Miyavliyo
Kedi Mantarı İnsana Geçer mi?

Kedi Mantarı İnsana Geçer mi?

Kedilerde mantar enfeksiyonu görüldüğünde, kedi mantarı insana geçer mi? sorusu akla geliyor. Akla gelen soruyu ve cevabını detaylıca anlattık.

Her kedinin bağışıklık sistemi birbirinden farklı olduğu için bazı kediler en zor hastalığın üstesinden gelirken, bazı kediler ise en basit hastalığı yenemezler. Kedilerin birkaç hastalığı zoonoz (kedilerden insana geçen) olduğundan insanlara bulaşabilir. Özellikle kedi mantarı çok sık karşılaşılan bir enfeksiyon olduğu için kedi mantarı insana geçer mi diye araştırdığımızda birçok insana bulaştığı örnekleri görürüz. Kediden bulaşan mantar, aynı etkileri vücudunuzda veya saç derinizde görebilirsiniz. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için sokak veya ev kedisi fark etmeksizin, baktığınız her kedinin bağışıklık sistemini güçlendirmeliyiz.

Kedinizin yediği mama, malt ve kullandığı vitaminlerin bağışıklık sistemine uygun olup olmadığını bilmelisiniz. Kedilerde mantar enfeksiyonu zor bir hastalıktır ve bazı durumlarda tedaviden olumlu sonuçlar alınmayabilir. Belirtilerini açıkça gösterdiği için mantar olduğunu fark etmeniz uzun sürmeyecektir, fakat hemen tedavi başlatılmazsa daha çok ilerleyebilir. Belirtilerini fark ettiğiniz anda ”kedi mantarı bana geçti” dememek için veterinerin yolunu tutmalısınız. Kedilerde mantar insana geçer mi, gelin hep beraber öğrenelim.

Kediden Bulaşan Mantar
Kediden Bulaşan Mantar

Kedi Mantarı İnsana Bulaşır mı?

Kedinizde mantar belirtilerini gördüğünüzde (kızarıklık, tüy dökülmesi, kaşınma vb.) ne kadar rahatsızlık veren hastalık olduğunu fark edersiniz. Kediden insana bulaşan mantar nasıl geçer? diye düşündüğümüzde; kedinin mantarlı bölgesine çıplak elle dokunduğunuzda, oradaki bulunan enfeksiyonlar derinize bulaşacaktır. Ayrıca mantarlı bölge sürekli kaşındığı için kediniz sıklıkla kendini ve kaşınan bölgeyi yalayacaktır. Kedinizi sevmeye gittiğinizde refleks olarak ellerinizi yalayabilir. Mantarlı bölgeden diline enfeksiyon geçtiği için haliyle size de geçecektir. Sürekli olarak ellerinizi yıkamayı ve evinizi çamaşır suyu gibi güçlü temizleyicilerle dezenfekte etmelisiniz. Kedinden insana geçen mantar, sizde de bazı enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Zoonoz hastalık olan mantardan korunmak için bazı önlemleri almalısınız.

Mantar nemi çok sevdiği için kedinizi ve kendinizi nemli tutmamaya özen gösterin. Özellikle evinizi ve kedinizin eşyalarınızı temizlerken iyice kuruladığınızdan emin olmalısınız. Kedinizin mantarlı bölgesine müdahale ederken doktor eldiveni giymeyi ve işleminiz bittikten sonra ellerinizi hiçbir yere sürmeden yıkamayı unutmamalısınız. Bu gibi önlemlere dikkat etmezseniz, kedi mantarının size geçme olasılığı çok yüksek olacaktır.

Kedi Mantarı İnsana Geçerse Ne Olur?

Kedilerdeki mantar insana bulaşır mı? sorusunun cevabını öğrenmiş olduk. Mantar enfeksiyonunun insana bulaşma yolunu şöyle anımsayabilirsiniz; insanların saç dibinde pire veya bit oluştuğunda, o insanla yan yana durduğunuzda veya temas ettiğinizde birkaç gün sonra saç dibi bölgesi aşırı derece kaşınmaya başlar. Kediden geçen mantar enfeksiyonu da bu yoldan bulaşır.

El, kol, bacak, saç derisi veya avuç içlerinde aşırı derece kaşınmayla kendini gösterir ve zamanla zeytin büyüklüğünde beyaz lekeler oluşmaya başlar. Kaşınma isteği çok fazla olduğu için beyaz lekeler kızarabilir veya yaraya dönüşebilir. Kendinizde böyle belirtiler görür görmez başka insanlarla temas kurmadan hemen cildiye doktoruna başvurmalısınız. İlaç veya krem tedavisi başlatılır ve düzenli olarak kullanmanız gerekecektir. Mantar enfeksiyonu zor hastalık olduğu için tedavi süreciniz uzun sürebilir.


Kedi mantarı insana geçer mi? sorusunu ayrıntılı olarak inceledik. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız, yazımızda belirttiğimiz yöntemleri uygulamayı unutmayın. Bize sormak istediğiniz her türlü soruyu veya fikrilerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Patili günler!

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorumunu Ekle