Kedilerde mantar enfeksiyonu çok görüldüğü için vücudunun belirli bölgelerinde meydana gelebilir. Yazımızda kedilerde kulak mantarını açıkladık.

Kedilerin karakteri ve davranışları birbirinden ne kadar farklıysa, bağışıklık sistemleri de o kadar farklıdır. Kimi kedi popüler kedi hastalıklarından birine yakalansa da bağışıklık sistemi güçlü olduğu için kolayca yenebilir ve tekrar riskini azaltmış olur. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kedi ise, en basit hastalığı kapsa bile vücudu daha fazla dirençsiz hale gelir ve olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabilir. Eğer kedi sahibiyseniz veya sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bilmeniz gereken en önemli şey kedinizin bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Onun vücuduna uygun mamayı kullanmak ve vitamin değerinin düşmemesi için belirli zamanlarda takviye vermeyi bilmelisiniz.

Düzenli ve vitaminli beslenen kedilerin tüyleri, diğer kedilerin tüylerine göre daha kaliteli ve ipeksi olur. Tüyleri sönük ve bakımsız olan kedilerde ise daha fazla cilt hastalıkları görülebilir. Özellikle kedilerde mantar hastalığı görülmesi; bağışıklık sisteminin ve tüy kalitesinin düşük olması sebebine bağlanır. Kedinizin tüy kalitesi ve bağışıklığı düşük olursa vücudundaki bazı bölgelerde mantar hastalığı görülebilir. Genellikle kedilerde kulak mantarı görülür ve kulak bölgesinin çevresinde beyaz döküntüler meydana gelir. Zamanla kızarır ve ilerledikçe kulak çevresindeki tüylerin dökülmesine neden olur. Kedilerin kulağında mantar konusunu daha ayrıntılı inceleyelim.

Kedi Kulak Mantarı Neden Oluşur?

Sokak veya ev kedilerinde sıkça görülen kulak mantarı, ne kadar rahatsız edici durum olsa da oluşum sebeplerine dikkat ettiğimiz sürece karşılaşma olasılığımız çok düşük olacaktır. Peki, kedilerde kulak mantarı hangi sebeplerden dolayı oluşur? ayrıntılı olarak inceleyelim.

 • Pire alerjisinden dolayı ciltte mantar oluşur ve kulak bölgesine atlaması,
 • Mantar enfeksiyonu bulunan kedi veya köpek ile temas etmesi,
 • Enfekte hayvanın dışkısıyla temasta bulunması,
 • Bulunduğu ortamda mantarların bulunması,
 • Açık yarası bulunuyorsa mikrop kapması ve mantar oluşması,
 • Bağışıklık sisteminin düşük olması.

gibi oluşum nedenlerini sıralayabiliriz. Mantar enfeksiyonu kulak bölgesinde başlamasa bile ilk önce vücudun belirli bölgelerinde görülür, daha sonra kulak bölgesine atlayabilir. Mantardan korunmak için evinizi her zaman temiz tutmalı ve arada sırada dezenfekte etmelisiniz. Özellikle kedinizin yiyeceği mamayı ve kullanması gereken vitaminlerin ona uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Kedilerin Kulağında Mantar
Kedilerin Kulağında Mantar

Kedide Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde mantar enfeksiyonu oluşmaya başladığında belirtilerini hemen gösterir ve müdahale edilmezse hızlıca ilerleyebilir. Ayrıca mantar hastalığı zoonoz (hayvanlardan insanlara geçen) bir hastalık çeşidi olduğu için diğer kedilere ve insanlara hızlıca geçebilir. Bulaştığı anda deriye yerleşir ve tedavi edilse bile geçmesi uzun sürebilir. Peki, kedide kulak mantarı oluşumunu nasıl anlayacağız? öğrenelim.

 • Kulakta kızarıklık,
 • Kulak bölgesindeki tüylerin dökülmesi,
 • Kulakların refleks olarak hareket etmesi ve kaşınması,
 • Deride pullanma, kelleşme ve şişme,
 • Bazen halsizlik ve ateş görülmesi,
 • Kulak bölgesinin yağlanması.

belirtilerini fark ettiğinizde kulak mantarı olduğunu anlayabilirsiniz. Kendiniz herhangi müdahalede bulunmadan hemen veterinere götürmelisiniz. Veteriner kedinizin kulak bölgelerini inceleyecek ve detaylı muayeneden sonra mantarın çeşidini ve nasıl bulaştığı konusunda size açıklama yapacaktır.

Kedide Kulak Mantarı
Kedide Kulak Mantarı

Kedilerde kulak mantarı çok sık görüldüğü için birçok tedavi yöntemi vardır. Krem, merhem, aşı, özel şampuan veya ilaç gibi tedavi çeşitleri bulunmaktadır. Eğer kulak mantarı çok ilerlediyse uygulanan tedavi yöntemi yetersiz kalabilir. Veterinerinize danışarak evde sirke ve sarımsak tedavisini de uygulayabilirsiniz. Sirkenin içeriğinde yüksek mineraller olduğu için mantarın geçmesine yardımcı olabilir. Mantar inatçı ve zor enfeksiyon olduğu için kedinizin iyileşme süreci uzun sürebilir.


Kedilerde kulak mantarı konusunu ayrıntılı bir şekilde açıkladık. Siz daha önce böyle bir durumla karşılaştınız mı? ve tedavi süreciniz nasıl geçti? bildiklerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Patili günler!

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?