Kedi kurbağa yer mi? sorusu merak edilenlerden birisi. Kediniz kurbağanın tadına bakmak isterse ne olur? yazımızda bahsettik.

Kedilerin tatmadığı bir bu vardı diyebilirsiniz. Meraklı dostlarımız, pek çok hayvan türünün tadına bakmak istediği gibi kurbağanın da tadına bakarsa hiç şaşırmayın. Bahçenizde ya da herhangi bir yerde kediniz kurbağa gördüyse, onu yakalama girişimi başarılı bir şekilde sonuçlanırsa neler olur tahmin edebiliyor musunuz? bu durum akla kurbağa kedi yer mi? sorusunu getirir.

Kediler kurbağa ile karşılaştıklarında diğer hayvanlarda olduğu gibi bunda da meraklı yapıları devreye girebilir ve pençeleriyle tuttukları kurbağanın tadına bakmak isteyebilirler. Bu durumda karşı tetikte olan kurbağa da boş durmayacaktır. Kurbağalar tehlike ile karşılaştıklarında paratoid bezleriyle toksit madde salgılar. Bu madde kötü bir maddedir ve karşı tarafta iğrençlik hissi ve tadı uyandırır. Kediniz, kurbağayı ağzına atmak istediğinde bu madde ağzına bulaşabilir ve kediniz buna karşı bazı tepkimeler verebilir.

Kedi Kurbağaya Nasıl Tepkiler Verebilir?

Meraklı ve tüylü dostumuz karşısına çıkan kurbağanın tadına bakmak istediğinde istemediği bir durumla karşılaşabilir. Kurbağanın salgılamış olduğu toksit madde kedinizin ağzına bulaşarak onda da tiksinti oluşturabilir. Kedinizin kurbağanın tadına bakarak bu toksit madde neticesinde bazı tepkimeler verebilir. Örneğin, kedinizin ağzında tiksintiden kaynaklı köpükler oluşabilir. Salyası akabilir, ağzını pençeleyebilir veya kusabilir.

Kedi Kurbağa Yerse Zehirlenir mi?
Kedi Kurbağa Yerse Zehirlenir mi?

Kurbağa Yemek Kedinizi Zehirler mi?

Kurbağa yemek kedilerde sözünü ettiğimiz semptomlar dışında başka tepkimelere de yol açabilir. Peki, kurbağa yemek kedinizi zehirler mi? bu soruyu da kedi sahipleri merak ediyor. Normal su kurbağalarını yemek kedinizde ölümcül etkiler yapmasa da bazı cins kurbağalar zehirli olabilir. Bu tür kurbağalarla kedinizin karşılaşma riski az olsa da bilmenizde yarar vardır: Sonoron Çölü Kurbağası zehir akıtabilen bir kurbağa çeşididir. Bu kurbağaların zehirleri kedileri ya da diğer hayvanları öldürebilir.

Yetişkin olan baston kurbağaları da kediniz de nefes zorluğu çekme sorunu, arka bacaklarda felç olma riski gibi ciddi semptomlar oluşmasına neden olabilir. Bu ve buna benzer semptomları kedinizde fark ettiğinizde vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz gerekir.

Görüldüğü üzere kurbağalar kedinizin yemesi için uygun değildir. Kediniz meraklı yapısı sayesinde kurbağa yakaladığında ve tadına bakmak istediğinde karşılaşacağı iğrenç tadın etkisiyle bir daha kurbağayı tatma eğiliminde bulunmak istemeyecektir. Böylece kediniz de bu durumdan ders çıkararak bir daha kurbağaların yanına yaklaşmaktan çekinebilir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedi Kurbağa Yer mi?".
  • Aysun

    Az önce kedimin agzindan köpüklü salyalar akmaya başladı,ne oldugunu anlamaya çalisirken, içeride kurbağa gördüm.İtfaiye çagirmak zorunda kaldim çünkü kurbagadan çok korkuyorum.