Seyahat esnasında kedi gibi evcil hayvanı bulunan kişiler neler yaşayacağını merak etmektedir. Zorlukları ve dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmeye ne dersiniz?

Kediler rahatlarına düşkündür ve bundan dolayı kendilerini ait oldukları yerden ayrılmayı düşünen hayvanlar değildir. Bu yüzden de kediler ile otobüs yolculuğu yapmanın birçok dezavantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki kediler kendilerini huzursuz hissetmekte ve şu ana kadar göstermemiş olduğu tepkileri gösterebilmektedir. Bunun haricinde ülkemizde otobüs yolculuğu esnasında kedi gibi evcil hayvanların otobüs içerisine alınmasına izin veren firmalar da oldukça nadir olmaktadır. Bu yüzden de hem otobüs firması bulmak hem de kedinin kendini güvende hissederek yolculuk yapabilmesi için birçok şart bulunmaktadır.

Hangi Otobüs Firmaları Kedi Alıyor?

Kedi ile otobüs yolculuğu günümüz şartlarında oldukça zordur. Çünkü otobüsler gibi toplu taşıma araçlarında alerjisi olan, korkan veya diğer durumlardan dolayı kedilerden haz etmeyen insanlar bulunabilir. Bundan birkaç yıl önceye kadar hayvanların yolcuların bulunduğu kısımlara sokulmalarına izin verilmemekte ve bagaj kısımlarında uyutularak seyahatine izin verilmekteydi. Bu da birçok hayvan sahibine klima veya havalandırma şartlarının sağlanmamasından dolayı riskli gelmekte ve istenmemekteydi. Ancak günümüzde otobüs içerisinde kedi ile yolculuk etme şansı bulunmaktadır. Bunun için ise belli şartlar vardır. O şartlar ise şunlardan oluşmaktadır;

 • Otobüse binmeden muavin tarafından kedinin çantası veya kafesinin kilitli olup olmadığı kontrol edilmesi gerekir.
 • Kedi veya diğer hayvanlar ile seyahat edilmesi durumunda firmalara 72 saat öncesinden haber verilmesi gerekir.
 • Firmaların aynı otobüs seferinde sadece tek bir hayvana sahip olan yolcuya yer vermesi gerekir. Böylelikle de hayvanların birbirini görmesi durumunda istenmeyen seslerin çıkması engellenir.
 • Kediler yolculuk esnasında hiçbir şekilde serbest bırakılmaz.
 • Yolculuk için kedi sahibinin yanında veya ön kısmında seyahati için izin verilir.

Bu şartların devlet tarafından otobüs firmalarına söylenmesi ile uymayan şirketlere karşı dava açılacağını ve gerekli cezaların uygulanacağı da bildirilmektedir. Bu haklara sahip olunması için ise yolculuğa 72 saat kala firmalar ile görüşülmesi büyük bir önem arz eder.

Kedi Otobüs Yolculuğu
Kedi Otobüs Yolculuğu

Otobüs Yolculuğu Esnasında Kedileri Anlamak

Kedi ile otobüs seyahati oldukça zor ve sabır gerektiren bir iştir. Bunun sebebi ise kediler kendilerini ait hissettikleri yaşam alanlarından ayrılmayı istememekte ve bu yüzden de kendini tedirgin hissetmesidir. Bu gibi durumlarda ise sahibinin hiç görmemiş olduğu fiziksel tepkiler ile karşı karşıya kalması oldukça normaldir. Bu fiziksel tepkilerden ilki ağzını açması ve hızlı bir şekilde nefes alıp vermesidir. Göstermiş olduğu bu hareketin iki farklı anlamı olabilir. İlki kedinin bulunduğu taşıma çantasının içerisine yeterince hava girmemesidir. İkinci ihtimal ise kendini güvende hissetmiyor olmasıdır. Bu gibi durumlarda kediyi sakinleştirmek en önemli unsurlardan biridir.

İlgili İçeriki: Kediler Yolculukta Neden Ağzını Açar?

Kediler yolculuk esnasında nefes alıp verme şeklinin yanı sıra inlemeye benzer sesler ve sakin hareketler gösterebilir. Bu hareketler ise kedinin kendini güvende hissetmediğini ve bundan dolayı gelebilecek tehlikeye karşı kendini koruduğu anlamına gelir. Bundan dolayı da sahiplerinin kediyi sakinleştirmesi ve güvende hissetmesi için gerekli şeyleri yapması gerekir. Yoksa kedi daha da huzursuz bir hale gelir ve istenmeyen olaylar ile karşı karşıya kalmak olasıdır.

Kediler ile Otobüs Yolculuğu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi ile otobüs yolculuğu yaparken dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunur. Bu unsurlar sayesinde hem kediler kendilerini daha güvende hissetmekte hem de otobüs içerisindeki insanlar ile sorun yaşanmadan yolculuk edilebilmektedir. Kediler ile otobüs yolculuğu yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler ise şunlardan oluşmaktadır;

 • Kedilerin taşıma çantaları büyük önem taşır. Güvenli taşıma çantaları ve yeterli alana sahip olan çantalar kedilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.
 • Seyahat esnasında kullanılan çantanın kolay temizlenebilir olması ve kedinin idrarını yapması durumunda herhangi bir sızdırma durumu ile karşı karşıya gelinmesini engellemesi gerekmektedir.
 • Taşınacak olan çantanın havalandırmasının iyi olması gerekir. Böylelikle kedi herhangi bir huzursuz davranış göstermemektedir.
 • Kedi ile otobüs seyahati esnasında ne tür bir hava koşulunda yapılacağı ve ne kadar süreceği de büyük önem arz etmektedir. Çünkü kedinin uzun yolculuklarda hareketsiz bir şekilde kalmasından dolayı daha geniş ve havalandırma imkânı daha fazla olan bir sepet içerisinde yolculuk etmesi gerekir.
 • Yolculuk esnasında kullanılacak olan sepetin veya kafesin güvenlik şartları iyi olması gerekmektedir. Yolculuk esnasında istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalındığında ani fren yapılabilmektedir. Bu gibi durumlar da ise kedinin kucakta taşınması veya yan koltukta taşınması durumunda ani bir şekilde kafesi ile fırlaması veya düşmesi gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak için doğru emniyet şeklinin tercih edilmesi gerekir.
 • Kedilerin aynı alanda çok uzun süre kalamamasından dolayı Kediler ile otobüs yolculuğu yaparken molalar esnasında gerekli tedbirler alınarak kafes içerisinden çıkarılmalı ve tasması ile dolaştırılması gerekebilir. Böylelikle kendini daha güvende ve daha sakin hissetmektedir.
 • Seyahat esnasında kesinlikle hareketlerine dikkat edilmesi ve gözlem yaparak ona göre davranışlarda bulunulması gerekir.

Kediler ile otobüs yolculuğu yapılırken ne gibi durumlara dikkat edilmesi gerektiği hakkındaki düşüncelerimizi yazı da sizler için belirttik. Sizler de bu konu hakkındaki deneyimlerinizi ve bir sonraki yazımızın ne konu da olmasını istediğiniz hakkındaki fikirlerinizi bize yorumlar da belirtebilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?