Yavru kedi evde yalnız kalabilir mi? veya hangi şartlar altında yalnız kalabilir? Bu soruların cevapları için içeriğimize göz atın.

Genel olarak kediler hareketli ve oyuncu hayvanlardır. Yaşadığı ortamda tek kalmaktan hoşlanmazlar ve sürekli sahipleriyle zaman geçirmek isterler. Bence kediler evde yalnız kalınca “dışarıda da yalnız kalıyorum zaten, evde de yalnız kalacaksam niye aldın beni sahip?” dediklerini düşünüyorum 😺 Şaka bir yana özellikle yavru kedi sahibiyseniz, bazı durumlarda kedinizi yalnız bırakıp dışarı çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Haliyle Yavru Kedi Evde Yalnız Kalabilir Mi? diye düşünürsünüz.

Yavru kediler yaratılışları gereği anne kediden ayrıldıktan sonra oldukça hassas olurlar. Yavru kediye karşı yapılan en ufak sevme hareketi bile onu korkutabilir. Anne kediden ayrıldıktan sonra annesinden ne öğrendiyse ortama karşı öyle davranır. Yavru kedilerin tek başına kalamamasının sebebi ise; belirli süreye kadar sürekli annesinin yanında olmasıdır. Haliyle annesi hep yanında olduğu için hiç yalnız kalmaya alışmamıştır.

Yavru kedinin annesi oradan uzaklaştığı zaman annesinin terk ettiğini zannederek ağlar. Yavru kedi evde yalnız kalabilir mi? sorusunu şöyle özetleyebiliriz; yavru kedi, sahibini annesi/babası olarak gördüğü için sahibi evden dışarı çıktığı zaman onu terk ettiğini zanneder. Sahibi gelene kadar evde tek başına olacağı için de endişelidir. Bu soruyu daha ayrıntılı bir şekilde açıklayalım.

Yavru Kediyi Evde Yalnız Bırakmak Mümkün mü?

Yavru kediler çok hassas olduğu için her daim bakıma ihtiyaç duyar. Genel olarak yavru kedicikler,  günde ortalama dört kez beslenmek ister. Yavru kediler için beslenme çok önemli olduğu gibi sahibiyle geçireceği vakitlere de ihtiyaç duyarlar. Onlar daha bebek olduğu için her daim yemeğe ve sahibinin şefkatine muhtaçlar 😻 Yavru kediniz varsa, günlük olarak onunla bebek gibi ilgilenmelisiniz, aksi takdirde ilgi göremediği için sahibine güvenmez. Daha önce de dediğim gibi, yavru kediler sahiplerini anne veya babası olarak gördüğü için annesine nasıl güveniyor ve muhtaçsa, sahibine de aynı duyguları besler. Yavru kedinizin her hareketini iyi inceleyin ve onun duygu durumunu çözmeye çalışın. Yavru kedinizin huyunu ve karakterini ne kadar iyi tanırsanız, kendinizden emin bir şekilde onu evde belirli şartlar altında yalnız bırakabilirsiniz.

Yavru kediler daha bebek oldukları için günde 16-20 saat uyuma ihtiyacı duyar. Eğer sabah işe/okula gidip, akşam eve dönüyorsanız yani düzenli bir hayatınız varsa yavru kediyi evde yalnız bırakmak mümkündür. Çocuğunuzun evde yalnız kalabilmesi için mutlaka güvenilir ve iyi bir ortam hazırlamanız şartıyla tabii ki! Zorunlu olarak evden çıkmanız gerekiyorsa, eve kaç saat sonra döneceğinizi hesaplayın. Sabah erkenden çıkıp, gece saatlerinde eve dönüyorsanız; yavru kediniz için çok zor olacaktır. Bu düzensiz bir hayat döngüsü olduğu için yavru kedi bundan çok etkilenip, mutsuz olabilir.

Kedi Evde Yalnız Kalabilir mi?
Kedi Evde Yalnız Kalabilir mi?
Yavru Kediler Evde Yalnız Kalabilir mi?
Yavru Kediler Evde Yalnız Kalabilir mi?

Yavru Kediyi Hangi Şartlarda Evde Yalnız Kalır?

Yavru kediler, yetişkin kediler gibi güçlü ve sağduyulu değildir. Onlar bebek olduğu için ne yapacağını veya nasıl ayak uyduracağını bilmezler. Yavru kedi evde yalnız kalabilir mi? diye sorduğumuzda cevap olarak; sabah evden çıkıp, düzenli olarak hep aynı saatte akşam geliyorsanız, yavru kedi evde yalnız kalabilir. Fakat, sabah evden çıkıp gece saatlerinde düzensiz olarak eve geliyorsanız veya vardiyalı sistemde çalışıyorsanız, kedinizi evde yalnız bırakmanızı önermiyoruz. Sabah gidip, akşam eve gelmeniz çok sorun değil; fakat uzun yola çıkacaksanız, yavru kedinizi evde yalnız bırakamazsınız.

Kedinizi başkasına emanet edip gittiğinizde; kediniz size değil, ona bakan kişiyi sahibi olarak benimseyecektir. Kedi, sahibinden düzenli ilgi, şefkat isteyeceği için sizinle arasında sevgi ve güven bağı kuramayacaktır. Kendinize düzenli bir hayat kurana kadar ve kendinizden emin olana kadar kedi sahiplenmenizi tavsiye etmiyorum. Düzenli bir hayatınız varsa, yavru kedinizi evde yalnız bırakmak için nelere dikkat etmelisiniz, bakalım.

