Kedi kısırlaştırma fiyatları farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Peki, ortalama kısırlaştırma fiyatları nedir?

Kısırlaştırma, kedilerin üremesini imkansız hale getiren cerrahi operasyondur. Hem dişi hem erkek kediler için yapılan bu işlem kedinin cinsiyetine göre değişiklik gösterir. Erkek kedilerin ameliyatı daha kolay geçerken aynı gün sahibi ile eve dönmektedir. Dişi kediler ise daha ağır bir operasyon geçirdiği için aynı gün eve dönme ihtimali düşüktür. Dişi kedilerde yumurtalıklarla birlikte rahim alınır ve bu ameliyat sonrasında çiftleşmeye devam edemez. Erkek kedilerinse kısırlaştırma sonrasında çiftleşme arzusu azalır.

Kedi cinsiyetine göre operasyon değişiklik gösterdiği için kısırlaştırma fiyatları da değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda bu fiyatlar operasyon yapılacak il, ilçe, klinik gibi etkenlere bağlı olarak da değişir. Peki, kedi kısırlaştırma için ortalama fiyatlar ne kadar? 2022 kedi kısırlaştırma fiyatları ile ilgili ortalamaları sizin için hazırladık…

Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Dişi kediler yılda iki kez kızgınlık dönemine girer ve bu süreçte çiftleşme arayışındadır. Sağlıklı bir kedi çiftleşme sonrasında gebe kalır ve yavrular. Eğer kedinin yavru vermesi istenmiyorsa kısırlaştırma yapılmalıdır. Aynı zamanda kısırlaştırma ameliyatı dişi kedilerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Evde yaşayan kediler kızgınlık dönemlerini çiftleşmeden geçirdikleri için kist ve meme tümörü gibi sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle önerilen kısırlaştırma yaşındaki kedilerin operasyon geçirmesi önemlidir. Eğer kediniz kızgınlık dönemine girmişse bu dönemin geçmesini beklemeniz gerekiyor. Dişi kediler kızgınlık dönemine girmeden de kısırlaştırılabilir.

Kısırlaştırma operasyonunda dişi kedinin yumurtalıkları ve rahmi alınır. Erkek kedilere göre daha ağır bir ameliyat geçiren kedi bir süre halsiz ve bitkin olacaktır. Genellikle aynı gün eve gönderilmez ve gözetim altında tutulurlar. Kısırlaştırma sonrasında dikişlerine zarar verecek hareketler yapmaması, beslenme düzeninin ve uyku düzeninin bozulmaması için dikkatli olunması gerekiyor. Peki, kedi kısırlaştırma ücreti ne kadar?

Erkek ve Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatları
Erkek ve Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Dişi kedi kısırlaştırma ücretleri il, veteriner ve devlet hastanesi gibi farklı yerlerde yapılmasından dolayı farklılık göstermektedir. Bu nedenle ortalama fiyatlar belirlenir ancak bu fiyatlar kesin değildir. Dişi kedi kısırlaştırma ücreti ortalama 500 TL’dir. Devlet hastanelerinde bu işlemi daha uygun fiyatlarla yaptırabilir veya bazı barınaklarda ücretsiz yaptırabilirsiniz. Dişi kedi kısırlaştırma fiyatları operasyonun daha ağır olmasından dolayı daha yüksektir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Erkek kedi sahipleri çiftleşme sezonunda kedinin çiftleşme arzusundan dolayı gösterdiği davranışlar sebebiyle zor durumda kalabilir. Eğer çiftleşme istenmiyorsa evde idrar püskürtme, yüksek sesler çıkarma, huzursuz olma gibi davranışlarda bulunacaktır. Bu dönemde daha saldırgan olan erkek kedi, çiftleşmek için dışarı gönderildiğinde kavgaya karışabilir. Bu nedenle kedinin sağlığı açısından kısırlaştırılması oldukça önemlidir. Günümüzde birçok il ve ilçede kısırlaştırma yaptırabileceğiniz veteriner kliniği, devlet hastanesi veya barınak bulabilirsiniz.

Erkek kedi kısırlaştırma fiyatı, operasyon yapılacak yere, kedinin yaşına ve cinsine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle farklı ücretler görmeniz mümkün ancak tüm illerin veteriner odaları fiyatların alt ve üst sınırlarını belirlediği için ortalama bir fiyat verilmektedir. Erkek kedinin geçireceği kısırlaştırma operasyonu dişi kediye göre daha kolaydır ve aynı gün eve gönderilir. Bu nedenle ücretleri daha uygundur. Eylül 2021 itibari ile ortalama erkek kedi kısırlaştırma ücreti 400 TL’dir.

