Sizler için yeşil iguanaları araştırdık. Yeşil iguanalar nerede yaşarlar ? Yeşil iguanalar nasıl çiftleşir , ne ile beslenir gibi birçok konuya değindik.

Bugünkü yazımızın konusunu Yeşil iguana oluşturuyor. Yeşil iguanalar geniş bir coğrafi alanda yaşamaktadırlar. Sürüngenler grubuna dahildir. Yaşadıkları yerlere gelince yerlerde , ağaç üzerlerinde ve suda yaşayanları da vardır. Genelde Meksika dolaylarında yaşadığı bilinse de kuzey kesimlerde de yaşamaktadır. Asıl yaşam bölgelerinin ise Brezilya ve Paraguay olduğu bilinmektedir. Bulundukları bölgeye göre de fiziksel görünümleri değişmektedir. Her ne kadar bazı hayvan severlere göre sevimli görünse de istilacı bir tür olarak bilinirler. Toplumumuzda bambu tavuğu olarak da anılmaktadır. Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri Virgin Adaları gibi birçok bölgede yayılım göstermişlerdir.

Beslenme şekillerine göre ot obur olarak bilinirler ve ortalama boyları 1.5 metredir. Olabilecekleri en fazla kilo ise 10 kg kadardır. Genelde sakin bir yapıya sahiptir. Renkleri ise parlaktır. Bakımları biraz zordur ama hayvan severseniz bu sizin için çok zor olmayacaktır. Onunla ilgilenirken ve bakımını yaparken zevk alacaksınız.

Sahiplenmeden önce dikkat edilmesi gerekenler

Bakımı ve beslenme şekli olarak biraz zorlu bir hayvandır. Gerçekten iyi bir hayvan severler bu konuda çok zorlanmayacaktır. Bakımı ve masrafının bir kedi veya köpeğe göre daha masraflı olduğunu söyleyebiliriz. Yeşil iguana biraz sabır isteyen bir hayvandır. O yüzden sabırsız bakıcıların bu hayvanı beslemesi zor olacaktır.

yeşil iguana resmi

Yaşam süresi 10 yıl dedik ama iyi bakıldığı takdirde yaşam süresi ortalama olarak 15-20 seneye kadar artmaktadır. Bu 20 sene boyunca da boyutları uzamaktadır. Boyutları çok uzayacağından uygun bir yetiştirme alanına sahip olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yiyecek tüketimi de artacağı için bütçenizin buna uygun olması gerekmektedir. Bunları göz önünde bulundurarak bu hayvanı sahiplenirseniz daha uygun olacaktır. Son yıllarda İgunaya olan ilgi ve talep artmıştır. Daha önce bu hayvanı besleyen arkadaşlarınızdan destek alırsanız çok daha rahat besleyebilirsiniz.

Yeşil iguananın , iguana türleri arasında en iri tür olduğunu söyleyebiliriz. Doğada olumsuz koşullarla karşılaşabildiklerinden dolayı ev ortamında yaşamaları onlar açısından şanslı bir durum olarak nitelendirilebilir.

Yeşil iguana cinsiyeti nasıl belirlenir ?

Yeşil iguana cinsiyet belirlemesi yapılırken şu yöntemi kullanmalısınız :

  • Öncelikle iguanayı ters çevirin
  • Karın ve bel bölgelerine bakın.
  • Erkekse karın ve bel bölgesi iridir
  • Dişiyse karın ve bel bölgesi daha küçüktür. Bu şekilde cinsiyet belirlemesi yapabilirsiniz.

Yeşil iguanalar nerede yaşarlar ?

Genelde vahşi doğa ortamında yaşadıklarını söylemiştik. Ama genelde tropikal bölgelerde yaşarlar. En çok sıcak ve nemli bölgeleri severler. En çok ise Kuzey Amerika taraflarında rastlayabiliriz. Yaşamlarının büyük bölümünü ağaçlarda geçirirler. Ağaçlarda sürdürmelerinin sebebi tırnaklarının buna çok uygun olmasıdır.

Yeşil İguana nasıl çiftleşir ?

Genelde ağaçlarda yaşadıklarını söylemiştik . Çiftleşme dönemlerinde ise ağaçlardan inmektedirler. Yuva kurarak çiftleşme işlemini gerçekleştirirler. Çiftleşme sonrası yumurta bırakırlar. Ortalama olarak bir çiftleşmede 10-20 civarı yumurta bırakır. Yumurtalarını ise toprağa gömmektedirler. Garip bir durum olsa da iki tane yeşil iguana yumurtalarını aynı yere gömerler . Bu yeşil iguanaların doğasında vardır.

Yeşil İguana nasıl beslenir ?

