 Yemek masası, yatak veya istemediğiniz yerlere çıkmasını yasaklarsanız sizi dinler ve uyumlu davranır.

Kedi sahiplenecek olanlar veya kedi severler için en oyuncu kedi cinslerini açıkladık. Yazımızı okuduktan sonra hangi kedinin sizin karakterinize uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yazımız ve kediler hakkını yorumlarınızı bekliyor olacağım. Kedili günler 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?