Khao Manee (Beyaz Mücevher), anavatanı Tayland olan ve ender görülen kedi cinslerinden biridir. İki gözü farklı renk olan Khao Manee tarihçesi, özellikleri ve bakımı ile ilgili tüm detaylar.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik70
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı35
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık70
Taranma İhtiyacı35
Haraketlilik80
Kıl Dökülmesi35
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık65
Özgürlük Düşkünlüğü50
Hayvanlarla Dostluk70
Arsızlık60
Çocuklarla Dostluk85
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar75
Bilgiler
 • Kökeni: Tayland
 • Diğer İsmi: Diamond Eye
 • Yaşam Süresi: 10 – 12 yıl
 • Kilosu: 3,5 – 5 kg
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
 • Mizaç: Enerjik, Geveze, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı Dostu
 • Benzer Cinsler: Siyam Kedisi, Oriantal Shorthair, Van Kedisi

Bembeyaz tüyleriyle ve sıra dışı gözleri ve şaşırtıcı derecede güzelliğiyle Khao Manee, Tayland kökenlidir ve ismi “beyaz mücevher” anlamına gelmektedir. Dikkat çekici dış görünümünün de ötesinde kişiliğiyle tam bir aile kedisi. Onu tanımlamak için “eğlenceli” kelimesini seçmiş olmamız onun zekâ, hareketlilik, oyunculuk, konuşkanlık gibi özellikleri olmadığı anlamına gelmiyor. Khao Manee hem çok yönlü hem de dengeli bir kişiliğe sahip. Tam bir ev kedisi, tabii evinizde çok fazla kırılacak eşya yoksa 😊

Şimdi hep beraber Khao Manee (beyaz mücevher) tarihçesi, özellikleri, bakımı, sağlık durumu ve Khao Manee kedi cinsi ile ilgili tüm detaylara geçelim.

Khao Manee Kişiliği

Khao Manee kedi cinsinin kişilik özelliklerini tek kelimeyle anlatmak gerekirse o kelime “eğlenceli” olurdu. Pek çok Asyalı kedi cinsi gibi rahat ve sosyal bir kişiliğe sahiptir. Bir Khao Manee ile birlikte yaşamaya karar verdiyseniz bol bol oyun oynamaya ve kedinizle çokça vakit geçirmeye hazır olmalısınız. Çünkü Khao Manee pek çok açıdan ilgiyi -özellikle de oyun vaktinde gösterdiğiniz ilgiyi- seven ve bekleyen bir kedi cinsidir. Her zaman oynamaya hazır olan Khao Manee siz onunla ilgilenmeseniz bile kendisine yapacak yaramazlıklar bulabilir. Ancak evinizdeki düzenden memnunsanız onu ihmal etmemelisiniz. Çünkü oyuncu olduğu kadar hareketli ve yaramaz bir kedidir. Khao Manee kedi cinsinin oyun ihtiyaçları çok çeşitli olabilir. Bulma-getirme, yakalama gibi hareketli oyunların yanında yaratıcılığınıza kalmış şekilde çok çeşitli akıl oyunları da oynayabilir.

Öte yandan Khao Manee’nin kişiliği eğlenceli olmasından ibaret değildir. O aynı zamanda insancıl ve sosyal bir kedidir. Sahibiyle veya ev halkıyla elinden geldiğince fazla vakit geçirmek isteyecektir. İnsanlarına bağlılığını ve sadakatini göstermekten çekinmeyecek olan bu kedi için yalnız bırakılmaktan daha zor bir durum yoktur. Uzun süre yalnız kalacağı evlerde eğlenceli kişiliğini yansıtacak kadar bile mutlu olamayacaktır. Bu yüzden uzun süre yalnız kalacağı bir yaşam biçiminiz varsa başka bir kedi cinsine yönelmeniz ya da yanına iyi anlaşabileceği başka bir evcil hayvan almanız gerekebilir. Khao Manee’nin sosyal kişiliği yalnız ev halkına karşı ortaya çıkmıyor. Eve gelen kim olursa olsun onunla vakit geçirmekten ve oyun oynamaktan hoşlanıyor. Bir gün yabancıları evinize doldurup parti verdiğini görürseniz şaşırmayın 😊

