Her köpeğin dış görünüşü çok güzeldir, bu konuda hemfikiriz. Bazı köpeklerin görünüşleri daha güzel geldikleri için sevimli köpek cinsleri olarak bilinirler.

Dünyanın en sevimli köpekleri listesinde hangi cinslerin yer aldığını biliyor muydunuz? Bildiğiniz gibi her köpeğin karakterleri ve dış görünüşleri farklı olsa da tek benzer noktaları sevimli olmalarıdır. Aslında her köpek cinsi çok sevimlidir, fakat bazıları tehlikeli köpek listesine girdikleri için geri kalanlar ise sevimli kategorisine daha uygun olurlar. Sizler için dünyanın en sevimli 10 köpek cinsini şöyle sıraladık;

1. Pomeranian Boo

Pomeranian Boo
Pomeranian Boo

Dünyanın en sevimli köpeği olarak bilinen Pomeranian Boo’lar çok tatlı bir yüze sahiptirler. Yuvarlak kafalara ve dik kulaklara sahip oldukları için herkes tarafından tilkiye benzetilir. Gözleri badem şeklindedir, fakat gözlerinin iç kısmı dışarıya doğru çıkıktır. Pomeranian Boo’lar, yaklaşık olarak 3 veya 7 kg arasında olurlar.

Onların sevimli köpek olduklarına aldanmamak lazım, çünkü yabancılara havlama ve peşlerinden koşma eğilimleri vardır. Özellikle yabancı kedi veya köpekle karşı karşıya kaldıkları zaman çok kızarlarsa, aniden saldırabilirler. Küçük yaşta sosyalleştirilirse diğer hayvanlarla ve insanlarla rahatlıkla geçinebilirler.

2. Toy Poodle

Toy Poodle
Toy Poodle

Oyuncak peluş köpekleri andıran görünüşleri vardır. Tüyleri hafif kıvırcıktır ve o kadar yumuşaktır ki, insanın sevdikçe sevesi gelir. Kulakları yanlara doğru düşüktür aynı zamanda diğer süs köpeklerine nazaran daha düşük ve geniştir. Gözleri tıpkı boncuk gibi oldukları için bakışları çok masumdur ve istediklerini kolayca yaptırabilirler.

Sevimli olmalarının yanı sıra dünyanın en zeki köpek cinsleri listesinde yer alırlar. Sahiplerine karşı itaatkar davranırlar ve her türlü zeka oyunlarıyla vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Yabancı insanlara ve hayvanlara karşı şefkatli yaklaşarak anında sosyalleşebilirler. Özellikle küçük çocuklara bayılırlar ve beraber zaman geçirmeyi çok severler.

3. Shih Tzu

Shih Tzu
Shih Tzu

Sevimli olmalarının yanında çok da güzel olan Shih Tzu’lar, sanki küçük ve tatlı kız çocuklarını andırırlar. Özellikle kafa kısmındaki uzun tüyleri tokayla bağlanınca ekstra tatlılıkları ortaya çıkıyor. Badem ve yuvarlak olacak şekilde göz yapıları vardır. Burun kısımları orta büyüklüktedir ve ağız bölgeleri de miniciktir.

Shih Tzu’lar yürüyüş yapmayı veya dışarıda vakit geçirmeyi pek sevmezler. Hatta bu özelliklerini göz önüne alarak kapalı balkon gibi bir alana gereken malzemeleri koyup tuvaletini yapmaları bile sağlanabilir. Evde sahipleriyle beraber oyun oynamayı çok sevdikleri gibi uyumaya ve taranmaya da bayılırlar.

4. Bichon Frise

Bichon Frise
Bichon Frise

Diğer bir adıyla “Bişon Çuha” olarak da bilinen Bichon Frise’ler, sevimlilikleri nedeniyle herkes tarafından çok sevilirler. Sanki oyuncak peluş gibi görünümleri vardır ve tüyleri o kadar yumuşaktır ki, pamuktan hiçbir farkı yoktur. Gözleri çok belirgindir ve ağızları sürekli açık oldukları için gülüyormuş gibi havaları vardır.

Fazlasıyla neşeli köpekler oldukları için çevredeki yabancı insanlarla ve hayvanlarla kolayca uyum sağlayabilirler. Çok oyuncudurlar ve bu özelliklerinden dolayı sahiplerini fazlasıyla yorabilirler. Ortada hiçbir neden yokken aniden havlamaya başlayabilirler. Ayrıca duygusal olarak çok hassaslardır, kendilerine bağırılmasından hoşlanmazlar.

5. Maltese Terrier

Maltese Terrier
Maltese Terrier

Sevimlilikte seviye atlayan köpek cinslerinden birisi de Malta Köpekleridir. Bembeyaz tüyleri ve minik boyları etrafa o kadar neşe saçarlar ki, herkesi kendilerine aşık edebilirler. Yuvarlak küçük gözleri, minik burunları, uzun ama geniş kulaklara sahiptirler. Tüyleri hafif kıvırcıktır, mutlaka tıraş ve fırçalama ihtiyaçları duyarlar.

