Kedilerde mantar hastalığına çözümü olarak sirke kullanılıyor. Bu nedenle Kedilerde mantar tadavisi için sirke ve sarımsak çözümünü anlattık.

Kediler hasta olunca veya vücudunda farklı tepkimeler oluştuğunda veterinere götürmek yerine, evde çözüm bulma yolunu seçiyoruz. Evde tedavi yöntemi ne kadar riskli ve yanlış olsa da; bazı durumlarda da gerçekten işe yarayabilir. Mesela kedilerde mantar tedavisinde sirke çok kullanılan bir yöntem olduğu için sonuç çoğu zaman olumlu oluyor. Özellikle kedilerde mantar çok sık görüldüğü için belirtilerini kolayca fark edebilir ve mantar olup olmadığını ayırt edebilirsiniz. Mantar hastalığıyla karşı karşıya kalırsanız, tedavi süreci ne kadar zor olsa da evde çözümünü bulabilirsiniz.

Sirkenin içeriğinde yeterli mineraller bulunduğu için mantar olan bölgeyi tamamen temizler ve tekrar oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Kedinizde mantar oluşursa bunun bulaşıcı bir hastalık olduğunu unutmayın. Size ve evinizdeki diğer kedinize bulaşmaması için veterinere giderek tedavisini başlatmalısınız. Eğer veterinere gitme imkanınız yoksa evde kullanılan tedavi yollarını da kullanabilirsiniz.

Evde çözüm bulduğunuzda tedavi olumlu sonuç verse bile kedinizde ters etki yaratabilir veya bundan rahatsızlık duyabilir. Yine de imkanınız el verdiği zaman kedinizi veterinere götürüp, muayene ettirmeyi unutmayın. Gelin, mantar tedavisinde kullanılan sirke yöntemini daha ayrıntılı inceleyelim.

Kedi Mantarı Sirke Tedavisi
Kedi Mantarı Sirke Tedavisi

Kedilerde Mantar Tedavisi İçin Sirke

Sirkenin içerisinde yararlı ve oranı yüksek mineraller olduğu için cilt hastalıklarına ve deri tabakasına çok iyi gelir. Hatta bazı insanlar saç derisinde saçkıran gibi hastalıklar meydana geldiğinde sirke kullanırlar ve kısa süre içerisinde saçkırandan eser kalmaz. Mantar hastalığı da cilt hastalığı olduğu için oluştuğu bölgedeki tüyler tamamen dökülür ve zamanla kızarmaya başlar.

Kedi mantar aşısı kullanılsa da, bazen yeterli gelmez ve mantar hastalığı ilerlemeye devam eder. Bu gibi durumlarda evde çözüm olarak sirke kullanımı mantara çok iyi gelecektir. Eğer kedinizde mantar hastalığı oluştuysa ve herhangi tedaviye cevap vermezse, evde sirke karışımı hazırlayarak uygulayabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Kedilerde mantar tedavisinde sirke uygulamak için marketlerde satılan sirkeyi almak yerine, ev yapımı doğal sirke kullanın. Eğer kedinizin mantarlı bölgesine sprey şeklinde sirke kullanmak istiyorsanız; boş bir şişeye yarısı su, diğer yarısına da sirke ekleyerek karıştırın. Mantar olan bölgesine ve kedinizin sürekli kendini kaşıdığı bölgelere sirkeli suyu uygulayın. Günde 3 kere bu karışımı kedinize uygulayınca, sirke mantar enfeksiyonunu durdurur ve zamanla kurutur.

Sprey yerine, silme işlemiyle sirke kullanmak için; 2 yemek kaşığı sirke ve 2 yemek kaşığı suyu kaba koyarak, topaklanmayan pamuk (makyaj silme pamuğu vb.) yardımıyla günde 3 kez bölgeyi temizleyebilirsiniz. Her iki yöntemden önce mantarlı bölgeyi batikon uygulayıp, ardından sirkeli su yöntemini de uygulayabilirsiniz.

Mantar enfeksiyonuna karşı kullanılan sirke yöntemi son derece iyi gelecektir ve kısa süre içerisinde kızarıklıkların gittiğini ve mantar bölgesinin giderek küçüldüğünü fark edebilirsiniz. Bazı kedilerde mantar enfeksiyonu ilerlediği için sirke yöntemi iyi gelmeyebilir. Mantarın ilk başladığı zamanlarda sirkeyi kullanırsanız, işe yarama olasılığı çok yüksektir.

