Texel Guinea Pig cinslerinin tüyleri kıvırcık ve dalgalı şeklindedir. Genellikle kahverengi, sarı ve siyah tonlarında tüylere sahip olurlar.

Ginepiglerden en yaramazı, oburu ve dış görünüşü farklı olanı Texel Guinea Pig cinsidir. Kıvırcık tüyleriyle o kadar güzel görünüyorlar ki insan her an temas etmek istiyor. Türkiye’de bu cinse rastlamak biraz zor olduğu için temas etmemiz de zor olabilir 🙂 Genellikle Amerika, Fransa ve İngiltere’de daha fazla görünürler. Texel Ginepiglerin tüm özellikleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra görsellerine bakarak nasıl bir şey olduklarını hayalimizde canlandırabiliriz.

Karakter Özellikleri

Tüm ginepigler arasında en arkadaş canlısı olan cinslerdir. Tüm insanlarla çok iyi anlaşırlar ama özellikle çocukları çok severler. Sanki çocukları kendileri gibi aynı boyutta görerek onlara olumlu tepkiler verirler. Hatta çocuklarla saklambaç veya yakalamaca tarzı küçük oyunlar oynayabilirler. Bu cinslerin temas bağımlılıkları vardır ama eğer nazikçe sevilmeye alıştırıldıysalar sürekli insanlara sokulurlar ve kendilerini sevdirmek isterler.

Texel Ginepig
Texel Ginepig

Uysal, sıcakkanlı, cana yakın, sevimli ve yaramaz oldukları için evde varlıkları sahiplerini iyi hissettirebilir. Bazı Texel Guinea Pig cinsleri tıpkı kediler gibidir. Belirli günlerde kafes dışına çıktıkları zaman ne yapacakları hiç belli olmaz; aniden sahiplerinin önüne atlayabilir, bir yerlere saklanabilirler, anlam verilemeyen davranış sergileyebilirler veya masanın üzerinde duran yiyecekleri kaçırmaya çalışabilirler.

Evde başka bir evcil hayvan varsa onunla sürekli kavga edebilirler veya tam tersi çok iyi arkadaş olabilirler. Bu tamamen karakterlerine ve ne kadar sosyalleştirildiklerine bağlı olan bir durumdur. Eğer evcil hayvanla hiçbir anlaşamıyorlarsa ayrı odalarda vakit geçirmeleri en doğrusu olacaktır. Texel Ginepigler hassas canlılar oldukları için stres yaparlar ve birtakım hastalıklar meydana gelebilir.

Fiziksel Özellikleri

Texel Guinea Pig cinslerinin en belirgin özellikleri kıvırcık ve dalgalı tüyleridir. Kafa bölgelerinde dalgalı tüyleri vardır ama vücutlarında yoğun kıvırcık tüyler bulunmaktadır. Kıvırcık tüylerinden dolayı diğer ginepig cinslerinden daha cüsseli ve şişman görünürler. Aslında tüylerinin hiç olmadığını düşünsek diğer ginepigler ile aynı sayılır. Genellikle beyaz kürk üstünde Siyah-sarı-altın-karamel-kestane-kahverengi-turuncu tüy renlerine sahip olurlar.

Texel Ginepig Özellikleri
Texel Ginepig Özellikleri

Bu cinsin tüylerinin kıvırcık olduğu gibi bıyıkları da öyledir. Sanki bıyıkları ateşten yanmış da öyle kalmış gibi görünürler. Minicik ve yuvarlak gözlere sahiptirler, özellikle heyecanlandıkları zaman gözleri daha çok ön plana çıkar. Kulaklarını genellikle aşağıya doğru kıvrık olarak kullanırlar, bu onları daha da tatlı yapan bir özelliktir. Texel Ginepig cinslerinin tüyleri yoğun olduğu için kulaklarının büyüklüğü veya küçüklüğü pek fark edilmez.

Kiloları yaklaşık 1-2,5 kg arasında değişiklik gösterir. Uzunlukları da 20-25 cm kadardır. Neredeyse bir bisküvi paketi kadar boyları vardır. Bazı iddialara göre Texel Ginepig türünün diğer cinslere oranla daha küçük, cüce ve zayıf olduklarını söylüyorlar. Aslında her ginepig cinslerinin yaşam alanları ve beslenmeleri farklı olduğu için normal olarak kiloları ve uzunluklarında farklılıklar görülebilir.

Yaşam Alanları

Texel Ginepig cinslerinin rahat ve huzurlu yaşam sürdürebilmeleri için yaşam alanları çok önemlidir. Alanda sadece bir tane Texel Ginepig yaşayacaksa kafes ölçüsü 30X50, iki tane yaşayacaksa 30X70, üç tane veya daha fazlası yaşayacaksa 30X90 (arttırılabilir) şeklinde olmalıdır. Eğer kafes olması gerekenden daha küçük olursa içeride istedikleri gibi rahat edemezler ve strese girebilirler.

