Kedi kumu seçerken nelere dikkat edilmeli? Kedime en uygun tuvaletin hangisi olduğuna nasıl karar verebilirim? Buyurun içeri

Yeni bir kedi sahiplendiğinizde başlangıçta alınacak belli başlı eşyalar vardır. Kedi yatağı, kedi kabı, kedi oyuncakları ve elbette ki olmazsa olmaz kedi tuvaleti ve kumu. Eğer daha önce almadıysanız ve bu konuda bilginiz yoksa kafanız karışabilir zira çok fazla kum çeşidi ile karşı karşıya kalacaksınız. Makalemizi okuduğunuzda bu konuda bilgi sahibi olacak; dikkat etmeniz gereken konuları ayırt edebiliyor olacaksınız.

Kedi Kumunun Tarihi

İkinci dünya savaşı sırasında kedilerin yaşam alanı günümüzdeki gibi yalnızca evler değil hem evler hem de sokaktı. Kedi tuvalet ihtiyacını gidermek için dışarı çıkar, ihtiyacını görüp eve geri gelirdi. Bazı aileler karton kutular kum ya da kül doldurarak kapılarının önüne koyup kedinin bu ihtiyacını gidermesi için fikirler üretmiş olsa da kedilerin evde kül kiri bırakması kum atığı bırakması pek hoş olmuyordu. Daha sonra bir gemici, kedi sahiplerine emici kil kullanmalarını tavsiye etti.

Bu haliyle doksanlı yıllara kadar kullanılan bu yöntem, Biyo-Kimyager Thomas Nelson tarafından geliştirildi ve topaklanan kumu icat edildi. Topaklanan kedi kumları idrarın ve dışkının neredeyse tamamını ortadan kaldırmaya yaraması sebebiyle eski emici kilin ötesinde daha kokusuz ve daha temiz tuvalet oluşturmakta faydalı oldu. Bu kumun değişimi de kolay oluyor ve kedi tuvaletinden aldığınız kadar kum ile tazeleme yapmanız yeterli oluyor.

Bentonit Kedi Kumu

Geçmişten günümüze basit ama keskin değişimleri ardından bugün piyasaya baktığımızda çok farklı kedi kumu çeşidi ve markası ile karşılaşmak mümkün. Kokulu ve kokusuz olarak satılan kedi kumları çoğunluk olarak granüllü biçimde sunulur. Peki, kedimize sorarsak bize ne der? Kediler kokusuz kumları daha çok beğeniyor ve kullanıyor. Bunun sebebi daha organik bir his sağlaması olsa gerek. Bazı kedi kumu çeşitleri ıslandığında sert bir yapıya bürünerek tuvaletten çok daha kolay bir şekilde çıkartılabilir. (Kedi kumları hiçbir koşulda tuvalete atılmaz) Bentonit (Killi) kedi kumları olarak da bilinen bu kedi kumu çeşidi diğer kumlara nazaran en sağlıklısı olarak bilinmekte ve kabul edilmektedir.

Silica Kedi Kumu

Bentonitli kum çeşidinden bahsettik. Bir diğer kum çeşidimiz ise Silica kumdur. Bu kedi kumu çeşidi bentonitli kedi kumuna nazaran daha iri taneli ve beyazdır. Bentonitli kedi kumları daha kullanılmazlar lakin daha ekonomik bir seçenek olarak piyasada bulunur. Silica cinsi kedi kumları büyük beyaz taş paçalarından oluşuyormuş gibidir. Tuvaletten dışarı sıçradığında temizlemesi bentonitli kumlara nazaran daha kolaydır. Bazı kediler için özellikle bu kum önerilmektedir. Bu konuda veterinerinize danışabilirsiniz.

İlgili İçerik: Evde Kedi Kumu Nasıl Yapılır?
Kedi Tuvaleti ve Kum Çeşitleri

Kedi Kumu Seçiminde Hangi Konulara Dikkat Etmeliyiz?

