Kediler yaratılışları gereği sıcak ortamları severler. Uyudukları zaman üşümemeleri için bazı durumlarda üstlerinin örtülmesi çok önemlidir.

Bazı insanlar soğuk ya da ılık ortamı sevdikleri için evin ısısını düşük tutmayı tercih ediyorlar. Evde sadece kendilerinin yaşamadıklarını dostlarının da var olduklarını bilmeliler 😺 Belki kedilerinin yoğun tüyleri olduğu için üşümediklerini zannediyorlar ama aslında tam tersidir. Kediler soğukluk hissettikleri zaman hemen etkilenebilirler. Zaten tüm kediler sıcağı sevdikleri için soğuk ortamlarda kendilerini rahat hissedemezler.

Kediler beden dilleriyle üşüdüklerini veya bir şeylerin yolunda gitmediklerini belli ederler. En basiti kediler üşüdükleri zaman battaniye veya yorganların altına girerek kendilerini ısıtmaya çalışırlar. Bazı kediler de kendilerine doğru yuvarlak şekilde kıvranarak ısılarını kontrol etmeye çalışırlar. Peki, kediler uyurken üstü örtülür mü?

Benzer Konu: Kediler Üşür mü? Kaç Derede Üşürler?

Kedilerin Üstü Örtülür mü?
Kedilerin Üstü Örtülür mü?

Ev Soğuksa Örtülebilir

Eviniz soğuksa veya hiçbir şekilde ısıtamıyorsanız mutlaka kedinizi sıcak tutmanın bir yolunu bulmalısınız. En azından yattığı yerin altına yumuşak ve kalın bir battaniye sererek ısınmasını sağlayabilirsiniz. ”Uyuyan insanın üstüne kar yağar” cümlesi çok mantıklı olduğu için kediler içinde geçerlidir. Eğer eviniz soğuksa kediniz uyurken vücut ısısını kontrol edemeyeceği için üşüyebilir.

Olumsuz durumları engellemek için kediniz uyuduğu zaman üstüne hafif ama sıcak tutacak eşyalar örtebilirsiniz. Kediler hareketli ve takıntılı oldukları için üstlerine örtülen eşyayı istemeyip kaçmayı tercih ederler. Kediniz yattığında iyice uykuya daldıktan sonra üstünü örtebilirsiniz, böylece rahatlıkla dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kedinin Kaldığı Oda Soğuksa Örtülebilir

Kediniz evde dolaşmak yerine sadece bir veya belirli odalarda dolaşabiliyorsa öncelikle bunun yanlış olduğunu bilmelisiniz. Kediler özgür canlılar oldukları için merak ettiklerine bakmayı, yeni şeyler keşfetmeyi, özgürce koşabilmeyi ve rahatlıkla hareket etmeyi tercih ederler. Eğer bunlar engellenirse psikolojik durumları pek iyi olmaz.

Eğer belirli nedenlerden dolayı kediniz bir odada kalmak zorundaysa ve soğuksa üşüyebilir. Hastalanmaması veya soğuktan olumsuz etkilenmemesi için uyurken altına sıcak tutacak battaniye koymalısınız. Henüz uykuya dalmadan üstü örtülse daha iyi olur ama istemezse uyuduğu an mutlaka örtülmelidir.

Uyuyan Kedinin Üstü Örtülür mü?
Uyuyan Kedinin Üstü Örtülür mü?

Hastalık Gibi Durumlarda Örtülebilir

Kediler aşı olduklarında, hastalandıklarında, operasyon geçirdiklerinde ya da psikolojik bir rahatsızlıkları olduğunda her zamanki hallerinden daha hassas ve narin olurlar. Davranışları aniden değişebilir ve eskiden yaptıkları şeyleri görmezden gelebilirler. Hatta sürekli yattıkları yerde değil de hiç akla gelmeyen yerlere girip uyumak isterler.

Kediler kendilerini ısıtmak için yüksek enerji ve kalori harcadıkları için yorgun düşerler. Yemek yedikleri zaman tekrar enerji kazanabilirler ama rahatsız oldukları için iştahları da kalmaz. Bir yandan ağrı, iştahsızlık, halsizlik vb. gibi durumlar olduğu için vücutlarını kontrol altına almakta zorlanabilirler. Sıcak ortamda yattıklarında kendilerini daha iyi hissedeceklerinden mutlaka üstlerinin örtülmesi gerekmektedir.

Yavru Kediler Uyurken Üstü Örtülebilir

Yeni doğan ve annelerinden ayrılan kediler sıcak ortamda tutulurlar. Hem hastalanmamaları için hem de şefkat hissetmeleri için bu çok önemlidir. Yavru kediler, annelerinin sıcaklıklarını hissedebilmek için yumuşak eşyalarla uyumak isterler. Eğer vücutları sıcak olursa sanki annelerinin yanında yatıyormuş gibi algılarlar. Haliyle kendilerini daha mutlu ve güvenli hissedecekleri için sahiplerine karşı bağları daha hızlı gelişmiş olur.

Yavru kedi sahibiyseniz mutlaka sıcak ortamda zaman geçirmesine dikkat edilmelidir. Özellikle yavru kedi uyurken battaniye, yorgan veya yumuşak bir eşyanın üstünde olmalıdır. Üstüne de sıcak tutacak bir eşya örtüldüğünde hem alttan hem de üstten ısınmış olacaktır. Üstüne bir şey örtülmesinden çok rahatsız oluyorsa uykuya tamamen dalması beklenilmelidir. Uyurken sıcak kalması ve üstünün örtünmesi önemli olduğu için ne yapıp ne edip bir yol bulunmalıdır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?