Kedide Mantar Sirke ve Sarımsak Tedavisi
Kedide Mantar Sirke ve Sarımsak Tedavisi

Kedilerde Mantar İçin Sarımsak ve Sirke

Mantar enfeksiyonu için önce sirkeli su kullanın, eğer işe yaramazsa sarımsaklı sirke yöntemini kullanabilirsiniz. Kedide mantar ve sarımsak sirke tedavisi sıklıkla kullanıldığı için inatçı mantar enfeksiyonunu zayıflatabilir. Yukarıda verdiğimiz tarifin aynısı uygulayın, fakat içerisine bir diş sarımsağın yarısını rendeleyerek karıştırın.

Sarımsaklı ve sirkeli suyu mantarlı bölgeye uygulayın veya direkt olarak önce sarımsağı bölgeye sürüp, ardından sirkeli suyla silebilirsiniz. Bilmelisiniz ki; sarımsağın 99 derde devası vardır ve mantarlı bölgedeki enfeksiyonu tamamen temizlemesine yardımcı olur. Kediniz çok rahatsızlık duyuyorsa günde 2 kere, herhangi bir sorun yaratmıyorsa 3 kere uygulayabilirsiniz.

Evde tedavi uyguladıktan sonra kedinin temizlenen bölgeyi yalamaması veya kaşımaması için yakalık takabilirsiniz. Yakalık takmasına izin vermiyorsa, sakin bir kediniz varsa bölgeyi sargı bezi ile sarabilirsiniz. Temizledikten sonra kendini yalamasını veya kaşımasını bir şekilde önlemelisiniz. Mantar çok zor ve bir türlü geçmeyen bir enfeksiyon olduğu için uzun bir yolculuk sizi bekliyor.


Kedilerde mantar enfeksiyonu çok zor ve sürekli tekrarlayan bir hastalık olduğu için tedavisi uzun sürebilir. Bahsettiğimiz sirkeli veya sarımsaklı su karışımını uygulayarak, sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Yazımız hakkında veya tedavi sürecinde sormak istediğiniz her şeyi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedilerde Mantar Tedavisi İçin Sirke Çözümü".
 • Anonim

  Tam boyun altında çok ciddi mantar oldu iki kez asi olduk bir sürü vitamin destekleri kullanıyoruz çok inatçı lanet tam geçti derken başka yerde oluşuyor bizde çareyi elma sirkesinde bulduk biraz ilerleme kaydettik inşallah kurtaracağız oglumuzu

 • Anonim

  Bu sırkelı suyu kaç gün yapmalıyız

 • Zeynur

  .’.merhabalar kulak içi mantar için ne yapabiliriz teşekürler

 • çaresiz biri

  cevap verin lütfen ne yapacağımı şaşırdım öğrenciyim bu zamana kadar kedimi hiç veterinere götüremedim bir hafta kadar önce çiftleşecek hayvan getirdim ondan mantar bulaştı güzel kızıma göz altlarında tüyleri seyrelmiş sürekli kaşıyor bugün yanıma 600 tl alıp veterinere gittim kan testi yaptılar vitamin verdiler ilaç falan verip 2300 tl hesap çıkarttılar annemi aradım ulaşamadım babam çok sinirlidir onu. aramak zorunda kaldım geldi bağırdı çağırdı utançtan yerin dibine girdim antibiyotik bağışıklık güçlendirici ve mantar spreyi (tüm vücuduna özellikle kuyruk ve patilerine sık demişti) vermişlerdi ilaçları bırakıp çıktık çok üzüldüm hayvancağız ilaçsız kaldı beni kazıkladılar babamın yaptığı da cabası verdiğiniz sprey inşallah iyi gelir çok vicdan azabı çekiyorum 1500 tl verdim tedavi de ettiremedim ah yavrum ah

 • Öylesine biri işte

  Kesimi defalarca kez veterinere götürdük. Ama hiçbir şekilde tamamen iyileşmedi mantarı bir.bölgesindeki yara iyileşiyor sonra başka bir bölgede daha çıkıyor. Bugün bunu gördüm ve deneyeceğim hangi sirke olduğu önemli mi??

