Minik yavrunuzu eve alıştırmak istiyorsanız tek yapmanız gereken önerilerimizi adım adım uygulamak olacaktır. İçeriğimize hoş geldiniz 😸

Yeni bir kedi sahiplendiniz ve eve getirmek istediniz ama eve pek alışkın olmayan bu minik size zorluk çıkartıyor ya da yeni bir eve taşındınız ve minik yavrunuz yeni eve uyum gösteremiyor mu? Siz de onu eve nasıl alıştırırım diye mi düşünüyorsunuz? Aslında bu durumun pek çok sebebi vardır. Büyük bir sabırla miniğinizi eve alıştırmaya çalışmalısınız. Keza sabır bu noktada en önemli etken olacaktır. Bildiğimiz gibi kediler çok fazla eğitilmeyi seven hayvanlar değildir. Bu sebeple onu eğitmek, eğitmeye çabalamak oldukça zor olacaktır. Hatta bazen bu durum öyle zor olacaktır ki pes etme noktasına kadar geleceksiniz. Ama siz pes etmeyin ve sabırlı olun 😺

Kedilerimiz aslında alışılagelmiş yaşam alanlarında ya da hayatlarında küçük bir değişiklikte bile strese girmeye meyillidirler. Onun alışmış olduğu ev düzenini değiştirdiğinizde, mesela evde bir mobilyanın yerini değiştirdiğinizde ya da yenilediğinizde minik yavrunuz bu duruma kolayca alışamayabilir. E bir de ev değiştirdiğinizi düşünürsek bu durum haliyle daha zorlaşacaktır. Peki, yeni bir kedi sahiplendiğinizde eve alışma süreci nasıl olur? Düşününce sahiplendiğiniz kedi ne sizi ne de bundan sonra yaşayacağı ortamı daha önce görmüş değildir. Tedirgin olması da normal bir durumdur. Siz bu durumu anlayışla karşılamalı ve ılımlı yaklaşmalısınız. Pekâlâ, bunu nasıl başaracaksınız? Nasıl bir yol izlenmeli? Kedinizi eve ve yeniliğe nasıl hızlı adapte edebiliriz?

Öncelikle eğer yeni bir yavru kedi sahiplendiyseniz, ilk eve geldiği zamanlarda tedirgin ve şaşkın bakışlara sahip olacaktır. Siz ve aileniz ona çok fazla özen ve ilgi göstermelisiniz. Ona kendi evindeymiş hissi vermelisiniz. Bu ilgi onun eve daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır. Miniğinizi eve getirdiğinizde ilk olarak evinizde bulunan tüm aile üyelerinizle tanıştırmalısınız. Bu onun kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Daha öncesinden mutlaka onun için hazırladığınız yatağı, mama kabının bulunduğu yeri ve kum kabını ona göstermelisiniz. Seçtiğiniz yatağın güvenli olduğundan emin olunuz. Yatağın kedinize uygun olduğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca yumuşak ve rahat olmalıdır. Bir yatağınız yok ve yatak temin etmek istiyorsanız evcil hayvanlar için ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz. Bunun dışında tabii ki evinizde sağlam kartonlar ve organizatörlerle güzel bir yatak tasarlayabilirsiniz.

