Sokak köpeklerinin zorlu yaşamlarına şahit oluyoruz. Sokak köpeklerini şikayet etmeden önce onları anlamaya ne dersiniz?

Sokakta gördüğümüz ve yaklaştığımız köpeklerin, evde yaşayan köpeklerden çok daha farklı tepkiler verdiğini görebiliriz. Sahibi olan köpeklerin aksine sokaktaki köpekler gün içerisinde oldukça az ilgi görür. Ancak yaşamlarını zorlaştıran tek sorun ilgisiz kalmaları değildir. Onlar sadece buldukları yemekleri ve yemek artıklarını yerler. Yanından geçip gittiğimiz her bir sokak köpeği tüm gün aç gezmiş olabilir.

Sokakta istismara uğramaları ve saygısız insanlar tarafından taşlanmaları da sık rastladıkları sorunları arasındadır. Peki, bu kadar zorlukla yaşamına bir sokakta devam etmeye çalışan hayvanları neden şikayet ediyoruz? Sokak köpeklerini şikayet etmeden önce bilmeniz gerekenleri sizler için anlattık.

Sokak Köpekleri Şikayet Edildiğinde Nereye Götürülür?

Sokak köpekleri günümüzde birçok insan tarafından sadece havladığı için dahi şikayet ediliyor. Şikayet edilen köpekler, belediyeler tarafından toplanarak barınaklara götürülüyor ya da ıssız yerlerde yalnızlığa terk edilebiliyor. Büyükşehirlerin tutumları genellikle iyi olsa da küçük şehirlerde şikayet edilen köpekler, köpek barınağı yoksa ıssız yerlere götürülüyor ve orada yaşamaya mahkum ediliyor.

Bunları düşündüğümüzde şikayet etmenin onlar için bambaşka bir yaşama dönüştüğünü anlamamız zor değil. Eğer aşısı olmayan sokak köpekleri var ve saldırıya maruz kalınıyorsa mutlaka şikayet etmelisiniz. Ancak onları çok havladıkları için ya da sadece fobiniz olduğu için şikayet etmeniz, yaşamlarını çok daha zor hale getirmektedir.

Sokak Köpekleri Şikayet
Sokak Köpekleri Şikayet

Sokak Köpeklerini Anlamak

Sokak köpekleri şikayet edilirken geçerli sebepler olmasının yanı sıra zararsız oldukları durumlar da söz konusudur. Bazı insanlar sadece köpek korkularından dolayı bazıları ise sesleri çok yükseldiği için şikayet ederek mahallelerinden götürülmelerine sebep olur. Bu duruma bir de onlar açısından bakalım mı? Bizler gibi onların da sürekli gezdikleri ve kendilerince sahiplendikleri sokaklar vardır.

Bazı sokakların köpeklerin gördüğümüz anda tanırız ve sürekli gördüğümüz için düzenli beslenmesine yardımcı olabiliriz. Sokakta aynı köpekle sık sık karşılaşıyor ve ilgi gösteriyorsanız zamanla sizi gördüğünde tanıyacak ve sahiplenecektir. Bu durumda sokaktan alıkonulan köpekler, kimsesiz kalırlar. Tanınmadıkları ortamlarda yeterince ilgi görmezler ve bağlı oldukları bir yerden uzaklaşmanın stresini uzun süre üstlerinden atamayabilirler.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  En Bilindik 10 Beyaz Köpek Cinsi

Sokak köpeklerinin sık sık havladıklarına şahit olabilirsiniz. Aynı zamanda geceleri ulur gibi sesler çıkarırlar. Bu durum onların yalnızlığı, korkuları hatta belki de tüm gün aç kalmalarından kaynaklıdır. Köpekler, yalnız olduklarında seslerini duyurabilmek adına yüksek sesler çıkarabilir.

