”Bu paraya köpek mi olur?” demeyin, gerçekten de varlar! Dünyanın en pahalı köpek cinslerini görünce dudağınız uçuklayabilir.

Meydana geldiği ülke farklılıklarından popülerlik kazanan köpeklerin dolar üzerinden fiyatları belirlenir ama Türk parasına göre oldukça yüksek fiyatları vardır. Biz hayvan severler her ne kadar bu duruma karşı olsak da dünyanın birçok yerinde cins köpekler isteyen kişilere satılıyor.

Tüm bunların yerine sokaktan bir canı sahiplenmek ve ailenize dahil etmek çok daha doğru bir hareket olacaktır. Böylelikle sokakta zor şartlar altında yaşayan bir köpeği kurtarmış ve güzel bir hayat sunmuş olacaksınız. Maalesef herkes bizim gibi düşünmediği için “satın alma, sahiplen” cümlesi görmezden geliniyor. Bu yazımızda bilgilendirme amacıyla dünyanın en pahalı köpek cinslerini araştırdık.

1. Tibet Mastifi

Tibet Mastifi
Tibet Mastifi

Dünyanın en pahalı köpeği olmasının yanı sıra en güzel ve farklı köpek cinslerinden birisidir. İri, kaslı ve çok farklı özelliklere sahip olan Tibet Mastifi’nin anavatanı Çin’dir. İlk bakıldığında tıpkı peluş ayıcıklara benzerler, çünkü kafa ve boyun bölgesinde vücudundan daha yoğun tüyler bulunmaktadır. Çinli iş adamı Tibet Mastif’ini satın almak için 1 milyon 600 bin dolar teklif etmişti (Türk parasıyla 14.350.880 TL) ile en pahalı köpek listesinde birinci sırada yer almasına neden olmuştur.

Sahibine aşırı derecede sadık, zeki, korumacı, eğitilmeye açık gibi nadir özellikleri vardır. Ayrıca Antik Çağ’da leopar ve kurt sürülerini avlamak için kullanıldığı için dünyanın en pahalı köpekleri arasında yer almaktadır. Herkes tarafından çok beğenildiğinden satın alınmasa bile insanlar sırf Tibet Mastif’ini görebilmek için diğer ülkelerden geliyorlar.

2. Samoyed

Samoyed
Samoyed

Uzun ve beyaz tüyleriyle tanınan Samoyed, dünyanın en tatlı köpek cinslerinden birisidir. Görünüşleri nedeniyle kutup ayılarına benzedikleri için adını Kuzey Sibirya’dan almışlardır. Kuyruk, boyun altı ve kulaklarında çok yoğun tüyler bulunduğu için bu onlara ayrı bir farklılık katar. Sadece sahibine değil, yabancı insanlara karşı da son derece sıcakkanlı davranırlar.

Fiyatı 10.000 dolar (Türk parasıyla 89.900 TL) olmasına rağmen satın alan insan sayısı çok fazladır. Neredeyse hiç saldırganlığı veya ısırma huyları olmadığı için çocukları olan zengin aileler sahiplenmek istiyorlar. Çocukları çok seviyorlar ve onlarla oynamak için ellerinden geleni yaparlar.

3. Firavun Tazısı

Firavun Tazısı
Firavun Tazısı

Vücudu uzun ve zayıf olan Firavun Tazısı 6.500 dolar (Türk parasıyla 58.435 TL) kadar yüksek meblağaya sahiptir. Dış görünüşünden saldırganmış gibi görünse de aslında aile fertleriyle çok iyi anlaşabilen köpek cinsidir. Yüksek koku ve görme yetisiyle diğer hayvanları avlamaya çalışırlar.

Yabancı birisini gördüğünde çok ilgisiz ve sanki hiç yokmuş gibi davransalar da alıştıktan sonra çok eğlenceli vakit geçirebilirler. Bacakları çok uzun olduğu için hızlı koşabilirler ve kendinden yüksek yerlere zıplayarak tırmanabilirler. Enerjileri çok fazladır ve sürekli egzersiz yapma ihtiyacı hissederler.

4. Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel
Cavalier King Charles Spaniel

İngiliz Kraliyet Ailesinin popüler köpeği olduğu için diğer cinslerden daha güçlü geçmişleri vardır. Tıpkı oyuncak köpeklere benzerler ve sahip olduğu renklerden dolayı çok tatlı görünürler. Minicik gözleri, burnu ve patileri olduğu için herkes tarafından çok beğeniliyor.

Dünyanın en pahalı köpekleri arasında yer alan Cavalier King, 14 bin dolar (Türk parasıyla 125.860 TL) kadar fiyatları vardır. Tanımadığı insanları yanına giderek koklarlar ve karşısındaki insanların tepkisine göre mesafe koyarlar. Oldukça zeki köpek olduğu için eğitime açıktırlar ve özellikle yavruyken sahiplenildiğinde basit komutları algılayabilirler.

