Kedilerde uyuz meydana geldiği zaman mutlaka veterinerin önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Tedaviye ek olarak bitkisel yola başvurulabilir.

Kulak uyuzları, kedilerin kulak kanallarına yerleşerek epidermal doku ve deri döküntüleriyle beslenerek çoğalmayı hedeflerler. Bu kulak uyuzları sadece kulak bölgelerinde değil baş, boyun, ağız kenarları, çene ve göze yakın bölgeler de görülebilir. Kedilerin kulaklarında uyuz oluştuğu zaman kendilerini hemen belli etmezler. Sessiz ve derinden ilerleyerek kedilerin kulaklarını ele geçirirler.

Uyuzlar kulağa yerleştiklerinden birkaç gün sonra belirtiler ortaya çıkar. Genellikle kulaktan koyu akıntı gelmesi, kulakların dış tabakasında kabuklanma oluşması, kulaklardaki tüylerin dökülmesi, aşırı kaşıntıya bağlı kanama ve kızarıklık belirtileri meydana gelir. Kedilerde kulak uyuzu hakkında daha fazla bilgi edinirseniz kedinizin sağlığı için o kadar iyi olacaktır.

Veterinere kulak uyuzu tahminiyle gittiğiniz zaman muayene ve test yapılıp uyuz olup olmadığı kesinleşir. Daha sonra kulak uyuzu için en uygun ilaçlar verilecektir. İlaçlar sayesinde kulak uyuzlarından tamamen kurtulmak mümkün olacaktır. Kulak uyuzu için ana tedavi uygulanırken ek olarak sirke ile bitkisel yöntem de kullanılabilir. Bitkisel tedaviye başlamadan önce kedinizin sağlığı için mutlaka veterinere danışmalısınız.

Kulak Uyuzu Bitkisel Tedavisi
Kulak Uyuzu Bitkisel Tedavisi

Kedi Kulak Uyuzu Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır?

Kedinizde kulak uyuzu olduğu kesinleştiyse veterinere bitkisel tedavi yönteminden bahsedebilirsiniz. Eğer bitkisel tedavinin kullanılmasında bir sakınca görmezse ev yapımı (has sirke) temin edilerek tedaviye başlanmalıdır. Marketlerde satılan sirkeler orijinal olmadığı ve içerisinde farklı maddeler olduğu için en iyisi ev sirkesi kullanmaktır.

 • Uygun bir kaba 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı suyu ekleyerek karıştırın.
 • Temiz bir pamuğu alarak karışıma batırın ve kulağın dış kısmını güzelce temizleyin.
 • Daha sonra başka bir pamuk alarak kedinin kulağının iç kısmını hafifçe açarak her detayını silin.

Elma sirkesini direkt olarak kulağa damlatmayın, bu zararlı olabilir. Sadece kulağın dış ve iç kısmını detaylıca temizlemek işe yarayacaktır.

Sirkenin kokusu çok keskin olduğu için kedinizin pek hoşuna gitmeyecek hatta kaçmaya çalışacaktır. Önünüze kedinizin en sevdiği mamayı veya atıştırmalığı koyarak yemesini sağlayın, siz de o anda hızlıca kulağını silmiş olursunuz. Tedaviye 5 gün boyunca devam etmelisiniz, eğer gerçekten de işe yaradıysa 7 güne kadar devam edebilirsiniz.

Kedilerde Kulak Uyuzu Sirke Tedavisi
Kedilerde Kulak Uyuzu Sirke Tedavisi

Kedilerde Kulak Uyuzu Bitkisel Tedavi Ne İşe Yarar?

Sirkenin her derde deva olduğunu bilmeyen yoktur. İnsanlar sirkeyi kullandıkları zaman hem ev ortamının detaylıca temizlenmesinde hem de insan vücudundaki deri hastalıklarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Eski zamanlardaki insanlar sirkenin çok önemli olduğunu savunarak hastalandıkları zaman hep sirke tükettiklerini söylerler. Tabii siz veya evcil hayvanınız hastalandığında hemen sirke tüketmeyin, mutlaka doktora/veterinere danışın 😺

Sirkeyi kedilerin kulak uyuzu için kullandığınızda aşırı kaşıntıyı alır, akıntıyı durdurur, bakterileri öldürür ve tekrar bakteri üremesini engeller, enfeksiyonları kurutur, uyuzların yok olmasına yardımcı olur, uyuzların oluşmasını engeller, iştahı düzeltir ve halsizliği alır. Düzenli olarak kullanıldığı zaman mutlaka uyuzun azaldığını veya bittiğiniz fark edeceksiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedilerde Kulak Uyuzuna Sirke ile Bitkisel Tedavi".
 • Hatice

  Kedimin popo tarfinda yani kuruk birlesim tarfinda tuy dokulmeleri ve bazi yerlerinde kabuk bağlamış ne yapabilirim acilll

 • Anonim

  cok tesekkur ederım tavsıye icin, sokak kedılere yardım etmeye calısyorum.

 • Ayse

  Peki ya üzüm sirkesiyle bir kaç damla atsak sorun olur mu ev olanı olmayan?

 • Nurhan cebeci

  Ayşenur hanım, bahçemizde beslediğim kedilerimiz var biri kulak uyuzu sirkeyle temizliyorum. Bazı kremler kullanıyorum geçiyor gibi oluyor bir süre sonra tekrar başlıyor veterinere sordum bir tane sprey önerdi 300 TL dedi benim bunu alacak maddi gücüm yok. Elimdeki imkanlarla tedavi etmeye çalışıyorum tabii veterinere de götüremiyorum ne yapabilirim?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, öncelikle güzel kalbiniz için sizi tebrik ederim 🙂 Kediler için üretilen kulak temizleme solüsyonları bulunuyor. Petshoplarda tedarik edebilirsiniz, fiyatları da çok uygun sanırım 30-40 TL’den başlıyor. Solüsyonu pamuğa damlatarak kedinin kulağını iyice temizleyin. Temizledikten sonra her iki kulağa solüsyon damlatın ve kulak etrafına masaj yapın. Ertesi gün marketlerde satılan değil tamamen evde yapılmış olan sirkeyi kulak için kullanın. Eğer kulak uyuzları fazlaysa sirkeyi bir tık arttırabilirsiniz. Baktınız hiçbir şekilde kulak uyuzu geçmiyor artık gerçekten veterinere gitmeniz gerekiyor demektir.

 • Anonim

  Harika bilgiler….