Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi70
Egzersiz Gereksinimi70
Oyunculuk75
Zeka Seviyesi95
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk30
Hayvanlarla Dostluk30
Yabancılarla Dostluk30
Eğitilebilirlik80
Bakım İhtiyacı75
İlgi İhtiyacı95
Sıcaklık Hassasiyeti75
Ses80
Bekçilik100

Japonya’nın en gözde ve popüler köpek ırklarından birisi de Akita İnu cinsidir. Dış görünüşlerinin mükemmelliğiyle beraber günümüzde de çok ünlülerdir.

Akita İnu cinsleri 17. yüzyıllarından başlarında Japonya’nın Akita bölgesinde meydana gelmişlerdir. Bir iddiaya göre Japon mezarlarında Akita İnu cinslerinin resimleri olduğu yönündedir. Dolayısıyla 17. yüzyıllarda değil, aksine çok eski zamanlarda dünyaya geldikleri söylenmektedir. Aslında 19.yüzyılda 7 tane farklı Japon köpeklerin bir araya gelmesiyle Akita İnu meydana gelmiştir ve diğer köpeklerin temsilcisi haline gelmişlerdir.

Diğer iddiaya göre geçmiş yıllarda Akita İnu cinsleri Japon Kraliyetini koruduklarını, küçük ve büyük hayvanları avlamak için kullanılıyordu. Büyük oldukları için avcılık, bekçi, sahiplerini koruyan ve itaatkar köpek olarak bilindiler. Bu özelliklerinden dolayı sadece saygın insanlar ve İmparator ailesi sahiplenebiliyordu. Daha sonra popülerlikleri arttıkları için sıradan insanlarda sahiplenip bekçi köpeği olarak kullandılar.

1927 yıllarında Japon Ulusal Cins Kulüp kurulmuştur ve Akita İnu köpeklerinin hayatta kalıp sağlıklı bir şekilde yaşamaları için birtakım çalışmalar yapılmıştır. 1972 yıllarında AKC (American Kennel Club) tarafından tanındı ve kabul edildiler. Daha sonraki yaşamlarında polis, bekçi veya koruma köpekleri olarak kullanıldılar.

Akita İnu Özellikleri

Tilkiye benzer görünümleri ile herkes tarafından tanınan Akita İnu cinsleri, Japonya’da popüler oldukları gibi günümüzde de Türkiye’de çok ünlüdür. Görünümlerinden aslında süs köpekleri gibi dursalar da aslında korkusuz ve cesur yanlarıyla daha çok bekçi köpekleri olarak kullanılırlar. Onlar hakkında daha fazla bilgiyi öğrendiğinizde ne kadar sempatik olduklarını fark edeceksiniz.

  • Kökeni: Japonya
  • Ortalama Boyutları: 57-70 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 28-58 kg
  • Renkler: Siyah, Beyaz, Açık Kahverengi, Karamel, Sarımsı, Pinto (desenli veya karışık)
  • Diğer Adı: Japon Bekçi Köpeği
Akita İnu
Akita İnu

Karakter Özellikleri

Sahiplerine o kadar çok düşkünlerdir ki, herkes tarafından bağımlılıkları ve sadık yönleriyle tanınırlar. Herhangi bir tehlike zamanında ne pahasına olursa olsun sevdikleri için kendilerini ortaya atarlar. Sahipleriyle zaman geçirmekten çok hoşlanırlar ve bu kadar bağımlı oldukları için yalnız kalmaktan nefret ederler. Çocuklarla pek anlaşamazlar ve ne yapacakları belli olmadıkları için mutlaka gözetim altında çocuklarla bir araya getirilmelidir.

Yabancı insanlara karşı her zaman şüpheli ve mesafeli yaklaşırlar. Eğer karşı tarafa kızarlarsa aniden koşarak saldırma eylemlerinde de bulunabilirler, dolayısıyla tatlılıklarına yenilip aniden yaklaşmak yanlış olacaktır. Diğer köpekler gibi çok havlamazlar, sadece kendilerini tehlike altında hissettiklerinde ve sahipleriyle iletişim haline geçmek istediklerinde havlarlar.

Fazlasıyla sevgi dolu ve sevimli olduklarına bakmayın; aslında çok iyi korumacı, bekçi, avcı ve polis köpekleridirler. Sezgileri çok yüksek oldukları için her şüpheyi takip ederler ve içleri rahat olana kadar izin peşini bırakmazlar. Çok zeki köpeklerdir ve çeşitli olarak kullanılabilir ama eğitilmesi oldukça zordur. Alfa ve liderlik karakterleri oldukları için bazı zamanlarda sahiplerine karşı çıkabilirler.

Fiziksel Özellikleri

Kaslı, güçlü ve orantılı vücut yapılarıyla oldukça çeviklerdir. Ortalama boyutları 57-70 cm ve ağırlıkları 28-58 kg kadardır. Bu oranlara baktığımız zaman Akita İnu cinslerinin ne kadar büyük ve heybetli köpekler olduklarını anlayabiliriz.