Olumsuz bir durum yaşamamak için kafes ölçüleri büyük tutulmalıdır. Hatta 2-3 katlı merdivenli kafes çeşitlerinden alarak alanları daha konforlu hale getirilebilir. Alınacak kafesin alt kısmının tel olmamasına dikkat edilmelidir. Sürekli olarak tele basacakları için ayakları rahat etmez ve tellerin arasına girebilir. Bunun yerine zemin kısmı kapalı ve sağlıklı olan kafes çeşidi tercih edilebilir.

Kafesin içerisinde Texel Ginepiglerin dikkatlerini çekecek ve oyalanabilecekleri oyuncaklar koyulmalıdır. Mesela merdiven, kaydırak, çiğneyiciler, tırmalama tahtası, toplar, ışıklı nesneler vb. oyuncaklar alınabilir. Kafeslerinde rahatlıkla ulaşabilecekleri yerlere mama ve su kabı eklenmelidir. Eğer 2-3 katlı kafes alındıysa ilk ve en üst katına ayrıca su ve mama kabı da eklenmelidir.

Texel Ginepig Bakımı
Texel Ginepig Bakımı

Bakımları

Bu ginepig cinslerinin tüyleri kıvırcık olduğu için birbirlerine karışabilir, dolaşabilir veya düğümlenebilir. Bu durumlar oluşmaya başlayınca tüyler kalitesini kaybeder ve matlaşmaya başlar. Uygun bir tarakla her gün veya 2 günde nazikçe tüyleri taranmalıdır. Texel Guinea Pigler tüylerinin taranmasından çok hoşlandıkları için asla zorluk çıkarmazlar. Onlarla daha iyi bir bağ kurabilmek için tüm bakımları fırsat olarak görülebilir.

Hafta 2-3 kere kulak çevrelerinde ve kulak içinde kir, akıntı veya birikinti olup olmadığına bakılmalıdır. Texel Ginepig cinslerini kucağa veya ön tarafa alarak kulakları açılmalıdır. Kulak temizleme solüsyonu pamuğa damlatılmalı ve önce kulak dışı temizlenmelidir. Ardından kulaklarının iç kısmına baskı yapmadan yumuşak hareketlerle silinmelidir. Eğer kulaklarında sıklıkla sorunlar oluşuyorsa temizlemeyi bırakarak veterinere danışılmalıdır.

Bu kıvırcık dostlarımız tıpkı kediler gibi tırnak kestirmekten nefret ederler. Hatta sinirlendikleri için farklı tonlarda ötme sesleri çıkarabilirler. Bu adımı uygularken olabildiğince sakin olunmalıdır. Yüksek veya fiziksel şiddete maruz kalırlarsa kolaylıkla strese girebilirler. En basiti önlerine en sevdikleri atıştırmalığı veya oyuncakları koyularak oyalanmaları sağlanmalıdır.

Bu sıklıkla kullanılan yöntem işe yaramazsa küçük bir battaniye sarınarak hareketsiz kalmalıdırlar. Bu esnada ya battaniyeye saran kişi ya da 2. kişi tırnaklarını kesebilir. Tırnaklarının hemen kesilmesini bekleyemeyiz, bazen 2-3 kez üstlerinden geçilmesi gerekebilir.

Texel Ginepig cinslerinin vücutları C vitamini üretemez. Üretemedikleri için C vitamininden yoksun kalırlar ve belirli hastalıklar meydana gelebilir. Hatta C vitaminini düzenli alan ginepiglerin dişleri hızlı uzar. Veterinere danışarak haftada 2-3 defa C vitaminin verilmesinde bir sakınca olmayacaktır.

Texel Ginepiglerin dişleri uzamaya başladıkça aşınmalarına ihtiyaç duyacaklardır. Zaten atıştırmalık veya mama yerken dişleri aşınacağı için uzarken aynı anda da kısalacaktır. Her ihtimale karşı kafeslerinde ulaşabilecekleri bir yere diş taşı koyarak dişlerini törpülemeleri sağlanmalıdır.

Texel Kobayı
Texel Kobayı

Sağlık Sorunları

Texel Guinea Pigler ne kadar sağlıklı görünseler de aslında bazı sağlık sorunları taşıyabilirler. Bu hastalıklar bazen belli olmaz bazen de meydana gelerek uzun tedaviye maruz kalabilirler;

  • Mesane taşları,
  • Mesane enfeksiyonu,
  • İshal,
  • Akciğer iltihabı,
  • Diş sorunları,
  • C vitamini eksikliği/fazlalığı
  • Tümör,
  • Obezite,
  • Solunum yolu hastalıkları.

şeklinde sıralayabiliriz. ”Benim ginepig cinsimde sağlık sorunu yok” denmemelidir. Tam tersi ”eyvah, benim ginepig cinsimde de sorun çıkacak” demek de yanlıştır. Sahiplerin içleri rahat olabilmesi ve ginepiglerin de sağlıklı hayat sürdürebilmeleri için düzenli olarak veteriner kontrolleri yapılmalıdır. Hastalıklardan birinin başlangıcı yakalanırsa erken teşhis uygulanarak hayatları kurtulabilir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?