Köpekler için her besin faydalı olmayabilir. Mesela bunlardan birisi cevizdir. Cevizin köpekler için bir faydası bulunmaz, hatta daha çok zararları vardır.

Her besinin köpekler için faydalı olmadığını mutlaka bilmeliyiz. İnsanların yediği besinler bile bazen zararlı olabileceği gibi onlar içinde iki kat daha fazla zararları dokunur. Özellikle sokak köpeklerinin her gün aç kaldığını veya yeterince beslenemediklerini bildiğimiz için karınlarının doyması adına mama dışında birkaç besin veriyoruz. Köfte, tavuk, kemik, ekmek veya köpeklerin yemesinde sorun olmayan arta kalan yemekleri verdiğimizde karınları doyar, hatta bu besinlerden vitamin ve mineral bile alabilirler.

Köpeklerin beslenme konusunda hiçbir bilgisi olmayan insanlar olabilir, fakat bu konuyu araştırmak yine ”insanlar yiyebiliyorsa, köpeklerde yiyebilir” düşüncesiyle, köpeklere zararı dokunabilecek olan besinleri verebiliyorlar. Bu sadece sokak köpekleri için değil, ev köpekleri için de geçerlidir. Dostunuza da aynı özeni göstermeli ve sadece yararlı besinleri ikram etmelisiniz.

Köpek sahipleri arada sırada değişiklik olsun diye farklı yiyecekleri dostlarına belli miktarda verdikleri takdirde sorun olmaz, fakat tam tersi bilinçsizce verilen yiyecek miktarları köpekleri hasta edebilir. Bu konuya örnek olarak ceviz ve içerisinde az miktarda da olsa ceviz bulunan yiyecekleri örnek gösterebiliriz. Köpek ceviz yer mi? veya köpekler cevizi çok seviyorsa hangi miktarlarda verilir? en doğru şekilde anlatalım.

Köpeklere Ceviz Verilir mi?
Köpeklere Ceviz Verilir mi?

Ceviz Köpeklere Güvenli mi?

Ağaçlarda yetişen cevizlerin içerisinde onlar için zararlı olan siyah küfler bulunur. Ağaçtan koparılan cevizi kabuğundan ayırıp köpeklere vermek hiç güvenli değildir. Ağaçtan alınan cevizler, küflerden arınması için kurutulmaya bırakılsa da yine de köpekler için güvenli halde olmaz. Marketlerde satılan cevizler, ağaçta yetişenlere göre daha masum olsa da zamanla nem üretirler ve mantar oluşumuna sebep olurlar.

Ceviz insanlar için çok faydalı ve güvenli olsa da köpekler için aynı şeyi söylemek mümkün değildir, çünkü cevizin içerisinde yüksek oranda yağ bulunduğu için köpekler bunu sindiremez ve zarar oranı ikiye katlanır. İnsan anatomisi, hayvanlardan farklı oldukları için kendi sindirim sistemimizin, onlarla aynı olmadığını unutmamalıyız.

Köpekler Ceviz Yerse Ne Olur?

Köpeğiniz siz görmeden birkaç parça kuru yani market cevizi yerse ”bir kereden bir şey olmaz” sözüyle beraber belki onun için toksik bir besin olmayabilir. Buna güvenerek ceviz vermeye devam etmemeli ve köpeğinize komut vererek bir daha ceviz yememesi gerektiğini öğretmenlisiniz. Köpeğiniz fazla miktarda normal ceviz tükettiğinde şu etkileri görebilmesi muhtemeldir;

 • Kusma,
 • Halsizlik,
 • Öğürme isteği,
 • Sürekli olarak yalanma veya boğazında hırıltılar gelmesi,
 • İshal,
 • Mide bozuklukları.

Eğer köpeğiniz küflü ve siyah ceviz yediyse, bunun çok zararlı olduğunu bilerek kusturmaya çalışmadan veterineri arayıp, hangi miktarda yediğini anlatmalısınız. Küflü ceviz, normal cevizlerden daha toksik olduğu için köpeğinizde bu belirtileri fark edebilirsiniz;

 • Nöbet geçirme,
 • Titreme,
 • Devamlı olarak kusma,
 • Ölü gibi yatma,
 • Dışkıyı tutamama,
 • Bağırsak tıkanıklıkları.
Ceviz Köpeklere Güvenli mi?
Ceviz Köpeklere Güvenli mi?

Cevizi Köpeklerden Nasıl Uzak Tutabiliriz?

Evinizde sürekli olarak ceviz bulunduruyorsanız, mutlaka köpeğinizin ulaşamayacağı yere saklamanıza fayda vardır. köpeklerin dişleri ve çeneleri çok güçlü oldukları için kabuklu cevizleri çok rahat kırarak tüketebilirler. Aynı şekilde salatalarda veya farklı mezelerin içerisinde de ceviz kullanıyorsanız, bunları köpeğiniz evde yokken hazırlamalısınız.

Köpeklerin çevik ve yaramaz olduklarını unutmamalısınız ve onların yememesi gereken yiyecekleri kullanmanız gerektiğinde birinden rica ederek köpeğinizi dolaştırmaya çıkarmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz evde yokken içiniz rahat bir şekilde işlerinizi halledebilirsiniz. Yine de ortada ceviz parçası bırakmadığınızdan da %100 emin olmalısınız.

Eğer köpeğiniz ilginç bir şekilde ceviz yemeyi çok seviyorsa ve alıştıysa, hileli yöntemi deneyebilirsiniz. Ceviz kabuğunu ortadan ikiye ayırın ve içerisindeki cevizi tamamen boşaltarak boş kabuğu elde edin. Kabuğun içerisine köpek bisküvisini koyarak, sanki köpeğinize ceviz veriyormuş gibi yedirin.

İlk başta ceviz olmadığını anlayabilir ama sizin ne kadar kararlı olduğunuzu gördükten sonra mecburen yemek zorunda kalacaktır. Bu yöntem hiçbir işe yaramadıysa ya da oldukça inatçı köpeğiniz varsa, her ceviz yemek istediğinde bir anda dikkatini ödül mamalarıyla veya en sevdiği oyunlarla dağıtabilirsiniz.

 1. Cevizin köpeklere faydası var mı?

  Köpek uzmanları; cevizin hiç faydası olmadığını, hatta bahsettiğimiz gibi zararları olduğunu söylüyor.

 2. Ceviz köpekler için ölümcül müdür?

  Fazla miktarda ceviz tüketildiğinde ve veterinere gidilmediyse organlar işlevini yerine getiremez ve ölümcül sonuçlarla karşılaşılabilir.

 3. Köpekler sadece ceviz kabuğu yiyebilir mi?

  Ceviz içi nasıl zararlıysa kabuğu da zararlıdır, çünkü iç organlara zarar verebilir.

 4. Köpekler pişmiş ceviz verebilir miyiz?

  Cevizin köpeklere faydası olmadığı için verilmesi önermez, pişirilse bile içeriğindeki maddeler zararlı verebilir.


Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?