Yavru Kediyi Eve Alıştırma Süreci
Yavru Kediyi Eve Alıştırma Süreci

Yavru Kedinizi Eve Alıştırma Sürecini Adım Adım İnceleyelim

  1. Yavru kediniz için yatak yeri seçip onu oraya alıştırmanız gerektiğinden bahsettik. Bu gibi bir yerin salon gibi çok kullanılan sesli bir ortam olmasından kaçının. Onun rahat ve sessiz uyuyabileceği bir ortam olması iyi olacaktır.
  2. Biliyorsunuz ki eve getirdiğiniz yavru kedinizin ev gibi bir ortamda tuvalet gibi önemli bir sorunu olacaktır. Elbette kediler tuvaletlerini gözlerden uzak sessiz ortamda yapmayı tercih ederler. Ev gibi bir ortam hem sesli hem de kalabalık olabilir. Bu durum onlar için ciddi sorundur. Aynı zamanda uzun zamandır doğada bulunan bir kediyse evde nereye tuvaletini yapabileceği aklında bir soru işaretidir. Bu sebeple yavru kediniz için uygun bir kum kabı temin etmelisiniz. Kum kabını kedinize tanıtın ve her zaman erişebileceği, rahat ve sessiz bir ortama kum kabını yerleştirin. Mutlaka düzenli periyotlarda kum kabını temizlemeyi unutmayın. Keza kedilerin temiz olmaktan hoşlanan hayvanlar olduğunu hepimiz biliriz.
  3. Kedilerin tırmalamak gibi önemli bir alışkanlıkları olduğundan önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Tırmalamak onlar için vazgeçilmez bir huydur. Daima onları koltuklarınızı, mobilyalarınızı tırmalarken bulabilirsiniz. Bu durum da sizi pek memnun etmeyecektir. Bu sebeple bir kedi tırmalama tahtası temin etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Kedi tırmalama tahtası temin ettim ama kedimi tırmalama tahtasına nasıl alıştırırım diye merak ediyorsanız bloğumuzda ilgili yazıyı okuyarak deneyim kazanabilirsiniz.
  1. Kediler sokağa alışkın olan ve her durumda kendilerini koruma içgüdüsü ile yaşayan hayvanlardır. Doğada kendilerini diğer vahşi hayvanlardan ve etkenlerden korumak için yüksek yerlere çıkıp etrafında olan biteni kontrol ederler. Bu yüzden yavru kedinizde bu gibi bir içgüdü olacağından evinizde kedinize seçtiğiniz odada yüksek yerler olması onun bu içgüdüsünü yapabilmesine olanak sağlar. Yüksek yerlere çıkarak kendisini güvende hissedecek ve bu durum ona dış etkenlerden saklanıyormuş hissi sağlayacaktır.
  2. Kediniz eve geldiğinde ona ilk öğretmeniz gereken yerlerden biri yemek yiyeceği ortam olacaktır. Ona temin ettiğiniz mama ve su kaplarını temiz bir yerde muhafaza etmelisiniz. Düzenli olarak onun yemek ortamının orası olduğunu hatırlatmalı ve zamanla bu duruma adapte olmasını beklemelisiniz. Özellikle mama ve su kabının kedi kumu kabından uzak bir noktada olması hem sağlığı hem de kedinizin huzuru için iyi olacaktır.
  3. Emniyet konusuna gelince; evdeki dolapların duvara monte edildiğinden, kedinize zarar verecek, üzerine düşebilecek mobilyaların sağlamlığından emin olunuz. Evde olmadığınız takdirde tüm pencerelerin ve balkonların kapılarının kapalı olduğundan emin olunuz. Keza yeni bir ortama alışmakta güçlük çeken kedilerimiz yeni maceralara da atılmaya meraklı olduklarından neler yapabileceğini kestiremeyiz.

Eğer taşınma gibi bir durum içerisindeyseniz, minik yavrunuzun bu duruma adapte olabilmesi için onu daha önceden taşınacağınız yeni eve götürmeniz orada vakit geçirmesini sağlamanız gerekli olabilir. Ayrıca kolileme yaparken yanınızda bulundurabilirsiniz. Bu durum ona toparlanma içgüdüsünü sağlayacaktır. Gideceğiniz yeni evde de kedinizi önce ufak bir odaya daha sonra evin tüm kalanına alıştırmak işinizi kolaylaştırabilir.

İlgili İçerik: A’dan Z’ye Kedi Eğitim Rehberi

Yeni ev ve değişiklikler miniklerimizi strese soksa da bu gibi durumları özveriniz ve sabrınızla halledebilirsiniz. Tek yapmanız gereken adım adım kontrollü ilerlemek olacaktır. İlgili, özenli ve sabırlı olmaya gayret göstermelisiniz. Minik bir yavruya ne siz kolay alışacaksınız ne de o sizin ortamınıza kolayca alışacaktır. Daima meraklı ve heyecanlı olan bu yavru şaşkın gözlerle etrafı keşfetmeye de açık olacaktır. Şimdiden size ve kedinize mutlu ve sıcak bir yuva diliyoruz…

Sizin de bu başlıkta bahsedilenlere ek olarak belirtmek istedikleriniz ve önerileriniz var ise aşağıda yorumlar alanından bizimle paylaşabilirsiniz. Keyifli günler 😸

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhabalar, Ben Süheyla. Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüm dışında yazarlık yapmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten çok zevk alıyorum. Minik dostlarımız, kedilerimiz hakkında araştırma yapmak ve sizinle paylaşmak oldukça keyifli :))

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?