Beslenme şekillerine renklerine göre değişkenlik göstermektedir. Yeşil iguanalar vejetaryendir. Peki yeşil iguanalar ne yer ?

  • Sebze
  • Meyve
  • Yeşillik

Doğal ortamları vahşi olduğu için kendilerini saklamayı tercih ederler. Kısacası kendilerini korumak için kamufle ederler. İguanalar genelde çok iyi yüzerler. Yılan ve kuş gibi hayvanlar da iguanalara saldırı yapmaktadırlar.

Yeşil iguanalar kendilerini koruyabilmek adına ağaçlardan kendilerini suya atarlar. Çok garip bir bilgidir ama su altında 30 dakika kadar nefes almadan durabilmektedirler. Kuyrukları sayesinde ise çok güzel yüzmektedirler.

Yeşil İguana ne ile beslenir ?

Ev ortamında bakılan yeşil iguana ne ile beslenir ? Beslenme şekilleri yaşamları açısından çok önem arz etmektedir. Çünkü beslenme şekilleri yaşamlarına direkt olarak etki etmektedir.

Yeşil iguanaların sindirim sistemleri hayvansal proteinleri eritmekte zorluk çektiği için fazla tüketmesi halinde 3-5 yaş civarındaki yeşil iguananın ölmesine sebep olmaktadır. Bu ölmenin sebebi de iç organlarına zarar gelmesidir. Bunun dışında hayvansal proteinlerin böbrek ve karaciğer gibi önemli organlara zarar gelmesinden dolayı ölüm gerçekleşir.

Yeşil iguana

Yeşil iguanaların sebze , meyve ve yeşillik ile beslendiğini yukarıda söylemiştik. O yüzden yiyeceklerinin %80 ‘inin yeşillik olması gerekmektedir. Kalan kısmında ise sebze ve meyve kullanabilirsiniz. Önemli olan bir nokta ise kalsiyumdur. Haftada bir yemlerine kalsiyum takviyesi yapmalısınız.

Yeşil İguana Bakımı Nasıl Yapılır ?

Yeşil iguana ev ortamında yaşıyorsa kesinlikle ona uygun bir kafes almalısınız. Kafesin havalanması iguananız için çok önemlidir. Yaşayacağı yeri onun rahatı için özenle hazırlamanız gerekmektedir. Normal şartlarda doğal yaşamından uzakta oldukları için bunu hissettirmemek adına akvaryumun her detayını düşünmeniz gerekecektir. Öncelikle kafes ölçülerine dikkat ederek onun boyutuna uygun şekilde kafes ayarlaması yapmanız gerekir.

Yavru yeşil iguana için kafes ölçüleri şu şekilde olmalıdır : 10x80x60 cm

Yetişkin yeşil iguana için kafes ölçüleri şu şekilde olmalıdır : 200x200x150 

Daha bitmedi 🙂 İskelet yapısının gelişimi için D vitamini onlar için çok önemlidir. D vitaminini de güneş ışınlarından almaktadır. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey kafesine UV ışınlı bir lamba yerleştirmek olacaktır. Ortam sıcaklığı da yeşil iguanalar için çok önemlidir. Gündüz 28-30 derece arası , gece ise ortalama 22 derece olmalıdır. Uygun bir ısı lambası edinmeniz akvaryumun iç ısısının kontrol edilmesini sağlar. Isı değişimine çok duyarlı oldukları için ani ısı değişimlerinde hastalanma ihtimalleri fazladır. Düzenli aralıklarla banyosunu yaptırmanız da gerekir.

Düzenli aralıklarla banyo yapması deri değişimi için önemli bir durumdur. Suya çok düşkün oldukları için terruma yerleştireceğiniz su kabını her gün temizleyip ,suyunu yenilemeniz gerekmektedir. 2 ila 3 haftada bir tırnaklarının kesilmesi gerekir. Ortalama diş sayısı 60-100 arasında değişmektedir. Agresif anlarında sahibini ısırma gibi huyları vardır. Terleme gibi bir durumları yoktur. Fazla tuzu ise hapşırarak dışarı atmaktadırlar. Gariptir ki günün büyük bölümünde dinlenirler 🙂

Suda yüzmesi için onun düzenli hareket etmesi için çok önemlidir. Bir yeşil iguana sahiplenmek istiyorsanız onunla ilgilenebileceğinizden mutlaka emin olun. Çünkü sürekli ilgi isteyen bir hayvandır. Şimdi sizlere biraz yeşil iguana resmi bırakalım.

Yeşil iguana resimleri

iguana resmi
yeşil iguana
ağaçta yeşil iguana
Article by

How about writing a comment?