Meraklı bir kâşif olarak öğrenmeye ve keşfetmeye açık zeki bir kedi cinsi olarak Khao Manee’nin aklına hitap edebilmek için onunla yalnızca basit oyunlar oynamanız ya da tüylerini okşamanız yeterli değildir. Onu bir ev kedisi olarak yetiştiriyorsanız çevreyi öğrenmesine ve keşfetmesine fırsat tanıyacak, onun için “yeni” olma niteliği taşıyan aktiviteler bulmanız gerekecek. Dışarı çıkarmaktan çekiniyorsanız bile ev içerisinde merak duygusunu dindirecek birtakım yenilikler yapmanız gerekebilir. Bir gün gardırobunuzun içini gezdirebilir, balkonunuzda güneşlenebileceği bir alan yaratabilir veya mutfakta nasıl yemek yapıldığını gösterebilirsiniz. Bu tip “farklı” aktivitelerin hepsine yoğun bir ilgiyle katılacaktır. Evde olup bitene katılmakla da kalmayıp çoğu zaman bütün organizasyonun merkezinde olmak isteyecektir. Yani bazen o sizi besliyormuş gibi hissettirebilecek kadar rahat ve otoritesine saygı bekleyen bir kediye dönüşebilir.

Akrabası Siyam gibi konuşkanlık konusunda da oldukça belirgin bir kişiliği vardır. Sürekli konuşan veya sohbet eden bir kedi olmamakla birlikte “miyaaaauuv” kelimesini farklı farklı tonlamalarla söyleyerek size ihtiyaçlarından veya duygularından bahsedebilir. Buna karşılık çok geveze olmasa da konuşmak istediğinizde size cevap da verecek ve sohbeti iki küçük miyavlamayla kestirip atmayacaktır. Konuşmaktan hoşlandığı kadar sarılmayı da sevebilir. Dinlenme sürelerinde yanınıza veya kucağınıza kıvrılıp yatabilir ve tüylerini okşamanıza izin verebilir.

Khao Manee Gözleri
Khao Manee Gözleri

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Khao Manee pek çok açıdan insanlarla ve aileyle uyumlu bir kişiliğe sahip olduğu bilinen tam bir ev kedisi olarak tanınıyor. Onun aile içi iletişimi önemsediği ve buna ihtiyaç duyduğu oldukça iyi biliniyor. Bu özelliğinin bir yansıması olarak yalnızca genç – yetişkin insanlarla değil her yaştan insanlarla da anlaşabiliyor.

Özellikle küçük – büyük fark etmeksizin çocuklarla oldukça sağlıklı bir ilişki kurabilen Khao Manee aslında çoğu zaman büyüklerde bulamadığı bazı özelliklerin çocuklarda toplanmış olmasından oldukça memnun. Onun bitmeyen oyun oynama isteği, keşfetme arzusu hemen hemen aynı şekilde çocuklarda da görülen özellikler. Kısaca Khao Manee’ye insan deyimiyle “çocuk ruhlu” demek mümkün. Bu yüzden de çocuklarla çok iyi anlaşabiliyor. Genel anlamda çocuklarla anlaşabiliyor olmasının yanında ilişki spesifik bir olgu olarak belli karakterlerde farklılık gösterebilen bir durum. Bu yüzden her halükârda çocuğunuza, evcil hayvanlara nasıl davranılması gerektiği konusunda iyi bir eğitim vermeniz ve çocuk ile kediyi olabildiğince erken yaşlarda tanıştırıp mümkünse birlikte büyümelerini sağlamanız kurulabilecek en iyi ilişkide önemli bir rol oynuyor.