Maltese Terrier’lar, beyinlerinde kendilerini herkesten daha büyük ve üstün zannederler. Dolayısıyla başıboş kaldıkları zaman kendilerinden boyut olarak büyük köpeklere havlayıp koşturabilirler. Onlarınki sadece kuru gürültü olsa da herhangi bir büyük köpeği kızdırdıkları zaman başları belaya girebilir.

6. Pug

Pug
Pug

Pug’ların Türkiye’de yaşamaları bile stresli diyebiliriz 😺 çünkü ”Rıfkı” ismini alırlar. Kısa tüyleri vardır ve boyu olarak da küçüktürler. Patileri ve burun çevreleri genellikle siyahtır, çünkü bu onların en belirgin özellikleridir. Burun bölgeleri hafif olarak içe basıktır ve alınlarından kafa üstüne kadar buruşuklukları vardır.

Her ne kadar küçük olsalar da aslında bacakları kaslı ve güçlüdür. Yürümekten ziyade oyun oynamaktan veya sahipleriyle beraber evde vakit geçirmekten hoşlanırlar. İnatçı yapıları oldukları için pek emir almayı sevmezler, sonuç olarak tuvalet eğitimi verirken çok sabırlı olunmalıdır. Solunum hastalıklarına yatkın oldukları için veteriner kontrolüne zamanında gidilmelidir.

7. Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Süs köpeği denilince ilk önce akla Yorkshire Terrier gelir. Uzun tüyleri, gülümsermiş gibi olan açık ağızları, boncuk gözleri, minik burunları ve kelebek kanadı gibi kulakları sayesinde dünyanın en sevimli köpekleri listesine girmeyi başarmışlardır. Aynı zamanda köpekler arası güzellik yarışması olsa Yorkshire Terrier’lerın kazanacağından da eminiz.

Dizilerden veya filmlerinden izlediklerimiz kadarıyla sosyete insanların ellerinde Yorkshire Terrier görürsünüz ve kucakta ne kadar sakin kaldığını da fark edebilirsiniz. Özlerinde çok sakin, hassas ve şefkatli köpekler olsalar da havlama eğilimleri çok fazladır. Küçük çocuklarla yalnız kalması pek önerilmez, çünkü sabırları olmadıkları için saldırabilirler.

8. Golden Retriever

 Golden Retriever
Golden Retriever

Masum yüzleriyle hem tatlı hem de sevimli olan Golden’lar, köpek sahiplenmek isteyen insanların düşündüğü ilk cinstir. Birçok farklı renk tonunda tüyleri vardır ama genellikle sarı veya karamel renkli Golden’lara şahit oluruz. Kulaları aşağı doğru düşüktür, gözleri yuvarlaktır ve neşelerini etrafa dağıtmak için ağızları hep açık olur.

Tam anlamıyla insan ve hayvan dostlarıdır, herkesle çok iyi anlaşabilirler. Özellikle çocuklarla zaman geçirmeye bayılırlar ve onlara karşı sabırları çok yüksektir. Eğitime son derece açıktırlar ve sahiplerine düşkün oldukları için verilen her komutu yerine getirmeye çalışırlar. Aynı zamanda sahiplerinin duygularını anlayabildikleri için davranışlarıyla mutlu olmalarını sağlarlar.

9. Chihuahua

Chihuahua
Chihuahua

Herkes tarafından pek bilinmese de diğer isimleri “Çivava” olarak söylenir. Minicik kafaları olmalarında rağmen kulakları kafalarından ve boyutlarından daha büyüktür. Gözleri büyük ve yuvarlaktır, aynı zaman dışa doğru hafif çıkık yapıları vardır. Aslında kibarlık etmeye gerek yok, Chihuahua’lar için direkt olarak pörtlek göz diyebiliriz 😺

Bacak yapıları ince olmalarına rağmen çok güçlüdür ve hızlı koşabilirler. İkizler burcu olmalılar ki; bazen çok sevimli hareketlerde bulunsalar da bazen de sinirli ve saldırgan olabiliyorlar. Çok zeki olmalarına rağmen fazlasıyla inatçılardır, gelen komutları algılarlar ama işlerine gelmedikleri için pek tepki vermezler.

10. Pekinez

Pekinez
Pekinez

Anavatanları Çin olan Pekinez’ler, diğer isimleriyle Pekingese olarak da bilinirler. Uzun tüyleri oldukları için bakımları zor olsa da onların tüylerini sevmek tam bir terapidir. Burun kısımları tıpkı Pug’lar gibi basıktır ve siyah renklidir. Gözleri yapıları büyük oldukları için korktuklarında veya şaşırdıklarında gözleri daha fazla büyüdükleri için çok sevimli olurlar.

Fazlasıyla cesur ve yaman oldukları için kendilerinden büyük köpeklere havlayabilirler ve saldırmaya çalışabilirler. İnsanlara kızdıkları zaman bile minik dişlerini göstererek sinirlendiklerini belli ederler hatta hafif olacak şekilde ısırabilirler. Sahiplerinden ilgi ve alaka görmedikleri zaman küserler, bunu bir köşeye gidip sessiz kalarak gösterirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?