Miyavliyo
Kedi Mantar Aşısı ve Fiyatı

Kedi Mantar Aşısı ve Fiyatı [2021]

Kedilerde mantar çok sık görüldüğü için tedavi yöntemi olarak aşı kullanılır. Yazımızda kedi mantar aşısı konusunu anlatacağız.

Kedilerde çok sık görülen cilt hastalıklarından birisi mantardır. Mantar çoğu zaman bazı kedilerde belirtilerini çok şiddetli gösterse de, bazı kedilerde ise minimum düzeyde gösterir. Bu tamamen mantarın türüne ve kedinin sahip olduğu bağışıklık sistemine göre değişkenlik gösterebilir. Bundan dolayı en etkili yöntem olarak kedi mantar aşısı kullanılır. Kedilerde mantar hastalığı nedir veya neden oluşur? sorularının cevabını öğrenmek için Kedilerde Mantar yazımızı okuyup, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kediniz mantar enfeksiyonuna yakalandıysa, zorlu süreç sizi bekliyor demektir. Kedinizde en ufak belirti görüp de dikkate alıp veterinere gittiyseniz, çok doğru yapmışsınız demektir. Bazı kedi sahipleri, kedilerinde büyük belirtiler gördüğü zaman kendi başına müdahale etmeye kalktığı için ona daha çok zarar verebiliyor. Tüylü dostunuzda size göre garip gelen bir değişiklik fark ettiğinizde soluğu veteriner hekimin yanında almalısınız. Bu yazımızda mantar enfeksiyonunda tedavi olarak kullanılan mantar aşısını ve fiyatını değerlendireceğiz.

Kedilerde Mantar Aşısı

Kedilere mutlaka belirli aralıklarla uygulanması gereken aşılar vardır. Karma, kuduz ve lösemi aşısı olarak üçe ayrılır; fakat bunun yanında mantar aşısı da mevcuttur. Kedilerin bağışıklık sistemi cilt sorunlarına daha çok yatkın olduğu için mutlaka parazitlerden korunmak için aşı yaptırılması gereklidir. Eğer kediniz mantar enfeksiyonuna yakalandıysa, mantarın türü belirlenmeli ve neden oluştuğu hakkında araştırma yapılmalıdır.

Mantarın türüne göre tedavi uygulanır veya en kesin çözüm olarak mantar aşısı kullanılır. Mantara yakalanan kedi 21 gün ara ile mantar aşısı olmak üzere tedavi yöntemi başlatılır. Yani kediniz mantar enfeksiyonuna yakalandıysa sizi bekleyen 21 gün var demektir. Bazı kedi sahipleri ”mecbur aşı olmak zorunda mı?” diye soru soruyorlar. Mantar aşısı korkulacak bir şey değildir, aksine kedinizin iyileşmesi için en doğru tedavi olacaktır.

Kedi Mantar Aşısı
Kedi Mantar Aşısı

Kedilerde Mantar Aşısı Yan Etkileri

Diğer aşılarda ve mantar aşısında mutlaka yan etkiler bulunmaktadır. Kedinin vücuduna yabancı salgı girdiği için vücut bunu kabul etmekte güçlük çeker ve vücuttan atmaya çalışırken belirli yan etkiler görülür. Özellikle kedi mantar aşısından sonra şu yan etkiler görülebilir;

  • Aşı sonrası halsizlik,
  • Yüksek ve bir türlü düşmeyen ateş,
  • İştahsızlık ve yediği yemeği kusma,
  • Olduğundan daha sakin veya agresif tavırlar sergileme,
  • Sürekli uyuma ve hareketsizlik,
  • 1-3 saat arası davranış bozuklukları görülebilir.

Tüylü dostunuz, kedi mantar aşısı olduktan sonra mutlaka veteriner sizi yan etkileri konusunda bilinçlendirecektir. Kediniz yan etkilerini aşarken sizin sakin ve anlayışlı olmanız gerekmektedir. Eğer yan etkileri bir veya birkaç günden fazla sürerse tedbir olarak veteriner ile görüşmelisiniz.

Kedi Mantar Aşısı Fiyatı
Kedi Mantar Aşısı Fiyatı

Kedi Mantar Aşısı Fiyatı

Mantar aşısı kedi ve diğer hayvanlara özgün olduğu için aralarında fiyat farkı görülebilir. Kediler için mantar aşısı çok önemli olduğu için diğer aşılara göre fiyatı biraz daha yüksektir. Ortalama 190-210 TL arası değişkenlik gösterebilir. Kedinizin sağlığı için ve mantar enfeksiyonuna yakalanmasını beklemeden önce mutlaka kedi mantar aşısını tamamlamalısınız. Daha önceden aşısını yaptırırsanız, mantar gibi zorlu hastalıktan onu kurtarmış olursunuz. Eğer kediniz mantar enfeksiyonuna yakalandıysa veterinere danışarak en doğru tedavi yöntemini uygulatmalısınız.


Kedi mantar aşısı hakkında ne düşünüyorsunuz? yorumlarda düşüncelerinizi ve fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca mantar enfeksiyonu ve yan etkileri konusunda istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. Patili günler 🙂

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorumunu Ekle