Pofuduk köpek cinsi, sevimli ve aşırı ilgi çekici yapılarıyla her zaman popülerdir. Görünümleri ile farkını ortaya koyan bu cinsleri tanımak ister misiniz?

Çoğunlukla ilgi çekici ve pofuduk görünümlerinden ötürü tercih edilen pofuduk köpek cinsleri, muazzam karakterlere de sahiptirler. Onlarca farklı ve çeşitli görünümleri bulunan türler arasından en pofuduk köpek cinsini sizler için bir araya getirdik. Birbirinden çeşitli bu türler, dünya çapında bilinen ve en fazla tercih edilen ev köpekleri arasındadır. Merak edilen pofuduk köpek cinslerini derlediğimiz bu yazı, sizleri oldukça bilgilendirecektir.

Pofuduk Köpek Cinsleri

Pofuduk köpek cinsleri, genel olarak dünya çapında tanınan ve en çok tercih edilen türlerdir. Hem pofuduk tüy yapılarından ötürü hem de pofuduk ve sevimli görünümlerinden kaynaklı olarak, her zaman sevimli köpekler listesinin en başında yer almışlardır.

Kendilerini kolayca sevdiren ve diğer köpek cinslerine oranla daha ilginç gelen köpeklerdir. Genellikle ilgisizlikten ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Bu açıdan şefkat ve sevgi yeterli düzeyde ona yansıtılmalı ve yalnız bırakılmamalıdır. Pofuduk cinse sahip olmaları, tüylerine özenle bakılması gerektiğine işarettir.

Tüyleri gün içerisinde taranmalı ve mevsimsel geçişlerde tüy dökülmesi için önlem alınmalıdır. Tüylerini kısaltarak dökülmenin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca ortalama yaşam süreleri 8-15 yıl aralığında olmakla birlikte kilo, renk ve boyut açısından zengin bir çeşitliliğe sahiptirler. Birbirinden farklı ve ayrı bir sevimliliğe sahip olan pofuduk köpek cinslerini şimdi listeleyerek açıklayalım.

1- Bichon Frise

Bichon Frise
Bichon Frise

Kıvırcık tüylü kucak köpeği olarak da adlandırılan köpek cinsi, oldukça sevimli ve pofuduk bir görünüme sahiptir. Bu sevimli dostlarımız insanlara, çocuklara ve sahiplerine karşı iyi ilişkiler kurmaktadır. Aile içi ev ortamına uyumlu ve enerjik olmalarından dolayı oyun oynamaya çok hevesli arkadaşlardır. Kabarık kürk özelliği, ayrı bir tatlılık kattığı için talep oranı yüksektir. Fiziksel olarak, keskin dişleri ve uzun boyu ile 22-30 cm aralığında ve 3-5 kg ağırlığındadır.

Karakter olarak ise, utangaç ve oldukça hassas özellikleri ile Bichon Frise yumuşak davranılması gerekilen bir cinstir. Emir verilmesi veya sert davranılması sonucunda hemen hüzünlenmektedir. Bu sebeple Bichon Frise isimli pofuduk köpek cinsine, nezaketle yaklaşılmalı ve yalnız bırakılmamalıdır. Dostane ve sevimli yapılarından dolayı günümüzde pek çok insan tarafından tercih edilmekte ve popülerliği gün be gün artmaktadır.

2- Amerikan Eskimo Köpeği

Amerikan Eskimo Köpeği
Amerikan Eskimo Köpeği

Kökeni tam olarak bilinmese de spitz olarak adlandırılan kuzeyli köpek ailesinden gelmektedir. Amerikan Eskimolar, kürk özellikleri nedeniyle tilkilere benzetilmekte ve kürk yapılarından dolayı oldukça pofuduk bir görünümleri bulunmaktadır.  Uzunca tüyleri ona ayrı bir sevimlilik katmakta ve talep oranını yükseltmektedir.

Aile ortamına hemen ayak uydurmakta ve birlikte zaman geçirilmesinden hoşlanmaktadır. Ayrıca yalnız bırakıldıklarında yaramazlık yaparak ilgi çekmeye çalışırlar. Genellikle bağlılıklarının yüksek olmasından dolayı sahipleriyle fazlasıyla eğlenceli zamanlar geçirirler.

