Yavru kedi süt tozu kullanımı, faydaları ve yapılışı konusunda bilgi sahibi olarak minik kedilerinizin hayatlarına dokunun.

Kedi dostlarımız normal şartlar altında herhangi bir bakıma muhtaç değillerdir, tamamen kendi işlerini görebiliyorlar fakat yavru kediciklerimiz için aynı durum söz konusu değildir. Dolayısıyla yanında annesi olmayan bir yavru kediye sahipseniz ya da sahip olma planları yapıyorsanız annesinden ayırırken gelişim konusunda yeterli seviyede anne sütü almış olması gerekir ki sağlıklı ve güçlü olabilsin. Eğer sokaktan, annesi olmayan bir kedi sahipleniyorsanız bu durum çok daha tehlikelidir. Çünkü yeterince anneden beslenmeyen kediler bağışıklık konusunda oldukça zayıf olabiliyorlar dolayısıyla kedilerimizin sağlığı için bir anne sütünün yerini tam anlamıyla tutmasa da süt tozu gayet tercih edilebilir bir seçenektir.

Süt Tozu
Süt Tozu

Yavru Kedi Süt Tozu Kullanımı

Minik kediniz 4-5 haftalık ya da daha küçük ise onu beslemeniz konusunda size çok fazla ihtiyacı vardır ve ilk zamanlarda sizi hayli yoracak bir süreç olacağı söylenebilir. Normal şartlarda yeni doğan bir kedi gece gündüz anne sütü ile beslendiği/besleneceği için yavru kedi gelişimini gayet sağlıklı ve güçlü bir şekilde tamamlayabilir. Fakat annesi olmayan kedilerimiz için bahsedildiği üzere yavru kedi süt tozu kullanılsa da bir anne sütünün yerini tutmayacaktır. Bu sebeple süt tozu ile besleseniz de anne sütü ile beslenen bir kedi kadar gelişim göstermeyecek, daha geç büyüyecek ve hastalıklara karşı direnci daha az olacaktır.

Yavru kedimizi beslerken dikkatlice yavaş yavaş beslemeliyiz. Yeni gelişim döneminde oldukları için açlık, tokluk tam olarak bilmezler ve aynı şekilde içerken de az mı, çok mu içtiklerini anlayamayacaklardır. Dolayısıyla sizin yapmanız gereken 6 saat aralıklarla azar azar beslemelisiniz. Genellikle kilolarıyla orantılı olarak mide kapasiteleri de büyük ya da küçüktür dolayısıyla özen göstermelisiniz. Biberonu 45 derecelik açıyla tutarak besleyin ve sakın biberonu sıkmayın çünkü fazla süt geldiğinde hepsini o an içemeyebilir, yutamayabilirler. Bu sebeple süt akciğerlerine kaçabilir ve kedinizin boğulması söz konusu olabilir ve bu boğulma ölümcül bir sonuç doğurabilir.

Süt Tozu İçen Yavru Kedi
Süt Tozu İçen Yavru Kedi

Yavru Kedi Süt Tozu Hazırlanışı

Minnak dostunuz için almış olduğunuz süt tozunu hazırlamak için sıcak su kullanmalısınız. Kaynar seviyede olmasa da oda sıcaklığı kadar da olmamalıdır. Sıcak olan 3 tatlı kaşığı suyun içine 1 tatlı kaşığı süt tozu koyarak iyice karıştırıp kedinizin sütünü elde edebilirsiniz. Karışımı iyice homojen bir yapıya ulaşana kadar karıştırmalısınız. Haliyle bir süt ürünü olduğu için kısa sürede, maksimum 8 saat içinde tüketilmesi gerekir. Bu sebeple her öğün için ayrı ayrı yapmalısınız.

Muhtemelen bahsedilen sıcaklık kafalarda soru işareti oluşturacaktır. İstenilen sıcaklığa ulaşmak için suyu iyice kaynatırmışçasına ısıtın fakat kaynatmanız şart değildir. İyice ısınan ya da kaynayan su ile karışımı hazırlayıp ardından 30-35 dereceye kadar soğutulduktan sonra kedinizi besleyin.

Neden Normal Süt Yerine Süt Tozu?
Neden Normal Süt Yerine Süt Tozu?

Neden Normal Süt Yerine Süt Tozu?

Laktoz adına sahip olan karbonhidrat türevi tüm memelilerin sütünde bulunmaktadır. Glikoz ve Galaktozun birleşmesiyle oluşan Laktoz bir bebeğin yıllık %40 enerjisinin yanında fiziksel ve beyinsel gelişimini sağlamaktadır fakat kedilerde durum biraz daha farklıdır.

Kedilerin sindirim sisteminde bulunan enzimlerin yetersiz olmasıyla sütte bulunan Laktoz’u parçalayamazlar ve sindiremezler. Laktozdan kaynaklı olarak da mikroorganizmalar gittikçe çoğalarak ishale yol açar ve ishal ile alınan faydalı besinler de dışarıya atılır, ayrıca su kaybına da neden olunur. Dolayısıyla iyilik yaptığınızı düşünerek kedilere süt vermemelisiniz ya da illaki verilecekse sulandırıp Laktoz yoğunluğunu seyreltmelisiniz aksi takdir de kediniz için iyi bir şey yapmış olmayacaksınız.

Yavru kedi süt tozu önerisi olarak mümkün oldukça laktoz seviyesi en az olanı tercih etmeniz kedinizin sağlığı için iyi olacaktır. Ek olarak laktoz seviyesinin sizlere yüksekmiş gibi bir his verirse eğer karışımı biraz daha sulandırarak laktoz yoğunluğunu en aza indirgeyebilirsiniz. Marka, tür vs. olarak çok farklılık göstermeyecektir. Asıl önemli olan sizin dikkatli ve özenli bir şekilde kedinizin beslenmesiyle yakından ilgilenmek olacaktır. Beslenme ile ilgili daha fazla konuyu”Kedi Beslenmesi” kategorimizde bulabilirsiniz.

Siz de yavru kedileriniz için süt tozu kullanıyorsanız okuyucularımızı bilgilendirmek ve tavsiye vermek için aşağıda yorum kısmında yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Merhabalar, Ben Süheyla. Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüm dışında yazarlık yapmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten çok zevk alıyorum. Minik dostlarımız, kedilerimiz hakkında araştırma yapmak ve sizinle paylaşmak oldukça keyifli :))

How about writing a comment?