Miyavliyo
Kedilerde Mantar Tedavisi İçin Sirke Çözümü

Kedilerde Mantar Tedavisi İçin Sirke Çözümü

Kedilerde mantar hastalığına çözümü olarak sirke kullanılıyor. Bu nedenle Kedilerde mantar tadavisi için sirke ve sarımsak çözümünü anlattık.

Kediler hasta olunca veya vücudunda farklı tepkimeler oluştuğunda veterinere götürmek yerine, evde çözüm bulma yolunu seçiyoruz. Evde tedavi yöntemi ne kadar riskli ve yanlış olsa da; bazı durumlarda da gerçekten işe yarayabilir. Mesela kedilerde mantar tedavisinde sirke çok kullanılan bir yöntem olduğu için sonuç çoğu zaman olumlu oluyor. Özellikle kedilerde mantar çok sık görüldüğü için belirtilerini kolayca fark edebilir ve mantar olup olmadığını ayırt edebilirsiniz. Mantar hastalığıyla karşı karşıya kalırsanız, tedavi süreci ne kadar zor olsa da evde çözümünü bulabilirsiniz.

Sirkenin içeriğinde yeterli mineraller bulunduğu için mantar olan bölgeyi tamamen temizler ve tekrar oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Kedinizde mantar oluşursa bunun bulaşıcı bir hastalık olduğunu unutmayın. Size ve evinizdeki diğer kedinize bulaşmaması için veterinere giderek tedavisini başlatmalısınız. Eğer veterinere gitme imkanınız yoksa evde kullanılan tedavi yollarını da kullanabilirsiniz.

Evde çözüm bulduğunuzda tedavi olumlu sonuç verse bile kedinizde ters etki yaratabilir veya bundan rahatsızlık duyabilir. Yine de imkanınız el verdiği zaman kedinizi veterinere götürüp, muayene ettirmeyi unutmayın. Gelin, mantar tedavisinde kullanılan sirke yöntemini daha ayrıntılı inceleyelim.

Kedi Mantarı Sirke Tedavisi
Kedi Mantarı Sirke Tedavisi

Kedilerde Mantar Tedavisi İçin Sirke

Sirkenin içerisinde yararlı ve oranı yüksek mineraller olduğu için cilt hastalıklarına ve deri tabakasına çok iyi gelir. Hatta bazı insanlar saç derisinde saçkıran gibi hastalıklar meydana geldiğinde sirke kullanırlar ve kısa süre içerisinde saçkırandan eser kalmaz. Mantar hastalığı da cilt hastalığı olduğu için oluştuğu bölgedeki tüyler tamamen dökülür ve zamanla kızarmaya başlar.

Kedi mantar aşısı kullanılsa da, bazen yeterli gelmez ve mantar hastalığı ilerlemeye devam eder. Bu gibi durumlarda evde çözüm olarak sirke kullanımı mantara çok iyi gelecektir. Eğer kedinizde mantar hastalığı oluştuysa ve herhangi tedaviye cevap vermezse, evde sirke karışımı hazırlayarak uygulayabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Kedilerde mantar tedavisinde sirke uygulamak için marketlerde satılan sirkeyi almak yerine, ev yapımı doğal sirke kullanın. Eğer kedinizin mantarlı bölgesine sprey şeklinde sirke kullanmak istiyorsanız; boş bir şişeye yarısı su, diğer yarısına da sirke ekleyerek karıştırın. Mantar olan bölgesine ve kedinizin sürekli kendini kaşıdığı bölgelere sirkeli suyu uygulayın. Günde 3 kere bu karışımı kedinize uygulayınca, sirke mantar enfeksiyonunu durdurur ve zamanla kurutur.

Sprey yerine, silme işlemiyle sirke kullanmak için; 2 yemek kaşığı sirke ve 2 yemek kaşığı suyu kaba koyarak, topaklanmayan pamuk (makyaj silme pamuğu vb.) yardımıyla günde 3 kez bölgeyi temizleyebilirsiniz. Her iki yöntemden önce mantarlı bölgeyi batikon uygulayıp, ardından sirkeli su yöntemini de uygulayabilirsiniz.

Mantar enfeksiyonuna karşı kullanılan sirke yöntemi son derece iyi gelecektir ve kısa süre içerisinde kızarıklıkların gittiğini ve mantar bölgesinin giderek küçüldüğünü fark edebilirsiniz. Bazı kedilerde mantar enfeksiyonu ilerlediği için sirke yöntemi iyi gelmeyebilir. Mantarın ilk başladığı zamanlarda sirkeyi kullanırsanız, işe yarama olasılığı çok yüksektir.

Kedide Mantar Sirke ve Sarımsak Tedavisi
Kedide Mantar Sirke ve Sarımsak Tedavisi

Kedilerde Mantar İçin Sarımsak ve Sirke

Mantar enfeksiyonu için önce sirkeli su kullanın, eğer işe yaramazsa sarımsaklı sirke yöntemini kullanabilirsiniz. Kedide mantar ve sarımsak sirke tedavisi sıklıkla kullanıldığı için inatçı mantar enfeksiyonunu zayıflatabilir. Yukarıda verdiğimiz tarifin aynısı uygulayın, fakat içerisine bir diş sarımsağın yarısını rendeleyerek karıştırın.

Sarımsaklı ve sirkeli suyu mantarlı bölgeye uygulayın veya direkt olarak önce sarımsağı bölgeye sürüp, ardından sirkeli suyla silebilirsiniz. Bilmelisiniz ki; sarımsağın 99 derde devası vardır ve mantarlı bölgedeki enfeksiyonu tamamen temizlemesine yardımcı olur. Kediniz çok rahatsızlık duyuyorsa günde 2 kere, herhangi bir sorun yaratmıyorsa 3 kere uygulayabilirsiniz.

Evde tedavi uyguladıktan sonra kedinin temizlenen bölgeyi yalamaması veya kaşımaması için yakalık takabilirsiniz. Yakalık takmasına izin vermiyorsa, sakin bir kediniz varsa bölgeyi sargı bezi ile sarabilirsiniz. Temizledikten sonra kendini yalamasını veya kaşımasını bir şekilde önlemelisiniz. Mantar çok zor ve bir türlü geçmeyen bir enfeksiyon olduğu için uzun bir yolculuk sizi bekliyor.


Kedilerde mantar enfeksiyonu çok zor ve sürekli tekrarlayan bir hastalık olduğu için tedavisi uzun sürebilir. Bahsettiğimiz sirkeli veya sarımsaklı su karışımını uygulayarak, sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Yazımız hakkında veya tedavi sürecinde sormak istediğiniz her şeyi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorumunu Ekle