Avcıların bir numaraları yardımcıları hiç şüphesiz avcı köpekleridir. Komutları yerine getirmek için canla başla çalışırlar.

Köpek cinsleri birbirinden farklı olduğu için köpek yetiştiricileri tarafından kullanım amaçları da belirlenmiştir. Bazı köpekler sadece süs veya ev cinsi olsalar da diğerleri ise dağlık bölgeler başta olmak üzere belirli yerlerde avlanmak için kullanılırlar. Av köpekleri zaten doğuştan zeki oldukları için eğitime çok açıktırlar ve koruma düzeylerinin yüksek olması sebebiyle yaşadığı ortamdaki insanları tehlikede hissettiklerinde tüm cesaretlerini gösterirler. Birbirinden muhteşem en iyi av köpeği cinslerini araştırdık.

1. Barak Av Köpeği

Barak Av Köpeği
Barak Av Köpeği

Avcıların bir numaraları köpekleridir ve onlar olmadan asla yapılması gereken işleri tamamlayamazlar. Uzun bacakları sayesinde çok hızlı koşarlar ve vurulan avları dakikalar içerisinde sahiplerine getirebilirler. Özellikle kanatlı hayvanları zıplayarak veya yüksek yerlerden aniden atlayarak harika şekilde avlayabilirler. Çok kararlı ve cesaretli köpekler oldukları için kendilerine verilen komutu yerine getirmeden asla rahat etmezler.

İnsanlarla çok kolay anlaşabilirler ama kendilerine ters hareket yapan kişilere karşı normal olarak saldırganlık gösterebilirler. Her türlü iklime ayak uydurabilirler ve ulaşılması en zor olan bölgelere gitseler bile sahipleri geri dönmeden asla gitmek istemezler. Av yakalama sırasında yaralansalar bile vücut dirençlerinin yüksek olması sebebiyle acıdan kolay kolay etkilenmezler.

2. İngiliz Av Köpeği

İngiliz Av Köpeği
İngiliz Av Köpeği

Diğer adlarıyla Pointer Av Köpeği olarak da bilindikleri için dünya çapında çok popülerlerdir. Aşırı hareketli ve oyuncu olduklarından apartman ortamına uygun değildir, onun yerine bahçeli veya çiftlik alanlarında daha iyi yaşam sürecektir. Çok zekilerdir ve eğitim sırasında sahiplerinin ağzından çıkan her komutu harfi harfine yerine getirmeye çalışırlar.

Dış görünüşleri her ne kadar vahşi gibi olsalar da yaşadıkları ortamda çocuk varsa onu sahiplenirler ve korumak için ellerinden ne gelirse yaparlar. Dışarıdaki tehlikelere karşı sevdiklerini ve ortamı korumakla kalmazlar, yakınlarda hayvan görürlerse avlamadan bırakmazlar. Bu gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka tasmayla bağlanmalılar ve kendilerini tehdit altında hissetmemeleri sağlanmalıdır.

3. Setter Av Köpeği

Setter Av Köpeği
Setter Av Köpeği

Hareketli ve çalışkan yapılarıyla bilinen Setter Av Köpekleri, dış görünüşleriyle aslında tam bir büyük süs köpekleri gibi dururlar. Tüyleri uzun ve yumuşak oldukları için onu görenler genellikle korkmadan kolaylıkla yaklaşabilirler. Zaten fazlasıyla sevecen olduklarından yabancı insanlarla ve hayvanlarla hemen iletişim kurabilirler. Başlarına buyruk olarak gezmeyi severler, bunu engellemek için yavruyken iyi bir eğitim vermek gerekir.

Koku alma yetileri çok gelişmiş oldukları için burunlarına çok güvenilirler ve genellikle avlarını göz yerine koklayarak gerçekleştirirler. Tehlike kokusu aldıkları zaman yüksek duvarların üzerinden atlayabilirler ve yorulana kadar avlarının peşinden koşabilirler. Onları durdurmak çoğu zaman zor olduğu için dominant bir sahibe ihtiyaçları vardır ve komut dinlemeleri için doğru şekilde egzersiz yapılmalıdır.

4. Macar Av Köpeği

Macar Av Köpeği
Macar Av Köpeği

Anavatanları Macaristan’dır ve diğer adlarıyla Vizsla olarak da tanınırlar. Nesillerinin tükenebileceklerini bilen Macar insanları, savaş sırasında Macar Av Köpeklerini de yanlarına alarak diğer bölgelere kaçmışlardır. Burun yapılarının çok gelişmiş olması sonucu koku alma kabiliyetleri yüksektir ve arama kurtarma ekiplerine çok yardımları dokunmuştur. Aranan insanın veya hayvanın kokusunu bir kere aldıkları zaman iz sürme yetenekleri sayesinde kolaylıkla saklandıkları yerde bulabilirler.

Eğitilmeye çok açık olduklarından sahiplerinin sözlerini dinlerler ve kendilerine verilen komutları yerine getirmeden asla dinlenmezler. Genellikle açık-koyu kahverengi tüylere sahip oldukları için çok tatlı görünümleri olsalar da sinirlendikleri zaman aniden vahşileşebilirler. Günümüzde dağlık veya ormanlık alanlardaki evleri korumak için kullanılır ve fiyatları dudak uçuklatacak kadar pahalıdır.

