Özel kürk rengiyle ve davranışlarıyla farklı olan British Shorthair’ı çok seviyoruz. Peki, British Shorthair hangi cinsle çiftleşir? yazımızda açıkladık.

Kedi cinsleri içinde en çok tercih edilen ırklardan birisi British Shorthair’dır. Köklü bir geçmişe sahip olan bu kediler kısa kulakları ve harika tüyleri ile tanınır. Bu muhteşem görsellikteki kedilerle ilgili en çok merak edilenlerden birisi hangi cinsle çiftleştiğidir. Peki, özel olan British Shorthair hangi cinsle çiftleşir? karakteristik birtakım özelliklere sahip British Shorthair, genetik bir takım özelliklere de sahiptir. Dolayısıyla bu cins kedilerin en uygun hangi cinsle çiftleştirilmesinin uygun olduğu merak konusudur.

British Shorthair Çiftleştirme
British Shorthair Çiftleştirme

British Shorthair Hangi Türle Çiftleştirilmeli?

British Shorthair’ın çiftleştirilmesi için en uygun tür, ırklarını sağlıklı bir şekilde devam ettirmesi için kendi cinsleriyle çiftleştirilmeleridir. Bu cins kediler fazla sağlık sorunu olmaması ve uyumlu mizaçları ile evde beslenebilecek ideal bir ev kedisidir. İnsanlarla iletişimi çok iyidir, verilen komutları uysal şekilde yerine getirir ve algılama zekasını yüksektir.

Muhteşem tüy yapısı, görünümü ve şirinlikleri ile kendine aşık eden bir türdür. Bu özellikler nedeniyle bu tür kedilerinin soyunun tükenmesini elbette istemeyiz. Bu bakımdan British Shorthair, mümkünse kendi cinsleri ile çiftleştirilmeleri en uygun olanıdır. Böylece genetik ve karakteristik açıdan daha sağlıklı nesillerin doğması sağlanabilir.

British Shorthair Kendi Cinsi Dışında Çiftleştirilebilir mi?

British Shorthair, kendi cinsi dışında çiftleştirilmesi elbette mümkündür. Kendi cinsi ile çiftleştirilmesinin mümkün olmadığı durumlarda farklı cins kedilerle de çiftleşmesi sağlanabilir. British Shorthair’ın genetiği sağlam olduğu için pek çok türle çiftleşmesinde bir sakınca görülmemektedir. Hatta bazı sağlık sorunu olan kedi türlerinin soyunun daha sağlıklı olması için o türlere katkı sağlamak için British Shorthair ırklarından yararlanılabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, Scottish Fold genleri oynanmış kedilerdir. Bu bakımdan bu tür kedilerde birtakım sağlık sorunları olabilmektedir. Duyma problemi ve göz hastalıkları gibi çeşitli sorunlar bu tür kedilerde olabilir. Bu kedilerin sonraki ırklarının daha sağlıklı olması adına British Shorthair ile çiftleşmelerinin uygun olduğu düşünülmektedir. Böylece türleri sağlıklı bir şekilde devam etmesi sağlanmış olur.

British Shorthair, oldukça özel yaratılmış hayvanlardır. Pek çok kedi sahibi bu güzel kedi ırkını tercih etmek istemektedir. Neslini sağlıklı bir şekilde devam ettirmek isteyen ve kısırlaştırmadan yana olmayan kişiler, British Shorthair’ın en sağlıklı kedi cinsiyle çiftleştirilmesi uygun olacaktır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "British Shorthair Hangi Cinsle Çiftleşir?".
 • TAYFUN

  İYI GUNLER BENİM BRİTİSH CANIM VAR 4 AYLIK NE ZAMAN ÇİFTLEŞTİRİLİR? ERKEKTİR, SAYGILAR.

  • Anonim

   1 yaşından aşağı olmayacak ve kızanda olması lazım

 • Anonim

  İYİ GÜNLER BENİM BRİTİSH CANIM VAR 4 AYLIK NE ZAMAN ÇİFTEŞTİRİLİR? ERKEKTİR, SAYGILAR.