Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi90
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk40
Hayvanlarla Dostluk80
Yabancılarla Dostluk40
Eğitilebilirlik85
Bakım İhtiyacı75
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti40
Ses95
Bekçilik90

Çok eski yıllarda meydana gelen Papillon köpek cinsleri, ilk tanınma zamanlarında “cüce köpek” diye hitap edilmişlerdir.

Papillon köpek cinsleri iddialara göre 700 yıl önce dünyaya gelmişlerdir. Neye dayanarak bu tarihi verdiklerini merak edebilirsiniz. İddianın en kuvvetli dayanağı, Papillon köpeklerinin 13. yüzyılda İtalya’nın en ünlü ressamlarının sanat resimlerinde kullanılmalarıdır. Bununla birlikte Rönesans döneminde de sanatla uğraşan kişilerin yağlı boya resimlerinde mutlaka Papillon köpeklere yer verilmiştir.

Papillon cinslerinin bu kadar çok tanındıklarını ressamların resimlerinde ısrarla onları çizdiklerinden anlayabiliriz. Hatta tanındıkları zaman çok küçük boyutları oldukları için “cüce köpek” olarak biliniyorlardı. Özellikle kulaklarının farklı anatomisinden dolayı herkes tarafından çok merak edilmişlerdir. Bu özelliklerinden dolayı Avrupa’da yaşamış en eski köpek cinsi olarak tanınmışlardır.

Papillon Köpek
Papillon Köpek

Papillon Köpek Özellikleri

Görünüşleri bakımından çok farklı ve güzel olan Papillon köpekler, kısa zaman sonra tüm ülkeler arasında popüler olmayı başarmışlardır. Diğer köpekler gibi haklarında pek bilgi bulunmamaktadır ama en azından bilgileri ve temel özellikleri biliniyor. Bakalım, Papillon köpekler diğerlerinden daha mı farklı? yoksa dikkat çekici özellikleri var mı? öğrenmeye devam edelim.

  • Kökeni: Fransa-İtalya-Polonya-Belçika (bu ülkelerde görülmüşlerdir)
  • Erkek Papillon Boyutu: 20-28 cm
  • Dişi Papillon Boyutu: 18-26 cm
  • Erkek Papillon Ağırlığı: 3-5 kg
  • Dişi Papillon Ağırlığı: 3-4 kg
  • Renkler: Kahverengi, Beyaz, Siyah, Samur (grimsi bir renk) Kızıl, Karamel, Sarı
  • Diğer Adı: Yok

Karakter Özellikleri

Zeki, meraklı, sevgi dolu ve fazlasıyla enerjik köpeklerdir. Evde vakit geçirmeyi sevdikleri kadar sahipleriyle beraber dışarıda oyun oynamayı, yürüyüş yapmayı veya hafif koşmayı çok severler. Havlama kapasiteleri yüksek oldukları için apartman ortamında yaşarlarsa, komşularınızla sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yersiz havlamaları için mutlaka yavruluk dönemlerinde eğitim vermelisiniz.

Sahiplerini çok sevdikleri için yanlarına yabancı insanların yaklaşmasına asla göz yummazlar. Onları korumak için hemen kendilerini öne atarlar ve minik dişlerini göstererek korkutmaya çalışırlar. Bunu sadece sahiplerine değil; tanıdıkları insanlara, çocuklara veya kedilere karşı yaparlar.

Kendi türü dışındaki diğer köpeklere karşı saldırganlık gösterirler ama ilginç bir şekilde kedilerle daha iyi anlaşabilirler. Papillon köpekler genel anlamda itaatkar ve dengelidirler ama her köpek türünün karakteri farklı olduğu için bazıları yetiştirmeye bağlı olarak inatçı, gergin ya da huysuz olabilirler.

Onların küçücük boyları olduklarına bakmayın, aslında çok iyi korumacılık ve bekçilik yapabilirler. İyi eğitilmiş ve uzun zamandan beri sizinle olan Papillon köpeklerine herhangi bir eşya veya çocuk emanet edildiğinde bunu görev olarak bilirler ve korumak için ellerinden geleni yaparlar.

Fiziksel Özellikleri

Papillon köpekler görünüş olarak tıpkı oyuncak köpeklere benzerler. Uzun tüyleriyle beraber tıpkı kelebeği andıran kulak anatomileri vardır. Sanki kulaklarının alt kısmında destek varmış gibi kıvrımlardır ve bu özelliklerinden dolayı çok dikkat çekmişlerdir. Avrupa’nın bazı yerlerinde ”Kelebek Köpek” olarak da hitap ediliyorlardı.