3- Pomeranian (Pomeranyalı)

Pomeranian (Pomeranyalı)
Pomeranian (Pomeranyalı)

Pomeranian cinsi, Doğu Almanya ve Kuzey Polonya yani Pomeranya Bölgesinde yaşayan bir köpektir. Spitz türü olan bu köpek cinsi, 3-7 kg ağırlığında olmakla beraber süs köpeği olarak da anılmaktadır. Eğlenceli, enerjisi yüksek ve oldukça neşe saçan bir köpek olmakla birlikte, apartman dairesi gibi ortamlara uyum sağlayabilen niteliktedir. Ufak ve seri adımlarıyla kedileri anımsatır ve yürüyüşlerinden dolayı ayrı bir pofuduk görünümü bulunmaktadır.

Eğitime açık ve sahip dostlarına karşı saygılı davranışlar sergiledikleri için uysal yapısı ile tercih edilme oranları çok yüksek olmaktadır. Ayrıca diğer köpeklere oranla kucakta olmaktan keyif duyarlar ve oyuncak bir bebek misali sakin dururlar. Ek olarak, pofuduk tüylerinin özellikle yaz aylarında tıraş edilmesi, onlar için sağlıklı olmaktadır.

Pomeranian köpek cinsleri, kendi içlerinde üç farklı çeşide ayrılmaktadır. İlki tilki kafa olarak adlandırılan cinstir. Boyut olarak daha büyük ve kulak yapısı bakımından daha uzun olduğu için Alman spitz köpeğine benzetilir. İkinci olarak, oyuncak bebek tipi veya pompom olarak anılan köpek cinsidir. Üçüncüsü ise, ayıcık kafalı Pomeranian’dır. Diğer iki türün aksine ayrı bir sevimliliği ve basık bir yüz şekli vardır.

4- Kaniş

Kaniş
Kaniş

Kökeni Almanya olarak bilinen bu köpek, aslen Fransa’da daha yaygın görülmektedir. Dünya çapında çokça tanınan ve tercih edilen kaniş, oldukça sevimli ve zekidir. Fazla zeki olmaları ile bilinen bu köpekler, pofuduk köpek cinsi listesinde en etkileyici köpeklerden biridir. Genellikle 15 yıl ve üstü yaşam sürmektedir ve ebatlarına göre kilo-boy oranları da farklılık göstermektedir.

Kaniş görünümlerinden ötürü çok ilgi çeken ve bir insanın içini ısıtan pofuduk bir yapıya sahiptir. İnsanlar ve diğer köpek türleri ile rahatlıkla anlaşabilen ve bağlılık kurulabilen dostane köpeklerdir. Apartman dairesi gibi mekanlara uyum sağlayabilirler. Kedilerle de gayet sağlıklı bir şekilde bağ kurabiliyorlar. Sevimli dostumuz, ilgisizlikten ve yalnız kalmaktan nefret eder. Sadece yalnız bırakıldığı zamanlarda yaramazlık yaparak tepkilerini yansıtmaya çalışırlar.

Ayrıca pofuduk ve kıvırcık tüylere sahip olan köpeğimizin tüylerini düzenli olarak fırçalamak önem arz etmektedir. Aksi takdirde tüyleri hemen birbirine karışabilir. Kıvırcık kürk yapısının çeşitli renkleri vardır. Siyah, beyaz, gri, gümüş, kahverengi ve kayısı rengi gibi renk özelliklerini barındırmaktadır.

5- Chow Chow

Chow Chow
Chow Chow

Kökeni Çin olan bu cins, çok uzun yıllardan beridir yaşam sürmektedir. Koruma ve bekçi köpeği olarak da farklı görevleri üstlenmesinden ötürü fazlasıyla popülerdir. Pofuduk köpek cinsi özelliklerine sahip olmasının yanında düşük enerjileri bulunmaktadır. Bu sebeple apartman dairesi gibi mekanlar için gayet uyumludurlar. Gün içerisinde az miktarda egzersiz yapmaları ve yürümeleri, bu köpek cinsi için yeterlidir.

Ortalama ömrü 8-12 yıl olan Chow Chow köpeği, siyah veya mavi dil renkleri ile dikkat çekmektedir. Doğduktan sonra değişen dil renkleri, onları özel kılar. Çoğunlukla insanlarla ve sahipleri ile anlaşamadığı gibi söylentiler yaygın olsa da bu bilginin doğruluk payı yoktur. Her köpek cinsinde olduğu gibi Chow Chow köpeği de yetiştirilme tarzlarına bağlı olarak, insanlarla anlaşma oranlarında değişiklik olmaktadır.

Daha yavruyken sosyalleştirilerek insanlarla bağ kurmasını sağlayacak ortamlarda bulundurulması, ileride yabancılarla ve aileyle uyum içinde hareket etmesini sağlar. Pofuduk tüy yapısından dolayı mevsim geçişlerinde sıkça tüy dökerler. Bu sebeple mevsimsel geçişlerde bakımına dikkat edilmelidir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?