Kedi sahipleri tarafından sıkça sorulan “Normal kedi kısır maması yerse ne olur?” sorusunu sizler için araştırdık. Buyurun öğrenelim;

Kedilerin beslenme alışkanlıklarıyla ilgili en çok merak edilen sorulardan biri “Normal kedi kısır maması yerse ne olur?” sorusudur. Kısırlaştırılmış bir kedi için alınan özel mamaların, evdeki diğer normal kediler için uygun olup olmadığı bir hayli merak konusudur. Normal kedi ile kısır kedinin alması gereken vitamin değerleri farklı olduğundan,  her ikisine de uygun mamalar verilmesi gerekir.

Kısırlaştırılmış bir kedi, normal kediye göre daha hassastır. Bu yüzden, yediği mamanın yağ oranı normal mamalara göre daha azdır. Kısır kedi mamasının içeriğindeki önleyici ve onarıcı olan besin maddeleri sayesinde, kısırlaştırılmış kedinin vücut fonksiyonlarını ve metabolizmasını kontrol altında tutar. Böylece mesane taşı dediğimiz çeşitli taşların oluşumunu engeller. Bu mamaların içerdiği besin maddeleri özel olarak seçildiğinden, özellikle hindi ve tavuk etleri kullanılarak mamanın kolay sindirilmesini sağlar. Böylece kısırlaştırılmış kedinin mamadan tam verim alması sağlanır.

Kısır Maması nı Normal Kedi Yerse Ne Olur?
Kısır Maması nı Normal Kedi Yerse Ne Olur?

Normal Kedi Maması ile Kısır Kedi Maması Arasındaki Fark Nedir?

Normal kedi mamasının, kısırlaştırılmış kedi mamasına göre yağ oranı daha fazladır. Normal kedi maması yaklaşık %20 civarı yağ oranına sahipken, kısır kedi maması %10 civarı yağ oranına sahiptir. Bunun sebebi ise; kısırlaştırma işlemi gerçekleştikten sonra kedilerin iştahlarının artmasıdır. Öğünleri normale göre daha da artar. Bu yüzden normal mama yediklerinde kilo problemleri ve beraberinde diğer rahatsızlıklar da getirebilir.

Normal kediler, kısır kedilere göre daha hareketli olduğundan, daha fazla yağ ve proteine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden yedikleri mamanın içeriği, kısır kedi mamasına göre, vitaminler açısından daha güçlüdür. Normal kedi, kısır maması yerse, ihtiyacı olan vitaminleri alamadığından zayıf düşebilir. Halsizlik, normalinden fazla uyumak ve hareketlerin yavaşlaması da gerekli vitaminleri alamadığından kaynaklanır.

Bilmeden normal kediye kısır maması verdiyseniz, ihtiyacı olan yağ ve proteini karşılamak için ekstradan vitamin desteği sağlayabilirsiniz. Veteriner kliniklerinde ve petshop mağazalarında bulabileceğiniz vitamin destekli mamalardan alabilirsiniz. Böylece hem kedinizin sağlığını bozmamış olursunuz, hem de mutluluğuna mutluluk katmış olursunuz.


Normal kedi kısır maması yerse ne olur? Başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunduk. Umarız, verdiğimiz bilgiler sizler için yeterli olmuştur. Bu konuyla ilgili farklı bilgilere sahipseniz, bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız. Sevgiyle kalın..

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Ben Zeynep. 1 kedi annesiyim, oğlumun sağlığı ve mutluluğu için sürekli araştırmalar yapıyorum ve bilgime bilgi katıyorum. Bu sayede kedileri daha yakından tanımam mümkün oluyor ve bildiklerimi sizlerle de paylaşmak beni çok mutlu ediyor. Sorularınızı yorum alanında bekliyor olacağım 😺

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Normal Kedi Kısır Maması Yerse Ne Olur?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Bilgileriniz için teşekkürler

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  esmir

  Yavru erkek kedim var yani bir yaşında ama ayaklarında felç gibi bir hastalık var umarım fip değildir bu yüzden çok hareketli değil. Kısır kedi maması verirsem vitamin değerlerini bozar mıyım? bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Evde bir tane de dişi kısır kedim var ikisine de aynı mamadan verebilir miyim?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Kediniz doğuştan mı böyle hareketsizdi? yoksa sonradan mı böyle oldu? bunun cevabı teşhis ve tedavi için çok önemlidir. Mama konusuna gelince, kısır kedi maması yerine vitamin ve mineral değerleri yüksek kedi maması vermeniz daha doğru olur. Kısır kedinize kısır maması, diğer kedinize de vitamin ve mineralleri yüksek olan mama verebilirsiniz.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  domi

  Dışarıda beslediğim kediye 15 kg’lik mama sipariş ettim steril yazdığından kısırlaştırılmış kedi maması olduğunu anlamadım ama uzun bir süre bu mamayı tüketeceğinden fazla sıkıntı olur mu? ve kedim çok iştahlı çok fazla yiyor 10 günde 1 kilo kuru mama bitiriyor neredeyse…

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, kedinizin maşallahı var önüne bir kuzu koysak 1 saatte bitirir herhalde 😀
   Şaka bir yana, iştahlı olması gayet güzel bir şey düzensiz kilo almaması için az miktarda mama vermeye dikkat etmeniz yeterli olacaktır.
   Kısırlaştırılmış mamaya gelince, kısır mamaları diğer mamalara göre vitamin ve değerleri daha düşük olur. Normal bir kedinin, kısır maması yemesinde pek sorun olmaz ikisi de aynıdır aslında, dediğim gibi içerik bakımından farkı vardır. Mama bitince normal kedi maması almayı unutmayın 🙂