Kısırlaştırma Ücretleri Tablosu:

2022 yılı itibariyle kedi kısırlaştırma ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Dişi kedi kısırlaştırma fiyatı: 500 TL – 750 TL
 • Erkek kedi kısırlaştırma fiyatı: 300 TL – 500 TL
 • Devlet hastanelerinde dişi kedi kısırlaştırma ücreti: 200 TL – 250 TL
 • Devlet hastanelerinde erkek kedi kısırlaştırma ücreti: 100 TL – 150 TL
 • Belediyelerin kısırlaştırma merkezlerinde dişi kedi kısırlaştırma fiyatı ortalama 80, erkek kedi kısırlaştırma fiyatı ise ortalama 60 TL’dir.
Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Kısırlaştırma Ücretleri | Güncel Fiyatlar [2022]" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Dilay ÖZAYDIN

  Benim 7 aylık bir kızım var ve kedi anneliği konusunda tecrübesizim ne yazık ki. Kısırlaştırma için 3500 lira istiyor veteriner. Gerçekten bu kadar fark eder mi?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Özlem yalın

  Merhaba, bizim 8 aylık kedimiz var. Kısırlaştırmak istiyoruz ama veterinerde fiyatlar çok pahalı. Ekonomik durumda malum zorlanıyoruz. Kedimizi en uygun nerede kısırlaştırabiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ümit

  Merhaba, nerde ve nasıl ucuza kedimi kısırlaştırabilirim? 1800 TL erkek yavruya istediler.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Nuriye özdem

  İlk defa duyuyorum devlet hastanesinde kısırlaştırmayı, her hastanede var mı?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Erkek kedi kısırlaştırma ne kadar acaba birde yeriniz nerededir acaba?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhaba. Biz veteriner değiliz, haliyle kliniğimizde yok. Biz sadece siz değerli okurlarımıza, dostlarımızla alakalı bilgi paylaşımı yapıyoruz. ♡

   • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Eren

    Merhaba, beyaz mavi gözlü 7 aylık Scottish Fold cinsi dişi kedim var. Kısırlaştırma ya kıyamıyorum çiftleştirip yavrularını sahiplendirmemde yardımcı olur musunuz?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Sare

  Merhaba, dışarıda kedi beslemek istiyoruz. Kedi dışarıda bakılır mı? Kedi dışarıda kaçıp bir daha gelmeme konusu var mı?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Meral

  Üsküdar belediyesi evcil kedilere bakıyor mu acaba? Bilgisi olan var mı? Biz hem Tıraş hem de kısırlaştırmak istiyoruz, lütfen bilgisi olan var mı acaba?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Merhaba bildiğim kadarı ile sadece sokak hayvanlarına bakıyorlar.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Devlet hastaneleri sahipli kediye de kısırlaştırma işlemi yapmıyor mu?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Talha Saim Şaka

  İyi günler. Ben sokaktan bir tane kedi sahiplenmek istiyorum ancak kedinin kızgınlık döneminde ve kısırlaştırmak istiyorum fakat devlet Veterinerliklerinde 700 TL para biçtiler, kedim erkek olmasına rağmen. Ankara’da oturuyorum yakınlarda uygun fiyata kısırlaştıran Veteriner klinik varsa bana geri dönüş yapabilir misiniz?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Vetplus veteriner kliniğine en son sorduğumda 350 TL’idi.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Sokaktan alıp beslediğiniz için belediyelere ait ücretsiz kısıtlaştırma yapıyorlar

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Çok faydalı ve güzel bir yazı. Öncelikle teşekkürler. Devlet hastanelerinin çok daha uygun fiyatlı olduğunu söylemişsiniz. Özellerin farkı nedir? Sizce devlet hastanesine güvenebilir miyiz? İstanbul’da yaşıyorum.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Şimdi şöyle bir şey var, hangi devlet hastanesi yapıyor isim verme şansınız var mı?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Bu nasıl fiyat böyle, sokaklardaki kedileri götürüp kısırlaştırmak isterim ama adamların min fiyatı 700₺, oha!
  Bunlar hayvan sever değil bu veterinerler birliği midir nedir ve ona tabi olanlar. Bunlar resmen tüccar!

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Sormayın…Doğum yapan sokak kedisini kısırlaştıracağız. Üstelik tanıdık veteriner 750₺ fiyat verdi. Veterinerlere bu kadar acımasız olmayı yakıştıramıyorum. Allah canlara sağlık versin…

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  kedisever1

  Belediye kısırlaştırma merkezinde evde baktığım kedimi kısırlaştırabilir miyim? Ayrıca devlet hastanesi nedir? Hayvanlar için devlet hastanesi mi var varsa nerelerde var?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Murat Dinç

   Her Belediyenin kendine has kabul kuralları var ve değişebiliyor. Genellikle ev kedileri için ücretsiz kısırlaştırma yapmıyorlar ama belediye ile iletişime geçip sorarak kesin bilgi alabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde devlet hayvan hastane varsa kısırlaştırma yaparlar, yoksa doğrudan devlet hastanesi ile iletişime geçip sormanız gerekiyor. Sağlık bakanlığı..vb otoriteler bu konuda kaynak sunmadığı için hangi hastanede kedi kısırlaştırması yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ayse

  Merhaba sitemizde dişi ve erkek kedilerimiz var, ücret ala bilir miyim? Kısırlaştırma için.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Murat Dinç

   Merhabalar. Kısırlaştırma işlemi için size en yakın veteriner hekime ulaşabilirsiniz.

   • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Serhat

    Hayır