Hepimizin çok sevdiği fino köpekler, aslında bildiğimizden çok daha cesaretlidir desek, inanır mısınız? Küçük ama cesur fino köpek cinslerini tanıyalım.

Şirin görünümleri ve masum halleriyle herkesin kalbini fetheden fino köpek cinsleri, apartman hayatına çok uyumlu olduklarından dünyada en çok sahiplenilen köpeklerdendir. Fino köpekleri aynı zamanda “süs köpekleri” olarak adlandırılır.

Her yaş grubuyla çok iyi anlaşabilirler ve özellikle çocuklarla aralarında güçlü bir bağ kurmayı başarırlar. Fino köpekleri yaramaz oldukları için sahiplerini gıcık etmeyi çok severler ve eğlenmek için saklambaç oyunlarını severler.

Küçük olmaları sayesinde evde kaybolabilirler ve onları bulmak için en akla gelmeyecek yerlere bakılır. Fazlasıyla narin ve kibar oldukları için sahiplerinden agresif davranışlar görmeyi hiç sevmezler. Fino köpeği sahiplenmeden önce sorumluluk alabilmeyi ve en önemlisi her şeye rağmen sakin kalabilmeyi bilmeli. Peki, dünyada bulunan fino köpek cinsleri hangileridir? Teker teker inceleyelim.

1. Pomeranian

Pomeranian
Pomeranian

Dünyaca ünlü olan Pomeranian Boo’lar, aşırı tatlı görünümleriyle istedikleri her şeyi yaptırabilirler. Yoğun tüyleri ve küçük boyutlarıyla, diğer köpeklerden çok farklı olduklarına inanıldıkları için en çok sahiplenilen fino süs köpeği cinslerindendir. Üçgen kulakları, boncuk gözleri, minik burunları, uzun çeneleriyle farklarını direkt ortaya koyarlar ve benzetilen köpeklerle karıştırılması imkansız olur.

Çok enerjik oldukları için gün içerisinde hiç oturmazlar, onun yerine evin içerisinde koşturmayı veya koltukların üzerinde zıplamayı tercih ederler. Sahipleriyle beraber yürüyüşe çıkmayı, yeşilliklerde gezmeyi veya park alanlarında çocuklar gibi kaydıraklardan kaymaya bayılırlar. Tam bir aile köpekleri oldukları için çocuklarla da çok iyi anlaşırlar, hatta onlarla arkadaş gibi zaman geçirebilirler.

2. Maltese Terrier

Maltese Terrier
Maltese Terrier

Beyaz fino köpek cinslerinden biri olan Malta Köpekleri, eşsiz güzellikleriyle herkes tarafından çok iyi tanılıyor. En eski köpek cinslerinden oldukları için her türlü alanlarda (bekçilik, avcılık vb.) kullanılmıştır. Yemek yemeyi çok sevdikleri için gördüğü her yiyeceği tüketmek isterler ve sonrasında yüksek oranda bağırsak problemleri görülebilir. Aile fertlerine ve tanıdığı insanlara sevgi dolu yaklaşırlar; fakat yabancı insan veya hayvan gördüklerinde minicik boyutlarına rağmen, büyük bir canavara dönüşebilirler.

Çocukların, yetişkin olmadıklarını bildikleri için onlara karşı sabırları çok yüksektir ve sert şekilde sevseler bile seslerini çıkarmazlar. Tıpkı kediler gibi uyumayı çok sevseler de ev ortamında hareketlilik sezdikleri zaman hemen uyanırlar ve dahil olmak için heyecanlı tavırlarla havlamaya başlarlar. Fazlasıyla zeki ve duygulu köpekler oldukları için aile fertlerinin duygularını anında hissedebilirler.

3. Shih Tzu

Shih Tzu
Shih Tzu

Boyutları çok küçük olan Shih Tzu’lar, dayanıklı vücut yapısına sahiptirler. Fazlasıyla cesur oldukları için kendilerinden büyük köpeklere havlarlar hatta kendilerini tehlike altında hissettiklerinde üstlerine koşup saldırabilirler. Böyle yapmalarının tek sebebi; kendi vücutlarını, diğer köpeklerden daha büyük hissettikleri için onları avlayabileceklerini düşünüyorlar.