Aç ve susuz kaldıklarında dertlerini anlatmak için havlama ihtimalleri de yüksektir. Eğer geceleri sürekli havlıyorsa, etrafta korktuğu bazı sesler veya insanlar da olabilir. Onların yaşamları yalnız, korkulu ve çaresizdir. İnsanlardan gelecek bir kap yemeğe muhtaç olduklarını ve onlara yeterli ilgiyi göstermediğimizi anladığımız zaman, havlamalarından rahatsız olmak mümkün değildir.

Köpek Fobisi Olanlar Ne Yapmalı?

Fobi, zarar gelmeyeceğini bildiğiniz halde bir canlıdan veya bir cisimden korkmak anlamına gelir. Köpek fobisi, köpeğin zarar verip vermemesine bağlı olmadan insanların onlardan çekinmesine ve kaçmasına sebep olur. Bu durum birçok sokak köpeğinin şikayet edilmesine ve sokaklarından alınmasına sebep olmaktadır.

Eğer köpek fobiniz varsa yolda bir sokak köpeği ile karşılaştığınızda, o anı sorunsuz atlatmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Öncelikle sokak köpekleri aç olduklarında peşinize takılabilir. Bu durumda hafifçe elinizle git işaret yapabilir, sesli bir şekilde gelme diyebilirsiniz. Onlar korktuğunuzu anladığında ya da gelmesini istemediğinizi fark ettiğinde peşinizi bırakacaktır.

Köpek gördüğünüzde sakin kalmanız, ona yaklaşmamanız ve kaçmamanız zaten sizle ilgilenmemesi için yeterlidir. Çığlık atmak, koşmaya başlamak gibi sebepler onları da korkuttuğu için peşinize takılabilir. Sakinliğinizi koruyarak sokak köpeklerinin yanından geçip gidebilirsiniz. Hatta zamanla sakin kalacağına emin olduğunuz bazı köpekleri sevmeye başlayabilir ve zararsız olduğunu anlayarak fobinizi aşabilirsiniz.

Sokak Köpekleri Neden Şikayet Edilir?

Sokak köpeklerini şikayet etmeden önce onları anlamanız ve yaşamlarına destek olmanız hepsi için ayrı bir hayat demektir. Ancak aşısı olmayan ve çok saldırgan tavırlar sergileyen köpekler varsa, sokakta insanlara ve diğer hayvanlara saldırdığına şahit olursanız şikayet etmelisiniz. Ancak zararsız ve kendi halinde çevrede gezen bir köpeği şikayet etmeniz, onun hayatını daha fazla zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  En Küçük/Minik 10 Köpek Cinsi

Günümüzde milyonlarca köpek, sokaklarda hayata tutunmaya çalışmakta ve yemek bulabilmek için gün içinde birçok sokağa girmektedir. Onların yaşam kalitesi artmadığı sürece hemen her sokakta çaresizce yemek arayan köpeklere rastlayacaksınız. Bu nedenle onları anlamak, yalnızlığa terk etmemek ve sokağınızın köpeği olarak beslemek hiç kimseye zarar vermemesine yardımcı olacaktır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Sokak Köpeklerini Şikayet Etmeden Önce!" için yapılan yorum;
  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    İsim

    Köpeklere sahip çıkmamız çok güzel bir şey, fakat onların çöplerden beslenmesi, sokaklarda yaşaması ne kadar doğru? Korunaklı ve güvenilir barınaklar yapılması en doğrusu. Tüm canlıların güvenliği öncelik olmalı, insan veya hayvan fark etmeksizin. Lakin fobi bahsettiğiniz gibi azıcık sevin ya da sessizce geçip gidin denebilecek kadar kolay bir durum değil. Bu tip fobiler insanların sosyal hayatlarını tamamen etkileyen durumlar. Bir çok köpeğin sakin de olsa kaç tane çocuğu parçaladığını biliyoruz. Hayvanların doğasıyla oynadık, onlarda avlanma iç güdüsü, kendini koruma isteği var. Bu tür olaylara sebep vermemek için güvenli barınaklar oluşturulmalıdır.