Kedilerde mantar enfeksiyonu görüldüğünde, kedi mantarı insana geçer mi? sorusu akla geliyor. Akla gelen soruyu ve cevabını detaylıca anlattık.

Her kedinin bağışıklık sistemi birbirinden farklı olduğu için bazı kediler en zor hastalığın üstesinden gelirken, bazı kediler ise en basit hastalığı yenemezler. Kedilerin birkaç hastalığı zoonoz (kedilerden insana geçen) olduğundan insanlara bulaşabilir. Özellikle kedi mantarı çok sık karşılaşılan bir enfeksiyon olduğu için kedi mantarı insana geçer mi diye araştırdığımızda birçok insana bulaştığı örnekleri görürüz. Kediden bulaşan mantar, aynı etkileri vücudunuzda veya saç derinizde görebilirsiniz. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için sokak veya ev kedisi fark etmeksizin, baktığınız her kedinin bağışıklık sistemini güçlendirmeliyiz.

Kedinizin yediği mama, malt ve kullandığı vitaminlerin bağışıklık sistemine uygun olup olmadığını bilmelisiniz. Kedilerde mantar enfeksiyonu zor bir hastalıktır ve bazı durumlarda tedaviden olumlu sonuçlar alınmayabilir. Belirtilerini açıkça gösterdiği için mantar olduğunu fark etmeniz uzun sürmeyecektir, fakat hemen tedavi başlatılmazsa daha çok ilerleyebilir. Belirtilerini fark ettiğiniz anda ”kedi mantarı bana geçti” dememek için veterinerin yolunu tutmalısınız. Kedilerde mantar insana geçer mi, gelin hep beraber öğrenelim.

Kediden Bulaşan Mantar
Kediden Bulaşan Mantar

Kedi Mantarı İnsana Bulaşır mı?

Kedinizde mantar belirtilerini gördüğünüzde (kızarıklık, tüy dökülmesi, kaşınma vb.) ne kadar rahatsızlık veren hastalık olduğunu fark edersiniz. Kediden insana bulaşan mantar nasıl geçer? diye düşündüğümüzde; kedinin mantarlı bölgesine çıplak elle dokunduğunuzda, oradaki bulunan enfeksiyonlar derinize bulaşacaktır. Ayrıca mantarlı bölge sürekli kaşındığı için kediniz sıklıkla kendini ve kaşınan bölgeyi yalayacaktır. Kedinizi sevmeye gittiğinizde refleks olarak ellerinizi yalayabilir. Mantarlı bölgeden diline enfeksiyon geçtiği için haliyle size de geçecektir. Sürekli olarak ellerinizi yıkamayı ve evinizi çamaşır suyu gibi güçlü temizleyicilerle dezenfekte etmelisiniz. Kedinden insana geçen mantar, sizde de bazı enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Zoonoz hastalık olan mantardan korunmak için bazı önlemleri almalısınız.

Mantar nemi çok sevdiği için kedinizi ve kendinizi nemli tutmamaya özen gösterin. Özellikle evinizi ve kedinizin eşyalarınızı temizlerken iyice kuruladığınızdan emin olmalısınız. Kedinizin mantarlı bölgesine müdahale ederken doktor eldiveni giymeyi ve işleminiz bittikten sonra ellerinizi hiçbir yere sürmeden yıkamayı unutmamalısınız. Bu gibi önlemlere dikkat etmezseniz, kedi mantarının size geçme olasılığı çok yüksek olacaktır.

Kedi Mantarı İnsana Geçerse Ne Olur?

Kedilerdeki mantar insana bulaşır mı? sorusunun cevabını öğrenmiş olduk. Mantar enfeksiyonunun insana bulaşma yolunu şöyle anımsayabilirsiniz; insanların saç dibinde pire veya bit oluştuğunda, o insanla yan yana durduğunuzda veya temas ettiğinizde birkaç gün sonra saç dibi bölgesi aşırı derece kaşınmaya başlar. Kediden geçen mantar enfeksiyonu da bu yoldan bulaşır.

El, kol, bacak, saç derisi veya avuç içlerinde aşırı derece kaşınmayla kendini gösterir ve zamanla zeytin büyüklüğünde beyaz lekeler oluşmaya başlar. Kaşınma isteği çok fazla olduğu için beyaz lekeler kızarabilir veya yaraya dönüşebilir. Kendinizde böyle belirtiler görür görmez başka insanlarla temas kurmadan hemen cildiye doktoruna başvurmalısınız. İlaç veya krem tedavisi başlatılır ve düzenli olarak kullanmanız gerekecektir. Mantar enfeksiyonu zor hastalık olduğu için tedavi süreciniz uzun sürebilir.


Kedi mantarı insana geçer mi? sorusunu ayrıntılı olarak inceledik. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız, yazımızda belirttiğimiz yöntemleri uygulamayı unutmayın. Bize sormak istediğiniz her türlü soruyu veya fikrilerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Patili günler!

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Mantarı İnsana Geçer mi?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Yeşim

  Merhabalar, bizde veterinerden 2 aylık yavru kedi sahiplendik. Mantar tedavisi gördüğünü bittiğini, sorun olmayacağını ve içimizin rahat olmasını söyledi böylece aldık. Eve geldiğinden 2 hafta sonra maalesef ailecek mantar olduk. Evde bir aydır hem kendimizi hem de kedimizi tedavi etmeye çalışıyorum ama çok yorucu yıpratıcı oluyor.