Aile fertlerine o kadar düşkünlerdir ki, evde onları göremeyince kendilerini kötü hissederler ve ince sesleriyle havlayarak kendilerini duyurmaya çalışırlar. Yalnız kalma korkusundan dolayı sürekli olarak sahiplerinin peşlerinde koşarlar hatta onsuz dışarı çıkmalarını engellemek için kucağa oturabilirler.

Egzersiz seviyeleri düşük oldukları için haftada birkaç gün yürüyüş yapmaları yeterli olacaktır.

4. Pekinez

Pekinez
Pekinez

Eski zamanlarda kötü ruhları kovaladıklarına inanılan Pekinez’ler Çin’de en çok tercih edilen fino köpeği cinsidir. Çok duygusal oldukları için en ufak harekete alınıp küsebilirler. Onun gönlünü almak için köpek oyuncaklarıyla yanına gitmek veya tasmasını gösterip yürüyüşe çıkmayı belli etmek yeterli olacaktır.

Agresif tavırlardan hiç hoşlanmazlar ama bu davranışların aynısını kendileri yaparlar. Canları sıkıldığı zaman yüksek sesle havlamaya başlarlar ve masum bakışlarıyla istedikleri her şeyi aile fertlerine yaptırmayı başarırlar.

Yaşadıkları ortama ondan başka evcil hayvan geldiği zaman kıskançlıklarından saldırmaya çalışabilirler, hatta hayvanı rahatsız ederek mutsuz olmasını sağlayabilirler. Sahiplerini paylaşmak istemedikleri için bu tarz davranışlarda bulunmaları normaldir.

5. Papillon Köpek

Papillon Köpek
Papillon Köpek

Kulak görünümleriyle diğer köpeklerden çok farklı olan Papillon Köpeklerin sanki kelebek kanadını andıran kulak yapıları vardır, hatta bu özelliklerinden dolayı isimlerini kelebek çeşitlerinden almışlardır. Eski zamanlarda meydana gelmişlerdir ve çok küçük boyutlara sahip oldukları için “cüce köpek” olarak da hitap edilmiştir. Rönesans döneminde yağlı tablolara bakıldığında, Papillon Köpekleri görebilmek çok muhtemeldir.

Özgüvenleri çok yüksek oldukları için minicik boyutlarına bakmadan kendinden büyük hayvanlara karşı saldırganlık eylemi gösterebilirler. Yürüyüşe çıkarıldığında tasma takmayı ve bahçede yaşıyorsa çitlerle tamamen kapatılması önerilir, çünkü havladıklarında büyük köpekler onlara zarar verebilirler.

İnsanlarla araları çok iyi olan Papillon Köpekler, özellikle çocukları çok severler ve onlarla bir an önce oyun oynamak için heyecanlanabilirler.

6. Tüysüz Çin Köpeği

Tüysüz Çin Köpeği
Tüysüz Çin Köpeği

Tüysüz görünümleri nedeniyle sihirli şifa güçleriyle eski zamanlarda insanları iyileştirdiğine inanılırdı. Fazlasıyla sevecen ve sıcakkanlı oldukları için aile fertlerinin kucaklarına atlayıp onları dakikalarca yalamayı çok severler. Eve farklı yabancı insan geldiğinde yüksek sesle havlayabilirler veya eğitimleri yoksa ısırma gibi davranışlar da sergileyebilirler. Eğer bahçede yaşıyorlarsa, evlerini korumak için ellerinden geleni yaparlar ve asla yabancıların yaklaşmalarına izin vermezler.

Kendilerini tehlike altında hissettikleri zaman kurt köpekleri gibi ulumaya başlarlar ve sahiplerinin yanlarına gelmesini isterler. Yürüyüşe çıktıklarında kuş, kedi veya tavşan gibi küçük hayvanları koşturmaya bayılırlar ve onları avlayacaklarını düşünerek çok heyecanlanabilirler.

Tüysüz fino köpeklerinden oldukları için hassastırlar ve özellikle kış aylarında mutlaka kazak gibi kıyafetler giydirilmelidir.

Fino köpeği ne kadar büyür?

Fazlasıyla yemek yeseler bile sadece kilo alırlar ama boyutlarında herhangi bir değişiklik olmaz. Yavruluk dönemlerinden, yetişkinlik dönemlerine kadar sadece birkaç cm oranda büyüyebilirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?