Kedilere ev yemeği vermek kedilerinizin sağlığını olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kedilerin sağlığı için bu durumlara gelin birlikte bakalım.

Kedi besleyen veya beslemek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi kuşkusuz kedilere ev yemeği vermektir. Birçok kedi sahibi kedilere ev yemeğinin verilmesinin kedilerin sağlığına zararlı olduğunu düşünürken diğer kedi sahipleri ise kedilere ev yemekleri vermenin kedilerin sağlığı için herhangi bir sorun olmayacağını ileri sürmektedir. Bu yazımızda sizlere kedilere ev yemeği vermek zararlı mı değil mi bunlardan bahsedeceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan gelin kedilere ev yemeği vermek zararlı mı değil mi bundan bahsedelim.

Canlılar yaşamlarını devam ettirmek için beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Fakat her canlının beslenme düzeni diğer canlılara oranla farklılık gösterebilmektedir. Örneğin kediler biz insanlardan farklı olarak protein ağırlıklı beslenmektedir. Doğal ortamlarında kediler kuş, fare vb. gibi hayvanlardan beslenirken evcil kedilerin büyük kısmı kediler için özel yapılmış mamalarla beslenmektedir. Evcil kedi besleyen bazı sahipler de kedilerine ev yemeklerinden vermektedir. Fakat bu durum bazen kedinizin sağlığına zararlı olabilir.

Fazla sebze yemek kedilerinizin sağlığını olumsuz etkiler, çiğ et yemek kedinizde parazite neden olur ve bu durum hem kedinizin hem de sizin sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Fakat siz kedinize pişmiş et, bol protein az sebzeli bir beslenme düzenine göre yemek verirseniz kedinizin sağlığına herhangi bir zararı olmamaktadır. Bu durumda kedilere ev yemeği vermek hem zararlı hem zararsızdır. Bilinçli bir sahipseniz ve kediniz için yemek pişirecek kadar vakit ayırabilirseniz sorunsuz bir şekilde kedinize ev yemeği yedirebilirsiniz.

Kedilerinizi de tıpkı sizin gibi bir birey olarak düşünebilirsiniz. Uygun beslenme düzeni ile oldukça sağlıklı bir yaşam sürerlerken dengesiz bir beslenme düzeni ile de oldukça sağlıksız bir yaşam sürebilmektedirler. Eğer kedinizi ev yemekleri ile beslemek istiyorsanız kedilerinizi küçükken ev yemeklerine alıştırmalısınız. Eğer anne sütünden kesildikten sonra mama ve takviye gıdalarla besleme başlayıp büyüdükçe ev yemekleri vermeyi düşünüyorsanız kedileriniz hazırladığınız yemekleri yememezlik yapabilir. Sizler için kedilerinize verebileceğiniz ev yemeklerini yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kedileri Ev Yemeklerinden Vazgeçirmek Mümkün mü?
Kedileri Ev Yemeklerinden Vazgeçirmek Mümkün mü?

Kedileri Ev Yemeklerinden Vazgeçirmek Mümkün mü?

Kedileri ev yemeğinden vaz geçirmek mümkündür. Fakat bu durum kedinizin ne kadar süredir ev yemeği yediği ile ters orantılıdır. Eğer kedinizi anne sütünden kesildikten sonra ev yemekleri ile büyüttüyseniz hazır mamalara alışma süreci biraz uzun olacaktır. Bunun için kedinize sabırla yaklaşmalı ve farklı çeşitlerde mamaları vererek kedinizin damak tadına uygun mamayı bulmalısınız. Kedinizin damak tadına uygun mamayı bulduktan sonra gün içerisindeki öğünlerini yavaş yavaş hazır mamalarla vererek ev yemeklerinden vazgeçirebilirsiniz.

Kediler İçin Hazırlanan Yemeklerde Olmaması Gerekenler
Kediler İçin Hazırlanan Yemeklerde Olmaması Gerekenler

Kediler İçin Hazırlanan Yemeklerde Olmaması Gerekenler

  1. Soğan ve Sarımsak: Soğan ve sarımsak kedilerinizin kırmızı kan hücrelerine zarar vererek kedilerinizde anemi oluşturabilir.
  2. Yaş ve Kuru Üzüm: Yaş veya kuru üzüm yedirmek kedinizde böbrek yetmezliğine neden olabilir. Üzüm tüketildikten 12 ile 24 saat arasında kedilerde kusma görülebilir. Böyle bir durumda kedinizi en yakın veterinere götürmelisiniz.
  3. Çiğ Et ve Kemik: Çiğ et ve kemik kedilerinizde parazit oluşturmaktadır ve bu hem sizin hem de kedinizin sağlığı için ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Özellikle kemikler dışlarında yağ barındırdıkları için kedilerinizin sindirim sistemini zorlayacak ve kusmalarına neden olacaktır.
  4. Çiğ Tavuk ve Çiğ Yumurta: Çiğ tavuk yemek tıpkı çiğ et yemek gibi kedinizde parazit oluşmasına neden olur. Çiğ yumurta ise içerisinde Salmonella adı verilen parazit barındırır ve bu parazit pişirilmeyle ölür. Çiğ olarak tüketilen yumurtada bu parazit kedinizde pankreas iltihaplanmasına neden olur.
  5. Çikolata ve Kafein: Çikolata insanlarda kolaylıkla sindirilirken kedi ve köpeklerde sindirimi gerçekleştirilemeyen teobromin adı verilen bir bileşen içerir. Bu bileşen nedeniyle kedi ve köpeklerinizde karaciğer yetmezliği gözlenebilir. Kafein ise kedilerin kan basıncının artmasına ve iç organlarının zarar görmesine neden olur.
  6. Baharatlar: Baharlar ve baharatlı yiyecekler kedilerin sindirim sistemleri için zararlıdır.
  7. Yağlı Yemekler: Yağlı yemekler kedinizin sindirim sistemini zorlayacağı için verilmemelidir.
  8. Süt: İnek sütü içeriğindeki laktoz kedilerin sindirimi için oldukça ciddi sorunlara neden olur. Kedileri laktozu sindiremez ve laktoz ile beslenen mikroorganizmalar kedinizin hastalanmasına neden olur.

Kedilerinize ev yemeği vermek birçok kedi sahibinin tercih ettiği bir durumdur. Sizde kedinize ev yemeklerini yukarıda anlatmış olduğunuz bilgilere dikkat ederek verebilirsiniz. Yazımıza eklemeyi gözden kaçırdığımız ve kedinizin / kedilerin sağlığına zararlı olduğunu düşündüğünüz besinler varsa yorum kısmında yazarak hem bizi hem de diğer kedi sahiplerini bilgilendirebilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?