Yavru Kediye Güvenilir Bir Ortam Hazırlamak

Yavru kedinizin evde belirli saatler arasında yalnız kalabilmesi için ona mutlaka güvenli bir ortam hazırlamalısınız. Yavru kediler, yetişkin kedilere göre keşfetme duyguları daha gelişmiş olduğu için yaramaz olabilir 😺 Çocuğunuzun siz yokken güvende olması için dikkat etmeniz gereken bazı maddeler olacaktır. Bunlar;

 • Yüksek yerlere atlayıp, düşebilir (Yüksek yerlere onun dikkatini çekeceği eşyaları kaldırmalısınız)
 • Eşyaların arasından geçip, düşürebilir (Biblo veya çerçeve gibi eşyaları ortadan kaldırabilirsiniz)
 • Mutfakta veya herhangi bir yerde kesici aletleri keşfedebilir (Kesici aletleri, kedinin ulaşamayacağı yerlere koymalısınız)
 • Kırılacak eşyaları düşürüp, camlara basabilir (Evdeki kırılacak tüm eşyaları kaldırın ki, kırılırsa zarar gelmesin)
 • Balkon kapısını kitleyip, camları kapatmalısınız (Kedinizin hava alması için camı tam olarak değil, üstten açık bırakabilirsiniz)
 • Prize takılı kablo olmadığına emin olun (Kablolar kedilerin dikkatini çekeceği için ortada kablo bırakmamalısınız)
 • Evde akvaryum varsa, mutlaka üstünü tamamen kapatın (Yavru kedi meraklı olduğu için akvaryum dikkatini çeker ve içine düşebilir, akvaryumun üstünü kapattığınızdan emin olun)
 • Pek mümkün olmayabilir ama yine de uyarayım; televizyon çok sallanıyorsa, mutlaka sabitleyin (Televizyon her kedinin dikkatini çektiği için ona sürtünebilir ve düşebilir. Televizyonu ya sabitleyin, ya da duvara monte edebilirsiniz)

Yavru kedinizin siz evde yokken başına gelebilecek bazı maddelere değindim. Yavru kedilerin meraklı olduğunu bildiğimiz için aklınıza gelmeyecek şeyleri bile yapabilirler 😺 Çocuğunuzun evde yalnız kalabilmesi için mutlaka bu güvenlik önlemlerini almalısınız.

Yavru Kedinin İhtiyaçları Ulaşacağı Yerde Olmalı

Yavru kediler iştahına çok düşkün olduğu için beslenmelerine önem verirler. Yavru kedinin sürekli uyuduğu yeri gözlemleyin. O bölgeye mama-su kabını ve tuvalet kabını koyun ki, uyandığı gibi ihtiyaçlarını görebilsin. Siz akşam eve geleceğiniz saati ayarlayarak, çocuğunuzun mamasını ona göre fazla koyabilirsiniz. Su kabını da aynı şekilde dökülmemesi için iki ayrı kaba koyabilirsiniz. Siz evde yokken rahatlıkla mama ve tuvalet ihtiyaçlarını gidereceği için sahibinin evde olmamasını çokta sorun etmeyecektir 😺

Evden çıkmadan önce farklı bölgelere ödül maması koyabilirsiniz. Bu sayede yavru kediniz bunun kokusunu alacak ve ödül mamasını bulabilmek için heyecanla arayacaktır. Çocuğunuza böyle ufak sürprizler hazırlayarak, onun evde sıkılmasını biraz olsun engelleyebilirsiniz. Ödül mamasını evin iki köşesine yerleştirebilirsiniz. Keşfetme duygusuna yenilecek ve ödül mamasını bulabilmek için bunu oyuna çevirecektir.

Yavru Kediye Oyun Ortamı Hazırlamak

Yavru kedi evde yalnız kaldığı için canı sıkılabilir ve korkup ağlayabilir. Bu gibi olumsuz durumları engellemek için ona eğlenceli oyun ortamı hazırlayabilirsiniz. Evinizin farklı bölgelerine, renkli küçük plastik toplar koyabilirsiniz. Bu sayede renkli toplar çocuğunuzun dikkatini çeker ve onlarla vakit geçirebilir. Yine evin farklı bölgelerine, dikkat çeken renkli ipler bağlayabilirsiniz. Yavru kediler ipleri çok sevdiği için  bunları yakalamaya çalışıp, oyuna dalabilir.

Benim kedim daha bebekken, evde yalnız bırakıp okula gidiyordum. Ona bu tarz oyun ortamı hazırlıyordum ve çok hoşuna gidiyordu. Ben eve geldiğim zaman bile, benimle oynamak yerine kurduğum oyun ortamında vakit geçiriyordu 😺 Bu yöntemi mutlaka uygulamanızı tavsiye ederim.


Yavru kedi evde yalnız kalabilir mi? sorusunu ayrıntılı şekilde anlatmış oldum. Aslında biraz empati yaparak bile bu sorunun cevabını bulabiliriz. Düzenli hayat çerçevesinde, yavru kediniz ile size mutluluklar dilerim 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Yavru Kedi Evde Yalnız Kalabilir mi?".
 • Tuğba kılınç

  Benim kediciğim 1 aylık gece ayrı uyutuyorum normal mi?