Her kahvaltıda yumurta tüketmeyi çok seviyoruz. Bunu gören dostlarımız, merak edip tatmak istiyorlar. Peki, köpekler yumurta yer mi? detaylıca anlattık.

Köpekler hayatları boyunca sadece mama yiyerek yaşamlarını sürdüremezler. Sağlıklı büyümesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için mamadan ziyade bazı günler, insanların yediği besinleri tüketmeleri gerekir. Eğer köpek sahibiyseniz, evinizde hangi yemek, tatlı veya abur cubur bulunuyorsa köpeğinizden hepsinden tatmak isteyebilir. Hatta bununla kalmayıp kendi kendine en sevdiği yemeği benimseyip, kokusunu alır almaz hemen sizin yanınızda bitebilir.

Aynı evi paylaştığınız tüylü dostunuzun yanında yediğiniz tüm besinlere dikkat etmeli ve ona zararlı olanları çok iyi bir yere saklamalısınız. Köpeklerde tıpkı kediler gibi meraklı ve koku alma duyuları çok güçlü olduğu için her şeyin kokusunu algılayabilir. Köpeğinizin yememesi gereken yiyeceği dolaba koysanız bile bir şekilde kapağı açarak onu yemeyi başarabilir. Biz insanlar özellikle sabah kahvaltılarında yumurta yiyoruz ve çok sağlıklı olduğu için eve yumurta almayı ihmal etmiyoruz.

Yumurtanın kokusu ve tadı çok güzel olduğu için köpeğiniz bunu algılayacak ve bir an önce yumurtayı midesine indirmek için her yolu deneyecektir. Haliyle insanların da aklına köpekler yumurta yer mi? sorusu gelir. Köpeğe yumurta verilir mi? konusunda ne kadar bilgili olursanız, dostunuzun sağlıklı beslenmesini o kadar doğru yönetebilirsiniz. Tartışma konusu olan yumurtayı daha ayrıntılı inceleyelim.

Köpeklere Yumurta Verilir mi?
Köpeklere Yumurta Verilir mi?

Köpeklere Çiğ Yumurta ve Yumurta Kabuğu Verilir mi?

Yumurtanın içeriğinde B12, A vitamini, demir, folik asit, protein vb. gibi mineraller olduğu için her yaş grubunun mutlaka tüketmesi gereken besindir. Bize nasıl yararı varsa köpeklere de aynı şekilde sağlıklıdır ve vücutlarına alması gereken her vitamini yumurta da bulabilirler. Bazı köpek sahipleri, dostlarına çiğ yumurta vermenin doğru olduğunu söylese de çok yanlış bir eylemdir. Köpeklere yumurta verilir mi? diye sorarsak; dostlarımız yumurtayı severler ve tüketebilirler, fakat çiğ yumurtayı asla! Yumurtanın içeriğinde ”salmonella” denilen bakteri vardır ve yumurta pişince bunlar yok olur.

Köpeğinize çiğ yumurta yedirdiğinizde bahsettiğimiz bakteri vücuduna yerleşebilir. Köpeklerin yumurtayı çiğ tüketebileceğini hatta yumurta kabuklarını bile yiyebileceği hakkında birçok görüş var. Yumurta kabuklarının içeriğinde birtakım zarlar ve mineraller olduğu için köpekler için sağlıklı olabilir, fakat her köpeğin midesi yumurta kabuğunu sindiremeyebilir. Yumurtayı kabuklarıyla beraber yiyebileceği size mantıklı geliyorsa, en doğru cevabı veterinere sorarak öğrenebilirsiniz.

Köpek Yumurta Yemekten Nasıl Vazgeçer?
Köpek Yumurta Yemekten Nasıl Vazgeçer?

Köpeklere Yumurtayı Nasıl Vermeliyiz?

Sabahları kahvaltı yaparken mutlaka yumurta tükettiğinizi düşünüyoruz. Siz yemeseniz bile diğer aile fertleriniz yumurtanın her türlü haline severek yiyebilirler. Köpeğiniz yumurtanın kokusunu beğendiyse mutlaka tatmak için yanınıza gelip, sizden biraz isteyecektir. Kaynamış yumurtanın yarısını (rafadan değil, orta veya tam pişmiş) parçalara bölerek köpeğinize ikram edebilirsiniz. Aynı şekilde omlet tüketiyorsanız ve köpeğinizde seviyorsa, çok az yağlı ve tuzsuz omletten biraz tattırabilirsiniz.

Eğer veterineriniz yumurtanın kabuklarını köpeğinize verebileceğinizi söylerse haftada bir gün mamasının üzerine yumurta kabuğunu bölerek karıştırabilirsiniz. Köpeğinize yumurtayı nasıl vereceğiniz de önemli fakat en önemlisi ne kadar miktarda verdiğinizdir. Dostunuza fazlasıyla yumurta verdiyseniz ve bir şekilde alıştıysa, köpek yumurta yemekten nasıl vazgeçer? diye düşünebilirsiniz.

Yumurtaya alışan köpeğinizin, sıklıkla yememesi için sadece tattırmalısınız. Yani yumurtayı haftada iki kere, daha sonra bir kere olması kaydıyla çok küçük miktarda yemesine izin verebilirsiniz. Yumurta istediği anda ödül mamasıyla veya dışarı çıkacağınızı belli eden birkaç eşya ile dikkatini dağıtmalısınız. Köpekler alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçmez, fakat bahsettiğimiz yöntemlerle yumurta miktarını azaltabilirsiniz.

Yavru Köpek Yumurta Yer mi?

Yavrular, yetişkin köpeklere göre daha hassas ve narin oldukları için beslenmelerine ekstra özen göstermek gerekir. Bazen besinler yavru köpeklerin midesine ağır gelir ve çoğu zaman ağrı yaşarlar. Hatta yumurta köpeklerde mide ağrısına çok iyi geldiği için özellikle yavru köpeklerin tüketmesi gerektiği gibi bilgiler vardır. Yavru çocuğunuz varsa iki haftada bir kez olmak kaydıyla haşlanmış yumurta ikram edebilirsiniz. Sürekli mama yiyemeyeceği için yumurta yemiyorsa bile sırf vitamin alsın diye haşlanmış yumurtayı minik parçalar haline bölerek, mamasına karıştırabilirsiniz.

Aç olduğu için mamasında yumurta olduğunun farkına bile varmayacaktır. Hem bu sayede yumurtadaki vitaminleri alır hem de birçok hastalığa karşı koruyabilir. Yavru köpeklere yumurta kabuğu da veren var, fakat bu konuda çok fazla söylenti olduğu için kafanız karışabilir. Veterinerler yetişkin köpeklerin yumurta kabuğu yemesine izin verebilir, fakat yavruların organları tam olarak gelişmediği için uygun görmeyebilir. Köpeğiniz büyüyene kadar yumurta kabuklarından uzak tutmanızda fayda vardır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?