Kurt köpeklerini daha önce merak etmiş miydiniz? Dünyanın her yerinde tanınan ve özelliklerinden dolayı merak duyulan kurt köpeklerini tanımalısınız.

Köpeklerin atası olarak bilinen kurt köpeklerinin birçok farklı cinsleri vardır. Aslında bizim bilmediğimiz yüzlerce kurt köpeği cinsleri olabilir ama en çok bilinen cinslere göre özellikleri düşük oldukları için haklarında pek bilgi yoktur. Bu yazımızda en bilindik kurt köpeği cinslerini araştırdık ve özelliklerinden bahsettik.

1. İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda Kurt Köpeği
İrlanda Kurt Köpeği

Diğer bir adıyla İrlanda Kurt Tazısı olarak da bilinirler. Kökenleri çok eskiye dayanır, hatta savaşlarda İrlandalı askerlere öncülük etmiştir ve avlarda kullanılmışlardır. İrlanda Kurt Köpeklerinin oldukça bakımsız görünümleri vardır. Yani tüyleri karmaşık ve kirli olarak görünseler de aslında öyle değillerdir bu onların fiziksel özelliklerinden birisidir.

Çok zeki ve sabırlı köpekler oldukları için eğitime son derece açıktırlar. Aynı zamanda eğlenceli ve komik yanları vardır ve bunu çocuklarla çok iyi desteklerler. Korumacı yapıları olduklarından onlara emanet edilen herhangi bir eşyayı veya insanı her türlü tehlikeden koruyabilirler.

2. Alman Kurt Köpeği

Alman Kurt Köpeği
Alman Kurt Köpeği

Alman Çoban Köpeği ya da K9 Köpeği olarak tanınırlar. Çok eskilerden beri var oldukları için dünya üzerinde herkes tarafından tanınırlar. Alman Kurt Köpeklerinin üretim amacı aslında çiftlik hayvanlarına liderlik etmekti ve uzun yıllar boyunca bu iş için kullanıldılar. Daha sonra polis, jandarma, bekçi ve arama kurtarma ekiplerine dahil edilerek çok iyi iş çıkardılar.

Çok akıllı köpekler oldukları için yavruluk dönemlerinden itibaren eğitilmeye çok hazırlardır. Sahiplerine fazlasıyla düşkün yapılarından onları yalnız bırakmamak için sürekli peşlerinden gitmek isterler. Yabancı insanlara ve hayvanlara karşı temkinli dursalar da sahiplerinden gelen komut üzerine kolayca sosyalleşebilirler.

3. Beyaz Alman Kurt Köpeği

Beyaz Alman Kurt Köpeği
Beyaz Alman Kurt Köpeği

Alman Çoban Köpeklerini geliştirmek için ortaya çıkan Beyaz Alman Kurtları, alışagelmemiş renkte meydana geldiği için ilk önce hata olarak değerlendirilmiştir. Daha sonra Kanada ve ABD’deki köpek yetiştiricileri tarafından beyaz renk çekici görülmeye başladıktan sonra çok ünlenmiştir. Alman Kurtlarıyla karakterleri aynı, sadece renklerinin farklı oldukları söyleniyor.

Beyaz Alman Kurtları ilk bakışta ilgisiz ve soğuk olarak görünseler de aslında zaman geçtikçe çok sıcakkanlı olduklarını söyleyebiliriz. Çekingen yapıları olduğu için insanları veya hayvanları zor benimserler ve hemen sosyalleşmeleri beklenemez. Görev almayı çok severler, sahiplerinin onları eğitmesinden ve parkurlarda vakit geçirmeye bayılırlar. Yavruluk dönemlerinden itibaren tasma takmaya alışılmalıdır, yoksa büyüdükleri zaman tutulması zor olabilir.

4. Siyah Kurt Köpeği

Siyah Kurt Köpeği
Siyah Kurt Köpeği

Asil bir renge sahip olan Siyah Kurt Köpekleri, adlarından da anlaşıldığı gibi kapkara tüylere sahiptirler. Eski zamanlarda çoban köpeği olarak kullanılırdı, fakat bazı yerlerde koruma veya bekçi köpeği olarak da kullanılıyor. Amerika’da revaçta oldukları için en çok sahiplenilen kurt köpekleri arasında 2. sırada yer aldıkları söyleniyor.

Narin, kibar ve sadık oldukları için sahiplerine karşı farklı bir bağlılık tutumları vardır. Yabancılara karşı bile sosyal davranırlar ama kızdırdıkları zaman gerçekten sinirlenip yüksek sesle havlamaya başlayabilirler. Özellikle her yaş grubundan çocukları çok severler ve gün boyunca onlarla beraber vakit geçirmekten fazlasıyla keyif alırlar.

5. Türk Kurt Köpeği

Türk Kurt Köpeği
Türk Kurt Köpeği

Bu kurt köpek türünü daha önce duymuş muydunuz? Birçok ülkenin kendilerine has kurt köpeği cinsi olduğunu biliyoruz, neden bizimde Türk Kurt Köpeğimiz olmasın ki? Türk Kurt Köpekleri hakkında pek fazla bilgi olmasa da yeni meydana geldiğini biliyoruz. Sivas Kangal Köpeği ile Türkiye’de yaşamını sürdüren yabani kurt köpeğiyle çiftleşmesi sonucunda kurt köpeği ortaya çıktı.

Kurt köpeğine yakın olduğu içinde adı ”Türk Kurt Köpeği” olarak tarihe geçti. Türk köpek yetiştiricilerine göre diğer kurt köpekleriyle aynı özelliklere sahip ve fiziksel olarak da fazlasıyla güçlü olduğu söyleniyor. Zaman geçtikçe ve nesilleri yeterince artınca tüm özelliklerinin Türk halkıyla paylaşılacağı zamanı bekliyoruz.