  Kedimizi tedavi için aldığımız veterinere bıraktık mantarı bitene kadar ama oğlum küçük sürekli oynuyor. Lezyonlar tam iyileşiyor tüm gün temizlik yapıyorum ve sürekli takip etmeye çalışıyorum ellemesin diye. Biz hap, sprey ve krem olarak tedavi uyguluyoruz çok şükür lezyonlarda iyileşme var. Oğlumu okula ne zaman götürmeliyim? bulaşma süreci hala devam ediyor mudur?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, çok geçmiş olsun. Lezyonlarda tamamen yani %100 iyileşme olmadan oğlunuzu okula göndermeyin. Mantar tedavisi tam sonuç almadan bulaşmaya devam edecektir.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Melisa

  Merhabalar, yaklaşık 3 aylık kedi sahiplendim. Veterinerler mantar olduğunu söyledi… Vücudumda yara yok ama yüzümde aynı mantara benzer yara çıktı. 2 gündür devam ediyor sizce mantar mıdır?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Esma

  Merhaba, yüzümde birkaç kırmızı mantar gibi yara çıktı. Kedimizden olabilir sizce mantar mıdır? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, Kedinizde mantara dair göze çarpan bir belirtisi yoksa mantar değildir. Büyük olasılıkla cildinizde çıkan kırmızılıkların kedinizle alakası yoktur. İçinizin rahat etmesi için doktorla görüşebilirsiniz.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   E

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ela

  Merhabalar benim kızım 8 yaşında. Komşumuzun kedisi 6 aylık tek doz aşılı kedi, kızımı tırmıklamış. Cildiyeye gittik kedi mantarı dendi herhangi bir sıkıntı olur mu krem verdi ama iz duruyor hala kaşıntı kalmadı sağlığı için tehdit olur mu?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, öncelikle çok geçmiş olsun. Kedi tırmığının izi kolay kolay geçmez, hatta bazen (insanlara göre değişir) ciltte 1-2 ay bile kalabilir onun bir zararı yoktur. Cildiye doktoru ”kedi mantarı” demiş ama eğer kedide mantar olsaydı sahibi tarafından mutlaka fark edilirdi. Komşunuzu uyarmalısınız, veterinere gidip gerçekten kedisinde mantar olup olmadığına baktırmalıdır.
   Kızınız kremini kullanmaya devam etsin, eğer geçmezse farklı bir cildiye doktoruna gitmenizi öneririm.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ayşe Kara

  Ben sokak kedisi buldum fakat kulaklarında mantar oluşmuş bize de geçer mi?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, evet geçebilir. Çıplak elle kulaklarına dokunmayınız, en kısa sürede veterinere götürmelisiniz.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Nazlı

  Ya ben sinek ısırığı sanıyordum lakin o bile kaşıyıp yara ettiğimde üzerine kolonya sürdüm mü geçerdi. Bu sefer geç olsa da yeni fark ettim kolumdakilerin normal bir yara olmadığını böyle egzama mantar gibi bir şey bu dedim. Şu an resmi görünce şok oldum aynısı bende var hem de 8 tane. Çok kaşınıyor asla yara olsa da geçmiyor kaşıntısı su topluyor etrafı. Cildiyeden randevu alamıyorum bir türlü bir çıksa randevu koşarak gideceğim. Yeni kedim vardı bahçemde onunda böyle mantara benzer pul pul olmuş gibi belirtileri vardı demek ki ondan bulaşmış. Ah Tarçın sana dokunmadan nasıl duracağım şimdi ben? 😀 Hala kaşınıyorum bunları yazarken…

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Mehmet akif şener

  Merhaba ismim Mehmet Akif. Benim kedimden bana mantar geçti ve 1 haftadan fazladır yaralar oluşmaya ve kaşınmaya başladı. Lakin ben yurt dışında olduğumdan tedavi olmak için gittiğim doktor sadece yüzeysel bakıp bana bir ilaç verdi. 12 saatte bir alıyorum bana ne zaman etki yapmaya başlar? Son 2 gündür aşırı kaşıntı yapmaya başladı doğal bir çözümü var mı? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhaba, Mehmet Akif Bey. Çok geçmiş olsun.
   Doktorunuzun verdiği ilaç büyük ihtimalle antibiyotiktir, etkisini göstermeye başladığı için daha çok kaşınma hissedebilirsiniz. Yaşadığınız yerde has (doğal) elma sirkesi bulursanız, mantarınıza çok iyi gelir. Marketlerde satılan elma sirke almayın, ev yapımı elma sirkesi bulursanız günde 1 defa olacak şekilde mantarlı bölgelerinize pamukla elma sirkesi sürün. Elma sirkesi mantardaki enfeksiyonu öldürür ve kısa süre içerisinde geçmeye başlar.

   • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Pelin

    Kedideki mantar içinde ev yapımı sirke kullansak?

    • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
     Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

     Tabii ki, ev yapımı sirke kullansanız daha iyi olur. Markette satılan sirkelerin içerisinde hangi ek maddelerin olduğunu bilmediğimiz için ev sirkesi daha iyi.