Kediler mutlu olduklarını hareketleriyle veya davranışlarıyla belli ederler. Bunları anlamak için sahip olunan kediyi çok iyi tanımak gerekir.

Kedilerin çok yılışık ve sevgi dolu olduklarını biliyoruz. Kendilerini sevdirmek istedikleri zaman az önce ısırdıkları sahiplerine çok yüzsüz davranarak ”hemen beni sev” mesajı verirler. Daha sonra bu sevgi gösterisinden sıkıldıkları zaman sanki hiç kendilerini sevdirmek istememişler gibi sahiplerini tekrar ısırarak veya tırmalayarak ortamı terk ederler. Kedilerin bu karakterlerine alıştığımız için artık hiç yadırgamıyor veya şaşırmıyoruz.

Her kedinin karakteri farklı olmasına rağmen genel olarak sergiledikleri davranışlar aşağı yukarı aynıdır. Mesela kediniz kendini mutlu hissettiğinde evin içerisinde koşturuyorsa, tanıdığınızın kedisi kendini ise stresli hissettiğinde koşturuyor olabilir. Kedi sahiplendiğinizde, tanıdıklarınızın kedilerinden daha farklı olacağını ve kendine has karakteri olacağını bilmelisiniz.

Kediler kendilerini mutlu hissettikleri zaman bunu mutlaka davranışlarıyla veya vücut dilleriyle belli ederler. Özellikle kediler kendilerini nasıl hissettiklerini kuyruk hareketlerinden belli ederler. Kedinizi tanımak için kuyruk hareketlerine takip ederek o anki duygu durumunu tahmin edebilirsiniz. Genel olarak kedilerin mutlu olduklarını şu hareketlerinden ve davranışlarından anlayabiliriz;

Kedilerin Mutlu Olduğu Nasıl Anlarız?
Kedilerin Mutlu Olduğu Nasıl Anlarız?

Oyun Oynama İsteği

Bir kedinin mutlu veya mutsuz olup olmadığını anlamanın en iyi yolu oyun oynama sıklığına bakarak anlaşılır. Kediler kendilerini mutlu hissettikleri zaman oyun oynama istekleri artar ve dakikalarca kendi başlarına oyun oynayabilirler. Hatta kendi oyuncaklarıyla oyun oynadıktan sonra evdeki bazı nesneleri de oyuncak olarak görerek onlarla zaman geçirmeye devam ederler.

Kediniz kendi oyuncaklarıyla ya da evdeki eşyalarla oynarken biraz yaramazlık yaparsa, onu durdurmamalı ve kızmamalısınız. Eğer olumsuz tepki verirseniz, bunu kötü bir şeymiş gibi algılar ve oyun oynamayı bırakabilir. Sonuç olarak herhangi bir eşyayla oyun oynayarak elde ettiği mutluluğu patilerinden alınınca mutsuz olabilir.

Vücut Temizliği

Kediler, hayvanlar aleminin en temizi ve titizidirler. Mutlu kediler öz bakımlarını sağlamak için büyük bir özen gösterirler, hatta yeterince temiz hissetmediklerinde dakikalarca uğraşırlar. Kediniz için her şeyin yolunda gittiğini anlamak için onun kendini ne kadar temizlediğine bakarak anlayabilirsiniz. Gününün çeyreğini veya daha fazlasını kendini temizlemek için kullanıyorsa, gayet mutlu bir kedidir.

Fark ettiyseniz, yaşadıkları ortamdan veya sahiplerinden pek memnun olmayan kediler mutsuz olurlar. Dolayısıyla kendilerini hiç temizlemezler ve hayattan soğumuş gibi hissederler. Gözle görülür şekilde tüylerinin kalitesi düşer, matlaşır, bakımsız dururlar, tüy parlaklığını yitirir veya her zamankinden daha fazla tüylerini dökerler.

İlgili Yazı: Kedilerin Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kediler Mutlu Olunca Ne Yapar?
Kediler Mutlu Olunca Ne Yapar?

İştah Artışı

Kendilerini mutlu hisseden kedilerin iştahları her zaman üst seviyede olur. Karınları tok olsa bile yine de mideleri kazınır ve bir şeyler yemek için mama kaplarını ya da mutfağı ziyaret edebilirler. Doymadıklarını hissettiklerinde sahiplerinin ne tükettiklerini öğrenmek için yanlarına giderler ve masum bakışlarını kullanarak tatmak isterler.