Bentonit veyahut Silica kedi kumu tercihlerinin her ikisini de kapsayacak şekilde bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken noktaları maddeler halinde aşağıda inceleyelim;

 • Kum paketinden kedi tuvaletine döküldüğü esnada etrafa toz yaymamasına dikkat edin.
 • Kokulu seçenekler ne kadar kulağa hoş gelse de kedimizin sağlığı için kokusuz olanları tercih etmemiz daha iyi olacaktır.
 • Başlangıçta çok büyük paketler alarak işinizi şansa bırakmayın. Öncelikle bazı küçük farklı tür paketler ile markayı ve türü denemenizi tavsiye ediyoruz. Sonrasında karar kıldığınız kumdan devam edebilirsiniz.
 • Veteriner onayını her fırsatta vurgulamak istiyoruz. Birkaç lira ucuz olacak diye kedinize zararlı olan kumları tercih ediyor olabilirsiniz. Bu sebeple kum seçiminde veterinerinizin tavsiyesini sorun.
 • Bazı kediler daha hassastır. Alerji semptomları gösteren bir kediniz var ise bu kedileri özel üretilmiş farklı kum çeşitleri de mevcuttur.
İlgili İçerik: Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi Tuvaleti Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kedi kumlarında dikkat etmeniz gereken noktalara değindik ve kumların çeşitleri hakkında bilgi verdik. Peki, kedi tuvaletinde nelere dikkat etmeliyiz? Bu konuda biraz hassasiyete çağırıyoruz. Kedinizin rahat edebileceği bir tuvalet seçimi yapmanız gerekmektedir. Piyasada oldukça çok kedi tuvaleti çeşidi mevcuttur. Eğer kedinizin bir önceki sahibi varsa ve tuvalet eğitimi var ise ne tür bir kedi tuvaleti kullandığını öğrenebilir ve o tuvalet ile alışkanlığı bozmadan devam edebilirsiniz. Lakin eğer ilk defa tuvaleti kullanacak ve eğitim alması gereken bir kediniz varsa buna göre ayrı kedi tuvaleti çeşitleri vardır. Eğer yavru bir kediye sahipseniz oldukça hızlı büyüdüklerini hesap edip ona göre bir tuvalet almanız mantıklı bir yol olacaktır.

Temelde kedi tuvaleti iki farklı türe ayrılır bunlar kapaklı ve kapaksız kedi tuvaletleridir. Kapaklı tuvalet bulunduğu odaya daha az koku salınımına yarayacaktır. Kapaksız kedi tuvaletlerini ise temizlemesi daha kolaydır. Kedi tuvaleti seçmeniz gerekirken dikkat etmeniz gereken noktaları ise şöyle sıralayabiliriz;

 • Seçiminizle kedinize engel olmayın. Kedinizin tuvalet kabına kolayca girip çıkabileceği ebat ve boyutlarda almaya dikkat edin.
 • Kediniz eğer kedi tuvaleti çerçevesinin içinde kalmakta zorlanıyorsa daha büyük bariyerleri olan kedi tuvaletlerini tercih etmek isteyebilirsiniz.
 • Materyal olarak en uygun olanı plastik kabul ediliyor ve ayrıca bu materyalin temizliği diğerlerine nazaran daha kolay oluyor.
Otomatik Kedi Tuvaleti
Otomatik Kedi Tuvaleti

Ek olarak, elektronik kedi kumu makinelerini de tercih edebilirsiniz. Bu makineler, tek tuşa basarak kum temizliği yapıyor. Bazı makinalarda farklı çalışma prensibi olsa da genellikle önce katı dışkılar elekten geçerek ayrıştırılıyor, daha sonra kalan kum yıkanarak temizleniyor. Pis su tahliyesi için (çamaşır makinesinde olduğu gibi) bir gidere bağlanması gerekiyor. Ayrıca temiz su alabilmesi için de bir çeşmeye bağlantı yapılmalı.

Genel özellikleriyle, kedi kumu çeşitleri ve kedi tuvaleti özellikleri hakkında siz değerli okurlarımızı bilgilendirmeye çalıştım. Şu veteriner olgusunu ısrarla her konuda geçiriyorum, belki bu sebeple bana azıcık kızıyor olabilirsiniz. Ama ben uzman bir doktor değil, kedi sever bir yazarım. 😊 ki emin olun uzman bir veteriner dahi olsaydım, her kedinin sağlığı ve beğenileri aynı değildir, sizlere yine de ortalama kriterleri verebilirdim. İşte sırf bu nedenle, kendi kedinizle ilgili yaşadığınız tuvalet tercihi deneyimlerinizi burada; yorumlar kısmında paylaşırsanız, hem bize hem de diğer kedi severlere faydalı olmuş olursunuz. Çocuklara en uygun ortamı, beyin fırtınası eşliğinde yine bizler oluşturabiliriz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Tuvaleti ve Kum Çeşitleri" için yapılan yorum;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Murat

  Bilgilendirme için teşekkürler. Paylaşımlarınız için sağolun :’)