Yaşlılar söz konusu olduğunda Khao Manee iyi bir tercih olmaktan oldukça uzak gibi görünse de bu durum onu sahiplenecek yaşlı insanın sağlık durumu ve karakteriyle fazlaca bağlantılıdır. Genel anlamda yaşlılar sessizlik, sükûnet ve daha stabil bir hayattan hoşlandığından Khao Manee onlar için biraz yorucu bir cins olabilir. Yine de ona vakit ayırabilecek ve onunla oyun oynayabilecek yaşlılar için iyi bir seçim olabilir.

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Khao Manee genelde insanlara daha yatkın olsa da diğer evcil hayvanlarla da oldukça iyi anlaşabilir. Sosyal bir kedi cinsi olarak yalnız kalmayı hiç mi hiç sevmeyen bu cins için bir kedi veya bir köpek iyi bir dost olabilir. Kediler konusunda mükemmel olduğu söylenemese de uyumlu ve karakterine uygun kedilerle güzel bir ilişki kurabilir. Söz konusu köpekler olduğunda ise Khao Manee şaşırtıcı derecede iyidir. Neredeyse insanlarla kurduğu ilişkinin bir benzerini köpeklerle de kurabilir. Ona zarar vermeyecek köpekler ideal birer arkadaştır.

Elbette evcil hayvanlar arasındaki ilişkinin özellikle başlangıçta denetlenebilir bir ortamda tedbirli bir şekilde kurulması gerekmektedir. Uygun şartlarda tanışan ve yetişen farklı evcil hayvanlar mükemmel dostluğu yakaladığı gibi siz evde yokken gözünüzün arkada kalmamasını da sağlayacaklardır. Özellikle yavruluk döneminden beri birlikte yaşayan evcil hayvanların birbirine zarar verme eğiliminin çok çok düşük ve birbirleriyle iletişim kurma biçimlerinin olabildiğince sağlıklı olduğu görülmektedir.

Khao Manee Kedisi
Khao Manee Kedisi

Khao Manee Tarihçesi

Tıpkı Siyam Kedisi ve Birman Kedisi gibi bilinen en eski kedi cinslerinden biri olan Khao Manee’nin geçmişi 14. yüzyıla kadar takip edilebilmektedir. Eski olduğu kadar doğal gelişmiş bir kedi cinsi olsa da o dönem uygulanan bilinçli bir yetiştirme programının sonucunda ortaya çıktığını düşünenler de vardır. Bu görüşe göre eski dönemlerde insanların farklı gözlü kediler yetiştirmek istemesi rol oynamaktadır.

Cinsin bu kadar eski bir tarihe dayandırılabilmesinde 1350 yılında yazılmış Tamra Maew adında kediler hakkında bir şiir kitabında bu kediden bahsedilmesidir. 23 farklı kedi cinsini anlatan bu klasik şiir kitabında Khao Manee’nin bembeyaz olduğu vurgulanmaktadır. Tayland kökenli Khao Manee’nin adı “Beyaz Mücevher, Beyaz Taş” anlamına gelmektedir. Kedi cinslerinin bu şekilde fiziksel özelliklerine vurgu yapan isimler alması alışıldık olsa da Khao Manee’nin bir diğer önemli özelliği göz renklerinin birbirinden farklı olmasıdır. Tıpkı Van kedisi gibi.

Bembeyaz tüyleri ve farklı göz renkleriyle dikkat çekmeyi başaran bu cinsin yakın tarihteki geçmişi hakkında ise daha kesin bilgilere ulaşmak mümkündür. İlk kez Colleen Freymouth tarafından ABD’ye getirilen ve yetiştirilen Khao Manee 1999 yılında ABD’de tanınmaya başlamış ve 2009 yılında ise Janet Paulsen tarafından Birleşik Krallık’a taşınmıştır. Yani her ne kadar dünyanın en eski evcil kedi ırklarından biri olsa da “yeniden keşfi” oldukça yakın bir geçmişte yaşanmıştır.

