Egzotik canlılardan biri olan kertenkeleler, birçok türe sahiptirler. Aralarında evcil kertenkele türleri de bulunur.

Dünyada birçok canlıyla beraber yaşadığımızın farkındayız, hatta onları görmek için hayvanat bahçelerini ziyaret edip nasıl yaşadıklarını görebiliyoruz. Normalde doğalarında yaşadıklarını bildiğimiz hayvanlarla, hayvanat bahçesi hariç olarak ormanlık, kayalık, çiftlik ve yeşilliğin bol olduğu bölgelerde sıklıkla karşılaşabiliriz.

Mesela hepimiz hayatımızda bir kez de olsa kertenkele görmüşüzdür ve yakından inceleme fırsatımız olmuştur. Bilirsiniz kertenkeleler duvar aralarından çıkarlar ve saniyeler içerisinde tekrar dar bölgelere girerek ortadan kaybolurlar. Bizim gördüğümüz kertenkeleler küçüktür ve diğer cins kertenkeleler ile aynı türde değillerdir.

Herhangi bir yerde kertenkeleyle karşılaştığınız zaman mutlaka panik yaşamışsınızdır, çünkü insanlardan daha hızlı hareket edebilirler ve gözle kaş arasında kaybolabilirler. Birde evlerine kertenkele sahiplenen tüm bakımını üstlenip besleyen insanları düşünün! Bu çılgınlık mı? yoksa egzotik hayvanlarla hayatı yaşamanın nasıl olabileceğini görmek mi? bilemiyoruz ama evde kertenkele beslemek gerçekten çılgınlık olabilir.

Bildiğiniz gibi dünya üzerinde birçok kertenkele türü bulunur, fakat bunların hepsi evcil olmadıkları için diğerleri sadece doğalarında yaşamak zorundadırlar. Peki, evde beslenebilecek kertenkele türleri nelerdir? ve bu türleri bulmak kolay mıdır? ekstrem hayatına kertenkeleyi eklemek isteyenler için tüm merak edilenleri anlattık.

Kertenkele Çeşitleri
Kertenkele Çeşitleri

Kertenkele Türleri

Evcil kertenkele türleri kendi içlerinde 2’ye ayırabiliriz. İlk defa kertenkele besleyenler ve deneyimliler olmak üzere birbirinden farklı kertenkele türleri bulunur. Her kertenkelenin türü farklı olduğu için bakımı zor olan kertenkeleye deneyimsiz insan asla bakamaz. Öncelikle yeni başlayanlar için evcil kertenkele türlerini detaylıca tanıyalım;

Leopar Geko (Leopard Gecko)

Diğer kertenkele türlerine göre çok uysal ve sakin yapıları vardır. Rahatsız edilip ele alındığında bile ısırma eyleminde bulunmazlar. Adından da anlaşıldığı gibi leopar desenleri vardır ve yüzleri çok tatlıdır.

Sakallı Ejderha

Her ne kadar görünüşleri soğuk olsa da aslında çok uysallardır. İnsanlardan hiç çekinmezler ve temas edilmekten kaçmazlar. Sosyal bir kertenkele türü oldukları için ilk kez kertenkele sahiplenecek olan insanlara önerilir.

Mavi Dilli Kertenkele

Dilleri tamamen mavidir ve dışarıya çıkardıklarında ne kadar uzun dilleri olduğunu görünce çok şaşırabilirsiniz. Diğer kertenkele türlerine göre çok çekingen ve utangaç yapıları vardır. Tam olarak sahibine alışmadan ele alınması önerilmez.

Yeşil Anole

Korktukları veya kendilerini tehlike altında hissettikleri zaman çene altını şişirirler ve kocaman olur. Genellikle çeneleri şiştiğinde kırmızı-pembe rengini alır. Çok iyi kamufle olabilirler, dolayısıyla yaşadıkları alanda dekoratif nesnelerin içine girerek kolaylıkla saklanabilirler.

İlgili Yazı: Kertenkele Ne Yer?

Ev Kertenkelesi
Ev Kertenkelesi

Daha önce kertenkele beslemiş insanlar bu işin piri oldukları için her şeyi çok iyi bilirler. Daha farklı türde olan ve bakımı diğer kertenkelelerden daha farklı olan türlerde mevcuttur. Deneyimli kişilerin rahatlıkla sahiplenebilecekleri diğer kertenkele türlerini sıraladık;

Day Gecko (Phelsuma)

Tamamen yeşil renge sahiptirler ve üzerlerinde (sırt bölgesinde) kırmızı benekler bulunur. Gecko’lar tırmanmayı çok sevdikleri için gün boyunca kendilerini böyle oyalarlar. Bakımları biraz zordur ama deneyimli insanlara zor gelmeyecektir.

Uromastyx

Dikenli kuyruklu kertenkele olarak da bilinirler. Kuyruklarının tamamı sanki dikenliymiş gibi girintili çıkıntılıdır. Evcil kertenkele türündedir, fakat onun rahat etmesi için bakımlarını ve yaşayacağı yerin dört dörtlük hazırlanması gerekir.

Tokay Kertenkele

Pokemon olarak da bilinirler, çünkü tıpkı pokemonu andıran renklere (mavi-turuncu) sahiptirler. Tokaylar avcılarının dikkatlerini dağıtabilmek için kuyruklarını bırakabilirler. Dolayısıyla kuyruğundan tutulmamasına dikkat edilmemelidir kuyruk bırakabilir.

İguana

Her ne kadar evcil olsalar da kendilerini en ufak derecede tehlike altında hissettikleri zaman kuyruklarını kırbaç olarak kullanırlar. İguanalar bazı insanlara alerji yaptıkları için sahiplenmeden önce mutlaka veterinerden bilgi alınmalıdır. Ayrıca iguana bakımı fazlasıyla masraflı ve zor olduğu için sabırsız insanlara uygun değildir.

Bukalemun

Bukalemunlar kertenkele mi? sorusu çok fazla merak ediliyor. Bukalemunlar kertenkele türleri arasında yer alırlar. Bulundukları yere göre renk değişiminde bulunabilirler, dolayısıyla çok hızlı bir şekilde kamufle olabilirler. Evde beslenmesi oldukça zordur ama deneyimli insanlara kolay gelmektedir.

Çin Su Ejderha

Çok hızlı büyüdükleri için oldukça geniş alanda yaşamayı severler. Fazlasıyla ilgi istedikleri için yoğun insanlara göre uygun değildir. Kuyruğundan asla tutulmamalı ve ani hareketlerde bulunulmamalıdır.

Tegu Kertenkele

Kuyruklarıyla beraber yaklaşık 140 cm kadar büyüyebilirler. Baş kısımları çok ağırdır ve çene bölgeleri de oldukça güçlüdür. Bakımları zor ve maddiyat bakımından da yüksek ihtiyaçları vardır. Sahiplerine alıştıkları zaman çağırıldığında bacaktan omuza kadar tırmanıp şefkat gösterebilirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Evde Beslenebilecek Kertenkele Türleri Nelerdir?".
  • Barış

    Resimlerini de koysanız iyi olurmuş…