Miyavliyo ❤️
Kedi Kısırlaştırma Ücretleri

Kedi Kısırlaştırma Ücretleri | Güncel Fiyatlar [2020]

Kedi kısırlaştırma fiyatları farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Peki, ortalama kısırlaştırma fiyatları nedir?

Kısırlaştırma, kedilerin üremesini imkansız hale getiren cerrahi operasyondur. Hem dişi hem erkek kediler için yapılan bu işlem kedinin cinsiyetine göre değişiklik gösterir. Erkek kedilerin ameliyatı daha kolay geçerken aynı gün sahibi ile eve dönmektedir. Dişi kediler ise daha ağır bir operasyon geçirdiği için aynı gün eve dönme ihtimali düşüktür. Dişi kedilerde yumurtalıklarla birlikte rahim alınır ve bu ameliyat sonrasında çiftleşmeye devam edemez. Erkek kedilerinse kısırlaştırma sonrasında çiftleşme arzusu azalır.

Kedi cinsiyetine göre operasyon değişiklik gösterdiği için kısırlaştırma fiyatları da değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda bu fiyatlar operasyon yapılacak il, ilçe, klinik gibi etkenlere bağlı olarak da değişir. Peki, kedi kısırlaştırma için ortalama fiyatlar ne kadar? 2020 kedi kısırlaştırma fiyatları ile ilgili ortalamaları sizin için hazırladık…

Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Dişi kediler yılda iki kez kızgınlık dönemine girer ve bu süreçte çiftleşme arayışındadır. Sağlıklı bir kedi çiftleşme sonrasında gebe kalır ve yavrular. Eğer kedinin yavru vermesi istenmiyorsa kısırlaştırma yapılmalıdır. Aynı zamanda kısırlaştırma ameliyatı dişi kedilerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Evde yaşayan kediler kızgınlık dönemlerini çiftleşmeden geçirdikleri için kist ve meme tümörü gibi sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle önerilen kısırlaştırma yaşındaki kedilerin operasyon geçirmesi önemlidir. Eğer kediniz kızgınlık dönemine girmişse bu dönemin geçmesini beklemeniz gerekiyor. Dişi kediler kızgınlık dönemine girmeden de kısırlaştırılabilir.

Kısırlaştırma operasyonunda dişi kedinin yumurtalıkları ve rahmi alınır. Erkek kedilere göre daha ağır bir ameliyat geçiren kedi bir süre halsiz ve bitkin olacaktır. Genellikle aynı gün eve gönderilmez ve gözetim altında tutulurlar. Kısırlaştırma sonrasında dikişlerine zarar verecek hareketler yapmaması, beslenme düzeninin ve uyku düzeninin bozulmaması için dikkatli olunması gerekiyor. Peki, kedi kısırlaştırma ücreti ne kadar?

Dişi kedi kısırlaştırma ücretleri il, veteriner ve devlet hastanesi gibi farklı yerlerde yapılmasından dolayı farklılık göstermektedir. Bu nedenle ortalama fiyatlar belirlenir ancak bu fiyatlar kesin değildir. Dişi kedi kısırlaştırma ücreti ortalama 500 TL’dir. Devlet hastanelerinde bu işlemi daha uygun fiyatlarla yaptırabilir veya bazı barınaklarda ücretsiz yaptırabilirsiniz. Dişi kedi kısırlaştırma fiyatları operasyonun daha ağır olmasından dolayı daha yüksektir.

Erkek ve Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatları
Erkek ve Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Erkek Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Erkek kedi sahipleri çiftleşme sezonunda kedinin çiftleşme arzusundan dolayı gösterdiği davranışlar sebebiyle zor durumda kalabilir. Eğer çiftleşme istenmiyorsa evde idrar püskürtme, yüksek sesler çıkarma, huzursuz olma gibi davranışlarda bulunacaktır. Bu dönemde daha saldırgan olan erkek kedi, çiftleşmek için dışarı gönderildiğinde kavgaya karışabilir. Bu nedenle kedinin sağlığı açısından kısırlaştırılması oldukça önemlidir. Günümüzde birçok il ve ilçede kısırlaştırma yaptırabileceğiniz veteriner kliniği, devlet hastanesi veya barınak bulabilirsiniz.

Erkek kedi kısırlaştırma fiyatı, operasyon yapılacak yere, kedinin yaşına ve cinsine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle farklı ücretler görmeniz mümkün ancak tüm illerin veteriner odaları fiyatların alt ve üst sınırlarını belirlediği için ortalama bir fiyat verilmektedir. Erkek kedinin geçireceği kısırlaştırma operasyonu dişi kediye göre daha kolaydır ve aynı gün eve gönderilir. Bu nedenle ücretleri daha uygundur. Eylül 2020 itibari ile ortalama erkek kedi kısırlaştırma ücreti 400 TL’dir.

Ortalama Kısırlaştırma Ücretleri Tablosu

  • Dişi kedi kısırlaştırma fiyatı: 500 TL – 750 TL
  • Erkek kedi kısırlaştırma fiyatı: 300 TL – 500 TL
  • Devlet hastanelerinde dişi kedi kısırlaştırma ücreti: 200 TL – 250 TL
  • Devlet hastanelerinde erkek kedi kısırlaştırma ücreti: 100 TL – 150 TL
  • Belediyelerin kısırlaştırma merkezlerinde dişi kedi kısırlaştırma fiyatı ortalama 80, erkek kedi kısırlaştırma fiyatı ise ortalama 60 TL’dir.
Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Burcu Gezgin

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Yorumunu Ekle