Türk ırkından onlarca heybetli ve muazzam karakterle sahip Anadolu Çoban Köpekleri vardır. Peki, en bilindik Anadolu Çoban Köpekleri hakkında neler biliyoruz?

Anadolu Çoban Köpeği, dünya çapında tanınan ve meşhur olan bir cinse sahip köpeklerdir. İlk defa Türkiye’de rastlanılmış olan Türk ırkına sahip çoban köpekleri genel olarak; kaslı, cüsseli, zamanında savaşçı olarak görev almış hala da bekçi görevi görmektedirler. Bu yazımızda Türk Çoban Köpeklerinden en bilindik beş Anadolu Çoban Köpeğini ve özelliklerini sizler için derledik. Şimdi, merak edilen tüm özellikleri ve muazzam karaktere sahip bu köpekleri yakından tanıyalım.

Anadolu Çoban Köpeği Genel Özellikleri

Anadolu Çoban Köpekleri, en çok güçlü ve dayanıklı olmaları ile tanınır. Türk Çoban Köpeği olarak bilinen bu köpekler, aşırı dayanıklı ve tüm kötü iklim koşullarına karşı uyum sağlayabilen bir kürk yapısına sahiptir. Bu kalın kürk yapıları nedeniyle en çok tercih edilen türler arasında yerini ayırmaktadır.

Yaşam süreleri genellikle 13-15 yıl aralığındadır. 70-84 cm uzunluğunda ve 38-64 kilo civarında olan bu köpekler, beslenme koşullarına bağlı olarak da daha geniş kalıplara ulaşabilmektedir. Gereken tüm bakımların yapılması biraz zahmetli olsa da çokça tercih edilen ve talep oranları yüksek olan çoban köpekleridir. Dünyaca ilgi görmeleri muazzam bir karaktere sahip olmalarından kaynaklanır.

Özellikle de sürüleri olası tüm tehlikelerden koruyarak uzun yıllarca sürü korumacılığı konusunda bekçilik görevini üstlenen bu köpek cinsleri, oldukça da sadıktırlar. Pek fazla ev veya apartman daireleri gibi ortamlarda yaşayamazlar. Genellikle bahçeli evlerde veya arazilerde yaşamaya uygundurlar. Ayrıca eğitilebilirlik oranları yüksek olsa dahi erken yaşlarda sosyalleştirilmesi hırçınlığını daha çok azaltacak ve daha saygılı bir niteliğe kavuşturacaktır.

1- Kars Çoban Köpeği

Kars Çoban Köpeği
Kars Çoban Köpeği

Türk Çoban Köpeği ırkına sahip olan bu köpek cinsi, Kafkasya bölgesinde yaygınlığını korumaktadır. Çok eski dönemlerden beridir bekçi-çoban köpeği olarak, sürü koruma hünerleri ile yaşam sürmektedir. 15-20 yıl kadar uzun bir müddet yaşayabilen Kars Çoban Köpeği, engebeli ve farklı coğrafi alanlara uyum sağlayabilen, fazlasıyla korumacı özellikleri ile en çok tercih edilen köpek türüdür.

Dünyaca tanınan Kars Çoban Köpeği, koruma özellikleri ve oldukça iri yapıları ile bilinir. Heybetli ve güçlü olmaları, kötü iklim koşullarında dahi sürüleri korumalarını sağlar. Biraz vahşi ve sert görünseler de sahiplerine karşı gayet saygılıdırlar ancak yabancılara karşı agresif olmaktadırlar. Güçlü pençeleri ve kaslı görünümleriyle düşmanlara karşı acımasız davranışlarda bulunabilir. Bu yapılarından dolayı ilk kez köpek beslemek isteyenlere asla tavsiye edilmez.

Ayrıca eğitimi çok zor ve sabırlı bir süreçten oluştuğu içinde tavsiye edilmemektedir. Kontrol edebilir, liderlik kurabilen ve saygınlık kazandırabilen sahipler, eğitmekte rol oynarlar. Fazla havlama özelliğinden ötürü apartman daireleri gibi ortamlara pek uygun değillerdir ancak bahçe, arazi veya köy gibi ortamlarda beslenmeye birebir uygundur.

2- Akbaş Çoban Köpeği

Akbaş Çoban Köpeği
Akbaş Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpeği cinsi olan Akbaş Çoban Köpeği’nin kökeni Türkiye’dir. Çoban köpeği olarak görev alsa da ev ortamına da uyum sağlamaktadır. 10-15 yıl aralığında yaşam sürebilen bu köpek cinsi, fazla iri yapılı ve vahşi bir görünüme sahiptir. Ancak göründüğü kadar agresif ve hırçın değillerdir.