Tayland’da bu tarihlerden önce de yaygın olarak yetiştirilen bu kedi cinsi ABD ve Avrupa’ya taşınmasıyla kedi derneklerinin ve örgütlerinin ilgisini çekmiştir. 2009 yılında The International Cat Association (Uluslarası Kedi Derneği) tarafından tanınmış ve 2011 yılında da GCCF (The Governing Council of the Cat Fancy) tarafından ön üye olarak kabul edilmiştir.

Khao Manee Özellikleri

Khao Manee her ne kadar kuzeni Siyam ile doğrudan bir benzerliğe sahip olmasa da vücut hatları itibariyle büyük bir benzerlik taşımaktadır. Khao Manee’nin en belirgin fiziksel özellikleri iki gözünde farklı olan benzersiz göz renkleri ve bembeyaz tüyleridir. Bunun yanında da pek çok farklı fiziksel özelliği taşımakla birlikte kedi severler tarafından gördüğü büyük ilginin temel sebebi bu ayırt edici özellikleridir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Khao Manee’nin zarif vücuduna tam uyumlu biçimde oturmuş zarif kafası önden bakıldığında bir kalp silüetini andırır. Bu şeklin temel sebebi yüksek elmacık kemiklerinin hafif dışa doğru çıkık olması ve burun – çene – ağız üçlüsünün hafifçe aşağı doğru çıkıntı almasıdır. Khao Manee’nin burnu başta olmak üzere yüzünün tüysüz kısımları pembedir.

Khao Manee Kedi Cinsi
Khao Manee Kedi Cinsi

Kulaklar

Kulaklar vücut ve kafaya göre nispeten büyük ve uzuncadır. Alında geniş başlayan kulaklar yukarı doğru dar bir açıyla incelir ve yuvarlanmış bir şekilde kulak üçgeni tamamlanır. Kulak içleri tüylü olmasına rağmen tüyler kafanın geri kalanına göre oldukça seyrektir. İnce yapılı bir kulağa sahip olduğundan yarı ışık geçiren bir görüntüsü vardır. Bu durum da kulaklardaki burunla muhteşem bir uyum görünümü verecek olan pembeliğin belirginleşmesini sağlar.

Gözler

İşte Khao Manee’nin en belirgin iki özelliğinden biri… Gözleri coğrafyamızda doğal olarak yetişen bir cins olan Van kedisine benzer şekildedir. Bu aşina olduğumuz durumda gözler doğal olarak harika renklerde olabilir. Başlıca renkler mavi, kehribar, yeşil, sarı renklerinde ve yüksek düzeyde parlak bir yapıdadır. Ancak gözlerinin muhteşem güzelliği sadece renklerle ya da parlaklıkla sınırlı değildir. İki göz farklı renklerde olabilir. Bu renkler yukarıda sıralanan renklerin kombinasyonlarıdır. Genetik olarak taşıdığı bu özellik onu çok az kedi cinsinde görülen bir güzelliğe taşımaktadır.

Yine tıpkı Van kedisindeki gibi iki gözün aynı renkte olduğu kediler de bu cins içerisinde görülebilir. Khao Manee’nin gözleri yavruluktan itibaren belli bir süre renk değiştirmesiyle bilinir. İki gözü aynı renkte ya da farklı renkte olsa da asıl göz rengi belli bir süre içerinde belirecektir. Yavru bir Khao Manee’nin asıl göz rengine kavuşması 3 ila 5 ay arasında sürebilir. Kedinizin kesin göz rengini görmek için sabırla beklemekten başka yapılacak bir şey yoktur.

Vücut Yapısı

Khao Manee orta ağırlıkta ve ortadan hafif uzuna doğru boylarda kuzeni Siyam gibi zarif ve ince kemik yapılı, kaslı, atletik bir vücuda sahiptir. Bembeyaz tüyleri ve sıra dışı gözleri kadar zarafetiyle de dikkat çeken bir kedi cinsidir.