5. Löwchen

Löwchen
Löwchen

Rönesans döneminden beri popülerliğini koruyan Löwchen, çok farklı köpek cinsidir. Tüyleri çok uzun oldukları için sanki upuzun saçları varmış gibi dururlar. Genellikle patilerinde ve boyun bölgelerinde çok tüyleri olduğu için görünümleri bozulmasın diye tıraş ettirilmiyor. Dolar bazıyla 10.000 (Türk parasıyla 89.900 TL) fiyatları olan Löwchen’ler en pahalı köpek cinslerindendir.

Çok eğlenceli ve komik oldukları için sahiplerinin duygularını anlayabilirler ve onları neşelendirmek için ellerinden geleni yaparlar. Bu kadar küçük olduklarına bakmayın, sevdiklerini korumak için tüm cesaretini ortaya koymaya hazırlardır. Sosyal bir köpek oldukları için yabancı insanlarla hemen anlaşabilirler.

6. Kanada Eskimo Köpeği

Kanada Eskimo Köpeği
Kanada Eskimo Köpeği

Günümüzde sayısının az olduğunu bilindiği için fiyatları çok yüksektir. 9.000 dolar (Türk parasıyla 80.910 TL) fiyatına denk gelmektedir. Aile fertlerini çok severler, kendilerini sevdirmek için her türlü hareketi yaparlar ve yabancılara karşı da hiç mesafeli değillerdir.

Çok zeki oldukları için eğitilebilir ve komutları yerine getirebilirler. Isırma ve saldırma gibi eylemleri olmadığı için sahibini mutlu etmek için dediği her şeyi yapabilirler. Kibar köpek oldukları için yalnız kalmayı hiç sevmezler, aksi halde anksiyete gibi sorunlar görülebilir.

7. Chow Chow

Chow Chow
Chow Chow

Diğer isimleriyle “Çin Aslanı veya Aslan Köpeği” olarak da bilinen Chow Chow’lar aşırı tatlı köpeklerdir. Bu kadar tatlı olmalarının bedeli de çok yüksek meblağlara yansıyor. Yaklaşık olarak 8.500 dolar (Türk parasıyla 76.415 TL) kadar fiyatları vardır. Tüyleri çok yoğun ve küçük oldukları için yürürken sanki yuvarlanan toplara benzerler.

Diğer köpeklerden birçok farkı vardır ama en güzel farkı, dilinin çok güzel bir renge sahip olmasıdır. Gri-siyah renk arasında dilleri bulunur ve sürekli gülümsedikleri için dil rengi hemen fark edilebilir. Çok oyuncu ve yaramaz olduklarına bakmayın, sahibinin komutlarını dinleyerek kurallara uyarlar.

8. Akita Inu

Akita Inu
Akita Inu

4.500 dolar (Türk parasıyla 40.455 TL) fiyatı olan Akita Inu, anavatanı olan Japonya’da çok ünlüdür. Peluş oyuncaklar gibi görünümleri vardır ve tüyleri yumuşacıktır. Zengin insanlar Akita Inu’nu meblağlarının çok yüksek olmasına rağmen sahipleniyorlar. Zengin insanlar birbirlerinin meblağlarının üzerine çıkarak, fiyatlarının yükselmesine neden oluyorlar.

İlk bakıldığında tilki yavrusuna benzetilse de dikkatli bakınca köpek olduğu belli olan cinstir. Sahibine ve aile fertlerine o kadar düşkündür ki yalnız bırakıldığı zaman depresyona girebilirler ve ağlayabilirler. Eğer Akita Inu sahiplenmek gibi düşünceniz varsa, başka arkadaşa ihtiyacınız kalmayacaktır.

9. Azawakh

Azawakh
Azawakh

Daha önce bu köpek cinsini duymadığınızı tahmin ediyoruz. Azawakh’lar her ülkede satın alınamıyor; sadece Kanada, Amerika ve Afrika’nın bazı yerlerinde bulunabiliyor. Yaklaşık 3.000 dolar (Türk parasıyla 27.000 TL) fiyatları vardır ve dış görünüşlerinin farklı olması nedeniyle bazı bölgelerde daha pahalı olabilirler.

Slenderman karakterini biliyorsunuzdur, çok uzundur ve gören herkes şaşırır. Azawakh’da aynı öyledir ve bacakları çok uzun oldukları için gören herkesi şaşırtıyorlar. Dikkatli köpekler olduğu için yetileri de çok gelişmiştir ve avlanacak bir şeyler bulduğunda asla affetmezler.

10. Gazal Tazısı

Gazal Tazısı
Gazal Tazısı

Diğer adıyla “Saluki” olarak bilinirler ve uzun saçlarıyla popülerlik kazanmışlardır. 2.500 dolar (Türk parasıyla 22.475 TL) kadar meblağları vardır. Uzun gövdesi ve bacakları sayesinde dış görünüşleri çok farklıdır. Boyun kısmı uzun, ince, burunları öne doğru uzundur ve gözleri de küçüktür.

Sadece sahibine bağlanırlar ve diğer insanları görmezden gelirler. Çok kibar ve hassas köpekler olduğu için sert bir şekilde davranılmamalıdır. Kendinden küçük hayvanlar (tavşan ve kuş vb.) dikkatlerini çeker ve onları avlamak için ellerinden geleni yaparlar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?