Kedi gribi nedir, kediye grip için ne tür tedaviler uygulanır ve kabul etmemesi halinde nasıl önlemler alınır, sitemizden okuyabilirsiniz.

Evimizin neşe kaynağı kedilerde de biz insanlarda olduğu gibi belli rahatsızlıklar görülebilir. Nasıl bizler hastalıklarda halsizlik, ağrı gibi şikayetlerle karşı karşıya kalabiliyorsak; sevimli dostlarımız da olası bir sağlık probleminde aynı sorunları yaşarlar. Kedilerin yaşayabilecekleri rahatsızlıklara pek çok örnek verebiliriz. Ancak bu rahatsızlıklar arasında en bilindik ve en çok karşı karşıya kaldıkları griptir. Yazımızda kedi sahipleri için kedi gribi ile ilgili tüm detayları anlatacağız.

Kedi Gribi Nedir?

Kedi gribi, insanların yaşadığı griple fazlasıyla benzerlik göstermektedir. Kediniz grip olduğunda burnu akar, gözleri yaşarır ve boğazı tahriş olur. Kediniz yetişkin ise grip olduğunda ciddi bir sorun yaşanmaz. Yetişkin kediler gribi yavru kedilere göre çok daha kolay atlatır. Ancak yine de çekilen ağrıların azalıp iyileşmenin en hızlı şekilde olması adına işinde uzman bir veterinere gösterilmesi doğru olacaktır.

Kediniz yavru ise ve grip olmuşsa bu ciddiye alınması gereken bir durumdur. Yavru kediler gribi fazlasıyla ağır geçirir. Bunun yanında yavru bir kedi grip olduğunda gözlerinde kalıcı bir hasar kalma ihtimali çok yüksektir. Yavru bir kedide grip esnasında göz ülseri görülebilir. Böyle bir şey yaşandığında tedavide geç kalınırsa, ülser kalıcı olabilir. Bu yüzden yavru kediniz grip olduğunda zaman kaybetmeden onu iyi bir veterinere götürmeli ve detaylı bir muayeneden geçirtmelisiniz. Aksi taktirde minik meleğinize belki de hayatı boyunca sürecek olan çok zor günler yaşatabilirsiniz.

Kediler Neden Nezle Olur?

Kediler, çoğunlukla 2 tür virüs sayesinde grip olurlar. Virüsler sayesinde enfeksiyon kapan kediniz, özellikle göz ve burun akıntısı ile beraber tükürüğü sayesinde de bu virüsü etrafına yaymaya başlar. Bu virüsün asıl taşıyıcıları elbette ki hasta kedilerdir. Ancak sağlıklı bazı kediler de hasta kedi sayesinde bu virüsten etkilenebilir. Kedinizin taşıdığı bu partiküller, uygun şartları bulduklarında 1 haftaya kadar ortamda dolaşabilirler. Bu da riskin 1 haftaya kadar devam etmesi denektir. Virüsün 1 hafta boyunca dolanması sayesinde bir kedinin grip kapması için illaki başka bir kedi ile temas etmesi gerekmez. Kedi gribi, grip olan başka bir kedi ile ortak kullanılan kıyafetlerden, oyuncaklardan, mama kaplarından, ve diğer tüm araçlardan bulaşabilir.

Kedi Gribi Belirtileri Nelerdir?

Kedi Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde nezle, genel olarak burun akıntısı, boğazda tahriş ve göz akıntısı ile kendisini gösterir. Bununla birlikte kediniz grip olduğunda eklem ve kaslarda ağrı, sık sık burun çekme, ağız ve çevresinde yaralar ve yüksek ateş ile karşılaşırsınız.  Bu belirtilerden bir ya da birkaçı kedinizde görüldüğünde veteriner yardımı almanız kedinizin bu durumu daha kolay atlatması için son derece gereklidir.

Kedi Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi gribi teşhisi koyabilmek için çoğunlukla tükürüğünden pamuklu bir çubuk kullanarak örnek alınması yeterlidir. Ancak durum ciddi bir hal almadığı taktirde kedi gribine özel bir tedavi uygulanamaması nedeni ile bu teşhise çok da gerek yoktur. Detaylı bir teşhis sürecine girilebilmesi için kedinin yavru bir kedi olması ya da yetişkin bir kedi olmasına rağmen gereken süreden daha fazla grip semptomlarını taşıyor olması gerekir.

Kedi gribi için sürekli kullanılan bir antiviral ilaç yoktur. Bazı durumlar için antibiyotik kullanımı faydalı olabilir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de virüsler hava yollarının hassas hatlarına zarar verir. Bu nedenle bakteriyel enfeksiyonların farklı komplikasyonlara yol açma ihtimali meydana çıkar. Kedide antibiyotik kullanımı, bu durumun düzeltilebilmesi için gerekli olur.

Kedi gribinin tıp dilinde tam olarak bir tedavisi olmasa dahi sahibinin kedisine grip esnasında iyi bir şekilde bakması büyük önem taşır. Ağızda oluşacak yaralar ve burnunun tıkalı olması minik dostunuzun mamasını iştahla yiyememesine neden olacaktır. Yine bu sebepler yüzünden kediniz su içme konusunda da eksiklik yaşar. Su içmeyen bir kedinin dehidrasyona uğrama ihtimali yüksektir. Bu nedenle grip esnasında su takviyesi şarttır. Grip süresinde kediniz koku ve tat duyusunu bir süreliğine kaybeder. Bu yüzden hastalık sürecinde keskin kokulu ve yaş mamaları tercih etmenizi öneririz. Grip sürecinde kedinize yedirebileceğiniz alternatif mamalara kızarmış tavuk, sardalye ve ateş balığı örnek olarak verilebilir.

Kedi Gribi Nasıl Tedavi Edilir?

Kedinizin ağzındaki yaralar ciddi boyutta ise dondurma ya da süt kreması tarzında yiyecekleri vermenizde bir sakınca yoktur. Ancak her mamada olduğu gibi bu yiyecekleri de verirken aşırıya kaçmamaya özen göstermek gerektiği akıldan çıkmamalıdır. Grip sürecinde sevimli dostunuzun gözlerini tuzlu su yardımı ile düzenli olarak temizlemeli, onu sık sık su içmeye teşvik etmeli ve burnunda oluşan akıntıyı herhangi bir yara oluşmasına izin vermemek adına düzenli olarak silmelisiniz.

Yine kedinize buharlı suya karşı nefes aldırmayı ihmal etmemelisiniz. Bu, kedinizin ciğerlerinin açılmasını sağlayacak; kediniz çok daha rahat nefes alacaktır. Bazı kediler buharlı su tedavisini reddedebilir. Böyle bir sorun yaşadığınızda kedinizi banyo yaptığınızda banyoda bir süre tutarak da aynı etkiyi almasını sağlayabilirsiniz.

Veterinerlerden aldığım görüşlerden, kendi çocuklarıma uyguladığım tedavi yöntemlerinden yola çıkarak, sizleri genel bağlamda bilgilendirmek istedim. Kedi gribi belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda pati dostunun başından geçen deneyimleri anlatmak isteyen okurlarım olursa, yorumlar kısmından okumak isterim. Bu sayede belki hep beraber farklı bir tedaviyi kabul ettirme yöntemi buluruz?

Kedi gribi nedir, kediye grip için ne tür tedaviler uygulanır ve kabul etmemesi halinde nasıl önlemler alınır, sitemizden okuyabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Gribi (Kedi Nezlesi) Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri" için yapılan yorum;
  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Barış

    Benim çikolatam da hasta olmuştu sayenizde iyileşti çok saolun.