En çok merak edilen konulardan birisi de yasaklı köpeklerdir. Bu yazımızda Türkiye’de ve diğer ülkelerde yasaklı köpek cinslerini açıkladık.

Dünyanın birçok yerinde farklı köpek cinsleri bulunur, bazıları sevimli ve sakin oldukları gibi diğerleri de saldırgan oldukları için bazı ülkelerde sahiplenilmesi veya beslenmesi yasaklanmıştır. İnsan canına tehdit olarak algılandığı için bazı köpek cinsleri de Türkiye’de yasaklanmıştır, fakat haberlerden gördüğümüz kadarıyla bazı insanlar bu yasağa uymayıp halen sokakta gezdirenler vardır. Hatta insanlara saldırmaya çalıştığını veya ileri boyutlara giderek ısırdığına bile şahit olursunuz. Bu gibi olumsuz olaylara denk geldiğinizde şikayet hattını (Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü) aramanızı, fiziksel ve psikolojik sağlığınız için oradan uzaklaşmanızı öneririz. Bu konuda yeterince bilgi sahibi olmanız için yasaklı köpek cinslerinden bahsettik.

1. Amerikan Pitbull Terrier

Amerikan Pitbull Terrier
Amerikan Pitbull Terrier

Dünyada en saldırgan köpek cinslerinden biri olarak tanınan Pitbull, Türkiye’ye de yasaklıdır. Güçlü çene ve diş yapıları sayesinde insanın veya hayvanın kemiklerini rahatlıkla kırabilirler. Sahiplerine bağlıdırlar ve yaşadığı ortamdaki insanları korumak için ne pahasına olursa olsun ellerinden geleni yaparlar. Çok inatçı ve agresif köpek cinslerinden oldukları için bazen sahiplerinin komutlarını pek dinlemezler ve kafalarına göre takılmayı severler. Mutlaka görmüşsünüzdür, Pitbull’lar sinirlendikleri zaman kendilerinden geçerler ve hiç acımadan dişlerini kullanabilirler. Bazen Pitbull’u tutmak veya söz geçirmek çok zor olduğu için her ihtimale karşı sahiplenmesi, alım-satımı ve beslenmesi tamamen yasaklanmıştır.

2. Brezilya Mastiff (Fila Brasileiro)

Brezilya Mastiff (Fila Brasileiro)
Brezilya Mastiff (Fila Brasileiro)

Aşırı agresif ve saldırgan oldukları için ülkemizde bulunması yasaklanmıştır. Brezilya Mastiff’leri sadece yabancılara değil, çok sinirlendikleri zaman sahiplerine bile saldırıp çok büyük zararlar bırakabilirler. Güçlü yapıları sayesinde avını veya insanları yakaladıklarında ne zaman bırakacakları belli olmadığı için güvenli köpek cinslerinden değillerdir. Koruma içgüdüleri çok yüksek oldukları için en ufak hareketi bile tehdit olarak algılarlar ve sahibi bile durduramayabilir. Hatta çok sinirlendikleri zaman bağlı oldukları ipi bile kopartarak saldırabilirler. Enerjisini atabilmeleri için sürekli olarak egzersiz yapsalar da onlar hiç yorulmak nedir bilmezler.

3. Dogo Argentino

Dogo Argentino
Dogo Argentino

Büyük boyutlara sahip olan Dogo Argentino, dünyanın en tehlikeli ve saldırgan köpek cinsleri listesinde yer alır. Güçlü ve çevik oldukları için avcılar tarafından yabani domuzları avlamak sebebiyle kullanılırdı. Bir canlıya saldırdıklarında ölümcül derecede ciddi hasarlar bırakabilirler. Yaşadığı ortamı ve sahiplerini korumak için kimseyi yaklaştırmaz, kendisini kızdıran birisini gördüğünde ağzından salyalar akıtarak onu nasıl avlayacağını planlar ve hiç beklenmedik anda saldırırlar. Türkiye’de yasaklı köpek cinslerinden biri olduğu için onları ülkemizde görmeniz mümkün değildir ama bazı ülkelerde yasak olmadığı için sahiplenen birçok insan görebilirsiniz.

4. Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog
Amerikan Bulldog

Yaşadığı ortama ve sahibine karşı çok düşkün oldukları için diğer köpeklere nazaran daha sakin yapıları vardır. Yabancı insanlara karşı mesafeleri çok yüksektir ve yanlarına asla yaklaştırmazlar. Etraflarında hayvan gördüklerinde onları av diye düşünürler ve saldırmak için kovalamaya başlarlar. Yakaladıklarında hiç affetmezler ve sahibinden komut gelene kadar asla avlarını bırakmazlar. Agresif ve dominant yapılarından dolayı eğlenceli vakit geçirmeyi sevmezler; onun yerine tırmanmayı, koşmayı, nesne yakalamayı ve sert kemikleri çiğnemeye bayılırlar. Sevgi gösterilmesine alışkın olmadıkları için bu onların hiç hoşlarına gitmez. Türkiye’de yasaklı olmasalar da bazı ülkelerde kesinlikle yasaklıdır.

5. Napoli Mastifi

Napoli Mastifi
Napoli Mastifi

Görünümleri bile vahşi ve korkutucu olan Napoliten Mastiff’ler, kalın ayaklara ve kemiklere sahiptirler. Avlarını yakaladıkları zaman kolay kolay bırakmazlar ve güçlü oldukları için hiç zorlanmazlar. Çevik oldukları için çok hızlı koşarlar ve bacaklarının yapısı sayesinde kolaylıkla kendilerini durdurabilirler. Sahiplerine karşı bağımlı olsalar da yeri gelince kendilerini bağımsız gibi hissederler ve komut almazlar. Horlama ve salya akıtma problemleri olduğu için bu onları daha sinirli gösterir. Sahiplenilmesi yasak olmayan ülkelerde çok değerli görüldüğü için “Tanrı Köpek” diye hitap edilir.

6. Japanese Tosa

Japanese Tosa
Japanese Tosa

Eskiden dövüş köpeği olarak kullanılan Japanese Tosa, diğer köpeklere ciddi hasar vererek ölümlerine bile neden olmuştur. Fazlasıyla cesur köpek oldukları için hiçbir şeyden korkmazlar ve hemen öne atılarak kendi güçlerini belli ederler. Zeki ama inatçı yapıları sayesinde eğitilmeye açıktılar ve sahiplerinin komutlarını yerine getirmeye çalışırlar. 60 kilograma kadar ağırlık taşırlar ve bu sayede kendinden büyük hayvanları kolaylıkla avlayabilirler. Vücudu kaslı olduğu için gelen darbelerden pek etkilenmezler ama bunun karşılığında avına iki kat daha fazla zarar verebilirler.

7. Presa Canario

Presa Canario
Presa Canario

Eğitilmeye son derece kapalıdırlar ve komut almayı hiç sevmezler. İçgüdülerinde agresiflik duygusu barındırdıkları için sahiplerine karşı bile saldırma eğilimlerinde bulunabilirler. Eğer profesyonel köpek eğiticileri tarafından yetiştirilmezse yaşadığı ortama ve insanlara hiç ayak uyduramazlar. Kaslı vücutları sayesinde çok dayanıklı yapıları olduğu için onu tasmadan tutup çekmek bile çok zor olacaktır. Oyun oynamayı hiç sevmezler, çünkü en ufak hareketi tehlike olarak algıladıkları için aniden saldırabilirler. Eski zamanlarda özel mülkleri korumak için ve bekçi köpeği olarak kullanıldıklarında güvenliği sağlama açısından çok işe yarasalar da belirli zaman sonra bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

8. Bandogge Mastiff

Bandogge Mastiff
Bandogge Mastiff

Dövüşçü köpeklerden olmalarına rağmen agresif değillerdir ama kızdıkları zaman asla karşısındaki affetmezler. Egzersiz yapmayı çok sevdikleri için eğitilmeye son derece açıktırlar. Sahiplerine bağlandıkları zaman onları korumak için ellerinden geleni yaparlar ve herhangi bir canlıya saldırırken bile komut sesini duyar duymaz hemen dururlar. Bu özellikleri de sahiplerine karşı ne kadar saygılı ve zeki olduklarının bir göstergesidir. Bacak kasları çok güçlü olduğu için yürüyüşe çıkmayı, tırmanmayı ve yüksek yerlerden atlamayı çok sevdikleri için sürekli bu tarz egzersiz yapmayı severler ve kolay kolay yorulmazlar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?