Erkek Papillon boyutu 20-28 cm, dişileri ise 18-26 cm kadardır. Erkeklerin kilosu 3-5 kg arasıyken dişileri 3-4 kg arasındadır. Her köpeğin hayatı farklı oldukları için bazı Papillon köpekleri belirlenen boyut ve ağırlığın üstünde ya da altında olabilirler. Tüy renkleri ise kahverengi, beyaz, Siyah, Samur (gri tonları diyebiliriz) kızıl, karamel veya sarı olabilir. Bu renklerin birkaçını Papillon köpeklerinin üzerinde görebilirsiniz.

Hafif çekik ve yuvarlak göz yapıları vardır. Burunları ve ağız kısımları küçük oldukları için onları ekstra tatlılık katarlar. Kafa şekilleri ufaktır, dolayısıyla vücutları da küçüktür ama diğer köpeklere göre daha dayanıklı yapıları vardır. Genellikle vücut tüyleri tek renk olurken, kafa ve kulaklarındaki tüy renkleri birden fazla renk karışımı olabilir.

Kuyruk kısımları sırtlarına doğru kıvrık şekildedir. Tıpkı vücutlarında bulunan tüy yoğunluğu kadar kuyruklarında da uzun tüyler bulunur. Hatta kuyrukları sanki sırtlarına yapışık gibi oldukları için çoğu zaman kuyrukları bile fark edilmez. Kelebek kulakları, minik gözleri-burunları, uzun tüyleri ve kıvrık kuyruklarıyla diğer köpeklerden çok farklı fiziksel özellikleri olduğunu söyleyebiliriz.

Papillon Köpek Özellikleri
Papillon Köpek Özellikleri

Papillon Köpek Bakımı

Tüyleri uzun olmalarına rağmen pek tüy dökmezler. Tüylerinin kalitesini düşürmemek için haftada 1 ya da 2 kez taranmalıdır. Sıcak havalarda yıkamak yerine nemli bir bezle tüylerini silerek serinlemelerini sağlayabilirsiniz. Papillon köpeklerinin tırnakları çok hızlı uzarlar ve hareket ederken patilerine battıkları için düzenli olarak tırnakları kesilmelidir.

Ayrıca fazla meraklı oldukları içi kulaklarına yabancı cisimler girebilir. Her zaman kulaklarının içi ve kenarları kontrol edilerek uygun solüsyonlarla silinmelidir. Genel olarak iştahları normal seviyededir ama bir zaman sonra belirlenen kilonun üstüne veya altında olabilirler. Her ihtimale karşı beslenme miktarları dikkate alınmalıdır. Mutlaka kaliteli ve içeriği yüksek olan mamalar kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Papillon Sağlık Durumu

Papillon köpeklerin bilinen genetik hastalıkları yoktur. Ancak göz sorunları, hipoglisemi (düşük kan şekeri) ve solunum rahatsızlıklarına yatkınlardır. Yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için bakımlarını üst seviyede tutmalı ve beslenmelerine dikkat edilmelidir. Araştırmalara göre Papillon köpeklerinin ömürleri 13-16 yıl arasında belirlenmiştir.

Papillon Egzersizi

Enerjik köpek oldukları için hiçbir şey yapmadan boş durmayı asla sevmezler. Eğer apartmanda yaşıyorlarsa, mutlaka günde 1 veya 2 saat kadar oyun, yürüyüş, park, parkur vb. gibi yerlerde vakit geçirmeliler. Bahçeli evde yaşıyorsanız, istedikleri gibi hareket etmelerini ve enerjilerini yakmalarını sağlayabilirsiniz.

Tek başlarına vakit geçirmek yerine sahipleriyle olmak isterler, eğer yoğun bir hayatınız varsa bundan etkilenerek kaygı bozukluğu oluşabilir. En azından gününüzün 1 saatini onlara ayırmalısınız. Yoğun bir hayatınız yoksa dışarıda 1-2 saat geçirdikten sonra evde küçük oyunlar oynatabilirsiniz.

Papillon Eğitilebilir mi?

Papillon köpekler çok zeki ve itaatkar oldukları için eğitilmeleri oldukça kolaydır. Sahiplerinin dediklerini dikkate alırlar ve uygulamaya çalışırlar. Yetişkinler ise olgunluk seviyesine eriştikleri için yavrular kadar kolay eğitilemeyebilirler. Mutlaka Papillon köpeği yavruyken eğitmeli, özellikle sosyalleştirme konusunda dersler vermelisiniz. Papillon köpeklere tuvalet eğitimi verirken biraz zorlanabilirsiniz, uzman kişilerden veya veterinerden yardım almanız işinizi kolaylaştırabilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?