5. Kopay Av Köpeği

Kopay Av Köpeği
Kopay Av Köpeği

Av köpekleri arasından bakımı en kolay olan Kopay Av Köpekleri, apartman hayata uygun olmamasına rağmen en çok sahiplenilen cinslerdir. Tüyleri haftada bir kere fırçalanması gerektiği için sahiplerini hiç yormazlar ve kolaylıkla aynı çatı altında bir ömür geçirilebilir. Aynı evde yaşadıkları insanlarla çok iyi anlaşabilirler, özellikle çocuklarla resmen çocuk olarak saatlerce oyun oynayabilirler.

Koku alma duyuları çok gelişmiş oldukları için sürekli burunları yerde gezerler ve dikkatini çeken koku aldıkları zaman oradan oraya koşarak avını bulmaya çalışırlar. Kafalarına göre hareket etmeyi sevdikleri için yavruluk dönemlerinde doğru egzersizlerle mutlaka ”gel” komutunu öğrenmeleri gerekir. Sahibinden iltifat duymak için avladıkları küçük hayvanları ağızlarında tutarlar ve bekledikleri davranışı görmeden yere bırakmazlar.

6. Drahthaar Av Köpeği

Drahthaar Av Köpeği
Drahthaar Av Köpeği

Uzun kulakları ve çenelerindeki uzun tüy yoğunluğu nedeniyle sanki sakallıymış gibi görünümleri vardır. Sık tüylere sahip oldukları için soğuk hava koşullarına çok iyi uyum sağlayabilirler. Özellikle ormanlık veya sulak yerlerdeki avcılara çok yardımları dokunur ve kendilerine verilen tüm görevleri başarıyla tamamlayabilirler. Silah gibi yüksek seslerden hiç etkilenmezler ve odaklandıkları yerden gözlerini hiç çevirmezler.

Yaşadıkları ortamdaki insanlarla çok iyi anlaşırlar ama yabancılara karşı son derece temkinli ve mesafeli davranırlar. Hoşlarına gitmeyen insan veya hayvan görseler bile sahiplerinin hoşgörülü yaklaştıkları gördüklerinde hemen geri çekilirler ve sahiplerine ayak uydururlar. Hayatlarındaki tek gayeleri korumak oldukları için yine de ortamdan uzaklaşmazlar ve bir yerden ne olup bittiğini mutlaka gözlemlerler.

7. Breton Av Köpeği

Breton Av Köpeği
Breton Av Köpeği

Yorulmak nedir hiç bilmeyen Breton Av Köpekleri, Bretonya Epanyölü olarak da bilinirler. Dünya çağında çok popüler olmasalar da avcıların en çok sevdikleri köpek cinslerinden birisidir. Ormanlık, sulak, dağlık ve her türlü ortama kolaylıkla ayak uydurdukları için avlanacak hayvanların hiçbir şekilde kaçışları yoktur. Özellikle suyu çok severler ve sahipleri bu tarz ortama düşen avlarını yakalamak için aniden suya atlayabilirler.

Avcılık haricinde sahipleriyle çok iyi vakit geçirebilirler ve sevgi dolu oldukları için diğer köpeklere nazaran duyguları fazlasıyla gelişmiştir. Sahiplerinin o anki duygularını anlayabilirler ve neşelendirmek için bazı şaklabanlıklar yapmaktan hiç çekinmezler. Her yaş grubundaki insanlarla çok iyi anlaşabilirler, özellikle çocukları çok sevdikleri için çoğu zaman onlarla oyun oynamak için ellerinden geleni yaparlar ve davet edilmeden hemen katılabilirler.

8. Çatalburun Av Köpeği

Çatalburun Av Köpeği
Çatalburun Av Köpeği

Görünüşleriyle çok farklı oldukları için genellikle diğer köpeklerden daha akılda kalır isimleri vardır. Burun delikleri birbirinden çok bağımsızmış gibi durdukları için Çatalburun Köpeği olarak adlandırılır. Kürk renklerinden dolayı vücutları her ne kadar tüysüzmüş gibi görünseler de aslında çok minik ama seyrek tüylere sahiptirler. Bakımları oldukça kolay oldukları için yalnızca haftada bir defa taranması yeterli olacaktır.

Aile ve ev ortamına uygun değillerdir, daha çok bahçeli veya çiftlik alanlarında yaşamaya elverişlilerdir. Yabancı insanlara karşı mesafeleri çok yüksektir ve yaşadıkları ortama yaklaşmalarına asla tahammül edemezler. Bu gibi olumsuz davranışlarından bertaraf etmeleri için yavruluk dönemlerinden beri sosyal ortamlarda vakit geçirmeleri sağlanmalıdır. Tam bir av köpeği oldukları için çoğu zaman agresif yetiştiriliyor ve zamanı geldiğinde av işlerine kolaylıkla ayak uydurmaları sağlanır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?