6. Belçika Kurt Köpeği

Belçika Kurt Köpeği
Belçika Kurt Köpeği

Eskilerden beri çoban köpekleri vasfıyla kullanıldılar ama son zamanlarda bekçi ve koruma köpeği görevlerini üstlendiler. Fiziksel yapı olarak güçlüdürler ve bacak kaslarının kuvveti nedeniyle çok hızlı koşabilirler. Bu nedenden dolayı polislerin ekiplerine dahil olarak kısa süre içerisinde operasyonların başarılı olarak bitirilmesine yardımcı oldular.

Sahiplerine karşı duydukları sevgi o kadar güçlü ve büyüktür ki, karşılık alamadıkları zaman çok üzülebilirler. Sadık olmalarından dolayı sahiplerinin peşlerinden giderler ve onları korumak için ellerinden geleni yaparlar. Hatta ailesini tehlike altında hissederlerse aniden koşarak saldırma eylemlerinde bulunabilirler.

7. Sibirya Kurt Köpeği

Sibirya Kurt Köpeği
Sibirya Kurt Köpeği

Gerçek adları Husky olan Sibirya Kurt Köpekleri, efsanevi cam gibi mavi gözleri ile herkesi kendilerine hayran bırakıyorlar. Her ne kadar gözleriyle korku salsalar da aslında çok kibar ve nahif kişilikleri vardır. Fiziksel olarak çok güçlü ve soğuğa karşı dayanıklı olduklarından dolayı geçmiş yıllarda kızak köpekleri olarak kullanılırdı.

Egzersiz ve fiziksel aktivite ihtiyaçları fazla olduğu için evde bakımının zor olduğunu söyleyebiliriz. Sibirya Kurt Köpekleri sıcak havaları hiç sevmedikleri için rahatsız olurlar ve sırf bundan dolayı sürekli havlayabilirler. Soğuk bir ülkede yaşıyorsanız, bahçenizde veya çiftlik ortamınızda rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler.

8. Çekoslavak Kurt Köpeği

Çekoslavak Kurt Köpeği
Çekoslavak Kurt Köpeği

Kökenleri Çek Cumhuriyeti’ne dayanan Çekoslavak Kurt Köpekleri, dünyada en çok bilinen cinslerden bir tanesidir. Tıpkı Calico kedileri gibi birden fazla renkli tüyleri bulunmaktadır. Vücut yapıları ve çene kasları o kadar gelişmiştir ki, ilk görüldüğünde panik yapılması çok normaldir. Dişileri diğer ırklara göre daha büyüktür, kuyrukları uzun tüylüdür ve çenelerinin gücü daha da yüksektir.

Çok cesur yapıları olduğundan bir dakika bile düşünmeden hemen atağa geçebilecek kapasiteleri vardır. Sahiplerine çok düşkünlerdir derin sevgileri vardır, aynı şekilde çocuklara karşı da böyledirler ama asla yalnız bırakılmamalıdır. Diğer hayvanlarla araları pek iyi değildir, eğer kızarlarsa aniden saldırabilir veya koşturmaya başlayabilirler.

9. Saarloos Kurt Köpeği

Saarloos Kurt Köpeği
Saarloos Kurt Köpeği

Hollandalı köpek yetiştiricisi tarafından meydana getirilmiştir. Aslında ortaya kolaylıkla evcilleştirilebilen köpek çıkartmak istedi ama beklenmedik şekilde farklı köpek meydana geldi. Bakıldığında birçok özelliği vardı ama soğuk, utangaç, çekingen ve özgüvensiz köpek dünyaya gelmişti. Köpek yetiştiricisi çalışmaları bırakınca başka bir yetiştirici devraldı ve Saarloos Kurt Köpeğinin nesli artmaya başladı.

Fazlasıyla enerjik yapıları olduğu için hareketsiz kalmayı sevmezler. Meraklı huylarından dolayı her şeyi karıştırmak isterler, bu özelliklerinden ötürü başlarını belaya sokabilirler. Yavruluk dönemlerinden itibaren iyi ve doğru bir şekilde eğitilirse, büyüdükleri zaman diğer insanlar ve hayvanlarla iyice sosyalleşmiş olacaklardır.

10. Alaska Kurt Köpeği

Alaska Kurt Köpeği
Alaska Kurt Köpeği

Alaska’nın kuzeybatısında yaşamlarını sürdürürler. Boyutları o kadar iri ve tüylüdür ki bu özelliklerinden dolayı soğuğa karşı çok dayanıklıdırlar, yani üşümeleri imkansızdır. Evde yaşamaya pek müsait değillerdir, dışarıda yaşamaya ihtiyaçları vardır ve sürekli toprakları kazmayı isterler. Bakımları zor oldukları için ilk kez köpek besleyen insanlara hiç uygun değillerdir.

Zeki oldukları için eğitilmeleri çok kolaydır. Doğru ve iyi bir eğitim verilirse sıcakkanlı, sahibine düşkün ve oldukça sosyal hale gelirler. Diğer hayvanlarla çok iyi anlaşabilirler, özellikle kendilerinden küçük canlılara zarar vermemek için ellerinden geleni yaparak merhametli davranırlar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "En Bilindik 10 Kurt Köpeği Cinsi".
  • las

    güz,*ela glay*et güz,*ela klalavy*e boöz,uk s
    ğiz, la7nlalayı7n lamfla dlahla mflaz,la ç*es
    ğit oölas
    u7n