Farklı canlılardan biri olan kertenkele, eve sahiplenildiği zaman ne kadar yaşadığı merak konusudur. Bu durum kertenkele türüne göre değişkenlik gösterebilir.

Daha önce evde kertenkele besleyen birini görmüş müydünüz? bilmiyoruz ama son dönemlerde kertenkele besleyen insan sayısında artış görülüyor. Ekstrem hayatı seven insanlar genellikle alışagelmiş evcil hayvan sahiplenmek yerine egzotik canlılar arasından seçim yaparak sahiplenme işlemini gerçekleştiriyorlar.

Bu adımda en önemli olan şey evcil kertenkele türlerini belirlemektir. Özelliklerini, beslenme şekillerini ve karakterlerini bilerek sahiplenmek en doğru olanıdır. Kertenkelelerin evde bakımı her ne kadar zor ve uğraştırıcı olsa da diğer evcil hayvanlardan daha farklı oldukları için sahiplerine zor bir işmiş gibi gelmiyor.

Kertenkeleler kedi, köpek ve tavşan gibi sıcakkanlı hayvanlar değillerdir, fakat sahiplerine tam anlamıyla alıştıkları zaman kolaylıkla ellerine gelebilirler. Kertenkele ortamına uyum sağladıktan sonra yanına bir arkadaş daha alarak çiftleşmeleri sağlanabilir ve böylelikle kertenkelelerde üreme gerçekleştirilebilir.

Kertenkele sahiplenenlerin bilmeleri gereken diğer konu ise dostlarının evde ne kadar yaşayacağıdır. Kertenkelelerin doğadaki ve evdeki yaşam ömürleri arasında fark mıdır? veya kertenkeleler evde kaç gün yaşayabilir? meraklıları için önemli konuya değindik.

Kertenkele Evde Ne Kadar Yaşar?
Kertenkele Evde Ne Kadar Yaşar?

Kertenkeleler Evde Ne Kadar Yaşar?

Bildiğimiz gibi ülkemizde bulunan kertenkele türleri zehirli değildir, genellikle sokaklarda veya ormanlık alanlarda yaşadıkları için hayatlarını o bölgelerde devam ettirirler. Dünyanın birçok yerinde 5 binin üzerinde (bizim bilmediğimiz yeri türler bile olabilir) kertenkele türleri bulunmaktadır.

Her türün kendine göre özellikleri, yapısı ve yaşam şekilleri olduğu için ömürleri de değişkenlik gösterir. Bunu aynı kedi cinslerinin özelliklerine göre ömürlerinin farklı olması gibi değerlendirebiliriz. Mesela doğuştan genetik hastalıkları bulunan kedi cinsi bunlara yenilerek daha az yaşarken, hiçbir genetik sorunu olmayan kedi cinsi ise herhangi bir hastalık yaşamadığı müddetçe daha az yaşar.

Kertenkele Ömrü
Kertenkele Ömrü

Genel olarak kertenkeleler şu kadar yaşar diyerek emin bir süre belirtmek çok yanlış olur. Ortalama ömürleri 20 yıl kadar olabilir, fakat 30 yıl kadar yaşayan kertenkele türleri bulunmaktadır. Mesela kertenkele türü olan bukalemunlar, sadece 1-6 yıl arasında yaşam ömürleri vardır. Evde besleyebileceğiniz kertenkele türleri ise ortamının uygunluğu, beslenmesi ve her anlamda ne kadar rahat olduğuna bağlı olarak 8-12 yıl arası kadar evde yaşayabilirler.

Not: En uzun yaşayan olarak bilinen kertenkele ise Boncuklu Kertenkeledir, diğer bir adıyla Gila Canavarı olarak da bilinirler. Türkiye’de bulunmazlar; Amerika’da ve Meksika’da zehirli kertenkele türü olarak 30 yıl kadar boyunca yaşamlarını sürdürürler.

Kertenkeleler doğada mı, evde mi daha mutlu?

Kertenkeleler doğa canlılarıdır. Doğada istedikleri gibi avlanıp, kendilerine ortam yaratabildikleri için doğada daha mutludurlar.

Kertenkelelerin ömrü nasıl uzatılabilir?

Doğru beslenme şekilleri, doğadaki ortamlarına göre yaşam alanı oluşturmak, rutinlerini bozmamak ve veteriner kontrolü ile sağlıklı yaşamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Kertenkeleler kendi yaşam alanında mı, evde mi daha uzun yaşarlar?

Bu kertenkelenin türüne ve evde nasıl ortamda bakılacağına göre farklılık gösterebilir. Kendi doğalarında güvende hissettikleri kesindir, fakat hangi ortamda uzun yaşadıkları kesin değildir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?