Kedilerin mutlu olup olmadıklarını anlamanın bir yolu da ödül veya yaş mama istemeleridir. Her zaman yiyemedikleri için zamanın gelmesini beklerler ve sahipleri versin diye çeşitli hareketler yaparlar. Kediniz eğer gerçekten mutluysa, sizden yaş mama veya ödül maması talep etmek için masum hareketlerini oynayarak sizi kandırabilirler 🙂

Uyku Zamanı

Kediler uyumayı çok severler, hatta günlerinin 14-16 saatini uyuyarak geçirebilirler. Mutlu kediler uyumak yerine oyun oynamayı, yaramazlık yapmayı, sahiplerine sataşmayı, eşyaları devirmeyi, odaları dağıtmayı ve daha fazlasını yapmayı tercih ederler. Tüm bunları yapıp azar işittikten sonra da hiçbir şey olmamış gibi rahat ve kaliteli bir uyku çekerler 🙂

Mutlu kedilerin sürekli uyudukları veya arada sırada yatmayı sevdikleri bir alanları vardır. Genellikle bu alanlar haricindeki diğer yerlerde uyumayı pek tercih etmezler. Mutsuz olan kediler ise kendilerini tehlikelerden korumak için hiç akla gelmeyecek alanları tercih ederler. Dolayısıyla kedinizin mutluluk seviyesini ölçmek için uyku zamanlarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kedim Mutlu mu?
Kedim Mutlu mu?

Vücut Dili

Kediler, sahipleriyle iletişime geçmek istedikleri zaman vücut dillerini kullanmaktan hiç çekinmezler. Özellikle kuyruklarını, kulaklarını, duruş pozisyonlarını ve koşma hareketlerini değiştirerek ne demek istediklerini belli etmeye çalışırlar. Kendilerini mutlu hissettiklerinde sahiplerine bakarak gözlerini kırparlar, kuyruklarını serbest bırakıp patilerinin yanına doğru kıvırırlar ve sevildiklerinde gözlerini kapatıp gülümsermiş gibi ağız kenarlarını yükseltirler.

Mutlu olduklarını belirtmek için sahipleriyle sürekli fiziksel temas kurmak isterler. Mesela sahiplerinin uyuduklarını gördüklerinde, yasak olduğunu bildikleri halde yine de yataklarına giderek beraber yatmak isterler. Eğer sizin de kediniz yanınızda yatmak istiyorsa ya da sürekli temas halindeyse, gerçekten yaşadığı ortamdan memnun ve sizinle olmaktan çok mutludur.

Çıkardığı Sesler

Kedilerin mutlu olduklarını anlamanın en kolay yolu seslerini takip etmektir. Kediler genel olarak ses çıkarmayı sevdikleri için her sesin ne anlama geldiğini bilmek çok önemlidir. Mutlu olan kediler guruldamayı ve mırlamayı çok severler. Sanki telefonun üstüne oturmuşlar gibi titrerler ve gözlerini kapatarak ne kadar huzurlu olduklarını belli ederler.

Mutlu olan kediler daha hafif ve ince sesler çıkarırlar. Bu sesle beraber sahiplerinin yanlarına giderek sürtünürler veya kucaklarına çıkmak için masum bakış atarlar. Tam tersi yüksek sesle miyavlayan kediler ise genellikle kendilerini tedirgin, güvensiz ve çekingen hissederler. Ayrıca herhangi bir şeyden mutsuz olmadıkları zaman seslerini daha da çok yükseltip sinirli şekilde miyavlarlar.

Yakınlık Durumu

Kedilerin yapısal olarak yılışık canlılar olduklarını biliyoruz. Canları istedikleri zaman sahiplerinin yanına giderler, kendilerini sevdirirler ve sıkıldıkları zaman aniden kaçabilirler. Mutlu olan kediler, sahiplerine karşı daha yakın dururlar ve mutluluklarını belirtmek adına sahiplerinin yanlarından pek ayrılmazlar. Ayrıca diğer aile fertlerine yakınlık, ilgi, oyun oynama vb. gibi isteklerini göstermekten hiç çekinmezler.

Kediler herhangi bir şeyden mutlu olmadıkları zaman bunu herkese yansıtabilirler. Mesela sahiplerinden bir azar işittikleri zaman diğer aile fertlerine karşı tüm yakınlıklarını kaybedebilirler. Mutlu veya mutsuz olduklarında yaptıkları hareketler ve sergiledikleri davranışlar tamamen farklı olur. Kedinizin size karşı olan yakınlık durumunu gözlemlemeli ve yükseltmek için sevdiği şeyleri yapmaya özen göstermelisiniz.

İlgili Davranış

Kedilerin mutlu olup olmadığını anlamak için çevresindeki insanlara ve nesnelere ilgilerini gözlemlemek gerekir. Kediler mutlu oldukları zaman bunu belli etmek için evde gelişen olaylara katılırlar, sahiplerinin planlarına dahil olurlar, yeni alınan eşyaları test ederler, evde duydukları sesleri anlamak için etrafı kolaçan ederler.

Mesela kediniz size karşı çok ilgiliyse, kendi kafasına göre takılırken ya da uyurken aniden bir ses duyduğunda hemen yanınıza gelir. Bu hareketi sizi önemsediğini, merak ettiğini ve yaşadığı ortamda çok mutlu olduğunu belli eder. Kedinizle aranızdaki iletişimi hiç kaybetmemek için onun mutluluğunu önemsemeli ve kendini huzurlu hissedeceği şekilde davranılmalıdır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?