Gövde

Kafasına kıyasla irice bir gövdesi vardır. Bu güçlü gövde, kas kütlesinin yoğun olduğu arka bacaklar sebebiyle göğüsten kalçaya doğru irileşir. Göğüs hafif çıkıntılı veya düz bir şekil alabilir. Sırtın arka kısımlarında da iri kalça kemikleri sebebiyle hafif bir dışbükey eğim görülebilir. Genel anlamda orantılı ve düzgün bir gövdeye sahiptir.

Bacaklar ve Patiler

Vücudun geri kalanı gibi bacaklar da oldukça kaslı ve güçlüdür. Büyük ölçüde dengeli ve kendi içinde orantılı bacaklarda zarif kemik yapısını saran kaslar onlara olduğundan daha kalın bir görünüm katar. Oval şekildeki patilerin alt dokuları burundaki gibi pembe olabilir. Bembeyaz tüylerin arasında çok da sık görmediğimiz bu pembelikler ona neredeyse gerçek değilmiş de sofistike bir biçimde resmedilmiş edası katar.

Kuyruk

Khao Manee’nin kuyruğu gövdenin yatay uzunluğundan biraz daha kısa, orta boyludur. Düzgün bir biçimde belli belirsiz incelerek uzar ve küt veya sivri uçlu değil, düzgünce yuvarlatılmış bir biçimde sonlanır.

Tüy Çeşitleri

Tüyleri kısa, yumuşak, parlak ve ipeksi bir yapıdadır. Bu bembeyaz tüyler ona benzersiz görünümünü sağlar. Göz renkleriyle ve pati altı, burun gibi tüysüz dokulardaki pembelikle garip ama etkileyici bir uyum sağlar. Yavru kedilerin kafasındaki tüyler biraz daha koyu renkler alabilir. Yavru bir Khao Manee’nin tüylerinin tam olarak bembeyaz olması 1 yıl kadar sürebilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Khao Manee’nin vücut ağırlığı dişilerde 2,5 – 5 kg, erkeklerde ise 3 – 5 kg arasında değişebilir. Khao Manee ağırlığı ortalama 3,5 – 5 kg arasındadır. Boylarına gelindiğinde ise dişi kediler 25 – 30 cm, erkekler ise 30 – 35 cm aralığındadır.

Khao Manee Bakımı

Khao Manee her ne kadar ilgi konusunda nazlı bir kedi de olsa bakım gereksinimleri ele alındığında zahmetsiz bir kedi cinsidir. Temel bakım gereksinimlerinin karşılanması yeterli olmakla birlikte bakımı için evinizin dizaynında bazı değişiklikler de yapmanız gerekebilir. Koşabileceği geniş alanlara, tırmanabileceği yüksek yerlere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçlar birkaç kedi eşyasıyla bir nebze de olsa giderilebilir ancak Khao Manee’nin kişiliğini tam olarak yansıtabilmesi için geniş ve ferah bir ev olmazsa olmazdır.

Bakım Maliyeti

Khao Manee sahiplenme maliyetinin dışında düzenli giderleri ele alındığında oldukça masrafsız bir kedi cinsidir. Temel ihtiyaçlar ve başlangıçta yaşam alanınızı ona adapte etme masrafları dışında bir masrafı yoktur. Bu temel ihtiyaçların başlıcaları ise beslenme, oyuncak, kişisel eşyalar, sağlık vb giderlerden oluşur.

Khao Manee
Khao Manee

Beslenme

Khao Manee’nin diyeti hemen her hareketli kedi cinsininki gibidir. Besleyici, yüksek proteinli ve olabildiğince düşük karbonhidratlı bir diyet uygulanmalı, diyeti olabildiğince standardize edilmeli ve diyetinde değişiklik yapılacağı zaman kademeli olarak yapılmalıdır.

Temizlik

Khao Manee temizlik konusunda sorunsuz ve zahmetsiz bir kedidir. Bakımının kolay olması da evcil hayvanların en zor bakım gereksinimi olan temizlik konusundan ileri gelir. Kısa tüylü ve katmansız bir tüy yapısına sahip olan Khao Manee çok az tüy döker. Bu yüzden haftada ya da 10 günde bir taranması yeterlidir. Yalnızca tarama sıklığının seyrek olmasıyla değil tarama işleminin uygulanışıyla da kolaydır. Kısa tüyler, dolaşma veya düğümlenme eğilimi olmadığı için kolayca taranabilir.

