Köpeklere mama dışında verebileceğiniz sağlıklı ev yemekleri ve atıştırmalıklar vardır. Bu konuda bilgi sahibi olmanız, köpeğinizi mutlu edecektir!

Köpeğiniz yavruyken ev yemekleri vermek doğru değildir ancak yetişkin köpeklerin seveceği ev yemekleri vardır. Bu yemekleri verirken neleri dikkat etmenizi bilmeniz ve doğru miktarlarda vermeniz durumunda zararı yoktur. Köpekler sanılanın aksine birçok ev yemeğini yiyebilir. Özellikle et ve tavuk en sevdikleri yemekler arasında yer alıyor. Peki, köpeklerin yiyebileceği ev yemekleri nelerdir? köpeğinizi mutlu edecek ev yemekleri ve atıştırmalıklar hakkında bilgiler vereceğiz.

Köpeklere Hangi Ev Yemekleri Verilebilir?

Köpeklerin de insanlar gibi kilolarına göre gün içerisinde alması gereken kalori miktarı vardır. Bu miktardan fazlasını almaması gerekirken az alması da zararlıdır. Ancak belirli ölçülerde verdiğiniz takdirde ev yemeği köpekler için zararlı değildir. İşte köpeklerin yiyebileceği ev yemekleri;

  • Et: köpekler tüm et yemekleri yiyebilir. Beyaz et ve kırmızı et ayrımı olmadan balık, tavuk, haşlanmış et gibi ev yemekleri rahatlıkla verebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Örneğin fazla kalori almasını engellemelisiniz. Eğer dışarda veriyorsanız bu yiyeceklere arılar ve sivrisinekler geleceği için köpeğinizi ısırabilir. Bu nedenle dışardayken dikkatli bir şekilde vermelisiniz.
  • Sebze: Köpeklerin yiyebileceği sebze yemekleri de vardır. Sebzelerin içerdikleri mineraller ve vitaminler daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. Ispanak, patates, bezelye, havuç, yulaf yemeklerini köpeğinize verebilirsiniz.
  • Makarna, pilav, ekmek: Karbonhidrat değeri yüksek olan besinleri de köpeğinize verebilirsiniz. Ancak bu besinlerin sindirimi zordur ve sağlıksız kilo almasına sebep olabilir. Bu nedenle mecbur kalmadığı sürece köpeğinize bu gibi ev yemeklerini vermeniz sağlıklı bir seçim değildir.

Köpeklerin Mama Dışında Yiyebileceği Besinler

Köpekler mama dışında farklı besinleri severek tüketebilir. Bunlar her zaman ev yemekleri değildir. Tıpkı insanların ara öğünlerinde tükettikleri besinler gibi köpeğinize de ara öğün atıştırmalıkları verebilirsiniz. Bunlar içerisinde besin değeri yüksek olan ve köpekler için oldukça sağlıklı olan besinler; yoğurt, peynir (tuzsuz, baharatsız) ve kaymak gibi diğer süt ürünleridir. Bu besinleri köpeğinize ara öğün olarak vererek daha sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

Köpeklere Hangi Ev Yemekleri Verilebilir?
Köpeklere Hangi Ev Yemekleri Verilebilir?

Köpekler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Et yemekleri ve sebze yemekleri köpeğinize verebileceğiniz sağlıklı ev yemekleri arasında yer alıyor. Bunlar dışında bazı sebzeleri evcil hayvanınıza atıştırmalık olarak verebilirsiniz. İşte köpeklerin seveceği sağlıklı atıştırmalıklar;

  • Muz
  • Kuru kayısı
  • Balkabağı
  • Havuç
  • Pişmiş somon
  • Ton balığı

Yavru Köpeklere Ev Yemeği Verilir Mi?

Yavru köpekler annelerinden ayrıldıktan sonra onlar için en doğru beslenme süt tozuyla yapılmış süt olacaktır. Yeterince büyüdüğünde besin değeri yüksek olan besinleri, veterinerinin tavsiye ettiği ölçülerde verebilirsiniz. Olgunlaşmamış muz ve balkabağı da yavru köpekler için sağlıklı mama seçimleri arasındadır. Ancak yavru köpeğe makarna, pilav gibi ev yemeklerini yedirmek doğru değildir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?