 • Bella

  Benim durumum yok onu veterinere götüremiyorum ama yıkadım sirkeyle ve sildim. Bakalım iyi gelecek mi

 • Gülbin Arslan

  Benim 2 yavru kedide de mantar var. Sirkeli suyla sildim teramisin mehlemi iyi gelirimi sürsem?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Teramisin daha çok iltihaplı enfeksiyonlar için kullanılır. Veterinere danışarak Travazol kremi kullanırsanız daha iyi olur.

  • Anonim

   Yalamasina izin vermeyin merhemi yakalik takamiyorsaniz sadece elma sirkeli su

 • naciye

  Bu bilgiler çok değerli yabana atmayın ve aynen yazıldığı gibi uygulayın. Sirke ve sarımsak çok büyük bir nimet, çok sabırlı olacaksınız ürkütmeden hayvanınıza masaj yapar gibi sakin bir saatinde uygulayın. Ben bu işlemlerle çok sokak hayvanı ya da kendi kedilerimi çok iyileştirdim. Sabır ve sevgiyle neticeye ulaşılıyor Allah’ın izniyle ve tavsiyemdir.

 • Anonim

  Merhaba, sokakta beslediğim dişi kedide mantar var sürekli yaralar oluşuyor vücudunda. Şimdi 3 yavrusu var onlarda da var nasıl bir yol izlemeliyim? teşekkürler.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, mantar bulaşıcı olduğu için kedilere çıplak elle dokunmamalısınız. Öncelikle anne kediye tedavi uygulamalısınız, yavrularını emzirdiği için onun daha güçlü olması gerek. Eldiven kullanarak anne kedinin mantarlı bölgelerine yazıda da bahsettiğim gibi sirke kullanabilirsiniz. Kendini yalamaması için yanında biraz beklemeniz gerekiyor, çünkü yapılacak başka bir şey yok. Anne kedinin mantarı azalmaya başladığında sırayla yavru kedilere de uygulayabilirsiniz.

 • Alfanin annesi

  Kedimi 15 gün önce sahiplendim 2 yaşına yakın British Shorthair. Geldiğinde ufak ufak mantar oluşumu vardı tabii ben tecrübesiz olduğum için anlamadım. Sonradan fark ettim veterinerde 1. doz aşısı yapıldı 10 gün sonra 2. doz yapılacak. Şu an aşırı bir dökülme ve pembe görünüm yok ama vücudunun çoğu yerinde var bu illet bugün beyaz sirke ve sarımsağı deneyeceğim.

  • Anonim

   Beyaz sirke olmaz!!!! elma sirkes el yapımı cok daha iyi olurdu yoksa eger bilinen bir markanın sirkesi de olabilir gecmiş olsun bu arada bnmde war evde 4 tane sokaktan almıştım 3 aylık oldular baticon sirke travazol devam

 • Anonim

  Benim kedimde mantar var acaba sirke ve sarımsak katarak yıkasam olur mu? ne kadar sürede bu karışımı yapayım? teşekkür ederim.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, kediler yıkanmayı sevmezler ve eğer yıkarsanız size olan güvenini sarsabilirsiniz. Yıkamak yerine boş sprey kutusuna karışımı doldurarak mantar bölgesine sıkabilirsiniz. Ya da pamuk yardımıyla bölgeye karışımı uygulamanız daha iyi olacaktır.

  • Anonim

   Hayır ilaç kullanmak ve duş

 • Gönül Aygğn

  Bu karışımı gözede sürebiliyor muyuz?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Göz kenarına sürmenizi önermeyiz, sirke gözü yakabilir ve kediniz daha fazla rahatsız olabilir.

 • Anonim

  Kedim mantar oldu önce kulakları sonra ensede gördüm sirke ve batikon travozol krem uyguluyorum geçer mi bilmiyorum… Kedilerde kusma yapıyor mu bu mantar?

  • Mehmet

   Vallahi bizim kedinin de kulak bölgesinde var sanırım, bakalım deneyeceğiz.

  • Anonim

   Benim kedimde de aynı sorun var travazol zehirli bir krem sürdükten sonra yalamamasına dikkat edin. Ben yakalık kullanıyorum.

   • Anonim

    Travazolun içindeki steroid çok güçlü sınıfında, bence veteriner hekiminize konuyu bir danışın çocuğa belki fazla gelebilir.

   • Anonim

    Merhaba, travazol krem işe yaradı mı kedinizde?