Khao Manee’nin diğer temizlik gereksinimleri ise herhangi bir kedi cinsi gibidir. Olabildiğince sık (mümkünse her gün) kedilere özel ürünler kullanılarak ağız bakımı yapılmalıdır. Göz çevresi ve kulak içleri sık sık kontrol edilmeli herhangi bir akıntı, pislik vb. görüldüğünde nemli bir bezle temizlenmelidir. Kedilerin temizlik konusundaki hassasiyetini Khao Manee de taşımaktadır. Bu yüzden mama kabı, tuvalet, oyuncaklar gibi eşyalarının düzenli olarak temizlenmesi onun daha rahat ve mutlu olmasını sağlayacaktır. Khao Manee gerekmedikçe banyo yapmamalı ve kendi temizlik metodunu uygulamasına izin verilmelidir.

Khao Manee Kedi
Khao Manee Kedi

Khao Manee Sağlık Durumu

Her canlıda olduğu gibi Khao Manee’nin de genetik olarak yatkın olduğu bazı sağlık problemleri olsa da genel olarak sağlıklı bir kedi cinsi olarak kabul edilir. Khao Manee’nin sağlık sorunlarına genetik yatkınlıkları çoğunlukla beyaz tüylerinden ve iki renkli göz özelliğini veren genetik dizilimden kaynaklanır.

Sağlık Sorunları

Khao Manee herhangi bir yaygın kedi hastalığına yakalanabilir. Bu tüm kediler için geçerlidir. Ancak ev kedilerinde çok sık görülen obezite Khao Manee için sorun değildir. Yeterince hareketli bir kedi olduğundan kilo alma eğilimi göstermesi beklenmez. Ancak genetik kaynaklı bazı ciddi sağlık sorunlarına yatkındır. Bu hastalıklar şunlardır:

 • İşitme Engeli: Khao Manee cinsinde sık bildirilen bir sorundur. Özellikle iki gözü farklı renk olan kedilerde görülür. Khao Manee cinsi kedinizin işitme engelli olduğundan şüpheleniyorsanız teşhis için ve onu nasıl daha mutlu yaşatabileceğiniz konusunda bilgi almak için veterinerinizi ziyaret edebilirsiniz.
 • Cilt Kanseri: Khao Manee sıcak iklime alışkın olmasına ve soğuk iklime kolay adapte olamamasına rağmen beyaz tüylü kedilerde daha sık görülen cilt kanseri riskiyle karşı karşıyadır. Özellikle güneşlenmeyi çok seven kedilerde cilt kanseri görülme riski daha fazladır. Cilt kanserine karşı kedinizin veteriner kontrollerini ihmal etmemeniz ve onu daha iyi gözlemlemeniz tavsiye edilir.
Khao Manee Kedi Cinsi
Khao Manee Kedi Cinsi

Yaşam Süresi

Khao Manee yaşam süresi ortalama 10 ila 12 yıl arasındadır. Bununla birlikte Khao Manee uygun şartlarda 15 yıla kadar yaşayabilir. Yaşam süresi her canlıda olduğu gibi Khao Manee’de de genetik özelliklere ve çevresel faktörlere göre değişebilir.


Yaramaz ve eğlenceli dostumuz Khao Manee hakkında merak edilen her şeyi miyavliyo.com takipçileri için derledik. Kediler hakkında bildiklerimizin paylaştıkça artacağına ve onları daha iyi şartlarda yaşatmamızı sağlayacağına inanıyoruz. Bizimle birlikte kedi bilgimize katkıda bulunmak isterseniz Khao Manee hakkında bildiklerinizi veya deneyimlediklerinizi içeriğimizin altında bulunan yorumlar bölümüne yazarak bir kedi dostumuzun hayatına dokunabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?