Kafa yapısı büyük ve yuvarlaktır, ayrıca kulakları üçgen şeklinde dik oldukları için sanki kafalarına sonradan eklenilmiş gibi halleri vardır. Hatta kulaklarının dik ve kafalarının yuvarlak olmalarından dolayı bazı kişiler tarafından tilkilere benzerlik gösterdikleri söylenir.

Gözleri hafif çekik, gölgeli, köşeli, küçük ve genellikle koyu kahverengidir. Göz çevrelerindeki siyah gölge geçişleri onlara sempatik bir hava katmaktadır. Gözleri o kadar parlak ve derindir ki, bu özellikleri diğer köpeklerden daha farklı olduklarının da göstergesidir. Akita İnu cinsleri çift katmanlı tüylere sahiptirler. İlk katman yoğun, yumuşak ve kabarıktır ama ikinci katmanı incedir.

Bu tüy özelliklerine sahip oldukları için hem kış aylarından hem de sıcak havalardan korunmalarını sağlamaktadır. Ayrıca bu cinsin kuyruklarında vücut bölgelerinden daha yoğun tüyler bulunmaktadır. Genellikle siyah, beyaz, sarımsı, kahverengi, karamel, pinto, desenli veya karışık tüy renklerinde kürkleri bulunmaktadır.

Akita İnu Bakımı

Bu köpek cinlerinin bakımları oldukça kolaydır. Çift katmanlı yoğun tüylerinin haftada 1 kez taranmaları çok yeterli olacaktır. Her tarama veya fırçalama esnasında ölü tüyler dökülecekleri için parlak ve daha bakımlı tüylerinin çıktığını fark edeceksiniz.

Akitaİnu köpekleri az tüy dökerler, sadece mevsim geçişlerinde yoğun tüy dökme durumları görülebilir. Genellikle mevsim geçişlerinde tarama ya da fırçalama rutinlerini haftada 2-3 kereye çıkarılabilir. Bu sayede tüylerin dökülmesine yardımcı olunur ve havada uçuşan tüylerin yoğunluğu azalmış olur.

Tırnaklarının uzamasına bağlı olarak ayda 1 kez mutlaka tırnak kesimi yapılmalıdır. Bununla beraber kulak, ağız ve burun bakımları da yapılmalıdır. Uygun solüsyonlarla temizlenmeli ve enfeksiyon oluşmaması için haftalık olarak kontrol edilmelidir.

Akita İnu Özellikleri
Akita İnu Özellikleri

Akita İnu Sağlık Durumu

10-14 yıl yaşama ömürleri vardır. Genel olarak sağlıklıdırlar ama bu cinste mide rahatsızlığı ve sindirim sorunu yaşama olasılığı yüksektir. Bu hastalıklar hayati önem taşıdıkları için mutlaka veteriner kontrolleri atlanmamalıdır ve sağlıkları için genel muayene yapılmalıdır.

Akita İnu Egzersizi

Çok aktif ve hareketli köpekler değillerdir, daha çok sakinliği severler. Dolayısıyla orta halli egzersize ihtiyaç duyabilirler. Evin içerisinde koşmak, oyunlar oynamak, oradan buraya atlamak gibi çeşitli aktiviteler onların egzersizlerini fazlasıyla karşılayacaktır. Dışarıya çıktıkları zaman yaklaşık 1 saat kadar zaman geçirebilirler.

Sahipleriyle beraber yürüyüş yapmayı, hafif tempolu şekilde koşmayı çok severler. Parkta zaman geçirmeyi de çok sevdikleri için diğer köpeklerle beraber oyun oynamalarını sağlayabilirsiniz, bu sayede hem günlük egzersizlerini yapmış olurlar hem de sosyalleşmelerine yardımcı olursunuz.

Akita İnu cinslerinin kemik gelişimleri 2 yaşına kadar devam ettikleri için sert zeminde egzersiz yapmalarını engellemelisiniz. Mesela çimler, kumların üzeri, minderler, yumuşak matlar vb. gibi nesnelerin üzerinde aktivitelerini tamamlamalılar.

Akita İnu Eğitilebilir mi?

Sahiplerine çok bağımlıdırlar ama zor karakterleri oldukları için eğitilmeleri kolay olmayacaktır. Tam anlamıyla istenilen şekilde eğitilmeleri için mutlaka yavruluk dönemlerinden itibaren eğitim verilmelidir. Bu sayede hem köpeğinizi daha iyi yönlendirebilirsiniz hem de üzerinde istediğiniz etkiyi sağlayabilirsiniz.

Mutlaka sahiplerinin onlardan daha üstün ve güçlü olduklarını bilmeliler, aksi halde alfa konumuna geçmeye çalışarak bağımsız şekilde davranabilirler. Eğitim zamanında asla sert sözler söylenmemeli, psikolojik ve fiziksel şiddetten uzak durulmalıdır. Aksi halde psikolojileri bozulabilir ve saldırgan hale gelebilirler.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?