Sezgi gücü oldukça yüksek olan Akbaş Çoban Köpeği, yalnızca tehlikeleri hissettiklerinde saldırgan olmaktadırlar. Aksi takdirde Çoban Köpeği olmasına karşın sakin ve saygılı karakteri bulunmaktadır. Diğer çoban köpeklerine nazaran daha özgür ruhlu olmaları, eğitim süreçlerini zorlaştıran etkenler arasındadır. Kangal köpek cinsiyle karıştırılan akbaş çoban köpeği, farklı karaktere sahip iki ayrı cinstir.

Her zaman ilgi görmeyi ve bağlılık duyulmasını isteyen köpeklerdendir. Görmezden gelindiğinde agresif tavırlar sergilerler. Bu özelliklerinin yanında en değişik özelliği; aile ve bağlılık duygularının fazla gelişmiş olması ile diğer çoban köpeklerinden ayrılır. Duygusal özelliği ile sahiplerine karşı sadık ve dostanedir.

3- Boz Çoban Köpeği

Anadolu’nun Konya beldesinden Urfa beldesine kadar yetiştirilen bir Türk köpek ırkıdır. 78-85 cm oranında yüksekliği bulunan Boz Çoban Köpeği, oldukça güçlü kas yapısına sahiptir. Sahibine karşı gayet saygılı ancak yabancılara tehlike unsuru olarak yaklaşırlar. Herhangi bir tehdit hissettiklerinde tehdit alarmı vererek koruyuculuk özelliği ile hareket ederler. Dünyaca ünlü ve popüler olan Boz Çoban Köpeği, Güney Anadolu’nun Toros Dağları’nda sıklıkla bulunmaktadır.

Ayrıca Guregh Köpeği veyahut Yörük Köpeği olarak da isimlendirilir. Çevik ve güçlü yapılarından dolayı dünyanın birçok yerinde bu köpeklere olan talep yüksektir. Temel görevi olan sürü koruma özelliği ile sürüleri her türlü tehlikeden korumaktadır ve her ortama uyum sağlayabilen karakteri de vardır. Bu özelliklerinden dolayı aileyle, çocuklarla ve sürülerle iyi anlaşır ve genel olarak sabırlı bir köpek cinsine sahiptir.

4- Kangal Çoban Köpeği

Kangal Çoban Köpeği
Kangal Çoban Köpeği

Türk Çoban Köpeklerinden en çok bilinen bir diğer Anadolu çoban köpeği olan Kangal, hızlı ve iyi bir koşucu olmasıyla tanınır. Sürü korumada bekçilik görevi üstlenen bu köpek cinsi, kurtlara ve diğer tehlikelere karşı sürüyü en güvenli şekilde korur, çünkü tehlikeyi hemen hissedebiliyorlar. Dünya çapında tanınmasının en önemli sebeplerinden biri de bu korumacı yapılarıdır. 72-78 boylarında ve 66 kiloya kadar geniş hacimleri olan köpekler, sürü korumak amacıyla devamlı tercih edilmektedir.

Zeki ve cesur bir karakteri barındırmak ile birlikte Türkiye’nin Kangal ilçesinden Orta Anadolu’ya kadar uzanan geniş bir yaşam alanları vardır. Ayrıca çoban-bekçi köpeği görevleri dışında saygılı ve çocuklara karşı dostane yaklaşmaları nedenleriyle aile köpeği olarak da uyum sağlamaktadırlar. Genel olarak özgür bir karaktere sahiptir bu sebeple insanların vereceği emirlere karşı yaşamayı istemez. Sahiplerine karşı saygılı olsalar da üstüne gidilmesi hoş olmayacaktır.

5- Malaklı Çoban Köpeği

Malaklı Çoban Köpeği
Malaklı Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpekleri arasında meşhur olan bir diğer köpek cinsi Malaklı Çoban Köpeğidir. Dünya çapında sürü korumacılığı ile meşhurdur. Türkiye’nin Aksaray ili başta olmak üzere diğer illerde de yaşamını sürdürmektedir. Aksaray coğrafyasında dudaklara malak denildiği için ismi böyle anılmıştır.

Dudağı sarkık, büyük ve güçlü görünümü ayrıca iri kafa yapılarından ötürü ürkütücü görünmektedirler. Ancak sert mizaca sahip olsalar da gayet saygılı hayvanlardır. Onla dost olan sahiplerine karşı oldukça bağlı olmakla beraber, yabancı insanlara hırçın davranışlar sergilerler. Bu durum şüpheci ve tehlikeli durumlara karşı korumacı yapılarından kaynaklıdır.

En bilindik Anadolu çoban köpek cinsleri ile ilgili bilgileri sizlere aktarmış olduk. Birbirinden farklı Anadolu köpek cinsleri dışında ayrıca farklı özelliklere sahip çoban köpekleri de bulunmaktadır. Dilerseniz, En İyi 10 Çoban Köpeği Cinsi yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca merak edilen sorular için bizlere yorum bırakabilir ve görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?